Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nema 17 jak zacząć nim sterować?

30 Kwi 2020 17:27 642 25
  • Poziom 4  
    Witam,
    Moja wiedza z zakresu elektroniki jest bardzo kiepska. Podłączenie gniazdka to maksimum moich możliwości, dlatego potrzebuje porady.

Chciałbym w jakiś sposób uruchomić silnik NEMA 17.
    Z czasów studiów, pamiętam, że do małych serwonapędów dało się zasterować nimi jakimś sterownikiem firmy pololu (najpierw chciałbym spróbować za jego pośrednictwem poruszyć silnikiem)

Docelowo chcę trochę poprogramować na arduino. Poniżej przesyłam zdjęcie co aktualnie mam i prosiłbym o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Czy jestem w stanie zasterować po przez pololu NEMą? Jeśli tak, to czy mogą prosić instrukcję co z czym podpiąć?

2. Czy do podpięcia Arduino + A4988 + NEMA17 potrzebuje coś jeszcze? Nie mam żadnego zasilania do Arduino, muszę zakupić ale jeszcze nie doczytałem na forum na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.
  • BotlandBotland
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:

Chciałbym w jakiś sposób uruchomić silnik NEMA 17.
    ......., pamiętam, że do małych serwonapędów dało się zasterować nimi jakimś sterownikiem firmy pololu (najpierw chciałbym spróbować za jego pośrednictwem poruszyć silnikiem)

Na sam początek pewne podstawowe pojęcia powinny zająć swoje miejsca.
    Po pierwsze; określenie silnik NEMA(xx) odnosi się do silników krokowych (często znajdziesz w obcej literaturze ‘stepper motor’, schrittmotor, szagowyj dwigatel, etc), co nie ma absoutnie nic wspólnego z servonapędami(!). Choć i w tej grupie mechanizmów jest wyraźny podział na ‘servo napędy’ w znaczeniu zastosowań przemysłowych, a zupełnie odmienną wąską grupą małych’ servo-mechanizmów’ referowanych jako ‘RC-servo’ w zastosowaniach amatorskich i modelarskich, tudzież zabawkarskich.
    Określenie NEMA17 nie mówi wiele o tym silniku w znaczeniu istotnych dla projektanta/programisty parametrów elektrycznych. Ta liczba 17 ‘precyzuje’ tylko wielkość obudowy/(frame)/płyta czołowa = 1.7 cala (kwadratowa) co przelicza się na metric ok. 43 mm. Pozostałe parametry: ilość kroków na 1 obrót, nominalny prąd, rezystancja cewek , rodzaj uzwojenia (unipolarny, bipolarny) może być wypisana na etykiecie lub w jego karcie katalogowej.
    Zależnie od tych parametrów i wymogów projektu dobierzesz odpowiedni układ sterujący (w literaturze zwany ‘driver’ albo niekiedy ‘stepstick’). Nie wszystkie pracują jednakowo i mają jednakowe parametry, choć istnieje pewne podobieństwo w koncepcie funkcjonowania i sposobu wstępnej regulacji max. prądu dla konkretnego silnika.

Odpowiadając na twoje pytania:
    Najpierw radziłbym poczytać i zgłębić ta dziedzinę w szczegółach, bo to nie jest zwykły silnik DC(!), spotykany w zabawkach lub wentylatorach.
    Ad: 1. "Czy jestem w stanie zasterować po przez pololu NEMą"
    Nie wiem czy ‘jesteś w stanie’, ale jest to zupełnie realne i możliwe do realizacji.
    Na płytkach arduino i z tymi stepstickami realizowane są różnego rodzaju amatorskie, dobrze funkcjonujące maszyny CNC, trójwymiarowe (3D) printery, lub laserowe urządzenia grawerskie . W ogólności steruje się jednocześnie kilka takich silników z relatywnie wysoką dokładnością i precyzją.
    Ad:2. "Czy do podpięcia Arduino + A4988 + NEMA17 potrzebuje coś jeszcze? Nie mam żadnego zasilania do Arduino."
    Do programowania i prostych testów Arduino zasilasz z portu USB komputera, co w ogólności wydajność 500mA tego portu wystarcza. Niemniej jednak docelowo dla wolnostojących projektów wymagany byłby ‘swój’ dedykoany zasilacz.
    Zechcesz uruchomić system złożony z Arduino + stepstick+ stepper pobierający maxymalnie 1.2A potrzebujesz dodatkowe (*) źródło pradu dla zasilenia silnika dostarczającego napięcia powyżej 8V i wydajnego co najmniej 5A.
    W zależności od posiadanego silnika i wymogów projektu, napięcie wymagane do zasilania silnika może być wielokrotnie wyższe (!)
    Sposób podłączenia tych elementów układu jest dość dobrze opisany na stronie internetowej Pololu.
    Zwróć uwagę na konieczność wyregulowania prądu silnika na stepsticku przed podłączeniem czegokolwiek.
    Oglądnij ze zrozumieniem tam załączone ‘Demo’.

