Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lamp ogrodowych

01 Maj 2020 13:49 546 23
  • Poziom 3  
    Witam Panowie,

Planuję podłączyć lampy ogrodowe (6 stuk). Słupek lampy wykonany jest z modyfikowanego wzmocnionego pcv, wiec chce do tego uzyc kabla dwuzyłowego bez uzieminia. Pytanie czy przy ok 30 m odcinka, użyć kabla 2,5 mm czy 1,5 mm wystarczy?

Pozdriowionka
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Menshealt napisał:
    chce do tego uzyc kabla dwuzyłowego bez uzieminia

Nie ma to znaczenia z czego wykonana jest lampa. Kabel ma mieć żyłę ochronną i koniec kropka. 3x1.5 mam wystarczy. Nie są to jakieś wielkie odległości.
  • Poziom 3  
    Shadowix napisał:
    Menshealt napisał:
    chce do tego uzyc kabla dwuzyłowego bez uzieminia

Nie ma to znaczenia z czego wykonana jest lampa. Kabel ma mieć żyłę ochronną i koniec kropka. 3x1.5 mam wystarczy. Nie są to jakieś wielkie odległości.

Ok, w takim razie jak mogę podłączyć oprawkę ceramiczną z takiej lampy, do kabla dwużyłowego z którego będzie napięcie? (stara elektryka na działce) aby było uziemienie?
    Podłączenie lamp ogrodowych Podłączenie lamp ogrodowych Podłączenie lamp ogrodowych
  • Moderator Elektrotechnika
    Menshealt napisał:
    Ok, w takim razie jak mogę podłączyć oprawkę ceramiczną z takiej lampy, do kabla dwużyłowego z którego będzie napięcie? (stara elektryka na działce) aby było uziemienie?

Lampa jeśli w 2 klasie ochrony ( dwa kwadraty) To nigdzie nie podłączasz do lampy . Problem zapewne jest dla ciebie że musisz połączyć 6 lamp i co z tymi PE z poszczególnych przewodów w każdej lampie. Połącz je ze sobą wewnątrz tego słupka zaciskiem izolując np termokurczliwą koszulka. Lub takim specjalnym zaciskiem https://abc-rc.pl/product-pol-12279-Szybkozla...mokurczliwa-zacisk-na-przewody-14-16-AWG.html lub czym podobnym.
  • Poziom 3  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Menshealt napisał:

Lampa jeśli w 2 klasie ochrony ( dwa kwadraty) To nigdzie nie podłączasz do lampy . Problem zapewne jest dla ciebie że musisz połączyć 6 lamp i co z tymi PE z poszczególnych przewodów w każdej lampie. Połącz je ze sobą wewnątrz tego słupka zaciskiem izolując np termokurczliwą koszulka. Lub takim specjalnym zaciskiem https://abc-rc.pl/product-pol-12279-Szybkozla...mokurczliwa-zacisk-na-przewody-14-16-AWG.html lub czym podobnym.

Ok, czyli w każdej lampie łącze ze sobą przewody PE, a faze i N do oprawki. A jeżeli chodzi o podłączenie do przewodu zasilajacego dwuzyłowego, to przewod PE z lamp podłączam do neutralnego tak jak sie robi mostowanie w gniazdkach?
    Menshealt napisał:
    to przewod PE z lamp podłączam do neutralnego tak jak sie robi mostowanie w gniazdkach?

Żadnych mostkowań przewód 3 żyłowy i tylko taki.
  • Poziom 37  
    Menshealt napisał:
    to przewod PE z lamp podłączam do neutralnego tak jak sie robi mostowanie w gniazdkach?

Autor chyba pyta do czego ma podłączyć tą żyłę PE w instalacji bez PE.

Dodano po 2 [minuty]:

neo cambell napisał:
    1. first ...
    how Watts is lamp ?

2.is Led or other ?

The right question.

Co prawda nie sądzę aby autor chciał iść "z torbami" ale pytanie jest zasadne: Autorze - jaka będzie moc tych lamp?
    Erbit napisał:

Zapewne tak . I tu bym też polecał wymienić ten przewód na 3 żyłowy i zabudować wyłącznik RCD. Oczywiście do ziemi kładziemy kabel a nie przewód.
  • Poziom 3  
    Erbit napisał:
    Menshealt napisał:

otóż to, więc w jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Dodano po 2 [minuty]:

neo cambell napisał:
    1. first ...
    how Watts is lamp ?

