Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy przełożenie karty sim z telefonu do routera poprawi jakość internetu?

30 Kwi 2020 13:11 153 5
  • Poziom 2  
    Hej, Do tej pory przez około rok korzystałem z internetu mobilnego na telefonie. Robiłem z niego router Wifi i spokojnie starczało na wszystkie urządzenia w domu. Od kilku tygodni natomiast jakość internetu drastycznie spadła. Podejrzewam, że ma to związek z kwarantanną i wszyscy w okolicy siedzą w domu i używają internetu ile wlezie.
    W związku z tym zastanawiałem się nad zakupem modemu obsługującego karty sim. Koniec końców to jest sprzęt dedykowany do dzielenia sygnału na kilka urządzeń. W przeciwieństwie do telefonu który posiada taką opcję ale nie jest od tego.

Moje pytania natomiast są takie:

Czy zainwestowanie w taki router pomoże rozwiązać przynajmniej częściowo problemy z prędkością internetu? Chodzi mi czy przełożenie karty sim z telefonu do routera wpłynie w istotny sposób na połączenie pomiędzy kartą a slupem którym się łączy? Teoretycznie powinno, bo wiele zależy od urządzenia w którym się znajduje. Chętnie bym otrzymał porady od kogoś kto głębiej w tych zagadnieniach siedzi.

Nie wiem czy jest w takim przypadku sens inwestowania w router. Czy jedyną opcją jest poczekanie na powrót do normalności kiedy nie wszyscy w jednym momencie będą siedzieć w domu i używać internetu?

Dzięki z góry za zainteresowanie.
  • Poziom 39  
    Jak lokalizacja jaki operator?
  • Poziom 2  
    Mieszkam na Wyspach Brytyjskich aktualnie. Moje pytanie raczej było czysto teoretyczne bo wiedziałem, że nie mogę podać lokalizacji w Polsce.

Podam moje miejsce zamieszkania dla zasady ale pewnie postawiłeś pytanie z myślą o Polsce.

Three UK i West Midlands.
  • Poziom 39  
    Pytałem o lokalizację bo trzeba wziąć pod uwagę moc sygnału jaka do ciebie dociera, czyli odległość od nadajników itp.
    Wiadomo, że telefon ma marną antenę i wewnątrz budynku sygnał jest tłumiony i podatny na zakłócenia.
    Ruter z anteną zewnętrzną ma większe możliwości.
  • Poziom 2  
    Na tyle na ile mogę Ci powiedzieć to wcześniej kilka tygodni temu pomimo, że telefon ma już swoje lata to zasięg sieci był na 75% praktycznie cały czas w miejscu gdzie sobie leżał.

Teraz skacze pomiędzy 25 - 50 patrząc na ilość kresek zasięgu. Wyczytałem w artykule jednym, że im więcej podłączonych urządzeń do jednego masztu nadawczego tym bardziej spada mu moc rozsyłania sygnału. Logiczne w sumie.

Postaram się wypożyczyć może od kogoś kto by miał jakiś router tego typu i sprawdzić na miejscu czy to zmieni cokolwiek.

Najlepiej wiadomo by było mieć internet z kabla ale w zaistniałej sytuacji nigdzie tego nie załatwię i dodatkowo technicy się będą bronić rękami i nogami przed wizytą.

Czysto teoretycznie powinno to poprawić połączenie.

Dzięki mimo wszystko.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zainstaluj w telefonie program NetMonster i daj screena z używanymi częstotliwościami.
    Pokaż też wynik z Network Cell Info z zakładek Wskaźnik i Dane.
    Jakie obecnie osiągasz prędkości UL/DL?
    Jakiej (której) kategorii masz modem w telefonie?