Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka włączników cisnieniowych i jedna pompa wody

03 Maj 2020 11:23 1092 37
 • Poziom 4  
  Witam, sprawa wygląda następująco są 4 mieszkania w każdym mieszkaniu osobno zbiornik cisnieniowy, studnia na te wszystkie mieszkaania jest wspólna. (jedna pompa )Od kazdego zbiornika do studni doprowadzony jest przewód 3x1,5 i tutaj mam taki problem jak to zrobic aby podczas załączenia 2 wyłączników cisnieniowych na raz fazy sie nie zeszly?
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 4  
  kkas12 napisał:
  A co tam te trzy fazy mają szukać?

  Poprostu jak by włączniki cisnieniowe były zasilone z różnych faz i załączyły sie na raz to czy nie było by jakiegos zwarcia w puszce łączeniowej w studni

  Dodano po 9 [minuty]:

  Wstępnie miało byc tak ze puszka łączeniowa miała być w studni (włączniki cisnieniowe zasilone w kazdym domu osobno i od kazdego włącznika cisnieniowego doprowadzony kabel 3x1,5 do studni gdzie to wszystko miałobyć połączone w jednej puszce razem i tutaj jest problem bo powiedzmy ze wył cisnieniowy nr 1 byłby zasilony z I1 a 2 wył cisnieniowy z l2 to przy połączeniu wszystkiego w puszce łączeniowej mogło by dojść do jakiegoś zwarcia ) jeszcze zastanawiam sie czy nie zasilic wszystkich włącznikow cisnieniopwych z jednej fazy moze do by pomoglo
 • Poziom 39  
  theszymczok napisał:
  Poprostu jak by włączniki cisnieniowe były zasilone z różnych faz i załączyły sie na raz


  Trzeba to zmienić, sterownie nie może być zasilane z kilku miejsc.

  theszymczok napisał:
  w puszce łączeniowej w studni


  A co to za puszka :?: co to za pompa typ rodzaj zasilania :?:

  W zasadzie to po co tak cudować, cała ta instalacja wodna jest przekombinowana co pociąga kombinację w instalacji elektrycznej.
 • Poziom 12  
  Jeżeli jest miejsce to wstawił bym jeszcze jeden zbiornik (najlepiej większy niż te w mieszkaniach), oczywiście przed zaworami zwrotnymi do mieszkań albo wywalił zawory zwrotne i wszystkie zbiorniki pracowały by na jednym ciśnieniu.
  Elektrycznie też można to zrobić ale więcej kombinowania i elementów które mogą się popsuć.
 • Poziom 4  
  Wasnie sprawa wygląda tak ze musą być 4 kazdy w swoim mieszkaniu
  ale moze zadam pytanie troszkę inaczej zeby nie komplikowac (mają być 4 zbiorniki cisnieniowe kazdy ma włącznik cisnieniowy (jest wspólna pompa wody 1fazowa )od kazdego zbiornika cisnieniowego do pompy doprowadzony kabel 3x1,5 jak wykonac podłączenie aby wszystko było ok?
 • MetalworkMetalwork
 • Moderator sekcji Technicznej
  theszymczok napisał:
  wlasnie sprawa wygląda tak ze musą być 4 kazdy w swoim mieszkaniu
  ale moze zadam pytanie troszkę inaczej zeby nie komplikowac (mają być 4 zbiorniki cisnieniowe kazdy ma włącznik cisnieniowy (jest wspólna pompa wody 1fazowa )od kazdego zbiornika cisnieniowego do pompy doprowadzony kabel 3x1,5 jak wykonac podłączenie aby wszystko było ok?

  ,

  Jesteś elektrykiem odpowiedzialnym za pompy? I nawet pisać nie umiesz?
 • Poziom 43  
  theszymczok napisał:
  ...nie komplikowac (mają być 4 zbiorniki cisnieniowe kazdy ma włącznik cisnieniowy (jest wspólna pompa wody 1fazowa )od kazdego zbiornika cisnieniowego do pompy doprowadzony kabel 3x1,5 jak wykonac podłączenie aby wszystko było ok?
  Wszystkie wyłączniki szeregowo połączone mają sterować stycznikiem załączającym pompę.
  Tylko to właśnie jest komplikacja prostej sprawy.
 • Poziom 12  
  Zrób to na 4 stycznikach. każdy stycznik załącza pompę. 1 stycznik 1 mieszkanie.
  przewód z mieszkania 1 dajesz przez styk NC stycznika K2 potem przez styk NC K3 następnie przez styk NC K4 do styku sterującego stycznika 1. Neutralny z mieszkania 1 na stałe do stycznika K1. Podobnie kolejne
  przewód z mieszkania 2 dajesz przez styki NC styczników 1,3,4 na styk sterujący stycznika 2. Neutralny z mieszkania 2 na stałe do stycznika K2. i tak dalej.
  obecnie siedzę w pracy więc na szybko narysowałem schemat w paincie ;)
  Kilka włączników cisnieniowych i jedna pompa wody .
  Moderowany przez Krzysztof Reszka:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości które wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 39  
  Wyłączniki nie mogą być szeregowo bo pompa załączy dopiero jak we wszystkich mieszkaniach spadnie ciśnienie.

