Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV69M40EU/28 - zatrzymała się (i inne usterki)

W.Wojtek 04 May 2020 13:21 588 0
 • #1
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Historia awarii.
  Nagle się zatrzymała. Wezwany spec orzekł "awaria modułu"! Skasował 200 pln, po dwóch dniach orzekł ze nowy moduł 950 pln, wymiana kolejne 250pln. No to zaczynamy. Oględziny, szukanie informacji, pomiary.

  Moduł EPG 60601 9000587111 Nigdzie nie ma, jedynie pewna firma z północy ma w ofercie za 850 pln, ale z napisów wynika, że inny typ. Wyszło, że poległ mały układ scalony od stabilizacji napięcia. Kupiono układ scalony, wymieniono co trzeba z opornikiem włącznie. Montaż do maszyny - nic nie działa.

  Ponowna naprawa - zawiesił się przekaźnik zatrzaskowy, drobne elementy w otoczeniu. Test na stole (wiedzy przybyło...) startuje, przeprowadza test przekaźników. Montaż do maszyny. No i katastrofa - dymek, iskry...
  Okazało się, że w silniku pompy opróżniającej był sznurek z koralikiem na końcu, który losowo unieruchamiał silnik. Słów nie będę cytował jakie padły, skąd tam się wziął - nikt nie wie.

  Tym razem gorzej. Poległ układ scalony od sterowania silnikami - falownik i mnóstwo innych funkcji. Chińczyki sprzedali, wymieniono co trzeba w otoczeniu.
  Test na stole - dwa pstryki przekaźnikami, po montażu wyświetla błąd E01.
  W międzyczasie kupiłem jedyny w Europie w Germanii - moduł oryginalny. Za 65 EU. Zczytano pamięć i program procesora - różnią się. Skopiowano do naprawionego modułu i nic to nie zmieniło.

  Kupiony moduł do maszyny - hula jak trzeba! No i pytanie co za diabeł - padł procesor RSF 2136CAN (programator nie testuje wszystkich wyjść), czy układ pośredniczący pomiędzy nim, a sterownikiem silników (pomiary napięć w sprawnym i uszkodzonym identyczne, oznaczony jako EZ 045, a w innym module GZ 307? Oczywiście w żadnych katalogach go nie ma.
  Sprawa stała się ambicjonalna... :D
  No i pytanie dodatkowe - na gnieździe zasilania modułu od spodu są trzy styki prowadzące do procesora. Domyślam się, że jest to do specjalnego programatora serwisowego. Ktoś cos wie są jakieś pomysły?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźniki