Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Popularność RFID Mifare / Unique

Erbit 01 May 2020 11:00 564 2
 • Helpful post
  #2
  Serwis_LX

  Level 19  
  Ten bardziej dla ciebie wygodny? dostępny?
  Oba te standardy są podobne i niemal równie popularne (choć my akurat stosujemy tylko Unique 125kHz).
  Unique jest dużo prostszy - zwykle jest to pamięć "tylko do odczytu" z fabrycznie "wytrawionym" 40-bitowym numerem seryjnym, idealny do stosowania w systemach RCP, domofonach, systemach wejściowych do pomieszczeń z bardzo prostą autoryzacją użytkownika (czyli wchodzi ten, kto posiada wcześniej zapisany w systemie klucz - to czy powinien go posiadać to inna kwestia). Jest też bardzo "wolny" na poziomie ok. 2kb/s - i zupełnie nie potrzeba więcej.

  Mifare jest bardziej zaawansowany - używa się w nim częstotliwości 13,56MHz, szybkość to jakieś 100kb/s, może służyć, jako prosty klucz do otwierania drzwi ale umożliwia też stosowanie skomplikowanej wymiany danych z możliwością szyfrowania. Powszechnie jest używany w biletach/kartach miejskich, kartach płatniczych, różnych kartach programów lojalnościowych czy w bardziej rozbudowanych systemach kontroli dostępu.

  W zależności od tego, co potrzebujesz/chcesz z nim zrobić oraz jaki budżet i stopień zaawansowania w implementacji takich rozwiązań posiadasz, taki wybierz.
  W Twojej sytuacji będąc i zakładając, że chcę tylko otwierać jakieś drzwi kluczem zbliżeniowym, chyba wybrałbym unique, bo nie potrzeba więcej. Chyba, że chcesz tym otwierać drzwi wejściowe do domu, to zastanowiłbym się, czy to na pewno szczęśliwy pomysł a potem, jeśli już, to wybrałbym chyba mifare z szyfrowaniem i lepszymi zabezpieczeniami.