e marcus
  • BotlandBotland
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:

Tak, na początek będzie OK.
    Na etykiecie znajdziesz jego nomonalny prąd/ jedną cewkę (1.7A), a że cewek jest 2 i w większości czasu są załączone obie, nawet gdy silnik jest zatrzymany (nie kręci, lecz włączony, to też pobiera prąd).
    Na stepsticku możesz ustawić zmniejszony prąd do 71% co da ci pewną swobodę w jego zasilaniu z tych 5A.
    Gdybyś przyszłościowo zechcial ten zasilacz wykorzystać do napedu 2-ch takich silników w układzie powiedzmy jakiegoś laserowego gravera lub z napędem wrzeciona, to ci zabraknie prądu na zasilenie całości.

e marcus
  • Poziom 4  
    Czy te 71% wynika z tego, że z racji jak napisałeś działa na dwóch cewkach więc potrzebuje 2x 1.7A = 3.4A?

5A * 71% ~ 3.55A

A czemu, ktoś wcześniej polecał mi w takim razie do Nemy 17 zasilacz o prądzie 2A i z tego co widzę na róznych filmikach na YT tam też korzystają z 2A?

P.S A jak mam rozumieć na zasilaczu napięcie 12V ale output 5V bo zgłupiałem w tym momencie..

P.S 2

Czy może mi ktoś wytlumaczyć dlaczego na jednych tutorialach ludzie podpinają baterie 9V, a np na poniższym (jeśli dobrze rozumiem) zamiast baterii normalnie idzie zasilanie z zasilacza 12V?

Druga sprawa, czemu na jednych tutorialach jest kondensator, a na drugich nie.

https://www.youtube.com/watch?v=_5H7ibWQgXo
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Czy te 71% wynika z tego, że z racji jak napisałeś działa na dwóch cewkach więc potrzebuje 2x 1.7A = 3.4A?

5A * 71% ~ 3.55A

Nie, to co przedstawiłeś to tylko zbieżność rachunkowa podobnych wyników.
    Te przyjęte 71% nominalnego prądu pochodzi z datasheet, przy założeniu że na początku będziesz go sterował w trybie zerowym czyli w 'pełnym step' dla którego możesz przyjąć 71% prądu (patrz datasheet tabela1 dla DRV8825; podobny wynik znajdziesz w szerszym omówieniu tabeli 2).

pbarwinski napisał:

A czemu, ktoś wcześniej polecał mi w takim razie do Nemy 17 zasilacz o prądzie 2A i z tego co widzę na róznych filmikach na YT tam też korzystają z 2A?

Tego nie wiem, pewnie ten 'ktoś' mógłby to uzasadnić...;
    mogę tylko dać pewne wskazówki:
    Tak jak pisałem wcześniej 'NEMA17' to tylko rozmiar płyty czołowej silnika, który może miec diamertalnie inną budowę wewnątrz, inne uzwojenie zachowując ten sam step =1.8 stopnia i dość dużą rozpiętość w zasilaniu prądu jak i wielkością momentu, patrz poniżej przykłady:

low current stepper example

https://www.omc-stepperonline.com/nema-17-bip...cm-36-8oz-in-0-4a-12v-42x42x34mm-4-wires.html
    https://3dprintingzoom.com/product/eco-worthy...otors-w-cables-connectors-for-3d-printer-cnc/
    high current:
    https://protosupplies.com/product/stepper-motor-nema-17-2-5a-42byghw811/

pbarwinski napisał:

A jak mam rozumieć na zasilaczu napięcie 12V ale output 5V bo zgłupiałem w tym momencie..

Tu chyba pomyliłeś output 5A zamiast 5V. Wartość napięcia wyjściowego (12V) będzie stała pomijając spadek V na skutek obciążenia, natomiast natężenie (A) będzie zależne od tego co tam podłączysz; w skrajnym przypadku możesz go przeciążyć do tego stopnia że zadymi....
    pbarwinski napisał:

Czy może mi ktoś wytlumaczyć dlaczego na jednych tutorialach ludzie podpinają baterie 9V, a np na poniższym (jeśli dobrze rozumiem) zamiast baterii normalnie idzie zasilanie z zasilacza 12V?

