Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie switcha Poe do kamery IP

02 Maj 2020 01:36 501 23
  • Poziom 3  
    Witam. mam pytanie odnośnie podłączenia 2x kamer IP, sprawa wygląda następująco. Chce na dworze zainstalować 2 kamery IP, myślałem żeby podłączyć je do switcha Poe i umiejscowić go na strychu. Pytanie brzmi, czy jeśli podłącze skrętką switcha z routerem który mam piętro niżej to będzie miał on dostęp do internetu ? A później do switcha podłącze skrętkę która poleci na dwór do kamery na wtyk Rj45 to czy kamera będzie miała dostęp do internetu i zasilania jednocześnie z 1 skrętki ? Czy muszę zastosować przy kamerze adapter Poe?
  • OptexOptex
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Switch PoE działa jak zwykły switch, tyle że przy okazji zasila kamery. Tak więc jeśli podłączysz go do routera, to kamery będą w sieci i będą miały dostęp do niej (i do internetu). Przy zasilaniu ze switcha PoE nie musisz już stosować żadnych dodatkowych adapterów.

Jako że jest kilka standardów PoE upewnij się, jaki standard obsługuje kamera i (802.3af, 802.3at, pasywne PoE) i dobierz odpowiedniego switcha tak, aby taki standard obsługiwał. Sprawdź również pobór mocy przez kamery, switch musi posiadać budżet mocy nie mniejszy niż suma poborów mocy podłączonych urządzeń.
  • Poziom 3  
    dt1 napisał:

Jako że jest kilka standardów PoE upewnij się, jaki standard obsługuje kamera i (802.3af, 802.3at, pasywne PoE) i dobierz odpowiedniego switcha tak, aby taki standard obsługiwał. Sprawdź również pobór mocy przez kamery, switch musi posiadać budżet mocy nie mniejszy niż suma poborów mocy podłączonych urządzeń.

Albo nie widzę tego standardu albo go tu nie ma,
    https://ivel.pl/p11985,sieciowa-kamera-kopulo...-wifi-hikvision-4-mpx-ds-2cd2141g1-idw1.html?

Switch też chyba nie ma podane jakie zasilanie podaje, piszę tylko że on jest zasilany przez 48v.
    https://ivel.pl/p10995,switch-5-portowy-hws-0...TMj1TfuaEfVIUdM0L2nxQHZT-Bk9836QaAoUhEALw_wcB

I jeszcze pytanie czy ten switch bedzie dobry do 2 takich samych kamer podanych powyżej ?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Tylko warto zwrócić uwagę, że jeśli ten kabel to jakiś tani chinol za 50 groszy metr, to po obciążeniu kamerą (0.5A) napięcie może dość mocno spaść. Czyli jeśli kamera będzie pracować niestabilnie, wieszać się, zacinać - może to oznaczać problem z zasilaniem. Jeśli kabel jest dobry i nie za długi, to taka opcja powinna być też dobra.

A jeśli jeszcze nie kupiłeś kamer to możesz też poszukać jakiegoś modelu z PoE.
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    dt1 napisał:
    Tylko warto zwrócić uwagę, że jeśli ten kabel to jakiś tani chinol za 50 groszy metr, to po obciążeniu kamerą (0.5A) napięcie może dość mocno spaść. Czyli jeśli kamera będzie pracować niestabilnie, wieszać się, zacinać - może to oznaczać problem z zasilaniem. Jeśli kabel jest dobry i nie za długi, to taka opcja powinna być też dobra.

A jeśli jeszcze nie kupiłeś kamer to możesz też poszukać jakiegoś modelu z PoE.

Kabel jest dobrej jakości i wyjdzie go około 40m.
    Kamera już jest więc nie ma opcji zmiany.

