Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki system alarmowy założyć do szeregowca? Preferowany Satel.

Adamus80 03 May 2020 22:19 306 6
Optex
    Adamus80
    Level 9  
    Witam
    Zostałem właścicielem 20-letniego szeregowca. Chciałbym założyć jakiś w miarę prosty system alarmowy.
    Wymagania:
    - na parterze mogę jeszcze położyć łatwo przewody do czujek. Razem jakieś 4-5 sztuk.
    - w garażu kontaktron na bramie garażowej
    - docelowo możliwość rozbudowy o czujki na piętrze (4szt), ale to już raczej bezprzewodowe
    - myślałem też o montażu później kontaktronów na roletach zewnętrznych. Podobno to nawet lepsze niż w oknach (zadziała już przy próbie sforsowania rolety). Ale to już raczej bezprzewodowe (jeśli takie są). Będzie teraz problem z ryciem po ścianach i przy oknach.
    - do tego jakiś sygnalizator akustyczny i oczywiście klawiatura,
    - informacja o wywołanym alarmie na mój telefon. Jako grupa interwencyjna na razie będą sąsiedzi ;) Z czasem może jakaś firma ochroniarska podłączy swój nadajnik.
    - najlepiej coś w miarę prostego w obsłudze do samodzielnego montażu, ale najważniejsze żeby było niezawodne. W razie problemów technicznych mogę mieć wsparcie fachowca od SSWiN.

Jaki system proponujecie? Najchętniej coś z Satela.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Optex
    fred4u
    Level 26  
    Kontaktrony na roletach to dobry pomysł. Niezależenie od rolet, same okna + drzwi również wyposaż w kontaktrony (przynajmniej te dostępne z zewnątrz).
    Pomyśl o czujkach zalania - nawet jeżeli nie od razu, to docelowo warto je mieć.
    Jeżeli myślisz o bezprzewodówce - nie idź w radio 433MHz, wybierz coś co chodzi dwukierunkowo na 868MHz.
    Klawiatura, sygnalizator - przewodowe czy bezprzewodowe? Klawiaturę na piętrze przewidujesz?
    Z satela z radiem 868MHz to versa albo integra. Micra, perfecta - tylko 433.
    Poczytaj też o innych systemach, a jest w czym wybierać. Kwestia budżetu, dodatkowych wymagań itp.
    Ale skoro masz "pod ręką" fachowca SSWIN to proponuję zacząć od niego, skoro na nim będziesz się przy budowie systemu opierać.
  • Optex
    Adamus80
    Level 9  
    Cześć
    Dzięki za wszelkie sugestie.
    Odpowiadając na Twoje pytania:
    - czujka zalania - gdzie ją proponujesz? Realnie to chyba tylko łazienki, ewentualnie kuchnia..?
    - klawiatura i sygnalizator - zdecydowanie przewodowe. Część przewodów mogę wykorzystać po starym systemie niedziałającym od co najmniej kilku lat. A jeśli nie to mogę łatwo położyć nowe.
    - klawiatury na piętrze nie przewiduję. Do czego byłaby ona potrzebna?
    - co do fachowca - to raczej wsparcie zdalne. Na razie chciałbym własnymi siłami to zrobić. Przynajmniej podstawy.
    - kwestia budżetu - patrząc na znany polski portal aukcyjny na A.... to za ok. 1500zł kupię chyba system z 5 czujkami. To na początek chcę plus kontaktron na bramie garażowej.
    - kwestia dodatkowych wymagań - to tak jak pisałem - docelowo rozbudowa o bezprzewodowe kontaktrony na roletach.

Do którego z wymienionych przez Ciebie systemów satela (versa, integra) łatwiej spiąć bezprzewodowe kontaktrony? Jak w ogóle one się sprawdzają? Jest to dobre i raczej niezawodne rozwiązanie?

Teraz tak sobie myślę, czy można po założeniu kontaktronów na drzwiach wejściowych i np. oknach i roletach traktować to jako jedną strefę? Tak żeby móc w domu poruszać się w nocy swobodnie bez wzbudzania alarmu przez czujki? A czujki załączałbym po wyjściu z domu. Czy to jest możliwe?
    sosarek

Level 43  
    Jest taki dział poradnikowy z którym warto się zapoznać na początek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3683676.html
    Adamus80
    Level 9  
    sosarek wrote:
    Jest taki dział poradnikowy z którym warto się zapoznać na początek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3683676.html

Wiem, widziałem. Ale jest strasznie długi i pewne decyzję muszę podjąć już teraz. A czas na przebrnięcie przez poradniki jeszcze przyjdzie. Będą na pewno bardzo pomocne przy konfiguracji systemu.
    sosarek

Level 43  
    Właśnie nie przy konfiguracji a doborze sprzętu - wystarczy poczytać poruszone tutaj tematy choćby dotyczące stosowania czujników bezprzewodowych.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Adamus80 wrote:
    Cześć
    Dzięki za wszelkie sugestie.
    Odpowiadając na Twoje pytania:
    - czujka zalania - gdzie ją proponujesz? Realnie to chyba tylko łazienki, ewentualnie kuchnia..?

Wszędzie gdzie może być zalanie. Do powyższych jeszcze pralnia i pomieszczenie licznika.
    Adamus80 wrote:
    - klawiatura i sygnalizator - zdecydowanie przewodowe. Część przewodów mogę wykorzystać po starym systemie niedziałającym od co najmniej kilku lat. A jeśli nie to mogę łatwo położyć nowe.

Zdecydowanie przewodowe. Mniej stresu, tańsze w użytkowaniu. Szybsza reakcja.
    Adamus80 wrote:
    - klawiatury na piętrze nie przewiduję. Do czego byłaby ona potrzebna?

Do obsługi parteru i ochrony obwodowej.
    Adamus80 wrote:
    - co do fachowca - to raczej wsparcie zdalne. Na razie chciałbym własnymi siłami to zrobić. Przynajmniej podstawy.

Minimalny czas do zdobycia potrzebnej wiedzy zanim zaczniesz kilkadziesiąt lub więcej godzin.
    Adamus80 wrote:
    - kwestia budżetu - patrząc na znany polski portal aukcyjny na A.... to za ok. 1500zł kupię chyba system z 5 czujkami. To na początek chcę plus kontaktron na bramie garażowej.

Wszystkie zestawy, które oglądałem na Allegro są "kalekie". Zawierają zgniłe jabłka. Kupuje się osobno.
    Adamus80 wrote:

- kwestia dodatkowych wymagań - to tak jak pisałem - docelowo rozbudowa o bezprzewodowe kontaktrony na roletach.

Lepiej kontaktrony na oknach. Najlepiej przewodowe. Na roletach są mało funkcjonalne - nie dają ochrony obwodowej jeśli nie zamkniesz rolet i nie działają przy wyłamaniu rolety powyżej listwy dolnej.
    Adamus80 wrote:

Do którego z wymienionych przez Ciebie systemów satela (versa, integra) łatwiej spiąć bezprzewodowe kontaktrony? Jak w ogóle one się sprawdzają? Jest to dobre i raczej niezawodne rozwiązanie?

Drogie i gorsze od przewodowych z powodu konieczności wymiany drogich litowych baterii, zakłóceń, czasu odpytywania i reakcji.
    Adamus80 wrote:

Teraz tak sobie myślę, czy można po założeniu kontaktronów na drzwiach wejściowych i np. oknach i roletach traktować to jako jedną strefę? Tak żeby móc w domu poruszać się w nocy swobodnie bez wzbudzania alarmu przez czujki? A czujki załączałbym po wyjściu z domu. Czy to jest możliwe?

Tak.