Większość silników krokowych ma niektóre tylko parametry precyzowane na jego naklejce. Pełniejszą listę tych charakterystyk znajdziesz w jego karcie katalogowej(?)) (czy jak to tam zwał).Popatrz na te twoje istotne do tego pytania:
    Phase Voltage: 2.6Vdc.
    Phase Current: 1.7A.
    Resistance/Phase: 1.5Ω ±10%

Pierwsza pozycja określa napięcie cewki . Na pierwszy rzut, wygląda ze to jakiś błąd, gdzie proponują zasilić cewki 12 voltami.
    Nie jest to żadne napięcie nominalne, lecz czystym wynikiem rachunkowym z Prawa Ohma i kolejnych dwu parametrów: prądu [I] oraz Rezystancji [R].
    Możesz to interpretować, że zasilając tym napięciem cewkę/cewki tego silnika niezależnie czy pracuje czy zatrzymany/zahamowany. nie ważne jak długo ,- nic mu nie grozi. Z tego tytułu nie należy spodziewać się szczególnych osiągów w jego funkcjonalności; głównie narastania szybkości obrotowej osiągnięcia wyższych obrotów, albo generalnie gubienie kroków.
    Podniesienie tego napięcia dramatycznie go 'ożywi' lecz niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo przepływu zbyt dużego prądu wyliczalnego również z prawa Ohma. Nie jest to tragiczne w przypadku stosowania stepsticków A4988 czy też DRV8825, bo te specjalistyczne urzązenia zwyczajnie 'obcinają tą nadwyżke' prądu ponad ustawiona wartość potencjometrem zabudowanym na płytce tego drivera/(sterownika). Z tego powodu możesz spotkać w zastosowaniach zasilanie cewek silnika napięciem podwyższonym nawet 30 krotnie (!) w porównaniu do tego co podane w D/s lub obrachowane .

pbarwinski napisał:

Druga sprawa, czemu na jednych tutorialach jest kondensator, a na drugich nie.

https://www.youtube.com/watch?v=_5H7ibWQgXo

Taki tutorial zazwyczaj ma na celu zademonstrować jak obrócic walkiem/(ośką) steppera. Nie wnika się czy ewentualny chwilowy wzrost obciążenia ma wpływ na spadek funkcjonalności, oraz czy ma jakiś wpływ na jego performance objawiający się w praktyce szybkościa oddziaływania na sterowanie i gubienie kroków.
    Zakupując gotowe płytki 'CNC Shield' z przeznaczeniem dla amatorskich/hobby CNC projektów lub podobnych takie elektrolity sa już tam wmontowane.
    emarcus
  • Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź, niestety będę musiał przeczytać to z 15x zanim zrozumiem problem jest taki że naprawdę jestem mega zielony z tego.

A czy na temat tego kondensatora mógłbym uzyskać czyjac pomoc? Dlaczego w jednych projektach on jest w innych nie.

Kupując na allegro zasilacz 12v i 5A mogę z niego zasilić a4988 oraz arduino przy czy do a4988 dla nemy 1.7A ile muszę dostarczyć amperów oraz w jaki sposób mogę je stłumić?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:

A czy na temat tego kondensatora mógłbym uzyskać czyjac pomoc? Dlaczego w jednych projektach on jest w innych nie.

Przeanalizuj jaką role spełnia ten kondensator, a wtedy sam dojdziesz do ostatecznej konkluzji, tak abyś mógł spać w nocy.
    Kondensator ten spełnia rolę akumulatora z dodatkową energią podobnie jak bateria, z tą jednak różnicą że energia może być dostarczona w trybie natychmiastowym wspierając zasilanie bateryjne bądź z posiadanego zasilacza, w momentach gdy zasilanie z istniejącego źródła słabnie na skutek wystąpienia nagłego wzrostu zapotrzebowania na energię. Takie momenty może tworzyć specyfika programu. Zamiast stosować nadmiernej wielkości zasilacz, który byłby w większości czasu ‘daleko nie w pełni‘ wykorzystany stosuje się ten ‘chwilowy pomocnik’.
    Patrz zalecenia tu:
    https://www.pololu.com/product/2133

Prezentacje, które oglądałeś na Y/T mogły pominąć ten aspekt, jako nie bardzo istotny w demonstracji samego konceptu wysterowania steppera.

pbarwinski napisał:

Kupując na allegro zasilacz 12v i 5A mogę z niego zasilić a4988 oraz arduino przy czy do a4988 dla nemy 1.7A ile muszę dostarczyć amperów oraz w jaki sposób mogę je stłumić?

Skoro twój silnik ma szacowany pobór prądu w okolicy 1.7A, to stepstick na bazie A4988 może okazać sie zbyt słaby nawet z zastosowaniem radiatora. Lepszym wyborem pod tym względem byłby DRV8825 też z radiatorem (różnica cenowa nie jest tu znacząca).
    O wielkości zasilacza podałem mój punkt widzenia poprzednio.

