Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilanie do garażu 40m od domu

30 Kwi 2020 18:12 309 10
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym zasilić garaż.
    Odległość od domu ok.40m.
    Zasilanie do oświetlenia oraz gniazdka 230V (zasilanie prostownika,wiertarki i ewentualnie spararki 1f )
    Jaki przekrój kabela ziemnego zastosować?
    Czy YKYżo 3x2,5mm² wystarczy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 43  
    Kolego, bez wiedzy jaka to spawarka (jaką moc pobiera), nie można nic powiedzieć o przekroju kabla.
    Potrzebne też dodatkowe informacje na temat zabezpieczenia przed-licznikowego.
    Po uzupełnieniu informacji, można będzie dyskutować.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 12  
    Przedmówca ma rację ale mając podobny dylemat użyłem YAKY 5x16 (sieć TN-C ale podział w przyłączu). Cena za metr to około 4 PLN.
    Zrobione raz a porządnie. Robocizna i piasek do zasypania były znacznie droższe niż sam kabel.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Waski85 napisał:
    ale mając podobny dylemat użyłem YAKY 5x16

Po co i na co ? Skoro przewód/kabel zasilający zapewne jest cieńszy. :cry:
  • Poziom 9  
    kokapetyl napisał:
    Kolego, bez wiedzy jaka to spawarka (jaką moc pobiera), nie można nic powiedzieć o przekroju kabla.
    Potrzebne też dodatkowe informacje na temat zabezpieczenia przed-licznikowego.
    Po uzupełnieniu informacji, można będzie dyskutować.

Koledzy wracając do pytania to wyżej napisałem że chodzi o spawarkę jednofazową na 230V ogóle dostępne na rynku do drobnej roboty.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Do autora.
    Kładąc proponowany przez Ciebie kabel i zakładając max obciążenie dla tego kabla, będziesz miał spory spadek napięcia.
    Będzie on ok. 10%, co da ok.20V, stracisz na pewności zasilania, przewód/kabel będzie się nadmiernie grzał.
    Moja propozycja (pracę trzeba wykonać porządnie i na długie lata)Minimu 5x 2.5mm², , a lepiej 5x 4mm².
    Teraz nie planujesz , a za rok lub dwa będą Ci potrzebne 3 F. A jak się upierasz przy trzech żyłach zasilanie 1F to potrzebujesz 3x6mm².
  • Poziom 12  
    kokapetyl napisał:
    Waski85 napisał:
    ale mając podobny dylemat użyłem YAKY 5x16

Po co i na co ? Skoro przewód/kabel zasilający zapewne jest cieńszy. :cry:

Jest taki sam jak zasilający. Żeby nie wiercić przez 80 cm ścian, wpiąłem się w tablicy.
    Być może przerost formy nad treścią ale mam nadzieję już tego nie poprawiać. Również cena jest na korzyść.
  • Moderator
    Waski85 napisał:

Być może przerost formy nad treścią

Nie jest, zapewniam.
  • Poziom 28  
    Waski85 napisał:
    YAKY 5x16 (sieć TN-C ale podział w przyłączu). sam kabel.

A jak podzieliłeś w przyłączu ?
  • Poziom 12  
    slawekx napisał:
    Waski85 napisał:
    YAKY 5x16 (sieć TN-C ale podział w przyłączu). sam kabel.

A jak podzieliłeś w przyłączu ?

Podział zrobił ZE (obecnie operatorem jest Tauron) jakieś 8 lat temu przy okazji wymiany przewody "gołego" na warkocz.