  Układ równoległy wyłączników ze stycznikami blokującymi się wzajemnie ale jak to ma być zamontowane w studni to nie wróży długiej pracy układu.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Niepotrzebnie komplikujesz sobie życie. Wystarczy jeden hydrostat mechaniczny najlepiej wraz z niewielkim zbiornikiem przeponowym (choć nie jest on konieczny) lub elektroniczny (BRIO) bez dodatkowego zbiornika przeponowego, umieszczony na instalacji pomiędzy pompą, a zaworami zwrotnymi umieszczonymi w poszczególnych lokalach. Kiedy tylko w którymkolwiek zbiorniku spadnie ciśnienie to także spadnie ono w odcinku instalacji między pompą, a mieszkaniami. Oczywiście przy pompie musi być także zawór zwrotny, aby woda z odcinka między pompą, a mieszkaniami nie cofała się do studni.

  Jeżeli nie masz zasilania wspólnego, które możesz wykorzystać lub nie da się go poprowadzić i do dyspozycji są tylko i wyłącznie te 4 przewody to możesz zastosować zestaw styczników z dodatkowymi stykami pomocniczymi do wzajemnego blokowania styczników.
  Tylko, że każdy stycznik musi posiadać dodatkowo po 3 styki pomocnicze typu NC. Dokładnie tak jak to narysował kolega makaronpl. Tylko on narysował połowę schematu, ponieważ narysował obwody sterujące dla 2 mieszkań, a łącznie musi być ich 4
  Ponadto styki robocze każdego stycznika typu NO muszą łączyć poszczególne zasilania zarówno przewód fazowy jak i neutralny z pompą.
  Będzie działać to tak, że pompa będzie zasilana za każdym cyklem z tego mieszkania, które jako pierwsze zgłosi zapotrzebowanie na wodę. Jeżeli w trakcie pompowania wody inne mieszkanie zgłosi zapotrzebowanie to pompa będzie dalej zasilana z mieszkania, które wcześniej zgłosiło zapotrzebowanie, aż do czasu, kiedy hydrostat z tego pierwszego mieszkania wyłaczy zasilanie. Jeżeli w tym mieszkaniu już zostanie "nabity" zbiornik, a w drugim mieszkaniu jeszcze będzie występować zapotrzebowanie to zasilanie automatycznie przełączy się na to drugie mieszkanie i wszystkie zbiorniki zostaną dobite do najwyższego ciśnienia jakie są ustawione na hydrostatach, które zgłaszały zapotrzebowanie.
 • Poziom 4  
  Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł rozrysować połączenie za pomocą styczników
 • Moderator Elektrotechnika
  makaronpl napisał:
  Zrób to na 4 stycznikach. każdy stycznik załącza pompę. 1 stycznik 1 mieszkanie

  Kolego twoje rozwiązanie jest niebezpieczne dla użytkownika a tym bardziej amatora jakim jest nasz autor. Obwody należało by każdy z oddzielna zabezpieczyć niewielkim zabezpieczeniem . Dwa , dochodzi do sytuacji gdzie w jednym miejscu mamy do czynienia z różnymi obwodami napięciowymi. Czyli ktoś ( nasz autor amator)podejmujący się naprawy może zostać porażony bo zabije go napięcie z mieszkania innego obwodu .
 • Poziom 4  
  Kilka włączników cisnieniowych i jedna pompa wody

