Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solary słoneczne - jak przerobić by ciepła woda była szybciej

01 Maj 2020 11:13 660 21
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie forumowiczów z wiedzą i proszę o pomoc. Posiadam solary słoneczne ciśnieniowe (beż żadnych pompek) z zasobnikiem 200l na dworze, oddalonym kawałek od kotłowni przez co mam problem z ciepłą wodą - po odkręceniu kranu na max ciepła woda pojawia się dopiero po 40-50 sekundach. Trochę to niekomfortowe ale i również nieoszczędne , bo trochę tej wody trzeba wylać i zapłacić za ścieki zanim poleci ciepła woda. Mam świadomość, że nie mam w domu cyrkulacji i ta woda nigdy nie będzie lecieć od razu ale zimą gdy grzeje bojler kotłem to mam ciepłą w kranie po paru sekundach. Obecnie solary mam wpięte zaraz za bojlerem i wyjściem na ciepłą wodę do domu - jak na zdjęciu.
    Solary pracują od marca do października, w domu z ciepłej wody korzystają 3 osoby, solary są przewymiarowane bo aż 200l, jak jest dużo słońca to temperatura dochodzi do 85-94st.C - czasem nawet przykrywam kocem część solarów bo przy 95st.C zawór bezpieczeństwa wylewa gorącą wodę na zewnątrz i wtedy po przykryciu przy słoneczku potrafi był 75-85 st. C. Mam dwa pomysły na przerobienie instalacji, proszę o pomoc którą wersję wybrać bądź doradzić.
    1. wersja to wpięcie solarów przed bojler i woda z solarów trafiałaby do bojlera a dopiero później do kranu. Czy to zdałoby egzamin ? Wiem, że były by przez to straty ciepłej wody ale i tak w ciepłe dni muszę przykrywać solary bo temp. 95st. a bojler w domu jest 2x mniejszy niż zasobnik na solary. Tylko przy tej opcji prawdopodobnie musiałbym też zawór powrotny
    czy tak?
    2. opcja to zrobienie pseudo cyrkulacji - otóż przy zbiorniku na solarach mam jeden zawór wolny - Magnesium Bar - wiem , że to na anode magnezową ale nie została ona zamontowana - czy można by było tam wpiąć zawór i poprowadzić rurę przed zaworem w kotłowni + dołożyć pompkę dzięki temu miałbym cyrkulację ? Pompkę ustawiłbym na jakiś harmonogram , aby uruchamiała się co jakiś czas i nie musiała chodzić non stop.

Proszę o podpowiedzi.
    Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 43  
    Nie analizowałem jakie możliwości opisałeś. Odpowiadam na problem:
    Cytat:
    ...po odkręceniu kranu na max ciepła woda pojawia się dopiero po 40-50 sekundach...

Należy dobudować cienką rurką z najdalszego od zbiornika z ciepłą wodą punku instalacji cyrkulację (mała pompką) do zbiornika z ciepłą wodą jak jest często to w budownictwie wielorodzinnym (blokach).
    Przekrój rurki i wielkość pompki to należałoby podejrzeć w takich instalacjach. Nie jestem w stanie podać konkretnie.
  • Poziom 6  
    Szkoda, że nie przeczytałeś całego posta, bo Twoja odpowiedź niestety nic mi nie pomaga.
  • Poziom 43  
    Recenzent99 napisał:
    Szkoda, że nie przeczytałeś całego posta, bo Twoja odpowiedź niestety nic mi nie pomaga.

Przecież napisałem o tym:
    DiZMar napisał:
    Nie analizowałem jakie możliwości opisałeś. Odpowiadam na problem:
    Cytat:
    ...po odkręceniu kranu na max ciepła woda pojawia się dopiero po 40-50 sekundach...

...

Nie mam zamiaru wdawać się w analizę Twoich rysunków. Odpowiedziałem jak to się robi i tylko tyle albo aż tyle.
  • Poziom 6  
    DiZMar napisał:
    Nie mam zamiaru wdawać się w analizę Twoich rysunków. Odpowiedziałem jak to się robi i tylko tyle albo aż tyle.