Widzę ze masz pewien problem ze zrozumieniu parametrów charakteryzujących zasilacz.
    Napięcie wyjściowe jest to co możesz zmierzyć miernikiem w każdej chwili niezależnie od podłączonego/lub nie obciążenia. Dla odmiany prąd płynący z tego źródla będzie taki, ile ten podłączony odbiornik sobie zapotrzebuje. Zatem nic nie potrzebujesz ‘stumić’. Zadbaj tylko aby ci tych amperów wystarczyło dla wszystkich ‘odbiorców’ tam podłączonych.
    Zazwyczaj, zasilacze pochodzące z uczciwych źródeł mają te parametry nieco lepsze niż to podaje ich karta katalogowa, co pozwala na niewielkie przeciążenie zasilacza bez szkodliwych dla niego skutków, bądź nadmiernych spadków napięcia wyjściowego poniżej nominalnego. O tym dowiesz się jednak dopiero po dokonaniu zakupu.
    Skoro jeszcze nie dokonałeś zakupów, to radzibym nabyć stepsticki z chipem DRV8825 i relatywnie nie drogą (ok $1) prezentowaną wyżej 'shield' pasującą do Arduino Uno. Możesz ją wykorzystać do experymentów zarówno z jednym jak i z kilkoma silnikami. Zaoszczędzi ci to wiele kłopotów w samym połaczeniu układu.

W uzupełnieniu polecałbym oglądnac ten demo:
    https://www.youtube.com/watch?v=0qwrnUeSpYQ
    i pewnie ten...
    https://www.youtube.com/watch?v=bkqoKWP4Oy4

e marcus
  • Poziom 4  
    Aktualnie posiadam już:

Nema 17 - 1.7[A]
    Uno r3
    A4988 step sticki

Problem jest jak się coś chce zrobić, a niestety się jest z tego mega zielonym. Przepraszam za spam, ale czy mogę prosić o łopatologiczną odpowiedź:

Przykład:
    Mam zasilacz 12V - 5A

1) Podpinam to do arduino (arduino samo w sobie ogranicza się do 5V) - gotowe
    2) Podpinam do arduino, step stick + nema
    3) Do stepsticka - podpinam ten sam zasilacz (czyli 12V - 5A ) - ale teraz jak to się ma do tego ze stepstick potrzebuje 5V i 1A / 2A. Po pierwsze ile realnie muszę tych amperów dostarczyć i jak nimi manewrować. Po drugie jak dostarczyć tam 5V zamiast 12V.
    4) Czy do pierwszego podpięcia kondensator jest mi potrzebny? Czy bez niego poruszę układem, jakie mogą być konsekwencje w układzie bez niego.
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Aktualnie posiadam już:

Nema 17 - 1.7[A]
    Uno r3
    A4988 step sticki
    czy mogę prosić o odpowiedź:

Przykład:
    Mam zasilacz 12V - 5A

1) Podpinam to do arduino (arduino samo w sobie ogranicza się do 5V) - gotowe
    2) Podpinam do arduino, step stick + nema
    3) Do stepsticka - podpinam ten sam zasilacz (czyli 12V - 5A ) - ale teraz jak to się ma do tego ze stepstick potrzebuje 5V i 1A / 2A. Po pierwsze ile realnie muszę tych amperów dostarczyć i jak nimi manewrować. Po drugie jak dostarczyć tam 5V zamiast 12V.
    4) Czy do pierwszego podpięcia kondensator jest mi potrzebny? Czy bez niego poruszę układem, jakie mogą być konsekwencje w układzie bez niego.

Z grubsza uzupełnienia:
    Ad1. W tym aspekcie zasilanie do Uno (5V) może być pobierane z portu USB komputera, bądź z własnego regulatora napięcia na Uno, jeżeli do Uno podłączysz 12V przez ‘Power Jack’ albo do ‘Vin’. Staraj się raczej unikać podłączania do ‘Vin’ bo łatwo tam o pomyłkę. Te dwa alternatywne zasilania są złączone na płytce.

