Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chwilowy spadek napięcia przy załączaniu pompy ciepła

02 Maj 2020 11:43 525 20
  • Poziom 11  
    Witam jak w opisie chwilowy spadek napięcia przy starcie sprężarki w pompie ciepła ...
    Więc tak załącza się pompa ciepła jest nagły spadek napięcia i resetuje inwerter fotowoltaiczny i tak za każdym razem
    co zrobiłem
    instalacja jest nowa od linii napowietrznej aż do samej pompy i nawet cała reszta
    przyłącz do obiektu to 20 KW
    Inwerter jest 15 KW podłączony przewodami 10/2
    napięcie w sieci przy wyłączonej pompie 240V

pompa jednofazowa normalny pobór 3,6KW ale przy rozruchu nawet 63A
    Co mogę podłączyć lub co zrobić żeby nie było tak dużego spadku ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Zapad napięcia jest trudny do wyeliminowania przy pompie ON OFF. Tylko liniowe pompy są tego uciążliwego efektu pozbawione.
    Przyczyną problemu jest wysoka wartość IPZ na którą składa się Twoja instalacja oraz cała infrastruktura energetyczna, doprowadzająca energię do budynku, z transformatorem włącznie. Im dalej od niego jesteś zlokalizowany tym zjawisko intensywniej daje się we znaki.
    Po swojej stronie możesz zbadać wartość IPZ w miejscu najbliższym licznika i porównać z wynikami na pompie i falowniku. W przypadku dużych różnic należałoby znaleźć przyczynę skąd róznica ale pisząc o przekrojach 100mmkw przypuszczam, że już nie ma co poprawiać.
    Soft start dla pompy nie wiem czy się nada bo nie będzie miała mocy aby prawidłowo wystartować.
  • Poziom 43  
    lukon1 napisał:

Jak długi jest odcinek od przyłącza do pompy ?
  • Poziom 11  
    Odcinek 16 m kabel siłowy spięty 2x4/2 czyli 8/2 myślę że jeżeli chodzi o instalacje w budynku to jest ok myślałem zastosować transformator trzyfazowy 400/230 może to by pomogło no ale cena trochę przeraża ewentualnie chwilowe podpięcie kondensatora mocy ale na kondensatorach przyznam się nie bardzo się znam
  • Poziom 25  
    Paradoksalnie, poprawę pracy falownika można uzyskać poprzez zasilenie PC z długiego przedłużacza.
    Wtrącona impedancja + rezystancja pozwoli na ograniczenie prądu rozruchu a więc i głębokość zapadu co może utrzymać falownik w pracy bez wyłączenia.
  • Moderator
    lukon1 napisał:

instalacja jest nowa od linii napowietrznej aż do samej pompy

Zaprezentuj wyniki pomiarów powykonawczych, oraz opis przeglądu.
  • Poziom 11  
    Panowie nie bardzo rozumiem co mam zaprezentować ?
    Pomiary które ja sam wykonałem to jak najbardziej
    spadek napięcia przy samym liczniku to 163V
    spadek przy inwerterze 178V
    spadek przy pompie 153V
  • Poziom 42  
    sq9fmc napisał:
    Tylko liniowe pompy są tego uciążliwego efektu pozbawione.

Byłbyś łaskaw rozwinąć? Siedzę w branży chłodnictwa ponad 10 lat, ale o czymś takim nie słyszałem.
    retrofood napisał:
    Zaprezentuj wyniki pomiarów powykonawczych, oraz opis przeglądu.

lukon1 napisał:
    Panowie nie bardzo rozumiem co mam zaprezentować ?

Co tu jest do zrozumienia? Sprawa dotyczy głównie instalacji elektrycznej. Ktoś ją wykonał i ZE ją zaakceptował na JAKIEJS podstawie. Czyli projekt i pomiary powykonawcze. Mówiąc kolokwialnie, chodzi o "papiery" z podpisami ludzi za tą instalację odpowiedzialnych.
    sq9fmc napisał:
    Wtrącona impedancja + rezystancja pozwoli na ograniczenie prądu rozruchu a więc i głębokość zapadu co może utrzymać falownik w pracy bez wyłączenia.

To nie jest metoda. Aby silnik sprężarki ruszył MUSI popłynąć wystarczająco duży prąd. Zasilanie musi być na tyle sztywne aby ten chwilowy prąd udźwignąć. Konien kropka. Żadne sofstarty i inne wynalazki nie wchodzą w grę. Jakby były konieczne to producent PC by je zainstalował.
    lukon1 napisał:

Obawiam się że jest to prąd większy niż te 63AAC. Trzeba poszukać w karcie katalogowej sprężarki.
    Uważam, że stosowanie sprężarki on/off i to 1f przy tej mocy jej silnika za kompletną porażkę. Nawet przy 3f było by ciężko przy próbach zasilenia z PV.
    Jednak trzeba szukać wtrąconej rezystancji. Pomiar IPZ powinien to wykazać.
    Podejrzewam, że PC to samoróbka lub jakis chiński badziew. Są metody aby ułatwić start sprężarki. Chodzi o wyrównanie ciśnień HP z LP. Porządni producenci tak robili i nadal robią nawet przy tzw sprężarkach inverterowych.
  • Poziom 25  
    Pisząc liniowe miałem na myśli inwerterowe choć i to określenie też się spotyka w wyszukiwarce.
    Tutaj opis ciekawostki https://www.lg.com/pl/lg-magazine/nowosci/lg-inverter-linear-compressor-jak-dziala więc pewno coś tam słyszałeś.

Co do wtrąconej impedancji i rezystancji to zdanie wyrwałeś z kontekstu mającego na celu przedstawienie jako przykładu celowego pogarszania parametrów linii zasilającej PC aby poprawić warunki pracy falownika fotowoltaicznego.
  • Poziom 42  
    sq9fmc napisał:
    Tutaj opis ciekawostki

To nie żadna ciekawostka tylko marketingowy bełkot dla ciemnego ludu.
    LG trochę dołuje w tej branży, więc zamiast poprawić produkty postawili ma jeszcze bardziej oszukańczy marketing.
    Elektroda to ponoć forum techniczne, więc marketingowe ściemy powinno się tępić, a nie traktować jako wzorzec nazewnictwa.
    Kłopoty autora tematu wynikają z trzech spraw:
    1. Prawdopodobny problem z siecią rozdzielczą.
    2. Prawie pewne problemy z jego instalacją elektryczną.
    3. Brak wiedzy i wynikające z tego życzeniowe podejście do "projektowania". Typowy przykład uwaględniania tylko warunków pracy ustalonej , a pomijania stanów przejściowych (rozruchy).
    Do tego wszystkiego doszedł jeden problem. Zrobiło się ciepło. Miejscami wręcz upalnie. Dla powietrznej PC nie są to łatwe warunki.
  • Poziom 42  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    To normalne IPZ na przyłączu ok 1 Om . Gdzie problem?

Skąd wiesz jaki IPZ instalacji ma autor tematu?
    Byłeś u wróżki? I jeszcze pytasz gdzie problem. To pytanie właśnie autora tematu, wię po co się powtarzać?
    Może lepiej poczekać na jego odpowiedź.
  • Poziom 42  
    Weź się nie ośmieszaj , wszystko podane na tacy przez autora.

Najlepiej tak napisać... Gdzie masz tą tacę? A może sobie wyliczyłeś z kabelków lub pseudo pomiarów autora tematu.
    Rzucasz jak zwykle jedno, dwa "genialne" zdania i to ma załatwić sprawę?
    Autor pisze jakiś swoim slangiem. Informacje trzeba wyławiać i się domyślać co tam ma nabrojone, ale ty wiesz wzzystko dokładnie. Bez schematu, pomiarów odbiorowych itd.
    Gratuluję. Masz chyba dobrą wróżkę na podorędziu...
  • Poziom 43  
    jack63 napisał:
    Bez schematu, pomiarów odbiorowych itd

Pomiary tylko potwierdzają stan, a nie go tworzą.
    Nieważne co tam jest , faktem jest spadek napięcia w mierzonych punktach.

Nic z tym nie zrobisz.

