Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy procesor radarowy od Arbe

ghost666 01 Maj 2020 22:19 699 0
 • Nowy procesor radarowy od Arbe
  Izraelski startup Arbe, który do tej pory zebrał już 55 milionów dolarów na opracowanie mikroukładów do obrazowania radarowego 4D, ogłosił właśnie, że rozpoczął już sprzedaż swojego procesora, który jest częścią tego chipsetu. Firma stwierdziła, że ​​jest to pierwszy dedykowany do przetwarzania obrazu radarowego układ motoryzacyjny (układ spełnia AEC-Q100). Nowy układ jest w stanie przetwarzać surowe dane wygenerowane przez nawet 48 kanałów odbiorczych i 48 kanałów nadawczych, generując 30 klatek na sekundę, jednocześnie spełniając wymagania co do niewielkiego poboru mocy. Firma twierdzi, że to więcej niż kiedykolwiek osiągnięto w przypadku samochodowego układu przetwarzającego dane radarowe, a jednocześnie robi to w sposób - jak określa spółka "wydajny i opłacalny".

  Ponadto procesor ten może skalować od wysokiej do bardzo wysokiej rozdzielczości; jest on w stanie obsługiwać ponad 100 000 detekcji na ramkę. Według Arbe zdolność do przetwarzania tak dużej liczby kanałów zapewnia niezrównaną wydajność i bezpieczeństwo na rynku motoryzacyjnym. Chip przetwarzania danych z radaru umożliwia integrację inteligentnych algorytmów wykrywania, klastrowania, przetwarzania końcowego a także SLAM (jednoczesna lokalizacja i mapowanie). Procesor został zaprojektowany zgodnie z międzynarodowym standardem bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 26262 i umożliwia kwalifikację ASIL B dla układu radarowego.

  Chipset Arbe generuje szczegółowe obrazy 4D; oddziela, identyfikuje i śledzi obiekty w wysokiej rozdzielczości, uzupełniając zebrane dane o wyniki przetwarzania oparte na algorytmach AI i SLAM. Firma opracowała również własny mikroukład RFIC klasy samochodowej. Radar RFIC obejmuje układ nadajnika z 24 kanałami wyjściowymi i układ odbiornika z 12 kanałami wejściowymi. Wykorzystując swój procesor, produkowanych w technologii CMOS 22 FDX FDSOI, Arbe obsługuje TD-MIMO o wysokiej wydajności w zakresie izolacji kanału, szumu i mocy transmisji.

  "Ilość możliwości przetwarzania, które zastosowaliśmy w naszym chipsecie, jest taka, jakiej nigdy wcześniej nie osiągnięto w radarach samochodowych. Nasza technologia wprowadzi bezpieczeństwo pojazdów na nowy poziom dzięki niskiemu poborowi mocy i niskim kosztom. Cieszymy się, że już wysyłamy chip procesora do klientów w ramach rozwiązania chipsetowego, które wspiera rozwój systemów radarowych nowej generacji" powiedział CEO Arbe, Kobi Marenko, Firma powiedziała, że ​​jej procesor zapewnia większą moc przetwarzania, niskie opóźnienia i niski pobór mocy, jednocześnie obniżając koszty wdrożenia bezpiecznego rozwiązania radarowego.

  Po pierwsze, procesor Arbe jest w stanie przetwarzać do 30 Gb/s danych - wirtualną tablicę ponad 2300 kanałów. Obecnie większość radarów przetwarza mniej niż 10% tej przepustowości - zwykle do 12 kanałów. Jeśli chodzi o opóźnienia, przy 30 fps układ zapewnia ramki w czasie rzeczywistym (co 33 ms), co zapewnia maksymalne opóźnienie do 34 ms. Co z zużyciem energii? Arbe twierdzi, że układ ma typowy pobór mocy poniżej 4 W. Typowy współczesny radar zużywa ok 10..20 W, więc uzyskiwana sprawność jest istotnie mniejsza.

  Źródło: https://www.eetimes.com/arbe-launches-automotive-grade-imaging-radar-processor-chip/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9741 postów o ocenie 7911, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.