Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafo totoridalne. Jak podłączyć do wzmaka ??

02 Paź 2005 17:13 1951 23
  • Poziom 20  
    Cześć,
    Kupiłem trafo toridalne o takim oznaczeniu : TT 150/23p . Chcę je podłączyć do zasilacza który ma zasilać wzmaka na TDA 7294 . Tylko niewiem który kabel od transformatora do którego wejścia na zasilaczu mam podłączyć ???? Według opisu który mam to powinnem mieć 4 wyjscia w transformatorze ( 2x plus i 2 x minus ) i wtedy podłączam plus do jednego wejscia w zasilaczu , minus do drugiego, a do trzeciego plus i minus połączony razem co ma dać GND ( czyli chyba 0 ) A ja niestety w swoim trafie mam tylko 3 wyjscia i niewiem co do czego połączyc. Prosze o pomoc. Nizej zamieszczam rysunki które sa na trafie i schemat zasilacza :)
  • Pomocny dla użytkowników
    Czarny jest przewodem wspólnym i łączysz go z masą.

Białe dajesz na mostek prostowniczy (zaciski oznaczone ~), którego otrzymujesz (+) i (-) względem przewodu wspólnego (czarnego).
  • Poziom 20  
    Słuchaj jesli mógłbyś mi jeszcze narysowac to w paincie. Poprostu do tego schametu który wkleiłem narysuj mi który kabel od trafa gdzie podłaczyc do zasilania, bo to moja pierwsza konstrukcja i za bardzo sie nieznam na tym :/ i czy 38V ( bo tyle jest po wyprostowaniu) to nie za duzo jak dla TDA 7294 ??
  • Pomocny dla użytkowników
    Przedłuż te kabelki co narysowałeś na rysunku podłączenia.jpg do tych najbliższych pól lutowniczych i będzie dobrze.

Co to tego TDA to nie wiem, nie używałem. Znajdź kartę katalogową (przez www.google.pl) i zobacz jakie ma napięcia maksymalne.
    Ty masz 2 razy 38V.
  • Poziom 20  
    CZyli takie podłączenie co teraz narysowałem jest dobre ??? Czyli jesli TDA wytrzymuje do +-40V a ja mam 2x38V to czyli powinno wytrzymać prawda ?? ( chcę podłączyc głosnik 8Ω więc wzmak nie bedzie az tak bardzo obciążony ) :)
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Dobrze.
    Pamiętaj także, że głośniki powinny mieć większą moc niż maksymalna wzmacniacza (dla uniknięcia ich uszkodzenia).
    Przy włączaniu zasilania miej skręcony na minimum potencjometr głośności dopiero potem podkręcaj moc !
  • Poziom 20  
    Ale ja niemam żadnego potancjometru w tym wzmaku. Składałem go z kitu nord elektronika i tam niema żadnych potancjometrów :( Więc jakby co to gdzie mam założyć ten potancjometr i jakiej wartości ??
  • Poziom 30  
    Witam
    Potencjometr podłączasz między gniazdami wejściowymi a wejściem samej końcówki mocy.
    Może być 2x47kB, czy obrotowy, czy suwakowy sam zdecydujesz.
  • Poziom 14  
    daj potencjometr na wejściu wzmacniacza (masa i wyjscie to skrajne nóżki a wejście to środkowa)
    Powodzenia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    CZyli potancjometr ma mieć 47k omów, a mógłbyś mi narysowac na rysunku gdzie go wstawic i które nóżki ????? (na tym rysunku na którym jest schemat zasilacza) byłbym bardzo wdzięczny.
  • Poziom 32  
    potencjometr podłączasz na wejście tam gdzie będziesz podawał sygnał audio a nie w zasilaczu. jeśli masz jeden kanał (mono) wystarczy jeden, jeśli stereo to 2 złączone razem (tzw. potencjometr podwojny) i teraz jedną krańcową nóżkę podłączasz do masy układu, środkową do źródła sygnału a drugą krańcową na wejście wzmacniacza (przy skręconym potencjometrze sygnał będzie zwierany do masy a więc wzmak przy włączeniu nie "ryknie" i sie nie spali :) ) i tak robisz dla każdego kanału więc dla stereo masz 6 nóżek dla mono 3 i podłączasz tak jak pisałem :)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam
    Proszę bardzo rysunek dotyczący podłączenia potencjometru. Nie jest zbyt piękny ale powinieneś się zorientować o co chodzi. Jak będą jakieś wątpliwości to służę radą.
  • Poziom 20  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zamiast potancjometru 47k moge zastosowac potancjometr 100k ?? (bo tylko taki posiadam )
  • Poziom 16  
    Tak, możesz podłączyć 100k
  • Poziom 14  
    O ile sie nie myle to 100k chyba nawet lepszy do przewodów sygnałowych....
    Jeśli sie myle poprawcie mnie...
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    wiem ze to głupie pytanie ale jestem zielony z elektroniki .chcę wykonac taki zasilacz ale nie wiem to jest ta zielona kreska i litera Z koło niej ... która idzie od plusa mostka prostowniczego do plusa zasilacz przed kondensatorami
  • Poziom 16  
    Jest to zworka, poprostu w miejsce tego wstawiasz odpowiedniej grubości drut
  • Poziom 11  
    witam
    .......mam trafo i idę z niego 2 czerwone i jeden czarny.....czarny to masa.....moje pytanie jest następujące czy.. te czerwone kabelki moge jakkolwiek podlaczyc do zasilacze czy to jakos specyficznie podlacza....na schemacie mostek ma oznaczenia + - vc dc .....i o to mi wlasnie chodzi ...czy to niczego nei zmieni ...

Dodano po 1 [minuty]:

yh..wycofuje swoje pytanie ......kapnąlem sie ze ma być dwa razy ac ...przepraszam za zasmiecanie
  • Poziom 20  
    Ja sobie także już poradziłem. Proszę więc moderatora jeśli to możliwe o zamknięcie tematu :)
  • Poziom 16  
    Pierwszy przewód zielony podpinasz do wejscia AC w mostku prostowniczym. Kolejny przewód zielony łączysz z niebieskim i to idzie na mase. Pozostaly przewód niebieski idzie na drugie wejście AC mostka. (przewody podawałem w kolejności patrząc od góry na rysunek)
  • Poziom 10  
    dzięki za pomoc musze jeszce płytke odebrać :D bo kumpel wytrawił
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam.