Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie żyrandola - 3 żarówki ,

03 Maj 2020 19:58 342 10
  • Poziom 2  
    Dzień dobry , mam problem ,a pewnie jest banalny do rozwiązania.
    Sytuacja wyglada następująco.
    Muszę podłączyć żyrandol 3 punktowy. Z każdego punktu wychodzą dwa kable , czarny i biały . W suficie mam cztery kable niebieski , brązowy czarny i zielonożółty
    Włącznik mam na dwa przyciski
    Żyrandol ma się włączać , albo jedna żarówka albo dwie albo całość
    Podłączyłem tak ,ze świeci się tylko całość i nie mam pojęcia jak zrobić żeby było dobrze ....
    Dzięki za pomoc , jak niezrozumiałe wytłumaczyłem proszę o informacje

Pozdrawiam
    Mateusz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    maniekpolakk napisał:
    żyrandol 3 punktowy. Z każdego punktu wychodzą dwa kable , czarny i biały

Trzeba ustalić (czarne, czy białe) to przewody fazowe. Fazowe to będą te które idą na czubek oprawy, neutralne na gwint (mowa o typowych oprawach)Po ustaleniu które to które, fazowe dwa (dowolne) łączymy razem. Pozostałe (neutralne np. że będą to białe) łączymy wszystkie trzy razem.
    Teraz trzeba ustalić czy faktycznie (brązowy i czarny) to przewody fazowe. Jeśli tak to np. brązowy łączymy z dwoma czarnymi z lampy, czarny do pojedynczego czarnego. Białe łączymy z niebieskim. Ostatni żółto-zielony łączymy do obudowy lampy (jeśli jest ona metalowa)
  • Moderator Energetycy
    kokapetyl napisał:
    Ostatni żółto-zielony łączymy do obudowy lampy (jeśli jest ona metalowa)
    Naprawdę? A jeżeli nie posiada zacisku ochronnego, to ... otworek w metalu i gwintujemy?
  • Poziom 4  
    Hej! Kolega kokapetyl bardzo fajnie Ci wyjaśniił.
    Gdybyś miał problem nadal to zrób zdjęcia jak wygląda puszka za włącznikiem, włącznik(wejścia) i żyrandol z kablami wystającymi z sufitu. Jeśli to starego typu instalacja i masz puszkę gdzieś nad, to również. Rozrysuję Ci to.
    Sprawdź też od razu jak kolega wyżej mówił jaki kolor kabelka jest puszczony na środkowy pin.

elpapiotr napisał:
    kokapetyl napisał:
    Ostatni żółto-zielony łączymy do obudowy lampy (jeśli jest ona metalowa)
    Naprawdę? A jeżeli nie posiada zacisku ochronnego, to ... otworek w metalu i gwintujemy?

O co chodzi? Jaki jest problem w dorobieniu uziemienia metalowej obudowy, jeśli takowego nie posiada?

• Poziom 31  
    Taki, że lampa, jeśli jest w 2 klasie ochronności to lepiej by w takiej pozostała. Oczywiście należało by również poprawnie ją przyłączyć, w tym bezpiecznie.
  • Poziom 4  
    Brivido napisał:
    Taki, że lampa, jeśli jest w 2 klasie ochronności to lepiej by w takiej pozostała. Oczywiście należało by również poprawnie ją przyłączyć, w tym bezpiecznie.

Skąd wiesz, że to druga klasa? Sam spotkałem się z wieloma starymi oprawami, które miały metalową obudowę i nie miały przyłączenia do uziemienia
  • Admin Elektroenergetyka
    CarlosG98 napisał:

Sam spotkałem się z wieloma starymi oprawami, które miały metalową obudowę i nie miały przyłączenia do uziemienia

To że oprawa była metalowa, nie oznacza jeszcze pierwszej klasy ochronności. Skoro producent oprawy nie zaopatrzył jej w zacisk ochronny, to my nie możemy sami z siebie zmieniać jej klasy ochronności i dorabiać "uziemienie".
  • Poziom 4  
    Łukasz-O napisał:
    CarlosG98 napisał:

Sam spotkałem się z wieloma starymi oprawami, które miały metalową obudowę i nie miały przyłączenia do uziemienia

To że oprawa była metalowa, nie oznacza jeszcze pierwszej klasy ochronności. Skoro producent oprawy nie zaopatrzył jej w zacisk ochronny, to my nie możemy sami z siebie zmieniać jej klasy ochronności i dorabiać "uziemienie".

Ja mam takie stare lampy w garażu. Nie widzę sensu tego nie uziemiać. W takim razie lepiej żeby w razie co pojawiła się faza na obudowie i kogoś poraziła, czy żeby było podpięte uziemienie i zadziałał wylacznik nadpradowy?
    Odpowiedz myślę jest oczywista
  • Poziom 2  
    elpapiotr naprawdę? Masz chyba jakiś problem bo w każdym temacie próbujesz udowodnić jakim super fachowcem jesteś. kokapetyl napisał poprawnie ale ty jak zwykle musisz się popisać. Jak nie ma zacisku do przewodu ochronnego to się nie podłączy przewodu i tyle. Nie rób problemów tam gdzie ich nie ma.