  Rozrysowałem to sobie w ten sposób (czy to jest poprawnie narysowane ?)\
  Wiem ze jeszcze muszę wykonać tą "blokadę" (tak aby nie włączył się 2-gi stycznik gdy jeden juz pracuje ale jeszcze do konca nie wiem jak to zrobic ? (jak wykonam blokadę to bedzie wszystko poprawnie wykonane?)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Umieszczenie styczników w studni to niezbyt dobry pomysł. Dobrze by było jakby całość znajdowała się w mniej wilgotnym miejscu.
  Jeżeli masz możliwość doprowadzenia oddzielnego zasilania to styczniki są niepotrzebne, bo wtedy przewody poprowadzone od hydrostatów do studni możesz wykorzystać tylko i wyłącznie jako sterowanie. Łączy się wtedy wszystkie hydrostaty równolegle, a całość zasila się oddzielnym zasilaniem.
  Tylko bardzo ważną sprawą jest uziemienie wszystkich obudów hydrostatów i zbiorników oraz pompy.
  Układ zasilający także powinien być zabezpieczony przy pomocy RCD oraz wyłącznika nadmiarowo-prądowego.
  Zabezpieczenie to powinno być zamontowane w miejscu dostępnym dla wszystkich lokatorów i dobrze by było, gdyby każdy z lokatorów miał możliwość wyłączenia/rozłączenia sterowania np. przy użyciu łącznika krzywkowego, który będzie rozłączał obydwa przewody lub też można zastosować jakiś nietypowy zestaw wtyczka + gniazdo np. brytyjskie, aby się nikt nie pomylił i nie próbował podłączać innych urządzeń. Oczywiście gniazdo od strony pompy, a wtyczka od strony hydrostatu.
 • Poziom 4  
  Plumpi napisał:
  ]Umieszczenie styczników w studni to niezbyt dobry pomysł

  W takim przypadku nie bede nicego do studni pakowal ( a mogę to wykonac w taki sposób jak narysowalem oczywiscie dokladając tą blokade ?)
 • Poziom 34  
  theszymczok napisał:
  Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł rozrysować połączenie za pomocą styczników
  Wykonanie sterowania z kilku zbiorników, nie ma problemu. Jedno Pytanie, kto płaci za pracę pompy :idea: Rozumiem, że silnik pompy ma być zasilany z tego mieszkania, w którym zadziała wyłącznik ciśnieniowy. Jeżeli tak to czy założyłeś kto ma płacić za pracę pompy, jak zadziałają jednocześnie dwa wyłączniki :?: Nie da się obciążyć poborem mocy na dwa ( trzy ) mieszkania. Co do sterowania, to można tak rozbudować system, że sobie z tym poradzi, ale czy warto aż tak komplikować sobie życie :?:
 • Poziom 4  
  Zutket napisał:
  theszymczok napisał:
  Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł rozrysować połączenie za pomocą styczników
  Wykonanie sterowania z kilku zbiorników, nie ma problemu. Jedno Pytanie, kto płaci za pracę pompy :idea: Rozumiem, że silnik pompy ma być zasilany z tego mieszkania, w którym zadziała wyłącznik ciśnieniowy. Jeżeli tak to czy założyłeś kto ma płacić za pracę pompy, jak zadziałają jednocześnie dwa wyłączniki :?: Nie da się obciążyć poborem mocy na dwa ( trzy ) mieszkania. Co do sterowania, to można tak rozbudować system, że sobie z tym poradzi, ale czy warto aż tak komplikować sobie życie :?:


  na pompe bedzie osobno licznik energi (tak zadecydowal inwestor ) to jak bedą sie dzielić kosztami mnie juz nie interesuje wyłączniki cisnieniowe tak jak na rysunku mają tylko sterowac załączeniem cewki (tak jak to narysowalem ) pytanie brzmi czy to co narysowalem jest poprawnie narysowane Kilka włączników cisnieniowych i jedna pompa wody
 • Moderator Elektrotechnika
  theszymczok napisał:
  pytanie brzmi czy to co narysowalem jest poprawnie narysowane

  Niepoprawnie. A dlaczego to już pisałem powyżej. Bawisz się w coś czego do końca nie rozumiesz. A co gorsza idzie za to siedzieć. Należało by zastosować obniżenie napięcia do bezpiecznego lub sterować z oddzielnego jednego obwodu zabezpieczonego odpowiednio .
 • Poziom 34  
  theszymczok napisał:

  ... wyłączniki cisnieniowe tak jak na rysunku mają tylko sterowac załączeniem cewki (tak jak to narysowalem ) pytanie brzmi czy to co narysowalem jest poprawnie narysowane
  Pomijając jakość rysunku, to taki układ będzie działać. Jedna tylko uwaga. W rozdzielni musi być informacja o tym, że sterowanie jest z różnych źródeł. I jeszcze jedna uwaga. Układ powinien być wyposażony w wyłącznik wielosekcyjny umożliwiający odcięcie przewodów sterowania z poszczególnych lokali podczas prac serwisowych.
  Innym rozwiązaniem, jak zresztą kolega zaproponował, to odwrócić zasadę działania i styczniki zasilić od strony rozdzielnicy pompy, a w mieszkaniach w regulatorach ciśnienia jedynie zwierać styki. Dla bezpieczeństwa lokatorów faktycznie należy obniżyć napięcie sterowania do 24V.
  Kilka włączników cisnieniowych i jedna pompa wody
 • Poziom 43  
  Pytałem już skąd pompa będzie "wiedziała" do którego zbiornika wodę ma tłoczyć???
  Przecież o żadnych elektrozaworach ani mru mru.
  Narysuj szanowny autorze wątku jak wygląda połączenie hydrauliczne.

