Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314

SylwekK 01 May 2020 20:51 2541 11
 • #1
  SylwekK
  Level 32  
  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314

  Temat miał być początkowo uzupełnieniem opisu wiertarki jaką niedawno tu zaprezentowałem, bo zasilacz zrobiłem właśnie do niej jednak uruchomienie i modyfikacja tego zasilacza rozszerza jego zastosowanie dla własnych potrzeb.

  Leżał ten moduł u mnie kilka lat. W sieci tylko lakoniczne info, ale wystarczające aby coś zacząć.

  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314

  Problem z tymi modułami (chyba wszystkie drukarki canon pixima posiadają taki lub podobny), że aby pojawiło się napięcie na jego wyjściu trzeba mu podać z zewnątrz napięcie startowe około 5V. W praktyce wykorzystuje się tu napięcie, które co prawda pojawia się na wyjściu, ale jest mniejsze i o bardzo małym prądzie. Płyta główna drukarki je podaje po obniżeniu. Jednym słowem szkoda czasu na zabawę w dodatkowe stabilizatory do zasilania zasilacza :)
  Pierwszym etapem było więc "otworzyć" napięcie, a właściwie nie - najpierw trzeba było rozkręcić obudowę. Wkręt, którego użył producent jest beznadziejnie paskudny i mimo, że mam całą masę rozmaitych zestawów bitów, nakładek, kluczy to nie znalazłem nic co by pasowało i docelowo odkręciłem ją małymi szczypcami do cięcia(!) przewodów, bo tylko nimi mogłem jakoś złapać za łeb wkręta. Ok, dalej kilka zatrzasków i obudowa rozebrana.

  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314  Jeden rzut na płytkę od strony lutowania i już wiadomo jak odblokować zasilacz. Jest tam mały tranzystorek smd, nawet nie wiem czy to mosfet czy bipolarny, w każdym razie zwarłem punkty odpowiadające za dren (kolektor) i źródło (emiter). Na płytce obok tranzystora są spore punkty lutownicze z otworami i można to zrobić nawet transformatorówką.

  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314

  Skoro mamy już napięcie, a właściwie dwa 32V 0,75A i 24V 05,A (wg tabliczki) to grzech nie spróbować go regulować. Rzut okiem na elementy i już wiadomo, że za regulację odpowiedzialny jest TL431 i transoptor. Wywaliłem oryginalny rezystor (R24) 10k i wstawiłem potencjometr aby zbadać zakres. Okazuje się, że zmieniając tylko ten jeden rezystor zakres regulacji mamy ograniczony odpowiednio dla wyższego napięcia 24-32V i niższego 18-24V. Jak dla mnie to wystarczające, bo główne przeznaczenie zasilacza to wiertarka PCB, a że dla niższego napięcia jest mniejszy prąd to obniżyłem to wyższe do 24V i włączyłem na 15minut silnik dla testu. Nic się złego w tym czasie nie działo, silnik ledwo letni, zasilacz zimny. Wstawiłem na stałe rezystor 470k i dorobiłem jeszcze gniazdo dodatkowe w obudowie dla wygody.
  Można też napięcie nieco podwyższyć, ale tu trzeba uważać, ja się zapomniałem i zwarłem potencjometr przez co nowego TL431 trzeba było wstawić :)
  Gdzie można taki zasilacz wykorzystać? A choćby do ładowarki li-jon nawet 8s (podwyższając właśnie odrobinę napięcie).
  Aha, na płytce jest też dwa bezpieczniki dla każdego napięcia osobno - są dobrze opisane (czarne małe prostokąty) i okazało się, że ten od niskiego napięcia miałem przepalony.

  I jeszcze pinologia:
  1 - start przetwornicy (podać napięcie 5V względem masy)
  2 - masa
  3 - 24V
  4 - masa
  5 - 32V

  Przy okazji pozbyłem się przetwornicy z silnika wiertarki, a na jej miejsce wszedł rezystor 560om.

