Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze)

02 Maj 2020 11:06 249 7
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

W zakupionym domku praktycznie wszystkie zawory wodne i CO są do wymiany. Praktycznie też wszystkie są na śrubunkach, co powoduje że wymiana nie będzie problemem, poza jednym zaworem.

Jest to zawór zimnej wody przed wymiennikiem ciepła. Chciałem zapytać:
    1. Co to jest za zawór, i czy wymienić go powinienem na taki sam (z tym "bocznym odejściem", cokolwiek to jest)? Czy może po prostu w to miejsce wstawić zwykły zawór kulowy?
    2. Jak wymienić ten zawór? Nie widzę tutaj śrubunku, więc pewnie będzie konieczne rozlutowywanie. Ale jak zrobić to sensownie? Teoretycznie trzeba by grzać jedną stronę (żeby lut puścił i żeby złączka mogła się obracać), i w tym czasie zacząć odkręcać po stronie zimnej. Trochę to może być ciężkie z uwagi na kiepski dostęp i konieczność ciągłego grzania, ale wykonalne. Czy może nie ma sensu bawić się w takie podchody i po prostu odciąć rurkę po jednej stronie? (odcinałbym od strony wlotowej, bo ta żeńska złączka na rurce wygląda wizualnie gorzej).
    3. I ostatnie pytanie - co i jak wstawić na to miejsce, żeby ewentualna wymiana w przyszłości była łatwiejsza? Czy na odciętej/rozlutowanej rurce po prostu przylutować śrubunek? Cała rurka ma ok 1,5 metra ale jej elastyczność na "rozsuwanie" żeby odrkęcić/zakręcić śrubunek nie będzie ogromna. Wymiennik ciepła jest na bardzo krótkim kolanku ok. 1 metr na prawo (ostatnie zdjęcie), po lewej rurka wkręca się w ścianę, więc tutaj ruchomość powinna być. Czy jest w ogóle sens zakładać tutaj śrubunek, czy pójść po najmniejszej linii oporu i do nowego zaworu przykręcić złączki a następnie zlutować wszystko tak jak było?

4. Jaki zawór założyć (chodzi o producenta i model), żeby za kolejne 5-6 lat sytuacja się nie powtórzyła? Nie jest dla mnie szczególnie ważna cena, najważniejsze aby jakość była naprawdę dobra i potwierdzona po latach użytkowania. Moja instalacja ma właśnie około 6-ciu lat i każdy praktyczne zawór przecieka "przy motylku". Twardość wody to około 22 stopnie. Przy wymianie hydrauliki zamierzam zainstalować zmiękczacz wody, ale póki co chcę doprowadzić instalację do poziomu używalności.

Pozdrawiam i dziękuję za rady.
    Grzegorz

Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze) Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze) Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze)

Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze) Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze)

Co to za zawór wodny i jak go wymienić (żeby było dobrze)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    To jest zawór bezpieczeństwa. Ja tam widzę normalne połączenie gwintowane uszczelnione pakułami.
  • Poziom 28  
    Zawór bezpieczeństwa.Żeby wymienić musisz spuścić wodę z CO.
  • Poziom 13  
    Dokładnie zawór bezpieczeństwa... co do zaworów to ja bym wymieniał na zawory kulowe... jeżeli śrubunki masz w instalacji to sprubuj je wykorzystać... z producentów np. PETTINAROLI... ale jest ich tak wielu że nie ma reguły...
  • Poziom 10  
    krau napisał:
    To jest zawór bezpieczeństwa. Ja tam widzę normalne połączenie gwintowane uszczelnione pakułami.

mod22 napisał:
    Zawór bezpieczeństwa.Żeby wymienić musisz spuścić wodę z CO.

Dziękuję za sugestie. Z CO ten zawór nie ma nic wspólnego - jak pisałem, jest na wejściu zimnej wody (pitnej) do wymiennika (wlot zimnej wody oznaczyłem strzałkami na zdjęciu). Przyłącze do uzupełniania CO idzie trochę wcześniej (z lewej jeszcze przed wadliwym zaworem, jest podłączone w tym momencie elastycznym wężykiem).

Żeby wymienić rzeczowy zawór nie muszę spuszczać wody z CO (dwa zawory przy wężyku są cały czas zamknięte), jedynie muszę zakręcić dopływ wody przy liczniku i spuścić wodę użytkową z instalacji i wymiennika.

Co do samej wymiany - tak z obu stron są gwintowane połączenia, ale ani z jednej ani z drugiej strony rurki nie mają możliwości się przekręcić. Z lewej strony - jak widać rurka jest przykręcona do ściany oraz ma wejście do uzupełnienia CO, z prawej strony do rurki jest pionowo wlutowane naczynie przeponowe. Tak więc tego gwintowanego połączenia nie idzie rozkręcić w sensowny sposób ani z jednej ani z drugiej strony. Stąd właśnie moje pytanie i cały temat - jakim sposobem rozmontowuje i wymienia się takie połączenia?
  • Poziom 13  
    Wszystko wskazuje na zlutowanie połączenia po uprzednim skręceniu zaworu redukcją... jedno jest raczej pewne... miedzianej rurki raczej bym nie gwintował... 😒
  • Poziom 28  
    GrzegorzWo napisał:
    . Z CO ten zawór nie ma nic wspólnego
    . Mylisz się. Z CO ten zawór ma bardzo dużo wspólnego ponieważ odpowiada za jego bezpieczeństwo pod kątem zbyt wysokiego ciśnienia(zagotowanie kotła). A wodę w tym wymienniku niby co podgrzewa (chyba że solar ale to nic nie zmienia). Poza tym naczynie przeponowe mówi samo za siebie.
  • Poziom 23  
    Ja sądzę że z CO wody nie trzeba spuszczać. Spuścić należy wodę CWU z wymiennika ciepła(bojlera) Ale to też może nie być konieczne jeżeli przed bojlerem jest zawór kulowy. Naczynie przeponowe jest podłączone w obwód CWU. Jest to zwykły zawór zwrotny-bezpieczeństwa jaki się daje na doprowadzeniu zimnej wody do bojlera. Ten zaworek służący jako zabezpieczenie kotła byłby nieporozumieniem.

Dodano po 2 [minuty]:

GrzegorzWo napisał:
    Moja instalacja ma właśnie około 6-ciu lat i każdy praktyczne zawór przecieka "przy motylku"
    To zamontuj zawory który mają przy (motylku) dokręcany dławik.