Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Popularność RFID Mifare / Unique

01 Maj 2020 11:00 177 2
 • Poziom 37  
  Jak to jest dziś z popularnością tych dwóch RFID? Który z nich wybrać do zastosowań domowych?

  W wielu domofonach występuje Unique. Dziś chcę założyć 2 czytniki a docelowo trzeci przy furtce (domofon) więc chciałbym utrzymać jeden standard. Który?
 • Pomocny post

  Poziom 13  
  Ten bardziej dla ciebie wygodny? dostępny?
  Oba te standardy są podobne i niemal równie popularne (choć my akurat stosujemy tylko Unique 125kHz).
  Unique jest dużo prostszy - zwykle jest to pamięć "tylko do odczytu" z fabrycznie "wytrawionym" 40-bitowym numerem seryjnym, idealny do stosowania w systemach RCP, domofonach, systemach wejściowych do pomieszczeń z bardzo prostą autoryzacją użytkownika (czyli wchodzi ten, kto posiada wcześniej zapisany w systemie klucz - to czy powinien go posiadać to inna kwestia). Jest też bardzo "wolny" na poziomie ok. 2kb/s - i zupełnie nie potrzeba więcej.

  Mifare jest bardziej zaawansowany - używa się w nim częstotliwości 13,56MHz, szybkość to jakieś 100kb/s, może służyć, jako prosty klucz do otwierania drzwi ale umożliwia też stosowanie skomplikowanej wymiany danych z możliwością szyfrowania. Powszechnie jest używany w biletach/kartach miejskich, kartach płatniczych, różnych kartach programów lojalnościowych czy w bardziej rozbudowanych systemach kontroli dostępu.

  W zależności od tego, co potrzebujesz/chcesz z nim zrobić oraz jaki budżet i stopień zaawansowania w implementacji takich rozwiązań posiadasz, taki wybierz.
  W Twojej sytuacji będąc i zakładając, że chcę tylko otwierać jakieś drzwi kluczem zbliżeniowym, chyba wybrałbym unique, bo nie potrzeba więcej. Chyba, że chcesz tym otwierać drzwi wejściowe do domu, to zastanowiłbym się, czy to na pewno szczęśliwy pomysł a potem, jeśli już, to wybrałbym chyba mifare z szyfrowaniem i lepszymi zabezpieczeniami.
 • Poziom 37  
  Temat wyczerpany z nawiązką. Dziękuję.