Ad2. Połączenie Uno do stepstick: Tu potrzebujesz tylko dwa przewody sterujące: pulsowany sygnał do pinu STEP oraz sygnał kontrolujący kierunek obrotów silnika 'DIR' .
    Ponadto ten stepstick zawiera swój układ elektryczny też wymagający 5-voltowego zasilania, które weźmiesz z pinu płytki Uno oznaczony ‘5V’. (piny RESET i SLEEP dla DRV). Nie zapomnij że w sensie podłączenia zasilania tych 5V należ podłączyć również GND.
    W łączeniu układu kieruj się tym diagramem:
    https://a.pololu-files.com/picture/0J10073.600.jpg?75d9ca5bb2e095e5c5f64350019e1b81

Dla DRV:
    https://a.pololu-files.com/picture/0J4232.600.png?f2f6269e0a80c41f0a5147915106aa55
    Mimo że diagram ten odnosi się do DRV8825 a twój jest A4988; jest bez znaczenia, bo ten pinout jest wspólny dla obydwu modułów. Dlatego stosując w docelowym projekcie 'shield CNC ' bez żadnych zmian możesz tam zainstalowac każdy z nich.

Ad3. Do stepsticka podłączasz silnik (4 przewody) wg instrukcji.
    Te ‘+12V’ z zasilacza podłączasz tylko do pinu oznaczonego Vmot na stepsicku no i oczywiście (-minus) do sąsiedniego GND. Ten prąd z zasilacza o napięciu 12V jest załączany do silnika mostkami H wbudowanymi w stepstick. Ta część tego układu załącza tylko obwody cewek silnika w wymaganej komutacji.
    Ponieważ rezystancja cewek twojego silnika jest bardzo mała (1.5Ω/cewkę ) to silnik zasilany ze źródła 12-voltowego zechciałby pobrać prąd na poziomie 8A (Prawo Ohma), co mogłoby skończyć się destruktywnie dla któregoś elementu tego obwodu. Wbudowany w stepstick układ obcinający prąd powyżej ustalonego potencjometrem zabezpiecza cały układ ‘roboczy’ przed taką ewentualnością. Dlatego zalecane jest ustawienie prądu dla konkretnego silnika na stepsticku przed załączeniem układu. Na stronie internetowej POLOLU znajdziesz ‘demo’ jak tego dokonać.
    Choć z pewnością znajdziesz prezentacje na Y/T, gdzie regulacja tego potencjometru odbywa się podczas ruchu, bez pomiarów, tak aby silnik zaczął się kręcić.
    W podsumowaniu tego pytania; do stepstick podłączasz obydwa napięcia: 12V i 5V do odpowiednich portów.

Ad4. W zasadzie ten kondensator nie jest konieczny aby obrócić wałkiem silnika.

e marcus
  • Poziom 4  
    Dziękuje emarcus za odpowiedź! Oczywiscię reszcie również, jednak z racji, że widać jak niska jest moja wiedza z tego zakresu odpowiedź marcusa trafia do mnie bardzo dobrze. Jest to dla mnie czytelne i czekam już tylko na zasilacz, aby podpiąć całokształt i zaczać zabawe.

~ Czy mógłbyś się jeszcze odnieść do tematu amperów? Na moją logike laika wygląda to tak:

1) Nema 17 - 1.7 [A] - aby uzyskać z niej maximum muszę dostarczyć 1.7 A
    2) Na wyjściu z zasilacza mam 5A. (Co jeśli kupiłbym zasilacz np na 20A)
    3) Aby uzyskać 1.7 [A] muszę kręcić śrubką na step sticku
    4) Step stick ma ograniczenie 1A (chyba że z coolingiem to 2A) - Czy mogę ze step sticka na Neme puścić np 1.2 A i będzie to również działać, tylko z mniejszym momentem obrotowym?
    5) Ktoś tutaj wspominał o jakichś obliczeniach 71% itd. Czy to się sprowadza do tego "Demo" na stronie pololu?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:

~ Czy mógłbyś się jeszcze odnieść do tematu amperów? Na moją logike laika wygląda to tak:

1) Nema 17 - 1.7 [A] - aby uzyskać z niej maximum muszę dostarczyć 1.7 A
    2) Na wyjściu z zasilacza mam 5A. (Co jeśli kupiłbym zasilacz np na 20A)
    3) Aby uzyskać 1.7 [A] muszę kręcić śrubką na step sticku
    4) Step stick ma ograniczenie 1A (chyba że z coolingiem to 2A) - Czy mogę ze step sticka na Neme puścić np 1.2 A i będzie to również działać, tylko z mniejszym momentem obrotowym?
    5) Ktoś tutaj wspominał o jakichś obliczeniach 71% itd. Czy to się sprowadza do tego "Demo" na stronie pololu?

Ad 1. Tak, w zasadzie około 1.7A (patrz dodatkowe wyjaśnienie do tych 71%).

Ad2. Silnik i inne podłączone zespoły pobiorą tyle Amperów ile potrzebują. Pozostałą ilość Amperów wystarczy do zasilenia dodatkowych silników etc. jeżeli ten projekt rozbudujesz.

