Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka (tuning) anteny logarytmicznej (80km od Ślęży)

03 Maj 2020 23:37 399 10
  • Poziom 16  
    Czy da się przerobić antenę logarytmiczną z pełnym zakresem tak aby jej pełny potencjał przypadał na mux1 i mux2 i częściowo na mux3 że Ślęży. Jest ona od połowy obrócona do odbioru w pionie, gdyby obrócić do poziomu tak żeby cała była horyzontalna i poskracać elementy do zakresu mux1, mux2 i częściowo mux3. Pytanie czy się da i o ile poskracać poprzeczki wykorzystując również te do mux8 (mux8 odbieram z innej anteny vhf) Jest szansa?
  • Poziom 16  
    Antena to Spacetronik SPL-4VH11UF-P /5-60/ pasywna
    kupiłem ją bo myślałem że to coś dobrego a odebrałem tylko mux3 i nic więcej, potem wywaliłem z niej filtr LTE i wstawiłem dedykowany wzmacniacz do tych anten logarytmicznych i dalej kicha. W końcu podłączyłem jakąś zardzewiałą yagi, dołożyłem tylko LNA177 i coś drgnęło, to znaczy mux3 idealny i mux2 ze ścinkami, ale przynajmniej wiem że jakiś sygnał jest. Pytanie czy warto wogule się w to bawić, w tego logarytma, może lepiej kupić następną antenę np. ATX-55, ATX-91 ale to już wielka
  • Specjalista Sieci, Internet
    Teoretycznie wszystko jest możliwe, włącznie z przeróbką anteny, w praktyce kupuje się odpowiednią antenę. Kiedyś, w dobie ogólnego braku różnych rzeczy faktycznie "strzygło" się pasmowe anteny Yagi, tak by zrobić im więcej zysku na wysokich kanałach. Przy Yagach to zdawało egzamin, przy logu - wątpię. A o przeróbce części VHF to w ogóle zapomnij, już pomijając fakt, ze ze Ślęży mux-8 idzie przecież w V i trzeba mieć moduł na tę częstotliwość i polaryzację.

To antena do średnich i dobrych warunków odbiorczych, czyli tam, gdzie sygnały są przyzwoite, a nie do miejsca z całkowitym brakiem sygnałów. A w takim przypadku wzmacniacz nie uratuje.

Póki co Ślęża nadaje mux-1 i mux-2 powyżej 50 kanału, więc powinna być antena z wysokim zyskiem w tych rejonach, najlepiej ~15dBi (a nie log o zysku poniżej 8dBi), więc jakiś długi AtX, dobra trójramienna lub jakaś Neo, MX czy Elika, no i dobry kabel antenowy.

Plus dodatkowa antena na mux-8.

I możliwe, że wzmacniacz może być potrzebny, ale to już w zależności od lokalnych warunków odbiorczych.
  • Poziom 16  
    _cheetah_ napisał:
    Teoretycznie wszystko jest możliwe, włącznie z przeróbką anteny, w praktyce kupuje się odpowiednią antenę. Kiedyś, w dobie ogólnego braku różnych rzeczy faktycznie "strzygło" się pasmowe anteny Yagi, tak by zrobić im więcej zysku na wysokich kanałach. Przy Yagach to zdawało egzamin, przy logu - wątpię. A o przeróbce części VHF to w ogóle zapomnij, już pomijając fakt, ze ze Ślęży mux-8 idzie przecież w V i trzeba mieć moduł na tę częstotliwość i polaryzację.

To antena do średnich i dobrych warunków odbiorczych, czyli tam, gdzie sygnały są przyzwoite, a nie do miejsca z całkowitym brakiem sygnałów. A w takim przypadku wzmacniacz nie uratuje.

Dziękuję trochę mi to rozjaśniło. Z kalkulatora który zalinkował zworys wyszło mi że najkrótszy element ma mieć 73.0mm a najdłuższy 125mm (przyjąłem f od 600 do 770mhz) tak że będę cioł bo i tak do śmieci, jak coś z tego wyjdzie to spróbuję zaadaptować potem wzmacniacz LNA177
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zobaczymy.

Może nie baw się z LNA-177 tylko daj po prostu jakiś liniowy. W LNA musiałbyś obejść wejściowy symetryzator (właściwie de-symetryzator ;)) - da się, sam tak kiedyś zrobiłem w desperacji, ale to rzeźba ;).