Nie mam w tym momencie możliwości wykonania cyrkulacji z najdalszego punktu w domu, gdybym mógł to bym to wykonał i nie było by problemu. Zresztą gdybyś przeczytał jak przedstawia się sytuacja , to zrozumiałbyś o co dokładnie chodzi, nawet gdybym miał cyrkulację w domu z bojlera to dalej bym miał problem z długim czasem płynięcia ciepłej wody z solarów
  • Poziom 29  
    @Recenzent99 , co to znaczy że masz kolektory ciśnieniowe, tzn. że występuje takie same ciśnienie w obu boilerach.

Jeżeli tak,to obie wersje są możliwe do zrobienia, tylko w wersji 1 na pewno nie tak jak na schemacie nie można mieszać CWU z wężownicą CO, osobiście zastanowiłbym się nad wersją 1, konieczny byłby sterownik i pompa cwu. Bojler przy kotle byłby boilerem głównym, a boiler przy kolektorach wstępnym. W bojlerze głównym można by utrzymywać dość stabilną temperaturę, niższą aniżeli w we wstępnym.
  • Poziom 6  
    Sstalone napisał:
    @Recenzent99 , co to znaczy że masz kolektory ciśnieniowe, tzn. że występuje takie same ciśnienie w obu boilerach.

Jeżeli tak,to obie wersje są możliwe do zrobienia, tylko w wersji 1 na pewno nie tak jak na schemacie nie można mieszać CWU z wężownicą CO, osobiście zastanowiłbym się nad wersją 1, konieczny byłby sterownik i pompa cwu. Bojler przy kotle byłby boilerem głównym, a boiler przy kolektorach wstępnym. W bojlerze głównym można by utrzymywać dość stabilną temperaturę, niższą aniżeli w we wstępnym.

Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Ciśnieniowy oznacza ,że
    Cytat:
    "System do poprawnego działania nie wymaga pomp, sterowników oraz zbiorników wyrównawczych co czyni go bardzo niezawodnym. Woda znajduje się wyłącznie w zbiorniku i wypływa z niego pod ciśnieniem. Zestaw może być ustawiony na ziemi i może dostarczać wodę na wyższe kondygnacje budynku."

Ale w którym miejscu mówisz ,że nie wolno mieszać CWU z wężownicą CO ? U mnie raczej takiego czegoś nie ma. Są zawory które były by zamykane tak, żeby nie mieszać CO i CWU.
  • Poziom 29  
    Recenzent99 napisał:

Ale w którym miejscu mówisz ,że nie wolno mieszać CWU z wężownicą CO ? U mnie raczej takiego czegoś nie ma. Są zawory które były by zamykane tak, żeby nie mieszać CO i CWU.

A niby co to takiego jest jak nie połączenie CO i CWU.

Zobacz na tym schemacie na dole na czym polega rozdzielenie CO i CWU
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15193650#15193650
  • Poziom 6  
    Sstalone napisał:
    Recenzent99 napisał:

A niby co to takiego jest jak nie połączenie CO i CWU.

Zobacz na tym schemacie na dole na czym polega rozdzielenie CO i CWU
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15193650#15193650

Tak wiem , po czasie zauważyłem , że to bez sensu, ale do tej pierwszje opcji dodałem drugie zdjęcie które wydaje mi się , że jest już OK
  • Poziom 29  
    Recenzent99 napisał:

Tak wiem , po czasie zauważyłem , że to bez sensu, ale do tej pierwszje opcji dodałem drugie zdjęcie które wydaje mi się , że jest już OK

W tym przypadku tworzysz obieg zamknięty z bojlera kolektorów i podpinasz go do wężownicy bojlera. Trzeba w obiegu zamontować naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa w tej części, która pozostaje odcięta po uruchomieniu obiegu kotłowego. Musi być odpowietrznik. Dla nie znającęgo instalacji obsługa staje się skomplikowana, bo trzeba pamiętać które zawory otworzyć a które zamknąć.

Wyobraźmy sobie, że ktoś rozpali w kotle przy zamkniętych zaworach na kocioł i co się stanie? Wielkie buuuuum!!!!!

Sam bym czegoś takiego nie zrobił.
  • Poziom 6  
    Sstalone napisał:
    W tym przypadku tworzysz obieg zamknięty z bojlera kolektorów i podpinasz go do wężownicy bojlera. Trzeba w obiegu zamontować naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa w tej części, która pozostaje odcięta po uruchomieniu obiegu kotłowego. Musi być odpowietrznik. Dla nie znającęgo instalacji obsługa staje się skomplikowana, bo trzeba pamiętać które zawory otworzyć a które zamknąć.