Problemem autora nie jest pompa tylko falownik.
  • Poziom 42  
    Pomiary tylko potwierdzają stan, a nie go tworzą.

Genialne. Typowa ucieczka od odpowiedzialności za pisane słowo. Coś oisa/eś o jednym omie IPZ....
    Nie wiadomo co AKTUALNIE wykażą pomiary. Jak się je zrobi to poznamy rzeczywistość i potwierdzimy twoje hipotezy a w zasadzie ....wróżby.
    Do tych pseudo pomiarów autora tematu nie co się nawet odnosić. Przecież nie były robione szybkim rejestratorem. Start silnika sprężarki to kilka, kilkanaście okresów sieci.
    Poza tym to nie są spadki napięcia tylko zapady. To poważna różnica, choć potocznie...
    Nic z tym nie zrobisz.

Problemem autora nie jest pompa tylko falownik.

Ja nie, ani ty, ale autor tematu ma szanse.
    Problemem może być falownik, ale bardziej obstawiałbym instalację elektryczną autora tematu lub wydolność sieci zasilającej jego dom.
    Poza tym 1f PC i 1f falownik, to wg.mnie zły pomysł przy 3f instalacji. Przynajmniej tak można się domyślać po przydziale mocy. No chyba, że to jest GB?
  • Poziom 43  
    Żurowa to prawie Bieszczady tam wszystko możliwe.
    lukon1 napisał:
    instalacja jest nowa od linii napowietrznej aż do samej pompy i nawet cała reszta

lukon1 napisał:
    napięcie w sieci przy wyłączonej pompie 240V

lukon1 napisał:
    przy rozruchu nawet 63A

Nic nie zrobisz wszystko jest idealnie z Twojej strony.
  • Poziom 42  
    Nic nie zrobisz wszystko jest idealnie z Twojej strony.

................................................
    Czyżby ktoś robił specjalnie instalację od złącza linii napowietrznej do PC???
    A gdzie licznik i inne drobiazgi?
    Czyżby ona stała gdzieś w polu? I po co?
    Przecież to cuchnie na kilometr.
    Autor się nie wypowiada, a ja zaczynam podejrzewać, że temat jest fejkiem trolla.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Uwagi polityczne to w innym temacie.

• Poziom 11  
    Panowie tak dla sprostowania żadnych pomiarów instalacji tutaj nikt nie robi przychodzi elektryk zmienia przewody i to tyle oczywiście podbija na końcu że wszystko jest ok ale pomiary ? Panowie nie oszukujmy się chcąc zrobić jakikolwiek pomiar trzeba mieć czym ja podając spadki nie robiłem pomiar najtańszym multimetrem pomiar zrobiony został multimetrem brymen bm 857 zresztą lepszej klasy niż miał elektryk na spadek z mojej strony nic nie poradzę inwerter (trójfazowy) nie ma możliwości obniżenia dolnego napięcia aż tyle a pompa nie ma możliwości podłączenia miękkiego startu więc sprawę rozwiązałem w sposób następujący co by inwerter nie resetowało pompa grzeje wodę w nocy .
    A co do spadku napięcia przy załączaniu sprężarki w mojej pompie to spadek występuje nawet u sąsiada więc jak by nie patrząc wina nie leży po mojej stronie a można się było tego domyśleć patrząc na zainstalowany wyłącznik nadprądowy 25A
    Wszystkim bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi
  • Poziom 43  
    lukon1 napisał:
    A co do spadku napięcia przy załączaniu sprężarki w mojej pompie to spadek występuje nawet u sąsiada więc jak by nie patrząc wina nie leży po mojej stronie

O tym pisałem już dawno, jedyne wyjśćie to czekać na modernizację sieci.
  • Moderator
    lukon1 napisał:
    Panowie tak dla sprostowania żadnych pomiarów instalacji tutaj nikt nie robi przychodzi elektryk zmienia przewody i to tyle oczywiście podbija na końcu że wszystko jest ok ale pomiary ? Panowie nie oszukujmy się chcąc zrobić jakikolwiek pomiar trzeba mieć czym

No i mamy wreszcie konkret. O czym więc dywagować?