Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór anteny do odbioru DVB-T Kujawy

Ralf58 03 May 2020 22:49 1197 30
    Ralf58
    Level 10  
    Witam,

Mam domek letniskowy i w nim instalację z anteną Cyfrowego Polsatu (po poprzednim właścicielu). Antenę chciałem usunąć i kupić taką do odbioru DVBT. Polecicie coś?
    Antena będzie zainstalowana na balkonie na piętrze, teren leśny, kilka domków letniskowych, jezioro. Miejscowość Teodorowo, gm. Wielgie.
    Poniżej zdjęcie kierunku (Rachocin) w jakim byłaby antena zamontowana (niestety wprost na drzewo):

Ralf58
    Level 10  
    A polecisz jakiś konkretny sprzęt?
    zadam64
    Level 39  
    Juz wiem pewnie talerz SAT byl . Podejrzewam ze jakas zwykla wystarczy nawet siatkowa chociaz nie jest antena kierunkowa, a na pewno nie chcesz inwestowac .Popytaj w miejscu zawsze lepiej pytac na miejscu niz krazyc w internecie .
    User removed account
    Level 1  
    Ralf58
    Level 10  
    No to mam już 4 anteny z Waszych poleceń. To teraz która z nich? :)
    Ralf58
    Level 10  
    A tak na poważnie to brać siatkę czy kierunkową?
    LeDy
    Level 43  
    Skoro zalecają takie anteny (VHF-V) to ja polecam taką.
    Jak w drzewo to siatka jeszcze lepsza,
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    DiZMar
    Level 43  
    100procent wrote:
    Siatki to niestety jedne z gorszych anten jeżeli są zestawione ze wzmacniaczami szerokopasmowymi, a takie są sprzedawane najczęściej...

Ato dziwne, bo dużo, dużo ponad połowa anten to są anteny siatkowe i właśnie ze wzmacniaczami szerokopasmowymi i ludzie na nich odbierają programy nawet z odległych nadajników wbrew ocenie fachowców, że są najgorszymi. To jak z muzyką disco polo. Wg fachowców jest to nic nie warta twórczość a słucha jej przeważająca część społeczeństwa.
    100procent
    Level 12  
    Ludzie kupują anteny siatkowe z dwóch powodów - są tanie i mniejsze niż yagi. Nie twierdzę, że te anteny są zupełnie do niczego, sam kiedyś korzystałem z takiej ale w miejscu gdzie odbiór sygnału był możliwy również na metalowym wieszaku na ubrania. Większość osób kieruje się tylko i wyłącznie ceną przy zakupie. Podobnie z resztą jest z kablami koncentrycznymi. Panie! Kabel to kabel, wystarczy taki za 50 groszy za metr kupiony w markecie budowlanym a najlepiej na giełdzie. Po jednym roku izolacja z kabla się rozsypuje w rękach. Fajny, tani, trzeba kupić nowy. Jakoś nigdy nie widziałem instalacji zbiorczej zrobionej na siatce. Ja nikomu nie odradzam ani kupowania siatki, ani słuchania Disco Polo. Można też nie wierzyć fachowcom, przeważnie się nie znają, bo każdy Polak zna się sam najlepiej na wszystkim - na polityce, muzyce, medycynie i rzecz jasna na antenach. ;)
    LeDy
    Level 43  
    100procent wrote:
    Siatki to niestety jedne z gorszych anten jeżeli są zestawione ze wzmacniaczami szerokopasmowymi, a takie są sprzedawane najczęściej. Zdecydowanie lepiej zastosować dobrą antenę Yagi. .

Piszesz bzdury jak wielu innych. To bardzo dobre, tanie, niezawodne anteny.Tu mowa jest o antenie a nie z czym sprzedawana. Nie dorabiaj teorii.
    To,że nie ma zbiorczych to powód jest jeden: okazja złoić klienta.
    User removed account
    Level 1  
    100procent
    Level 12  
    _cheetah_ wrote:
    o jest niewłaściwe użycie wzmacniacza, a nie anteny.

Ale przeciętny człowiek kupuje komplet. Ludzie często myślą, że antena musi mieć wzmacniacz, bo wtedy kolory są lepsze, a biel jest bielsza.
    _cheetah_ wrote:
    Podpowiem - AZARTY z komuny, to było to...

A nie? Na dachu była jedna porządna instalacja i każdy miał sygnał. Później zaczęła się era "nowoczesnych" budynków oblepionych antenami na balkonach, bo znowu lepiej tanio niż dobrze. Lepiej nie inwestować w AZART bo trzeba będzie zapłacić pare tysiecy za cały blok, a ludziom się sprzedaje mieszkanie za pół bańki i nie ma w nim gniazdka antenowego. Dopiero przepis z 2012 roku wymusił na deweloperach takie instalacje. Niestety nadal często priorytetem jest kasa, więc instalacje robią elektrycy i często niektórzy robią to tak, że lepiej nie widzieć, bo się już nieodwidzi co się zobaczyło. :)
    User removed account
    Level 1  
    Ralf58
    Level 10  
    Wracam z tematem - kupiłem antenę z linku:

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_s...z_polaryzacja_h-v_asp-8_pm_dvb-t-t2_A0060.htm

Odbiór jest OK poza tym, że w ogóle nie wykrywam Polsatu. Antenę skierowałem na Sierpc. Kabel ma lekko podniszczoną izolację wiec go wymienię, niemniej pytanie czy drzewo ze zdjęcia z pierwszego postu nie przeszkadza? Antena centralnie na to drzewo jest skierowana.
    DiZMar
    Level 43  
    Ralf58 wrote:
    ...
    Odbiór jest OK poza tym, że w ogóle nie wykrywam Polsatu...

To się zdecyduj. Czy jest OK? Czy może niekoniecznie OK?
    PS.
    Nie jest możliwe aby nie było odbioru tylko jednej stacji. Jeżeli już już wszystkich z danego MUX.
    Ralf58
    Level 10  
    DiZMar wrote:

To się zdecyduj. Czy jest OK? Czy może niekoniecznie OK?
    PS.
    Nie jest możliwe aby nie było odbioru tylko jednej stacji. Jeżeli już już wszystkich z danego MUX.

Czepiasz się :) nie łapię MUX2. Co mogłoby pomóc?
    olador
    Level 36  
    Mux2-to kanał57, wyszukaj ręcznie...
    Ralf58
    Level 10  
    Próbowałem i nie znajduje.
    TVP również przerywa
    LeDy
    Level 43  
    No to wzmacniacz i zasilacz z regulacją.
    acz-mdwr
    Level 15  
    Żeby ręczne programowanie miało sens, to trzeba wykasować z TV wszystkie kanały, które są zaprogramowane.
    Jak TV nie ma kasowania listy kanałów, to odłącz antenę i puść automatyczne skanowanie.
    Nic nie znajdzie, ale wykasuje wszystkie programy. Sprawdź czy wykasowało wszystko.
    Następnie podłącz antenę i wyszukaj ręcznie kanały 25, 57, 39 i 12