A jak zastosuje adapter poe to przy switchu też on musi być z osobnym zasilaniem czy switch poda napięcie 12v i sygnał na rj45 ? A adapter Poe dopiero przy kamerze z końcówką męska ?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    EngarO napisał:
    A adapter Poe dopiero przy kamerze z końcówką męska ?
    Trzeba jeszcze uważać na grubość wtyku, żeby do kamery pasował.
  • Pomocny post
    Te adaptery, które zaproponował kol. @jimasek potrzebne są dwie sztuki, zwykle są sprzedawane jako komplet. Z jednej strony podłączasz do nich oryginalny zasilacz od kamery, z drugiej jest wtyczka podłączana do kamery. Adapter taki wykorzystuje fakt, że dla transmisji 100Mbps są wykorzystywane tylko dwie pary skrętki, na pozostałych można puścić zasilanie.

A tak teoretycznie sobie licząc...
    Dla dobrego jakościowo przewodu, spełniającego normy, rezystancja pętli żył wynosi do 190Ω/km, więc załóżmy 7.6Ω dla odcinka 40 metrów. Prąd maksymalny kamery to 0.5A, więc jeśli dobrze liczę - przy takim prądzie spadek napięcia będzie wynosił 3.8V - tak zupełnie teoretycznie.
  • Poziom 3  
    Grubość wtyku zasilania od adaptera a grubość wejścia zasilania od kamery?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    @dt1 to co ja osobiście podłączałem to 50-60m i nie było z tym problemu oczywiście na dobrym przewodzie. Adaptery nie kosztują majątku wiec zawsze można spróbować.

Cytat:

Te adaptery które wskazałem to typowe rozwiązanie do kamer więc tym się nie przejmuj. Wpisz w sieci "Adaptery PoE"
    Wiem, bo to jest często stosowane i działa, większość urządzeń toleruje spadki do 9V czy nawet 8V. Jeśli jednak coś będzie się dziać to warto wiedzieć dlaczego. Adapter pewnie używa do zasilania czterech, nie dwóch żył, więc wyliczony spadek będzie niższy o połowę - czyli napięcie na 40m przy pełnym obciążeniu może przysiadać o niecałe 2V (kamera pewnie też nie pobiera ciągle 0.5A, więc te spadki będą niższe).
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    dt1 napisał:
    Adapter pewnie używa do zasilania czterech, nie dwóch żył, więc wyliczony spadek będzie niższy o połowę - czyli napięcie na 40m przy

@dt1 dokładnie o tym samym chciałem napisać. Myślę że z 40m nie będzie żadnego problemu w tej instalacji.
  • Poziom 3  
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    EngarO napisał:

W 99% przypadków te gniazda i wtyczki będą zgodne. Adaptery te są produkowane właśnie z myślą o kamerach IP bez PoE.
  • Poziom 3  
    No dobrze, ale jak switch daje możliwość podłączenia kamery skrętka która na 4 żyłach da zasilanie 12v i na 4 sygnał, a ja dołączę do tego adapter Poe i w niego zasilacz 12v to nie zsumuje się to tak że kamera otrzyma 24v ?
    Czy nie ma takiej możliwości bo moja kamera nie obsługuje zasilania Poe, a jeszcze prościej będzie jak kupię zwykły switch bez Poe i wyjdzie taniej ?

Drugie pytanie czy będę mógł wejść w ustawienia kamery po IP jeśli bedzie ona podłączana do switcha a nie bezpośrednio do routera który jest połączony z komputerem ?
  • Pomocny post
    Switch nie zasila kamery w żaden sposób (o ile jest to zwykły switch, a nie jakiś pasywny switch PoE), więc nic się nie sumuje.
    Tak, będziesz mógł wejść w ustawienia kamery, switch (przynajmniej prosty niekonfigurowalny) nie stanowi żadnej przeszkody w sieci. W zasadzie jeśli w routerze masz 4 porty LAN i masz dwa wolne, to żadnego switcha nie potrzebujesz, możesz te kamery bez switcha przez wspomniane adapterki do routera podpiąć. Chyba że od routera do miejsca, w którym są kable od kamer jest położony tylko jeden kabel i nie chcesz się bawić w puszczanie dwóch kamer na jednej skrętce (co przy 100 Mbps też można zrobić).
  • Poziom 3  
    dt1 napisał:
    W zasadzie jeśli w routerze masz 4 porty LAN i masz dwa wolne, to żadnego switcha nie potrzebujesz, możesz te kamery bez switcha przez wspomniane adapterki do routera podpiąć.