Ad3. Tak. Lecz proces ten jest pośredni i polega na regulacji napięcia referencyjnego aby w wyniku otrzymać ograniczenie prądu dla obydwu cewek silnika
    Metoda i szczegóły są objaśnione w tym demo:
    https://youtu.be/89BHS9hfSUk
    Odnosi się to zarówno dla A4988 jak i DRV8825. Jedynie co potrzebujesz zrobić, to odszukać wartość rezystora pomiarowego na posiadanym stepsticku (nie wszyscy producenci instalują jednakowe rezystory!!!) i dla tej wartości określic własny poziom regulowanego napięcia tym potencjometrem. Sposób rachunku z uwzględnieniem tej wartosci podaje do ść autorytatywna strona POLOLU, a także jest zawarty w datasheet.

Ad4. W zasadzie silnik pobierze taki prąd jaki mu pozwolisz regulując potencjometr. Skutki obniżonego prądu mogą być w postaci zredukowanego momentu, albo też gubienia kroków albo w skrajnym przypadku może nawet nie ruszyć. Jaki rzeczywisty skutek będzie dla twojego silnika przy ograniczeniu do 1.2A tego nie wiem. Nie wiem też czy znajdziesz kogoś co by to przewidział.
    Wypróbuj sam dla twojej konfiguracji….

Ad5. Te 71% nie odnosi się do demo lecz do konktretnej konfiguracji związanej z zastosowanym trybem microstepowym. Wgląd do datasheet odpowiedniego układu wyjaśni ten aspekt. Jest to omówione w datasheet zarówno dla A4988 jak i DRV8825. Nawet tabele mają ten sam numer.

e marcus
  • Poziom 4  
    Ok myślę, że chwilo zebrałem informację na tyle wystarczające, abym spokojnie mógł dać wam spokój do momentu, aż podłącze układ.

Przed zakupem kup teraz prosiłbym jedynie o pomoc w doborze zasilacza. Czy każdy się nada, czy w ogóle źle na to patrze:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-fsp060-1ad101c-12v-5a-nbox-4pin-mini-din-9081584404

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-ac-dc-12v-2000ma-2a-do-led-exa0606eb-fv-7904669313

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-5a-5-5..._unit_id=50d633ce-7722-4331-975e-7710856a3248

Pytanie jaki byście polecili raczej 5A czy 2 A?

Jeśli mam w planie poruszać np 5x silnikami nema ale nie w jednym momencie to nadal nawet 2[A] Będzie wystarczające? Bo się teraz zastanawiam, że może porywam się niepotrzebnie na te 5A, a rozumiem, że mój silnik potrzebuje 1.7A, które i tak będzie cięzkie do uzyskania, przy A4988.
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Ok myślę, że chwilo zebrałem informację na tyle wystarczające, abym spokojnie mógł dać wam spokój do momentu, aż podłącze układ.

Przed zakupem kup teraz prosiłbym jedynie o pomoc w doborze zasilacza. Czy każdy się nada, czy w ogóle źle na to patrze:
    ..................

Pytanie jaki byście polecili raczej 5A czy 2 A?

Jeśli mam w planie poruszać np 5x silnikami nema ale nie w jednym momencie to nadal nawet 2[A] Będzie wystarczające? Bo się teraz zastanawiam, że może porywam się niepotrzebnie na te 5A, a rozumiem, że mój silnik potrzebuje 1.7A, które i tak będzie cięzkie do uzyskania, przy A4988.

O tym 2-Amperowym zapomnij, chyba że masz zamiar używać go do zasilania testów z Arduino zamiast brać energię z portu USB, której niekiedy ( a raczej zwykle z pominięciem diod LED) może być za mało.

W dalszej części błędnie pojmujesz pobór energii przez silnik. Przyjmij (o czym była mowa przez cały czas tej dyskusji) że te 1.7A odnosi się tylko do jednej cewki, których w silniku jest dwie i obie są podłączone i pobierają prąd, niezależnie czy silnik jest w ruchu czy zatrzymany (coś w rodzaju ‘trzymany w aktualnej pozycji na magnetycznym hamulcu’). Sytuacja ta występuje zawsze przy braku pulsacji na pinie ‘STEP’. Zatem w kalkulacji całkowitego poboru prądu pobieranego przez jeden silnik, tą wartość należy podwoić. Jeżeli masz w planie rozbudowę projektu i zastosować więcej silników, to zsumujesz prądy pobierane przez każdy silnik. Nie wszystkie silniki w systemie muszą być jednakowe. Wtedy dla każdego silnika dedykowany stepstick musi być doregulowany indywidualnie.
    Odłączenie zasilania cewek silnika może być osiągnięte przez podanie wysokiego logicznego sygnału na pin !ENABLE ( ten (!) oznacza że jest on aktywny przy stanie niskim i fabrycznie jest podciągnięty na płytce do GND). Wtedy silnik nie pobiera prądu (analogia do: ‘jest na luzie’), ale wtedy gubisz jego aktualną pozycję, a przecież głownie chodzi tu o pozycjonowanie.

e marcus
  • Poziom 4  
    Ok to jak to się ma do tego że potrzebne jest 1.7A x2 czyli 3.4 a step stick ogranicza do maksymalnie 2A? Czy ten step stick pod mój silnik jest po prostu za słaby? Wziąłem od ojca zasilacz czy to jest to czego potrzebuje?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Ok to jak to się ma do tego że potrzebne jest 1.7A x2 czyli 3.4 a step stick ogranicza do maksymalnie 2A? Czy ten step stick pod mój silnik jest po prostu za słaby? Wziąłem od ojca zasilacz czy to jest to czego potrzebuje?

Wydajność prądowa dla stepsticka jest referowana również w odniesieniu do jednej cewki (fazy) co rozumie się że całkowita jego wydolność lub inaczej obciążenie źródła prądu będzie podwójne. Podobnie jak referowany jest prąd silnika w karcie katalogowej "Phase Current = xxxx" a nie 'Total'
    Tak jak wspomniałem gdzieś wcześniej ten stepstick może okazać sie 'za słaby'..... albo być na granicy jego wytrzymałości dla tego silnika.

Odnośnie przedstawionego photo z zasilaczem.

Z tego co widać i można odczytać, to jest transformator tylko (!).
    Nawet przy napięciu wyjściowym jest tilda (~) co oznacza prąd zmienny a nie DC .
    Pomiar napięcia wyjściowego miernikiem może rozwiać wątpliwości.

e marcus
  • Poziom 4  
    Sugerowałem się filmikami na YT i tam gościu normalnie kręci Nemą 17 - 1.7 A przy pomocy step sticka a4988.

Ostatecznie pomożecie mi coś wybrać?

1) https://allegro.pl/oferta/zasilacz-uniwersaln..._unit_id=14c42506-6262-486d-9c96-1089a5f5ccce

2) https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-5a-60w-do-tasm-led-kamer-rtv-6-3mm-8109965180

nie widzę różnicy pomiędzy 1 a 2, a cena jest atrakcyjna.

3) https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-5a-5-5..._unit_id=50d633ce-7722-4331-975e-7710856a3248

4) https://allegro.pl/oferta/zasilacz-meblowy-12v-5a-60w-do-tasm-led-7397112180

5) https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-5a-60wat-tasmy-i-diody-led-nowy-8852928188

P. S Kupiłem kondensator 100uf. W sklepie sprzedawca pytał się na ile V powiedziałem że 12, dał mi na 25v powiedział że to jest tylko moc zniszczenia więc to oznacza że jest do 25 v i mogę to zakładać. Zgada się to?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Sugerowałem się filmikami na YT i tam gościu normalnie kręci Nemą 17 - 1.7 A przy pomocy step sticka a4988.

Ty też zakręcisz swoim silnikiem ustawiając zredukowany prąd na stepsticku 1.7A x 71% = 1.2A co jest w granicznej jego obciążalności z zamontowanym radiatorem (do 2A z radiatorem i wentylatorem) i co przy dwóch cewkach da totalne obciążenie zasilacza na poziomie ~2.4A.
    W efekcie będzie to zbyt dużo dla 2-amperowego zasilacza. Wybierzesz opcję mocniejszą....

Napięcie kondensatora mieści się w zakresie bezpiecznej dla niego nadwyżki.

e marcus
  • Poziom 4  
    Dzięki Marcus.
    Rzuciłbyś okiem na te zasilacze, które wrzuciłem? Czy ten za dyche będzie ok?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Dzięki Marcus.
    Czy ten za dyche będzie ok?

"too good to be true"
    e marcus
  • Poziom 4  
    Ok finalnie wybrałem ten za 10zł. Zobaczymy co to jest.
  • Poziom 4  
    Cześć,

Wracam z małym zapytaniem. Analizując zdjęcie poniżej, czy mogę rozumieć to w ten sposób:

- Przy zastosowaniu baterii 1.5 [A] - na step sticku śrubkę można odkręcić na maxa i wtedy na step stick pójdzie maximum z baterii czyli 1.5 [A]

- Przy zasilaczu 5 [A] - muszę skręcić śrubkę, po to aby zredukowa wartość 5A do właśnie takiej aby maximum wyniosło 1.7 A (czyli tyle ile jest na mojej Nemie). Gdyby przy tym zasilaczu nie użyć śrubki wtedy z Nemy 17 może pójść dużo większę natężenie np. 3A przez co step stick się spali. Dobrze to już zaczynam rozumieć czy dalej błądze?
  • Poziom 37  
    pbarwinski napisał:
    Cześć,