2.is Led or other ?

The right question.

Co prawda nie sądzę aby autor chciał iść "z torbami" ale pytanie jest zasadne: Autorze - jaka będzie moc tych lamp?

Żarówki bedą ledowe, max 6-8 wat sztuka
  • Poziom 3  
    Ktoś podpowie jak to najlepiej podłączyć? Bo jak na razie żadnej sensownej odpowiedzi. Czy w taki przypadku mam użyć kabla 3x1,5? jeżeli tak, to gdzie podłączyć kabel ochronny lampy plastikowej z oprawką ceramiczną do instalacji dwużyłowej??
  • Moderator
    Menshealt napisał:
    Ktoś podpowie jak to najlepiej podłączyć? bo jak na razie żadnej sensownej odpowiedzi.

Sorry, a masz sensowną instalację zasilającą? Do kogo więc wnosisz żale za badziewie, którym nas tu raczysz? Szukaj sensu najpierw u siebie, a nie na forum.

Wykonywanie zewnętrznej instalacji elektrycznej
  • Poziom 43  
    Menshealt napisał:
    Czy w taki przypadku mam uzyc kabla 3x1,5?
    owszem.
    Lampa jeśli w 2 klasie ochrony ( dwa kwadraty) To nigdzie nie podłączasz do lampy . Problem zapewne jest dla ciebie że musisz połączyć 6 lamp i co z tymi PE z poszczególnych przewodów w każdej lampie. Połącz je ze sobą wewnątrz tego słupka zaciskiem izolując np termokurczliwą koszulka. Lub takim specjalnym zaciskiem
    Dobra rada na wypadek wymiany lamp na inny typ (np. metalowych w I klasie izolacji). Masz gotowe PE.
    Menshealt napisał:
    PE z lamp podłączam do neutralnego tak jak sie robi mostowanie w gniazdkach?
    Nie, do takiego PE gdzie są wszystkie PE, czyli w rozdzielnicy.
    i zabudować wyłącznik RCD.
    Kolejna dobra rada. Choćby na wypadek zamoknięcia lampy, albo ochrony kreta przed porażeniem. :D
  • Poziom 38  
    Menshealt napisał:
    Czy w taki przypadku mam uzyc kabla 3x1,5? jezeli tak, to gdzie podlaczy kabel ochronny lampy plastikowej z oprawką ceramiczną do instalacji dwużyłowej??

Nigdzie nie podłączasz w lampie jeśli nie ma zacisku, przewody ochronne łączysz ze sobą, przepis wymaga doprowadzenia przewodu PE w każdy nowo wykonany punkt instalacji. Jeśli za jakiś czas zechcesz wymienić oprawy a może się zdarzyć że będą wymagały przewodu PE nie będzie konieczności wymiany instalacji.

Lub takim specjalnym zaciskiem https://abc-rc.pl/product-pol-...isk-na-przewody-14-16-AWG.html lub czym podobnym.

To się nie nadaje do łączenia drutu a instalacja powinna dać się rozłączać w każdej lampie ułatwi to lokalizację ewentualnych uszkodzeń, już to przerabiałem w kilku ogrodach.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Dobra rada na wypadek wymiany lamp na inny typ (np. metalowych w I klasie izolacji). Masz gotowe PE.

A ty zapewne wymieniasz co pół roku lampy na nowe. Po za tym nie po to trąbimy na forum tyle lat żeby zawsze kupować lampy w 2 klasie by wymieniać po pół roku według ciebie na 1 klasę.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Kolejna dobra rada. Choćby na wypadek zamoknięcia lampy, albo ochrony kreta przed porażeniem.

Nie przejmuj się kretem gorzej jak będzie uszkodzenie przewodu do ziemi i nikt tego nie zauważy. A co mówią przepisy na temat obwodów specjalnych.
    mawerix123 napisał:
    To się nie nadaje do łączenia drutu a instalacja powinna dać się rozłączać w każdej lampie ułatwi to lokalizację ewentualnych uszkodzeń, już to przerabiałem w kilku ogrodach.