  Poza tym, jeśli pompa będzie posiadała oddzielny pomiar to po jaką cholerę gmatwać i wycinki układu sterowania zasilać z pomiarów lokatorów???
 • Poziom 4  
  Zutket napisał:
  Dla bezpieczeństwa lokatorów faktycznie należy obniżyć napięcie sterowania do 24V.


  okej, ostatnie pytanie, czy jezeli zastosuje transformatory i zmienie napięcie sterujące z 230 na 24v mogę zostawic to w taki sbosób jak narysowalem?

  Dodano po 5 [minuty]:

  kkas12 napisał:
  jeśli pompa będzie posiadała oddzielny pomiar to po jaką cholerę gmatwać i wycinki układu sterowania zasilać z pomiarów lokatorów???


  jesli chodzi o zasilanie wył,cisnieniowych to nie ma możliwości aby były zasilone z tego samego obwodu
 • Specjalista - systemy grzewcze
  kkas12 napisał:
  Pytałem już skąd pompa będzie "wiedziała" do którego zbiornika wodę ma tłoczyć???


  Pompa nie musi tego wiedzieć. Wystarczy, że woda wie gdzie ma popłynąć :)

  Dodano po 8 [minuty]:

  theszymczok napisał:


  okej, ostatnie pytanie, czy jezeli zastosuje transformatory i zmienie napięcie sterujące z 230 na 24v mogę zostawic to w taki sbosób jak narysowalem?


  Możesz. Tylko po co przepłacać?
  Wystarczy wtedy jeden stycznik z cewką na 24V.

  Weź jeszcze pod uwagę, że taka instalacja w zasadzie wymaga wykonania projektu przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami oraz wykonania pomiarów ochronnych i sporządzenia protokołu takiego pomiaru przez osobę, która posiada stosowne Świadectwa Kwalifikacyjne.
  Jak zrobisz partyzantkę samemu, a coś się komuś stanie to możesz mieć problemy z prokuratorem.

  Dodano po 4 [minuty]:

  theszymczok napisał:

  jesli chodzi o zasilanie wył,cisnieniowych to nie ma możliwości aby były zasilone z tego samego obwodu


  Niby dlaczego?
  Skoro masz poprowadzone przewody sterujące od hydrostatów do miejsca, gdzie będą się znajdowały styczniki i do tego samego miejsca masz doprowadzone zasilanie administracyjne, czyli służące np. do oświetlenia tzw. części wspólnych jak korytarz czy piwnice to co stoi na przeszkodzie, aby to samo zasilanie posłużyło do zasilania sterowania np. tego zasilacza 24V?
 • Poziom 4  
  Plumpi napisał:
  Niby dlaczego?
  Skoro masz poprowadzone przewody sterujące od hydrostatów do miejsca, gdzie będą się znajdowały styczniki i do tego samego miejsca masz doprowadzone zasilanie administracyjne, czyli służące np. do oświetlenia tzw. części wspólnych jak korytarz czy piwnice to co stoi na przeszkodzie, aby to samo zasilanie posłużyło do zasilania sterowania np. tego zasilacza 24V?


  zasilanie administracyjne bedzie tylko na samą pompe nie ma zadnych innych wspólnych (oswietlen itd)
  to zasilanie administracyjne bedzie wykonane gdzieś w okolicy studni (bedzie to najprawdopodobniej jakas skrzynia w której zostaną umieszczone wszystkie modóły i doprowadzone zostanie tam zasilanie bezposrednio od licznika energi tak ze nie mam jak doprowadzic jeszcze po jednym przewodzie zeby zasilić te hydrostaty osobno
 • Poziom 39  
  theszymczok napisał:
  pompe bedzie osobno licznik energi


  Więc do licha po co ten cały cyrk ?? jedno zasilanie bez styczników, jeden zbiornik jeden wyłącznik ciśnieniowy i tyle i tak koszty za zużycie energii pójdą na 4. Coś czuję że autor nie jest z nami szczery.

  kkas12 napisał:
  Pytałem już skąd pompa będzie "wiedziała" do którego zbiornika wodę ma tłoczyć???


  Woda popłynie tam gdzie ma lżej czyli tam gdzie mniejsze ciśnienie, a przy okazji wyrówna spadek ciśnienia w innych zbiornikach, takie prawo fizyki ;)

  kkas12 napisał:
  Przecież o żadnych elektrozaworach ani mru mru.


  W jakim celu miały by się znajdować w tym układzie :?: