Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kia Sportage 3 ale nie tylko - automatyczne otwieranie bagażnika

04 Maj 2020 09:58 300 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Szukam rozewiązania pewnego problemu dotyczącego zamka klapy bagażnika (elektrycznego).
    Pytanko brzmi:
    Jak wymusić wysterowanie mikrostyku otwierania klapy z pilota....
    O co chodzi:
    Wiadomo przy "zwykłym" otwarciu auta z pilota odryglowują się wszystkie zamki.
    Przy przytrzymaniu przycisku na pilocie odpowiedzialnym za otwarcie bagażnika zostaje odryglowany tylko bagażnik.
    Chciałbym uzyskać efekt , że po przytrzymaniu przycisku od otwierania tylko bagażnika doprowadzić do wysterowania mikrostyku który uwolni klapę i zamek odskoczy (wtedy siłowniki podniosą klapę) ale jednocześnie żeby przy zwykłym otwieraniu auta ten efekt nie występował. Jak podać sygnał z zamka na przycisk klapy żeby to uzyskać. Problem dotyczy sportage III ale pewnie we wszystkich autach jest to podobnie zbudowane.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie. Mam nadzieję , że opisałem w miarę czytelnie o co mi chodzi....

Czy wystarczy spiąć przewód z zamka który dostaje impuls do otwarcia z mikrostykiem z przycisku?

• Poziom 15  
    Rozumiem, że chcesz sterować klapą bagażnika tak, aby sterowały nią siłowniki elektryczne? Z doświadczenia - właściwie jeden wystarczy (ktoś z naszych klientów to kiedyś zrobił, niestety nie mamy fotki). Oczywiście nie demontuj sprężyn powietrznych - są bardzo pożyteczne i podnoszą żywotność siłownika. Samo podłączenie zależy od specyfikacji instalacji centralnego zamka (sorry, nie pomogę).
    Jeśli by się udało to wykonać, koniecznie daj nam proszę znać z nagranym filmem, abyśmy mogli to innym pokazać, siłownik dostaniesz za free albo np. 50% ceny (kwestia dogadania się, jakości wykonania/filmu itd. zapraszam na priv - ciekawy projekt):
    https://www.elektrobim.pl/kat/silowniki-elektryczne/silowniki-elektryczne-12v/

• Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
    Staco napisał:
    Jak wymusić wysterowanie mikrostyku otwierania klapy z pilota....

Staco napisał:
    Jak podać sygnał z zamka na przycisk klapy żeby to uzyskać.

Nie podłączasz się pod "przycisk klapy", tylko wysterowujesz impulsami (+i-) z dodatkowej centralki sterowanej pilotem bezpośrednio fabryczny siłownik w klapie bagażnika.
    Wtedy możesz "otworzyć" klapę bez względu czy samochód jest zablokowany czy odblokowany z fabrycznego pilota.

Musisz tak skonfigurować połączenia styków wewnętrznych przekaźników dodatkowej centralki aby podczas wysterowania (+) siłownika w klapie - odcinać przekaźnikiem przewód od "strony samochodu", ponieważ na tych przewodach w spoczynku jest "masa".
  • Poziom 2  
    Poradziłem sobie z problemem troszkę w inny sposób ;)
    Przede wszystkim klapa otwiera się za pomocą mocniejszych siłowników i sprężynek (pełna elektryka odpada bo jest za mało miejsca na zamontowanie siłowników elektrycznych).
    Zastosowałem układ zwierny ustawiony na zadaną ilość impulsów. Z racji , że w klapie nie ma żadnego impulsu po podaniu sygnału z pilota musiałem improwizować ;) - a wieć owy układ dostaje sygnał z lewego tylnego kierunkowskazu (ustawiłem 4 impulsy w ciągu trzech sekund) po czym układ podaje masę na przycisk w klapie i ta odbija i zostaje uniesiona. Podczas jazdy (po automatycznym zaryglowaniu powyżej 20km/h) zamki zostają zablokowane i automat nawet po przypadkowym zliczeniu impulsów nie otworzy klapy w sposób niekontrolowany. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to , że masę samego modułu spiąłem z masą hamulca ręcznego - czyli otwieranie automatyczne działa tylko na zaciągniętym ręcznym. Z kolei na postoju np. załączenie alarmu i jak wiadomo kierunków też nie otworzy klapy ponieważ w tym czasie zamki są zablokowane i centralka nie reaguje na podanie masy na przycisk (przycisk "pyta" centralkę czy zamek jest odblokowany - jeśli nie to nie ma możliwości otwarcia klapy). Także problem rozwiązany - może z komplikacjami i kombinacjami ale uparłem się , żeby to zrobić na ori pilocie ;)
    Można to zrobić prościej za pomocą dodatkowego uniwersalnego sterownika zamka ale... - trzeba wozić drugiego pilota , przy otwieraniu samej klapy (czyli podaniu bezpośrednio samego plusa na zamek z pominięciem przycisku) będzie wył alarm). Także dla upartego da się ;)