A co by kolega polecał, bo krytykować można ale alternatywa jaka. Dla mnie nie stanowiło nigdy problemu wycięcie tego odcinka z tulejką i połączenie od nowa zawsze zostawiałem zapas przewodu w lampie.
  • Poziom 38  
    A co by kolega polecał, bo krytykować można ale alternatywa jaka. Dla mnie nie stanowiło nigdy problemu wycięcie tego odcinka z tulejką i połączenie od nowa zawsze zostawiałem zapas przewodu w lampie

Oczywiście żeby nie było że tylko krytyka ( jestem osobą obiektywną i bezstronniczą) choć swoją wypowiedź nie uważam za krytykę a jedynie informację że proponowane rozwiązanie jest nieodpowiednie. Te tulejki są przeznaczone do linek jak sam kolega znalazł w dziale samochodowym, ja bym zastosował szybkozłączki dają wystarczająca ochronę przed dotykiem, nie widzę potrzeby wulkanizowania przecież zaciski oprawki nie mają żadnego IP.
    Co do obcinania tych tulejek równie dobrze można przewody zlutować i nasunąć tulejkę termokurczliwą ale przecież lutowane przewody nie uchodzą za dobre rozwiązanie bo nie dają możliwości rozłączenia przewodów podobnie jak te tulejki.
  • Poziom 38  
    Menshealt napisał:
    Ktoś podpowie jak to najlepiej podłączyć? Bo jak na razie żadnej sensownej odpowiedzi. Czy w taki przypadku mam użyć kabla 3x1,5? jeżeli tak, to gdzie podłączyć kabel ochronny lampy plastikowej z oprawką ceramiczną do instalacji dwużyłowej??

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmiana ledów na 12V lub zmiana instalacji. Do wyboru. Pisałem o tym wcześniej ale nie wykazałeś zainteresowania takim rozwiązaniem. Zmień więc instalację.
  • Poziom 37  
    Menshealt napisał:

Wszystkie odpowiedzi, które zadałeś w cytowanym #11 znajdziesz powyżej w #3, #5, #9.

Czego więc jeszcze nie wiesz i dlaczego napisałeś, że nic sensownego nikt nie napisał. Być może Tobie się tak wydaje ale "tam wyżej jest sens".
  • Poziom 37  
    mawerix123 napisał:
    ...
    Spadek napięcia nie będzie za duży :?:

Będzie. Przy przekroju 1,5mm2 i parametrach jakie podał autor z 12V na końcu zostanie trochę ponad 9V.
  • Poziom 3  
    Preskaler napisał:
    Menshealt napisał:

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmiana ledów na 12V lub zmiana instalacji. Do wyboru. Pisałem o tym wcześniej ale nie wykazałeś zainteresowania takim rozwiązaniem. Zmień więc instalację.

Bardzo dobra rada, czyli mając podłączyć pare lamp mam zmieniać całą instalacje? może lepiej zburzyć dom i postawić od nowa? :spoko:
  • Poziom 38  
    Zastosuj solary, lampiony, lampy naftowe...itp! Rozwiązań jest wiele. Możesz też zastosować oddzielne akumulatorki 12V do każdej lampy dwunastu-woltowej i ładowanie dzienne małym prądem. Wtedy nie będzie spadku napięcia. Jeśli czegoś nie da się zrobić lub jest to rozwiązanie NIEBEZPIECZNE to trzeba poszukać innego rozwiązania.
    Dlaczego odnoszę wrażenie, że koniecznie chcesz uzyskać od nas "błogosławieństwo" abyś mógł spokojnie wykonać niebezpieczną instalację? Kupiłeś kabel, ledy 230V i masz instalację dwu-przewodową. Z tego nic nie będzie. Musisz przynajmniej jeden element tej układanki zmienić. Ja proponowałem - ledy na 12V. Pozostałe (instalacja i kabel) trzeba zmienić 2 el. Wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 3  
    Temat do zamknięcia. Lampy podłączył elektryk z uprawnieniami, nie miał żadnego problemu, więc twoje rady na nic się nie zdały. Wszystko ładnie świeci.
    Miejmy nadzieje że zrobił to dobrze zabezpieczając użytkowników od śmierci.
    Moderator K.R.