Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani migomat do 800 zł. Ideal, Sherman, Magnum?

04 Maj 2020 12:16 423 8
  • Poziom 14  
    Witam.
    Kolega poprosił mnie o podpowiedź odnośnie kupna spawarki do 400 zł... nie jestem spawaczem a kleiłem spawarką wirową Bester w szkole na praktykach, ostatni raz jakieś 20 lat wstecz.
    Kumpel chciał na początku typ MMA inwertor bo lekki i mniej obciąża sieć, do 400 zł jakiś Trafilux czy coś takiego, ale po wspólnych konsultacjach doszliśmy do wniosku że mógłby kupić jakiegoś chińskiego klona Mig/mag/mma do 800 zł na raty, który byłby bardziej praktyczny - spawanie elektrodą na zewnątrz a mig w garażu jak dokupi sobie butle lub ją zaadaptuje ze starej gaśnicy, reduktor itp.
    Spawarka do amatorki do domu na 1 fazę 230 V jak w większości wszyscy pytający...
    W garażu ma zabezpieczenie B16, myślę że można podmienić na C16 jakby było trzeba, bo w domu ma 3x20 A na głównym.

Upatrzyliśmy takie cuda jak:
    1. Sherman Mig 200speedy.
    2. Ideal praktik mig 200 - ten model ma chyba mocowany na stałe uchwyt mig, nie posiada gniazda - to chyba niezbyt dobrze...
    3. Magnum mig 170w
    4. Weldman MicroMig 200
    Albo jeszcze coś wartego?

O tym pierwszym i drugim nie ma za wiele w necie tyle że niby ideal to Tajwan... sądzę że to klony jak piszą nie tylko w tym forum.
    Co ma wybrać jeżeli chodzi o awaryjność, bo parametry są raczej zbliżone...
    Gość jest kompletnym amatorem bez doświadczenia...
    Bardziej chodzi nam o opinie tych co już mają takie spawarki i ich doświadczenia z nimi niż opinie typu... dołóż 100% to kupisz lepszą Esab Fronius...
    Dzięki z góry za zainteresowanie wiele razy wałkowanym tematem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Widze że temat tak oklepany że już nikt nic nie chce pisać amatorom spawania...
    Z tym zabezpieczeniem prądowym garażu przesadziłem...w garażu można zwiekszyć do B20...bo główne ma 3x25A.

A tak przy okazji jak to jest z tymi inwertorami 1-fazowymi które nie mają wymogi zabezpieczenia 25A a nawet 32A...przecież w normalnym przydziale domowym tyle na 1 fazie nie dają...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Jak sobie ograniczysz prąd spawania, to prąd pobierany z sieci nie będzie taki duży. Przy spawaniu elektrodą 3 mm zabezpieczenia 25 A nie działają. W razie zwarcia spawarka ogranicza prąd, albo chociaż powinna ograniczyć prąd. Ja używam sporadycznie spawarkę Snake. Sąsiad coś jeszcze tańszego - nawet nie ma wyświetlacza do nastawiania prądu, tylko jest skala przy potencjometrze.
    Spawarką elektroniczną położysz ładne spawy - zupełnie jak fabryczne. Oczywiście niekoniecznie przy pierwszym spawaniu.
  • Poziom 14  
    Awyrdonyt napisał:
    jak sobie ograniczysz prąd spawania, to prąd pobierany z sieci nie będzie taki duży. Przy spawaniu elektrodą 3mm zabezpieczenia 25A nie działają. W razi zwarcia spawarka ogranicza prąd, albo chociaż powinna ograniczyć prąd. Ja używam sporadycznie spawarkę Snake. Sąsiad coś jeszcze tańszego - nawet nie ma wyświetlacza do nastawiania prądu, tylko jest skala przy potencjometrze.
    Spawarką elektroniczną położysz ładne spawy - zupełnie jak fabryczne. Oczywiście niekoniecznie przy pierwszym spawaniu.

Czasami idzie się doczytać że użytkownikom potrafi wyzwolić nadprądowy przy włączaniu urządzenia...trochę to dziwne.
    A na B16 wystartuje jakbym chciał taki mig MMA pożyczyć na działkę? (myślę że chyba max 120A przy spawaniu ogrodzenia furtki)