  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314 Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314 Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314 Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314

  Moderated By Marek_Skalski:

  W porozumieniu z Autorem przeniosłem temat z DIY.

 • #5
  SylwekK
  Level 32  
  Była malutka na silniku do zasilania led. Początkowo z różnych źródeł miała być wiertarka zasilana czyli z tego co pod ręką, a w obecnej sytuacji przy dedykowanym zasilaczu 24V nie ma co przesadzać, wystarczy rezystor :)
 • #7
  Kronosss
  Level 3  
  Podoba mi się wykorzystanie starych układów, inaczej trafiłaby na elektrozłom.

  Czy można go przerobić na 12V i 2A?

  Jak wytrzymuje ona pracę bez obciążenia?
 • #8
  SylwekK
  Level 32  
  Napięciem być może udało by się zjechać do tych 12V, ale nie wiem czy odda prąd 2A - trafo może nie wytrzymać. Producent wstawił bezpieczniki właśnie 2A.
  Kronosss wrote:
  Jak wytrzymuje ona pracę bez obciążenia?

  Nie bardzo rozumiem pytania. Działa jak każdy inny zasilacz. To zwykła przetwornica z opto sprzężeniem i dodatkowym stabilizatorem aby napięcia lepiej pilnować.
 • #9
  E8600
  Level 39  
  Napięcie zapewne dało by radę zjechać do ok 3 V tylko trzeba zlokalizować drugi rezystor lub grupę rezystorów odpowiedzialnych za napięcie wyjściowe. Zwiększając napięcia zasilacza należy pamiętać o wymianie kondensatorów elektrolitycznych na wyjściu.
  Tak powinna wyglądać przeróbka zasilacza; kłuje w oczy jak ktoś do zasilacza impulsowego dokłada dodatkowo przetwornicę.
  Moduł zasilacza z drukarki Canon K30314
 • #10
  SylwekK
  Level 32  
  Jest obok po prawej stronie tego rezystora co go wymieniłem drugi z dzielnika, ale tylko go przetestowałem dotykając równolegle 100k - był lekki skok napięcia czyli jak ktoś chce to na własną odpowiedzialność może pokombinować.
  A co do kondensatorów przy podwyższaniu to oczywiście bardzo słuszna uwaga. Nie wspominałem, bo tylko odrobinę sugerowałem podnosić napięcie :)
 • #11
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  SylwekK wrote:
  Problem z tymi modułami (chyba wszystkie drukarki canon pixima posiadają taki lub podobny), że aby pojawiło się napięcie na jego wyjściu trzeba mu podać z zewnątrz napięcie startowe około 5V.
  To nie jest problem zasilacza a jego dodatkowa funkcjonalność.

  To jak miałaby działać drukarka? Użytkownik miałby podawać z zewnątrz napięcie 5V?

  W trybie uśpienia zasilacz pracuje z minimalnym napięciem wystarczającym do pracy procesora w trybie st_by.
  W tym czasie tranzystor Q5 nie przewodzi, wobec czego napięcie na wyjściu zależy od R24. Kiedy drukarka ma pracować procesor uruchamia Q5 a ten przewodząc dołącza równolegle do R24 R26A + R26B.
  Ta zmiana powoduje wzrost napięcia przetwornicy. Posiłkując się schematem z #9 ulega zmniejszeniu R2.

  Stąd wynika potrzeba zwarcia tranzystora Q5 podczas wykorzystania zasilacza poza drukarką.
 • #12
  SylwekK
  Level 32  
  W.P. wrote:
  To nie jest problem zasilacza a jego dodatkowa funkcjonalność

  No to inaczej - dodatkowa funkcjonalność staje się problemem przy odzysku starego zasilacza :)

  Oczywiście bardzo dobrze wyjaśniłeś idee i sens działania tego typu zasilaczy co może ułatwić sprawę na przyszłość w podobnych sytuacjach :)