Wiem że mogłem tak zrobić i by było prościej, ale wziąłem pod uwagę to że jeśli np. zmienię miejsce położenia routera to będzie problem z kablem od kamer a tak to kamery będą podłączone na strychu i jedynie będę musiał przedłużyć kabel który idzie do routera, no i ogólnie ładniej to będzie wyglądać niż plątanina kabli w pokoju.

Dodano po 9 [minuty]:

A jeśli zamówiłem zasilacz 12v 1A a kamera potrzebuje 12v 0.5 A to może coś się spalić bo będzie podawane za dużo amperów ?
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    EngarO napisał:
    dt1 napisał:
    W zasadzie jeśli w routerze masz 4 porty LAN i masz dwa wolne, to żadnego switcha nie potrzebujesz, możesz te kamery bez switcha przez wspomniane adapterki do routera podpiąć.

Wiem że mogłem tak zrobić i by było prościej, ale wziąłem pod uwagę to że jeśli np. zmienię miejsce położenia routera to będzie problem z kablem od kamer a tak to kamery będą podłączone na strychu i jedynie będę musiał przedłużyć kabel który idzie do routera, no i ogólnie ładniej to będzie wyglądać niż plątanina kabli w pokoju.

Dodano po 9 [minuty]:

A jeśli zamówiłem zasilacz 12v 1A a kamera potrzebuje 12v 0.5 A to może coś się spalić bo będzie podawane za dużo amperów ?

Kamera maksymalnie pobierze sobie 0,5A prądu. Należy zastosować taki zasilacz, który potrafi z siebie wysłać prąd o natężeniu co najmniej 0,5A. Jednak, aby zasilacz nigdy nie pracował na granicy swoich możliwości, daje się z praktyki inżynierskiej zasilacz o obciążalności większej o co najmniej 10%-20% od przewidzianego zapotrzebowania na prąd. Czyli w Twoim przypadku powinieneś dać zasilacz co najmniej 12V 0,6A. W małych zasilaczach zwykle są dostępne na stępujące wydajności prądowe: 0,5A, 1A, 1,5A, 2A, 3A itd. Więc zasilacz dostępny w handlu 12 1A będzie idealnie nadawał się do tej kamery.
  • Poziom 3  
    Jeszcze jedna sprawa, jeśli kupię taki switch (link nizej) bez portu uplink i chce go połączyć z routerem żeby dać mu sieć to mam go łączyć kablem skrosowanym w którykolwiek z 5 portów ?
    I swoją drogą patrzeć na jakieś specyfikacje, standardy switcha pod wzgledem kamer i czy może być switch z TP-Link jeśli kamery są z HIKVISION czy to bez znaczenia?

https://ivel.pl/p12074,switch-5-portowy-tp-link-tl-sf1005d.html
    Producent switcha jest bez znaczenia jeśli chodzi o modele kamer.
    Switche nie potrzebują portów uplink. Teraz urządzenia są na tyle mądre, że nie ma znaczenia, czy skorzystasz z kabla prostego, czy krosowanego, dogadają się. Nawet ten tani TP-Link ma, jak można przeczytać w specyfikacji producenta, Auto MDI / MDIX - co oznacza, że wszystko mu jedno, czy użyjesz kabla krosowanego, czy nie.
  • Poziom 3  
    Wszystko dziala jak powinno na skrętce 50m