Wracam z małym zapytaniem. Analizując zdjęcie poniżej, czy mogę rozumieć to w ten sposób:

- Przy zastosowaniu baterii 1.5 [A] - na step sticku śrubkę można odkręcić na maxa i wtedy na step stick pójdzie maximum z baterii czyli 1.5 [A]

- Przy zasilaczu 5 [A] - muszę skręcić śrubkę, po to aby zredukowa wartość 5A do właśnie takiej aby maximum wyniosło 1.7 A (czyli tyle ile jest na mojej Nemie). Gdyby przy tym zasilaczu nie użyć śrubki wtedy z Nemy 17 może pójść dużo większę natężenie np. 3A przez co step stick się spali. Dobrze to już zaczynam rozumieć czy dalej błądze?

Wydaje mi się, że dalej nie dokładnie to pojmujesz z uwagi na pewien brak ogólnych podstaw, albo ‘nie doczytaniu’ tego co wcześniej tu pisano.
    W kolejności jak zapytujesz:
    A1. Hipotetyczne zasilanie z baterii 1.5A:
    Tu niefortunnie próbujesz się wkopać w temat wydajności prądowej baterii bez uwzględnienia jej oporności wewnętrznej i wpływu przeciążenia na utrzymanie nominalnego napięcia na wyjściu. Przyjmij jednak, że w ogólności baterie nie mają wbudowanego żadnego ‘ogranicznika prądowego’ co by pozwalało spokojnie obciążać baterie bez żadnych ubocznych skutków. W skrajnych przypadkach; albo uszkodzisz baterię, albo spadek napięcia będzie tak duży, że testowany system przestanie pracować. Przestudiuj ten temat we własnym zakresie….
    Ad2. Zasilacz 5A:
    Ta ‘śrubka’ na stepsticku to miniaturowy potencjometr regulujący napięcie referencyjne, którego poziom poprzez specyficzny układ elektroniczny na stepsticku ogranicza maxymalny prąd przepuszczany na zasilanie cewek silnika. Ten potencjometr to niezmiernie delikatny element i tu uwaga o obchodzenie się z nim ‘delikatnie’; złamiesz go; - i już nie masz stepsticka.
    Dalej, jeżeli cewki twojego silnika mają rezystancje 1.5 Ohmów i zasilając je napięciem 12V, to ze zwykłego rachunku (I=U/R), otrzymasz prąd 8A…
    Taki prąd popłynąłby gdyby zamiast stepsticka z układem A4988 zastosowano zwyczajny układ mostkowy z serii L293 czy też L298N, które nie posiadają ograniczenia prądowego. Naturanie coś uległoby uszkodzeniu.
    Powołując się na załączony obrazek: układ jest przygotowany do pracy - pełny krok,- bez microstepping; (wszystkie trzy linie kontrolne są w stanie zerowym), zatem możesz obniżyć ustawienie prądu na 70% (datasheet 71%) jego nominalnego prądu, czyli wystarczyłoby mieć na myśli 1.2 A zamiast 1.7A., o czym pisałem wcześniej.
    Do tej wartości prądowej należy odszukać /(obliczyć) wartość napięcia referencyjnego podstawiając do wzoru autentyczną wartość rezystora pomiarowego (Rcs) na swojej płytce stepsticka.
    Stepsticki te pochodzą od różnych producentów i mimo że ogólnie są kopiami /(clony) oryginalnych układów Pololu, to jednak te wlutowane rezystory mogą być/(albo raczej są!) o innej rezystancji niż te POLOLU.
    Przykład:

Wreszcie pomijajac ustawienie potencjomnetru: nie znasz w jakiej pozyzji pozostał on po kimś, kto ostatnio nim kreciił/ (lub fabryczne ustawienie), ponadto bez znajomosci rezystorów R(cs) nie jest możliwe określenie maxymalnego ustawienia pradu (czy akurat możliwe jest przekroczyć te przykładowe 3A?).

e marcus
  • Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź. Chociaż po ostatniej uznałem, że musze to wszystko spróbować metodą prób i błędów. Nie jestem w stanie zrozumieć co tutaj do mnie piszecie. Uzywacie mowy branżowej, a jak wspomniałem jestem kompletnym laikiem, więc nie ma najmniejszych szans żebym zrozumiał Twój przekaz :d Myślałem, że to się da łopatologicznie wytłumaczyć abym sie nie zraził :D a póki co waham się czy nie wyrzucić arduino za okno.