Co masz za model dokładnie jeśli można wiedzieć i ile lat...
  • Poziom 23  
    Snake 2000 i tak z 5-6 lat. Spawane cienkie blachy - ceownik w opryskiwaczu, grubość poniżej 1mm, błotniki w ciągniku C360 (grubość ok. 1mm lub więcej) i to na tyle pewnie, że 100kg osobnik woził się na tych błotnikach i nie poobrywał ich. Zabezpieczenie w instalacji było 25A - bezpiecznik automatyczny. Spawałem też grubsze rzeczy z elementów o grubości 4-5mm. Najgrubsza elektroda 4mm i nią spawało mi się najlepiej. Cieńsze nie nagrzewały dostatecznie materiału, co skutkowało dużą ilością żużlu w spoinie. Spawałem też znaczniki przejazdów siewnika - fabryczne spoiny trzymały, ale puścił materiał. Ja to pospawałem i wytrzymało to 5 lat. Było na tyle mocne, że dwa razy musiałem prostować mocowanie znaczników. Teraz będę spawał delikatniej, bo łatwiej taki znacznik przyspawać niż prostować mocowania.
    Przy włączaniu spawarki do sieci muszą się naładować kondensatory filtra napięcia sieciowego. Są dość duże, ale prąd powinien być ograniczony.
  • Poziom 14  
    anaba255 napisał:
    Mam Schermana 200 dualmig, 12 lat, działa bezawaryjnie, do domowego używania jest wystarczający.

Ten twój Sherman to chyba jest transformatorowy-poznaje po krokowej zmianie prądu spawania...troche małomobilny bo zapewne swoje waży...posiada on gniazdo do podłączania mig/mag czy ma wprowadzony przewód na stałe jak na zdjęciu...przeszkadza to w czymś? Bo niektore mają inne rozwiązania?
    Tak z ciekawości to czy posiada MMA i co z cyklami pracy urządzenia...bo piszą chyba 15% ?
  • Poziom 22  
    balcerowicz79 napisał:
    anaba255 napisał:
    Mam Schermana 200 dualmig, 12 lat, działa bezawaryjnie, do domowego używania jest wystarczający.

Ten twój Sherman to chyba jest transformatorowy-poznaje po krokowej zmianie prądu spawania...troche małomobilny bo zapewne swoje waży...posiada on gniazdo do podłączania mig/mag czy ma wprowadzony przewód na stałe jak na zdjęciu...przeszkadza to w czymś? Bo niektore mają inne rozwiązania?
    Tak z ciekawości to czy posiada MMA i co z cyklami pracy urządzenia...bo piszą chyba 15% ?

Tak jest transformator i jest ciężki, choć mi to nie przeszkadza, ma kółka, z tyłu miejsce na butle a nosić go nie mam zamiaru. :wink:
    Przewody są przykręcane wewnątrz obudowy, w komorze z drutem, można zmienić biegunowość do spawania drutem osłonowym, nigdy nie używałem tej funkcji. Nie wiem czy jest możliwość spawania elektrodą, w zestawie był tylko przewód do drutu, a instrukcji już dawno nie mam.
    Do tej pory spawałem maksymalnie na 6, nie sprawdzałem z zegarkiem, w ciągu godziny więcej spawałem niż nie spawałem i się nie wyłączył. W sumie to jeszcze nigdy nie zadziałało zabezpieczenie termiczne.
    Spawam drutem 0,8 mm, na mieszance Ar/CO2.
    Ogólnie to dobra spawarka, fajnie, że ma 8 zakresów prądu spawania, na niskich dobrze sobie radzi z cienką blachą samochodową.
  • Poziom 14  
    anaba255 napisał:
    balcerowicz79 napisał:
    anaba255 napisał:

Tak jest transformator i jest ciężki, choć mi to nie przeszkadza, ma kółka, z tyłu miejsce na butle a nosić go nie mam zamiaru. :wink:
    Przewody są przykręcane wewnątrz obudowy, w komorze z drutem, można zmienić biegunowość do spawania drutem osłonowym, nigdy nie używałem tej funkcji. Nie wiem czy jest możliwość spawania elektrodą, w zestawie był tylko przewód do drutu, a instrukcji już dawno nie mam.
    Do tej pory spawałem maksymalnie na 6, nie sprawdzałem z zegarkiem, w ciągu godziny więcej spawałem niż nie spawałem i się nie wyłączył. W sumie to jeszcze nigdy nie zadziałało zabezpieczenie termiczne.
    Spawam drutem 0,8 mm, na mieszance Ar/CO2.
    Ogólnie to dobra spawarka, fajnie, że ma 8 zakresów prądu spawania, na niskich dobrze sobie radzi z cienką blachą samochodową.

To tylko pogratulować.
    Czyli te Shermaby nie są takie złe zresztą to chyba to samo co magnum w innej obudowie...

Dodano po 4 [godziny] 25 [minuty]:

Z tego wszystkiego czytania sam nabrałem ochoty na własnego MMA z tych tańszych.😮
    Tylko nie bardzo wiadomo czym sie one sie rożnią oprucz napisów i obudowy...