Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głębinowa omnigena jak wyłączyć

HubertHubertR 03 May 2020 10:10 591 14
    HubertHubertR
    Level 3  
    Witajcie

Aktualnie mam taka sytuacje ze programator wyłącza prąd i wtedy pompa przestaje pracować.

Jak zrobić żeby prąd był cały czas a pompa pracowała tylko w momencie jak otwieram źródło z którego woda ma lecieć ?
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Zobacz: Wyłącznik ciśnieniowy OPC-59
    miroslaw wielki
    Conditionally unlocked
    Czy pan ma hydrofor? Co to za programator? Takie sprawy reguluje hydrofor z presostatem. Jak byś zapakował jakiś nawet układ z przepływomierzem elektrycznym to on bez cisnienia ze strony pierwotnej nie poda ci zadnego sygnału bo potrzeba minimalnego cisnienia żeby odpalić układ.
    HubertHubertR
    Level 3  
    Sytuacja wyglada tak .
    Prowizorycznie wywiercona studnia a tam włożona pompa.
    Podłączenie bezpośrednie pod dodatkowy bezpiecznik w rozdzielni.
    Założony programator elektryczny którym określam kiedy ma być prąd .
    Synchronizowalem ten czas z nawadnianiem rain bird.

Układ taki działa i sprawdza się z jednym ale.
    Teraz chciałbym mieć tez ta wodę zawsze w przysłowiowym kranie. ( nie tylko wtedy kiedy podaje prąd przez programator )

Inaczej mówiąc chce podawać prac do pompy 24h w chciałbym żeby uruchamiała się w momencie jak odkręcam kran
    HubertHubertR
    Level 3  
    Jeśli musi być hydrofor to wolałbym pójść w docelowe rozwiązanie dla późniejszego domu. Hydrofor 300l schowany w ocieplonej studni.

Czy bez hydroforu nie da się zrobić tego o co pytałem ?
    Dziękuje za pomoc
    HubertHubertR
    Level 3  
    Ok ale następny kolega pisał ze nie będzie działał albo złe zrozumiałem
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Raczej źle zrozumiałeś...
    Przecież jak zamkniesz zawór (zlokalizowany po owym wyłączniku) to w układzie pozostanie ciśnienie.
    Tym bardziej, że ten wyłącznik posiada zawór zwrotny a pompa jest wyłączana z niewielkim opóźnieniem.
    Sam osobiście taki stosuję przy pompie do podlewania ogrodu.
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Wszystko super z tym wyłącznikiem ale jest jeden problem. Gdy pompa ma większą wydajność niż jest pobór to bez hydroforu prosta pompa będzie się co chwilę załączać i wyłączać. Żeby taki układ miał prawo działać potrzebny jest falownik i pompa, która może pracować z falownikiem.
    Pompy maja podaną maksymalną ilość załączeń na godzinę zwykle 20-30. Jeśli pompa ma wydajność np. 50l/minutę nie będzie zbiornika a i będziesz pobierał 20l/minutę to pompa co sekundę czy dwie będzie się załączać i spali się po chwili.
    Podaj wydajność pompy oraz zakładany pobór wody ze zraszaczy i kranu...
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    miroslaw wielki wrote:
    Czy pan ma hydrofor? Co to za programator? Takie sprawy reguluje hydrofor z presostatem. Jak byś zapakował jakiś nawet układ z przepływomierzem elektrycznym to on bez cisnienia ze strony pierwotnej nie poda ci zadnego sygnału bo potrzeba minimalnego cisnienia żeby odpalić układ.
    Mireczku, jak zwykle pleciesz An_Drony, czyli bzdury Antoniego :cry: . Jest szereg wyłącznikow ciśnieniowych z zasobnikiem ciśnienia, nie tylko ta prezentowana tu Omnigena, nie wymagających do pracy zbiornika typu hydroforowego.

@HubertHubertR Będzie działać, będzie, a co do automatycznego podlewania ogrodu, spokojnie możesz uzyć programatora czasowego z elektrozaworem, podłączonego za tym sterownikiem pompy, poprzez trójnik. Efekt - w określonych, zaprogramowanych godzinach otworzy się elektrozawór podlewania, a w ślad za nim zacznie pracować pompa. Zamknie się elektrozawór, pompa się wyłączy. A z trójnika pobierasz wodę kiedy zechcesz. :D

Jacek Rutkowski wrote:
    Wszystko super z tym wyłącznikiem ale jest jeden problem. Gdy pompa ma większą wydajność niż jest pobór to bez hydroforu prosta pompa będzie się co chwilę załączać i wyłączać. Żeby taki układ miał prawo działać potrzebny jest falownik i pompa, która może pracować z falownikiem.
    Pompy maja podaną maksymalną ilość załączeń na godzinę zwykle 20-30. Jeśli pompa ma wydajność np. 50l/minutę nie będzie zbiornika a i będziesz pobierał 20l/minutę to pompa co sekundę czy dwie będzie się załączać i spali się po chwili.
    Oraz komputer typu przemysłowego tym sterujący.......Miszczu :D Wystarczy, ze na takim sterowniku ciśnieniowym, ciśnienie spadnie o ok. 1 bara, to będzie on tak długo trzymał pompę włączoną, aż przepływ nie ustanie. Bo wiesz, mądrzy Omnigeniści wstawili w ten sterownik pompy także przepływomierz, obok czujnika ciśnienia.
    HubertHubertR
    Level 3  
    Do tej pory miałem tak zrobione ze zamontowany miałem wyłącznik czasowy ( prądu )
    Działało to tak ze system nawadniający uruchamiał się o 22:00 a minutę wcześniej uruchamiał się prąd na pompę. System kończył podlewanie o 7 rano a prąd wyłączał się 7:01 .

Problem zaczął się jak postanowiłem poza podlewaniem mieć wodę w kranie .
    ( w godzinach innych jak zaprogramowany czas podlewania )
    Dlatego zapytałem Was i chciałem skorzystać z Waszej wiedzy jak to zrobić sensownie.

Pompa Q max 52l/minuta
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Jacek Rutkowski napisał:
    Oraz komputer typu przemysłowego tym sterujący.......Miszczu :D Wystarczy, ze na takim sterowniku ciśnieniowym, ciśnienie spadnie o ok. 1 bara, to będzie on tak długo trzymał pompę włączoną, aż przepływ nie ustanie. Bo wiesz, mądrzy Omnigeniści wstawili w ten sterownik pompy także przepływomierz, obok czujnika ciśnienia.

Chcesz mi kolego powiedzieć że pompa Q max 52l/minuta może cały czas pracować gdy pobierasz np.: 10l/minutę?
    Wtedy daje ona praktycznie max ciśnienia i pracuje na max obciążona dając 6 czy 8 barów zamiast założonych 3...
    HubertHubertR możesz podać typ pompy albo jej maksymalne podnoszenie?
    Jak dla mnie to jest tragiczne sterowanie dla pompy...
    HubertHubertR
    Level 3  
    Wysokość podnoszenia 100 m . Zamontowana na 80
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Masz głębinową studnię ponad 80m głębokości? Lustro wody na jakiej masz głębokości?
    Sam niedawno "wierciłem" (zleciłem) wykonanie studni ale moja ma 19m i pompa na 12m bo lustro wody mam 3 metry poniżej gruntu.