Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czajnik Zelmer Crystal - wywala korki

Bruno 02 Paź 2005 18:55 6561 7
  • #1 02 Paź 2005 18:55
    Bruno
    Poziom 9  

Witam, kupiłem parę miesięcy temu taki czajnik (płyta grzewcza, obrotowa podstawa), ale już dwa razy zdarzyło się, że wywalał mi korki. Za każdym razem gdy przeprowadziłem okresowe odkamienianie. Dokładniej to kolejne grzanie czystej już wody wywala korki.
    Serwis mówi, że to wina przełącznika, ma jaką wadę konstrukcyjną czy coś takiego, ale gdzie przełącznik a gdzie odkamienianie... Nie widzę związku.
    Rozumiem, uszczelki są liche i środek odkamieniający coś uszkadza i przecieka powodując zwarcie, to byłoby jasne, ale przełacznik. Zresztą jest mokro pod spodem i sam nie wiem od czego - czy to moja wina, czy przecieku.
    Czy ktoś miał to doświadczenie z tym czajnikiem?
    Czy jestem już na to skazany czy solidny serwis umie to poprawić raz na zawsze?

0 7
  • #2 02 Paź 2005 20:32
    manski
    Poziom 21  

ciekawe określenie "korki" może byś sprecyzował , bezpiecznik nadmiarowy , czy różnicowopradowy , bo różne mogą być przyczyny w zależności od tego co ci wywala .Ja osobiście stawiam , na różnicowoprądowy , z powodu przeciekania wody , robi ci się upływ pomiędzy fazą a ziemią , i przez to wyrzuca , coś nie tak musi być z uszczelką i woda przedostaje się pod grzałkę na przewody .

1
  • #3 02 Paź 2005 21:32
    piter244
    Poziom 23  

wez sobie multimettr nastaw na omomierz i zmierz rezystancje czajnika w stanie suchym. nastepnie zmierz sobie zaraz po wywaleniu bezpieczników. jak bedzie podejrzanie mala to znaczy ze przedmówca ma racje.

-1
  • #4 02 Paź 2005 23:23
    PBK
    Specjalista AGD

bruno
    sprawdz czy w momencie wywalenia "korka" pracowało w tym momencie cos jeszcze co pobierało dużo prądu - cos co grzeje elektrycznie
    moze masz za słabe "korki" i ci wyskalują od przeciążenia
    tak sie cześcto przytrafia
    jak na 1 "korku" pracuje kuchenka elektryczna pralka i twoj nieszczęsny czajnik

0
  • #5 03 Paź 2005 09:47
    Bruno
    Poziom 9  

niestety nie mam narzędzi do pomiarów. Z doświadczenia: na tym "korku" działa sporo rzeczy, ale on jest co najmniej 16A i normalnie nigdy się nie wywala.
    Z obserwacji po wywaleniu: mam taką szafeczkę z rzedem ok 10 hebelków automatycznych, plus jeden jakby głowny po lewej z oznaczeniami ON (zielone) OFF (czerwone) i po prawej jeden jakby osobny. Gdy wywala korki wykłada się ten główny" ON/OFF, ale światło w domu nie gaśnie. Przestają tylko działać gniazdka niskie oraz wysokie (kuchnia, łazienka). Może to w czymś pomoże w diagnozie.
    Aha i ważne pytanie do Pana Manskiego: jeśłi to wina przecieku, rozumiem, że wystarczy osuszyć czajnik i bedzie ok ? P.S. pod spodem czajnika są 3 śruby, chyba do skręcenie dna. Nie było dokręcone, teraz jest podciągnąłem ok 0,5 obrotu. Czy to pomoże czy raczej oddać do serwisu?

0
  • #6 03 Paź 2005 10:34
    manski
    Poziom 21  

jeśli nadal nie jesteś w stanie stwierdzić czy to zabezpieczenie nadmiarowe czy różnicowoprądowe , to trudno będzie pomóc , na razie postaraj sie wyeliminować przeciek wody , bo co co jak co ale czajnik nie powinien mieć przecieku i woda nie powinna kapać na przewody .

0
  • #7 03 Paź 2005 11:36
    klimatek
    Poziom 10  

Na pewno koledzy ci pomogą znalezc usterke, ale jak wywala ci zabezpieczenie w mieszkaniu a masz gwarancje na czajnik to nad czym sie zastanawiac?(najwyzej serwis stwierdzi ze czajnik ok a zabezpieczenie bee..

0
  • #8 03 Paź 2005 20:08
    piter244
    Poziom 23  

skoro wywala ci ten jakby glowny z napisem on i off to oznacza ze wywala ci roznicowke. swiatla nie wywala gdyz roznicowka jest tylko do gniazdek ze stykiem uziemiajacym (bolcem) znaczy to ze woda ktora wycieka z czajnika dostaje sie do przewodów wewnatrz czajnika i powoduje uplywnosc pradu.jak masz gwarancje to daj do serwisu a jak nie to zakup nowe uszczelki i zainstaluj
    powodzenia i pozdrawiam

0