Wyobraźmy sobie, że ktoś rozpali w kotle przy zamkniętych zaworach na kocioł i co się stanie? Wielkie buuuuum!!!!!

Sam bym czegoś takiego nie zrobił.

Zdaję sobie sprawę ale takie ryzyko zawsze jest, równie teraz mogę się pomylić , rozpalić w piecu i mieć pozamykane zawory na C.O i C.W.U i piec się zagotuje, bądź teraz majac przełączone na solary mógłbym rozpalić w piecu na C.W.U na bojler i byłby problem - palić w piecu palę tylko ja, to co mam w kotłowni i co jak mam przełączyć wiem więc tu nie ma problemu.
    Czy ten naczynie jest wyamagane i w którym miejscu powinno być ?
    Chodzi mi tylko czy takie podłączenie u mnie ma sens, widzę , że masz podobną instalację do mojej i u Ciebie to zdaje egzamin ? Czyli woda z bojlera z solarów była by wpięta w wężownicę do bojlera w kotłowni, zapewne potrzebna będzie pompka która musiałaby się uruchamiać co jakiś czas by wodę która będzie w obiegu rurek i wężownicy przepompować bo jeśli będzie dłuższy czas bez ruchu to będzie zimna.No i teraz pytanie
    a) czy taki obieg ogrzeje wodę w bojlerze ? No ale skoro pali się w piecu na 55 stopni i to potrafi ogrzać wodę w bojlerze to czemu by nie ogrzała tego woda z solarów?
    b) czy jesli bym tak wykonał, czy czasem woda w solarach nie będzie dalej mi się "gotować" ? teraz gdy tą wodę pobieram z bojlera solarów, to automatycznie zostaje dopuszczona zimna, a jeśli bym ją wpiął w obieg wężownicy to ona nie będzie nigdy pobierana i nie będzie do niej dopuszczana zimna, ta woda będzie tylko krążyć w zamkniętym obiegu i ogrzewać bojler - mam tu zagwozdkę.
  • Poziom 14  
    Recenzent99 napisał:
    1. wersja to wpięcie solarów przed bojler i woda z solarów trafiałaby do bojlera a dopiero później do kranu. Czy to zdałoby egzamin ?

Z twojego opisu wynika że ogrzewasz ciepłą wodę użytkową bezpośrednio przez kolektor. Czy tak?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Recenzent99 napisał:

Zdaję sobie sprawę ale takie ryzyko zawsze jest, równie teraz mogę się pomylić , rozpalić w piecu i mieć pozamykane zawory na C.O i C.W.U i piec się zagotuje, bądź teraz majac przełączone na solary mógłbym rozpalić w piecu na C.W.U na bojler i byłby problem - palić w piecu palę tylko ja, to co mam w kotłowni i co jak mam przełączyć wiem więc tu nie ma problemu.
    Czy ten naczynie jest wyamagane i w którym miejscu powinno być ?
    Chodzi mi tylko czy takie podłączenie u mnie ma sens, widzę , że masz podobną instalację do mojej i u Ciebie to zdaje egzamin ? Czyli woda z bojlera z solarów była by wpięta w wężownicę do bojlera w kotłowni, zapewne potrzebna będzie pompka która musiałaby się uruchamiać co jakiś czas by wodę która będzie w obiegu rurek i wężownicy przepompować bo jeśli będzie dłuższy czas bez ruchu to będzie zimna.No i teraz pytanie
    a) czy taki obieg ogrzeje wodę w bojlerze ? No ale skoro pali się w piecu na 55 stopni i to potrafi ogrzać wodę w bojlerze to czemu by nie ogrzała tego woda z solarów?
    b) czy jesli bym tak wykonał, czy czasem woda w solarach nie będzie dalej mi się "gotować" ? teraz gdy tą wodę pobieram z bojlera solarów, to automatycznie zostaje dopuszczona zimna, a jeśli bym ją wpiął w obieg wężownicy to ona nie będzie nigdy pobierana i nie będzie do niej dopuszczana zimna, ta woda będzie tylko krążyć w zamkniętym obiegu i ogrzewać bojler - mam tu zagwozdkę.