Pamiętaj, że przy tak marnych sygnałach ważny bywa również sam separator napięcia. Te tanie w postaci wtyczki antenowej czasami więcej brużdżą niż wszystko inne dookoła. Najlepsze AZS-03R AMSA lub im podobne.
  • Poziom 37  
    _cheetah_ napisał:
    Póki co Ślęża nadaje mux-1 i mux-2 powyżej 50 kanału

Właśnie chociażby ze względu na rychłe zmiany kanałowe (30czerwca br.), ta przeróbka teraz nie ma za bardzo sensu
    mux-1 k.55 -> k.46
    mux-2 k.58 -> k.33
    Jeżeli te mux-y pójdą "niżej", to może i ten Spacetronik (Barczak) da radę je odebrać.
  • Poziom 16  
    _cheetah_ napisał:
    Zobaczymy.

Może nie baw się z LNA-177 tylko daj po prostu jakiś liniowy. W LNA musiałbyś obejść wejściowy symetryzator (właściwie de-symetryzator ;)) - da się, sam tak kiedyś zrobiłem w desperacji, ale to rzeźba ;).

Pamiętaj, że przy tak marnych sygnałach ważny bywa również sam separator napięcia. Te tanie w postaci wtyczki antenowej czasami więcej brużdżą niż wszystko inne dookoła. Najlepsze AZS-03R AMSA lub im podobne.

Jak usunę symetryzator z wejścia tego LNA to powinno pasować do wyjścia logarytma 75, chociaż kiedyś coś robiłem z jakąś anteną i taka sztuczka nie chciała mi działać. Te separatory tanie z wtyczką to już zauważyłem że dość mocno pogarszają, tak że będę zasilał 5V z wyjścia wiwy.

_kli_ napisał:
    _cheetah_ napisał:
    Póki co Ślęża nadaje mux-1 i mux-2 powyżej 50 kanału

Właśnie chociażby ze względu na rychłe zmiany kanałowe (30czerwca br.), ta przeróbka teraz nie ma za bardzo sensu
    mux-1 k.55 -> k.46
    mux-2 k.58 -> k.33
    Jeżeli te mux-y pójdą "niżej", to może i ten Spacetronik (Barczak) da radę je odebrać.

Pytanie ile oni skroją z pasma TV na te 5g, powiedzmy że pasmo będzie się kończyć na 50 kanale, może i racja, już miałem flexa w ręku ale chyba powieszę tą antenę na razie na gwoździu :)
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    maliniak80 napisał:
    ak usunę symetryzator z wejścia tego LNA to powinno pasować do wyjścia logarytma 75, chociaż kiedyś coś robiłem z jakąś anteną i taka sztuczka nie chciała mi działać.

Musi działać.

maliniak80 napisał:
    Te separatory tanie z wtyczką to już zauważyłem że dość mocno pogarszają, tak że będę zasilał 5V z wyjścia wiwy.

Wtedy wzmacniacz powinien być na zasilanie z 5V.

maliniak80 napisał:
    Pytanie ile oni skroją z pasma TV na te 5g, powiedzmy że pasmo będzie się kończyć na 50 kanale

LTE > 700MHz. Póki co...
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    maliniak80 napisał:
    Pytanie ile oni skroją z pasma TV na te 5g, powiedzmy że pasmo będzie się kończyć na 50 kanale

Pasmo będzie kończyło się na k.48, ale nie wiadomo kiedy w paśmie 700 MHz pojawi się 5G i jaki w danych warunkach będzie miało wpływ na odbiór.
  • Poziom 16  
    Antenka przerobiona i chyba sukces, chyba bo deszcz padał i tylko na kiju wyciągałem antenę przez właz, na mux3 100% , mux1 i mux2 po 80%. Próbowałem najpierw na LNA-177 ale wcale to nie chce działać z tą anteną, oczywiście symetryzator pominąłem, potem całkiem wylutowałem i zero sygnału jakiegokolwiek, zrezygnowany podłączyłem jeszcze wzmacniacz dedykowany i działa :) , potem jeszcze była próba pasywna ale tylko lokalne, ze Ślęży zero. Tak to teraz wygląda: Przeróbka (tuning) anteny logarytmicznej (80km od Ślęży)
    Będzie pogoda to montuje w miejscu docelowym