Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica AWST10L - Bęben się nie kręci, zapalają się trzy diody

bobeeq 03 May 2020 13:17 627 8
 • #1
  bobeeq
  Level 9  
  Amica AWST10L - Bęben się nie kręci, zapalają się trzy diody
  Witam.  Dzisiaj pojawił się problem z moją leciwą pralką. Pralka zaczęła pranie, popracowała jakieś 20-30 minut i stanęła. Wypompowałem wodę, wyjąłem pranie. Po ponownym włączeniu urządzenia i wybraniu programu pralka pobiera wodę i od razu po jej pobraniu zapalają się trzy diody (jak na filmie). Bęben nawet nie rusza. Poszperałem w wyszukiwarce, poczytałem podobne tematy (jednak nie doszukałem się dokładnie takiego samego problemu). Według innych głównymi podejrzanymi są silnik albo moduł.

  Film:
  https://youtu.be/uBfby_HGNZI

  Powiem zupełnie szczerze, że ani się specjalnie nie znam na mechanice czy elektryce, ani nie mam odpowiednich do tego narzędzi. Generalnie podejrzewam, że sam tego nie naprawię (chyba, że usterka okaże się prosta do zdiagnozowania i naprawy). Chodzi mi bardziej o to, jak oceniacie możliwe koszty naprawy takiej usterki? Czy może się skończyć na prostym, stosunkowo tanim serwisie, czy raczej jakiś kosztowny element jest do wymiany? Pralka ma już swoje lata (chociaż do tej pory działała bez zarzutu). Może już czas na nową?
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  bobeeq wrote:
  po jej pobraniu zapalają się trzy diody (jak na filmie).
  Amica AWST10L - Bęben się nie kręci, zapalają się trzy diody
 • #3
  bobeeq
  Level 9  
  O! W instrukcji, którą znalazłem gdzieś w internecie nie było definicji tego kodu błędu. Dzięki @TONI_2003!

  To już mamy jakąś poszlakę - "Pojedyncze przypadki wykrycia mogą być spowodowane włożeniem wsadu o bardzo dużym niewyważeniu typu koc, szlafrok"

  Jeśli miałbym obstawiać, to prawdopodobnie takie właśnie zdarzenie miało miejsce (pranie było ciężkie - kurtka zimowa, koc + drobnica).

  Teraz więc pytanie co to oznacza? I co z tym fantem można zrobić?
 • #4
  Gobro
  Level 31  
  Włącz pralkę bez wsadu na wirowanie i obserwuj czy obraca bęben. Jeżeli nie obraca bębna to posłuchaj czy klepią przekaźniki.
 • #5
  machefi
  Home appliances specialist
  Albo szczotki się skończyły albo zablokowana lewa szczotka w szczotkotrzymaczu z powodu cieknącego z góry mocowania węża odpowietrzenia do pojemnika proszku, powinna być tam widoczna strużka zacieku po dobrym przyjrzeniu się. Wyjście- zasilikonować wąż w miejscu wyjścia z pojemnika proszku, szczotkotrzymacz wymontować i rozruszać szczotkę. Wskazane przeszlifowane pumeksem komutatora na obrotach.
 • #6
  bobeeq
  Level 9  
  Witam. Późno odpisuję, ale w tygodniu nie miałem czasu zająć się tym tematem.

  Gobro wrote:
  Włącz pralkę bez wsadu na wirowanie i obserwuj czy obraca bęben. Jeżeli nie obraca bębna to posłuchaj czy klepią przekaźniki.

  Zrobiłem tak jak zaproponowałeś - bęben w ogóle nie rusza, po uruchomieniu wirowania pralka tylko buczy przez chwilę, słychać jak klepią przekaźniki raz czy dwa, po czym wywala error (próbowałem kilka razy, zawsze zachowuje się tak samo)

  Czy to faktycznie mogą być skończone szczotki? Da się to jakoś zweryfikować nie zdejmując silnika?


  Dodam jeszcze, że parę miesięcy temu zapchał mi się filtr i kiedy rozkręciłem pralkę szukając usterki i ją uruchomiłem, jedna ze szczotek iskrzyła - zignorowałem to, bo myślałem, że to normalne. Teraz doczytałem, że jednak nie koniecznie ;D.

  Film (przepraszam za jakość...) :

  https://www.youtube.com/watch?v=b2piULainkM
 • #7
  machefi
  Home appliances specialist
  Prosisz o pomoc ale w ogóle nie stosujesz się do zaleceń. Wykręć tę iskrząca zablokowaną lewą szczotkę i popraw jej prowadzenie w szotkotrzymaczu, uszczelnij też wężyk o którym pisałem.
 • #8
  bobeeq
  Level 9  
  Do zaleceń nie tyle się nie stosuję, co po prostu nie miałem narzędzi, żeby do szczotek w ogóle się dostać. Już zakupiłem i wykręciłem szczotki. Rozruszałem obie energicznie, zdaje się, że chodzą normalnie. Na zdjęciu widać ich długość

  Amica AWST10L - Bęben się nie kręci, zapalają się trzy diody


  Chyba nie są zbyt krótkie?

  W każdym razie zamontowałem silnik z powrotem - efektu żadnego, pralka zachowuje się identycznie. Myślicie, że wymiana szczotek może jednak pomóc?
 • #9
  Kenworth 18
  Level 42  
  Czyli uszkodzeniu uległ silnik jak w opisie błędu, uszkodzony bezpiecznik termiczny, uzwojenia lub tachoprądnica ewentualnie triak silnika. Podłącz silnik na chwilę bezpośrednio poza pralką i sprawdź czy ruszy i jeśli ruszy to jak będzie pracował: https://youtu.be/PmsoYS5UVvY