Ja mam dwa zbiorniki cwu, i ten końcowy zbiornik przy kotle CO jest połączony ze zbiornikiem wstępnym od kolektorów przez CWU, a nie z wężownicą CO. Gdy woda nagrzeje się w zbiorniku wstępnym, a woda w zbiorniku przy kotle ma za niską temperaturę uruchamia się pompa i przepompowuje ją do dolnego zbiornika. To samo dzieje się samoczynnie, gdy CWU jest pobierane, wtedy z górnego zbiornika wstępnego woda trafia do dolnego, ponieważ zimna woda jest podłączona do zbiornika kolektorów. Ponieważ te dwa zbiorniki są połączone, to wystarczy jeden zawór bezpieczeństwa i jedno naczynie przeponowe CWU.
    Zaleta jest też taka, że mogę rozpalić w kotle i otworzyć zawór na wężownicę bojlera i grzać CWU w dolnym zbiorniku, gdy w tym samym czasie kolektory grzeją górny zbiornik.

Zawsze mam układ CO otwarty, nie robię nigdy czegoś takiego, że zamykam zaworami cześć układu i staje się ona układem zamkniętym, ponieważ każda zmiana temperatury wody w tej części jest niekorzystna, zagrzanie doprowadza do wzrostu ciśnienia bo woda nie ma się jak rozszerzyć w układzie zamkniętym, a obniżenie temperatury wywołuje kurczenie się wody i tworzy podciśnienie co może powodować zasysanie powietrza i tlenu do zamkniętego układu.

Jeżeli zatem stworzysz układ zamknięty ze zbiornika solarnego i wężownicy CO, to musisz zamontować naczynie przeponowe, inaczej może dojść do wzrostu ciśnienia i zbiornik może jego nie wytrzymać.

Twoja "zagwozdka" jest uzasadniona, ponieważ jak pompa nie będzie działać, nie będziesz miał jakiegokolwiek odbioru ciepła. A prąd mogą wyłączyć w każdej chwili, czy pompa może się zepsuć. W tej chwili jak woda w bojlerze zagrzeje się, prawdopodobnie jak wzrasta ciśnienie, to zawór bezpieczeństwa upuszcza trochę wody i utrzymuje ciśnienie na bezpiecznym poziomie. Jak temperatura wzrosłaby do ponad 100 stopni, ilość wody upuszczona byłaby dość znaczna, i zastąpiona by była przez zimną wodę. A co stanie się, gdy stworzysz z tego zbiornika układ zamknięty? Jak zamontujesz zawór bezpieczeństwa, jak będziesz uzupełniał wypuszczoną wodę?

Ja nie mam problemu z nadmiarem ciepła, bo ja mam typ instalacji która się wyłącza jak nagrzeje wodę w zbiorniku.

Musisz mieć system kontroli temperatury w zbiorniku solarnym, ponieważ kolektory są zespolone ze zbiornikiem to chyba nawet nie możesz odebrać ciepła w nocy. Jedyne możliwe rozwiązanie to zmniejszenie mocy przez zasłanianie.
    Nie mniej dwa zbiorniki CWU, to więcej energii którą można zmagazynować...
  • Poziom 6  
    Sstalone napisał:
    Musisz mieć system kontroli temperatury w zbiorniku solarnym, ponieważ kolektory są zespolone ze zbiornikiem to chyba nawet nie możesz odebrać ciepła w nocy. Jedyne możliwe rozwiązanie to zmniejszenie mocy przez zasłanianie.
    Nie mniej dwa zbiorniki CWU, to więcej energii którą można zmagazynować...

Dzięki za pomoc.
    Dlaczego nie mogę odebrać ciepła w nocy? Mogę jak najbardziej.
    A co byś powiedział na zastosowanie takiego rozwiązania ? czyli pod dopuszczenie obecnie zimnej wody do bojlera podpiąć rurkę doprowadzającą ciepłą wodę od solara a górą zrobić cyrkulację. Wtedy woda z solarów była by wodą użytkową i nie byłby to obieg zamknięty. Jednym z problemów byłoby pewnie mieszanie wody gdy odkręcam kran - woda z bojlera mieszała by się z rurką górną idącą do solarów, a że w tej rurce woda pewnie szybciej by stawała się zimna to zamontowałbym czujnik temperatury u góry na tej rurce który uruchamiałby pompkę co jakiś czas. Solary słoneczne - jak przerobić by ciepła woda była szybciej
  • Poziom 38  
    Najprosciej to kupic maly zbiorniki tam grzac wodę. Po nagrzaniu mieszac z duzym zbiornikiem.
  • Poziom 29  
    @Recenzent99 , schemat podobny do mojego może wyglądać tak.

To co istotne, to podłączasz wyjście ze zbiornika kolektorów pod wejście zimnej wody w zbiorniku przy kotle. Zimna woda doprowadzana jest do zbiornika kolektorów.
    Cyrkulację robisz z wyjścia zbiornika 100l w kierunku zbiornika 200l. Na tym połączeniu montujesz pompę i zawór zwrotny, który nie puści wody w kierunku małego zbiornika, gdy pompa będzie wyłączona. Do sterowania pompą cyrkulacyjną potrzebny jest sterownik, powinien posiadać dwa czujniki, ustawianą różnicę temperatur, przy których załącza się pompa oraz ustawianą maksymalną temperaturę grzania. Dzięki tym parametrom ustawisz sobie do jakiej temperatury nagrzeje się mały zbiornik, i do kranów będzie trafiać cwu o stałej temperaturze.
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc, czyli mniej więcej to samo co ja rozrysowałem tylko u Ciebie pompka i sterownik są na dole a ja narysowałem u góry. Niestety nie mam otworu w zbiorniku więc cyrkulację będe musiał dać nad rurką nad bojlerem. Z czujnikiem może być problem, bo nie mam jak go zamontować przy bojlerze, jednynie na rurce od solara, a wiadomo , że na rurce woda dużo szybciej ostygnie niż w bojlerze.I wystarczy jeden tak jak przy C.O. na tej dolnej rurce ? Sprawdza temperaturę , jesli jest mniejsza niż zadana to uruchamia pompkę,a jeśli większa to przestaje pompka chodzić. No i kolejny problem byłby , jeśli na sterowniku ustawiłbym np.55st a woda w solarach spadłaby do 50 stopni i pompka chodziła by nonstop dodatkowo wychładzajac wodę, ale zdaję sobie, że nie ma idealnych rozwiązań.

PS. fajne filmy na kanale masz.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    @Recenzent99 , nie czytasz dokładnie co Ci piszę, a następnie zadajesz pytania co ze sterownikiem. Jak kupisz sobie sterownik z jednym czujnikiem, i będziesz uruchamiał pompę w oparciu tylko o pomiar na zbiorniku 100l, to będziesz miał taki problem jak napisałeś. Wyraźnie napisałem Ci że potrzebujesz sterownika z dwoma czujnikami, jeden montujesz na zbiorniku 100l a drugi na zbiorniku 200l (przewód czujnika do zbiornika kolektorów poprowadzisz przy rurze na osłonie - niektórzy oferujący sterowniki mają możliwość zamówienia sterownika z gotowym kablem czujnika odpowiedniej długości z dopłatą za dodatkową długość). Potrzebujesz sterownika solarnego, który działa na zasadzie histeryzy (różnicy temperatur). Pompa uruchamia się, gdy różnica temperatury w zbiornikach przekroczy określoną wartość do wysokości temperatury ustawionej w zbiorniku 1. Ja mam ustawioną róznicę na 10 stopni i temperaturę zbiornika przy kotle na 53 stopnie co oznacza że pompa cyrkulacyjna załącza się ze 3-4 razy w ciągu dnia. Instalując taki sterownik masz podgląd na temperaturę w zbiornikach, można sobie ustawić alarm i sterownik piszczy gdy temperatura przekroczyła odpowiedni poziom.
  • Poziom 6  
    [/url]
    Sstalone napisał:
    @Recenzent99 , nie czytasz dokładnie co Ci piszę, a następnie zadajesz pytania co ze sterownikiem.
    Czytam dokładnie i analizuje, ale nie do końca Cię zrozumiałem. Super rozwiązanie zaproponowałeś i chyba tego potrzebowałem. Mam już czujnik od solarów zamontowany w kotłowni, tylko nie wiem czy on się będzie nadawać do podłączenia do sterownika. Jest jakiś chiński, działa na baterie i pokazuje temperaturę wody w solarze. Od solara do czujnika idzie przewód i zakończony jest końcówką z czterema pinami wpinanymi do tego czujnika. W bojlerze teraz sprawdziłem i widzę , że też są dwa dodatkowe wejścia , jedno pewnie na czujnik drugie na grzałkę więc dałoby się podpiąć czujnik. Skoro masz już takie sprawdzone czujniki oraz sterownik możesz zaproponować co kupić konkretnie ?

Tylko mam jeszcze zagwozdkę, np. pompka wymusi cyrkulację, temperatura w bojlerze wyrówna się z solarami i pompka wyłączny się na godzinę bo przez godzinę woda w bojlerze nie spadnie o ustawione wcześniej 10st. Ale woda w pomarańczowej rurce od cyrkulacji przez ten czas się zdąży zrobić zimna. Czy po odkręceniu kranu ciepła z bojlera nie zmiesza się z zimną z cyrkulacji ? Chyba , że zadziała tutaj wtedy zawór zwrotny, jesli tak to chyba poowinien być on jak najbliżej wpięty bojlera na tej rurce cyrkulacyjnej pomarańczowej?

• Poziom 29  
    @Recenzent99 , mój sterownik jest bardzo dobry, ale nie mogę Ci polecić swojego, bo już go nie ma na rynku.

Co do Twojego pytania, jak pompa jest wyłączona, zawór zwrotny nie pozwala przedostać się wodzie ze zbiornika kolektorów przez rurę cyrkulacyjną, natomiast w czasie poboru cwu woda ze zbiornika kolektorów popłynie do dolnego wejścia zimnej wody zbiornika 100l, nawet gdyby była ona zimniejsza od tej w zbiorniku 100l, to zauważalne to by było przy bardzo dużym poborze, np. 70l. Jak kolektory nie grzeją, to trzeba mieć grzałkę w zbiorniku 100l lub zagrzać wodę kotłem.

Ciągle masz ten swój schemat i pompę zamontowaną na rurze w taki sposób, że może Ci się pompa zapowietrzać, no jeszcze jak byś dał zawór zwrotny w tym miejscu co narysowałeś teraz. Istotne jest jak poprowadzisz rurę cyrkulacyjną i gdzie zamontujesz pompę, żeby się ona nie zapowietrzała. Zawór zwrotny powinieneś zamontować za pompą, a nie przed pompą. Zobacz jak ja narysowałem na schemacie. Pamiętaj też odpowiednim kierunku zamontowania zaworu zwrotnego.
  • Poziom 6  
    Sstalone napisał:
    @Recenzent99 , mój sterownik jest bardzo dobry, ale nie mogę Ci polecić swojego, bo już go nie ma na rynku.

a możesz polecić coś innego? jakiś zestaw + czujniki ? nawet nie wiem pod jaką nazwą to szukać, sterownik solarny dwu czujnikowy czy dwuzakresowy ? Podaj chociaż to co ty masz to poszukam czegos podobnego.

Co do schematu to mój i Twój wygląda przecież tak samo? Z tym ,ze twój idzie dołem a mój górą

A co do pytania odnośnie zimnej wody to też nie zrozumiałeś mojego pytania. Rozumiem, że pompka i zawór zwrotny na rurze cyrkulacyjnej powinen być najblizej początku rury cyrkulacyjnej oraz bojlera bo inaczej jak woda dłuzej postoi bezczynnie w rurze cyrkulacyjnej, ja odkręce kran to woda ciepła z bojlera zmiesza się z zimną z rury cyrkulacyjnej ? Tak jak zaznaczyłem na zdjęciu kreski zimnej wody, chyba , że ta woda w rurze cyrkulacyjnej nie będzie szła do kranu skoro nie będzie na nią działać ciśnienie , bo jest zawór zwrotny?

• Poziom 29  
    @Recenzent99 , tutaj masz informację o moim sterowniku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15136911#15136911

Ty nie potrzebujesz sterownika z czujnikami odpornymi na temperaturę > 150 stopni, bo u Ciebie woda będzie miała do 100 stopni.

Nie będę Ci polecał sterownika na podstawie opisu producenta, najlepiej jest zapytać użytkownika jakiego sterownika. Albo załóż nowy temat o sterowniku, wtedy może dostaniesz więcej opinii, albo zapytaj pisząc na PW do @ekopasjonat bo On chyba kupował coś.