Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Samsung WF600BOBKWQ - Błąd de

04 Maj 2020 18:41 543 10
  • Poziom 11  
    Dzień dobry.

Temat wałkowany kilka razy na forum. Korzystając z opisów, kupiłem i wymieniłem blokadę drzwi. Niestety nadal mam błąd de, więc zacząłem zgłębiać temat. Oryginalna blokada ZV446L5 ma na skrajnych stykach 750Ω, a kupiony zamiennik 1400Ω. Napięcie podawane na te skrajne styki po włączeniu przyciskiem wynosi 50V, a po naciśnięciu przycisku start rośnie do 150V.
    Moje pytania do kolegów. Czy ten zamiennik jest zły? Kupiony jako zamiennik do tej pralki na znanym serwisie. Czy napięcia są prawidłowe?
    Pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Specjalista AGD
    Smirek napisał:
    Czy napięcia są prawidłowe?

Oczywiście, że nie, przejrzyj wiązkę i moduł, powinno być 230V
  • Poziom 11  

Sprawdziłem wiązkę i moduł. Wszystko wygląda na OK. Sprawdziłem też jak działa blokada (fot). Po podaniu napięcia na złącze 3 i 5 nagrzewany jest bimetal, którego nagrzanie skutkuje zablokowaniem rygla drzwi pralki, odłączeniem tegoż bimetalu (robi się przerwa miedzy stykami 3 i 5, miedzy złączem 4 i 5 pojawia się impedancja 750Ω i zwierane są złącza 3 i 4 i jest to sygnał dla sterownika, że może zaczynać cykl. Po zakończeniu cyklu prania na złącza 3 i 4 podawane jest napięcie, które nagrzewa bimetal i odblokowuje rygiel.
    Założenie blokady ze zwartymi stykami na złączach 3 i 4 pozwala na uruchomienie pralki i wykonanie cyklu z tym, że nie gaśnie czerwony kluczyk blokady na wyświetlaczu. Wygląda na to, że kolega mrice ma rację co do napięć.
    Tylko gdzie ich szukać?

Na module wszystko wygląda ok, jedyny podejrzany to element to ten obok głównego procesora (niestety oznaczenie nieczytelne fot.), a ponadto nie ma "przejścia" pomiędzy złączami 345 blokady, a elektrodami tego elementu.
    Przy uruchamianiu pralki przyciskiem start słychać charakterystyczne kliknięcie przekaźnika, którego nie mogę zlokalizować, gdyż mam ograniczony dostęp (od góry i przodu). Czy ktoś może pomóc. Tu fotki blokady modułu.
  • Specjalista AGD
    Smirek napisał:
    Po podaniu napięcia na złącze 3 i 5 nagrzewany jest bimetal, którego nagrzanie skutkuje zablokowaniem rygla drzwi pralki, odłączeniem tegoż bimetalu (robi się przerwa miedzy stykami 3 i 5,

W takim razie blokada na szrot, nie może po przełączeniu odłączyć bimetalu.

Smirek napisał:
    Po zakończeniu cyklu prania na złącza 3 i 4 podawane jest napięcie, które nagrzewa bimetal i odblokowuje rygiel.

Oczywiście, że nie, tak to nie działa.

Fotka modułu nieczytelna, zdjęcie nie ostre.
  • Poziom 11  
    W dole po lewej stronie praki zlokalizowałem moduł (foto) w którym, jak sądzę są przekaźniki i tam należy szukać braku właściwych napięć na blokadzie. Moje pytanie jak się do niego dostać? Czy wystarczy zdjąć przednią ścinkę pralki?
  • Poziom 11  
    Dostałem się do modułu po odkręceniu tylnej osłony i dwóch śrub którymi był przykręcony do tylnej ściany.Ciężko go wyciągnąć ale jak się odchyli bęben to wyjdzie.Nie widać żeby coś było uszkodzone a nic nie można pomierzyć i ciężko będzie znaleźć przyczynę gdyż wszystko zalane żywicą.Może ktoś ma jakieś sugestie odnośnie braku 220V na blokadzie.Na razie czekam na przesyłkę z oryginalną blokadę. Trochę jej szkoda na złom.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Trzeba sprawdzić gdzie jest podłączona blokada, odszukać choćby triaka sterującego blokada, wygrzebać go z żelu i pomierzyć. Witaj w świecie szajssunga.
  • Poziom 11  
    Moduł oznaczony DC92=1112 niestety nie znalazłem żadnego schematu do niego. Zlokalizowałem i oznaczyłem na fotce przewody które idą do blokady.Kolego mrice dziękuję za wskazówki ale nie widzę tam żadnego triaka, sterowanie blokadą raczej przekaźnikiem HF46F, tylko którym?Są trzy a przez to zalanie trudno coś sprawdzić.Chyba będą myślenice, kupić moduł czy pralkę.
  • Moderator
    Smirek napisał:
    sterowanie blokadą raczej przekaźnikiem HF46F, tylko którym? Są trzy, a przez to zalanie trudno coś sprawdzić. Chyba będą myślicie, kupić moduł czy pralkę.
    Czy to takie trudne aby delikatnie i z głową zrobić takie wycięcie lub tylko to mniejsze inspekcyjne w samym rejonie złącza i tych przekaźników. Owszem poprawne odlutowanie tych przekaźników to już spore wyzwanie :D
  • Poziom 11  
    Dla zręcznego chirurga z odpowiednim skalpelem pewno nie, ale dziękuję za podpowiedź. Chyba podejmę wyzwanie i dam znać o wyniku.
  • Poziom 11  
    Może ktoś skorzysta.
    Panel wysłałem do naprawy przez firmę reklamującą się na znanym serwisie. Panel odesłali jako sprawny z zaleceniem sprawdzenia obwodów zewnętrznych. Sprawdziłem te obwody i ponieważ moduł był "otwarty", to jego też i okazało się, że uszkodzony jest przekaźnik elektroniczny SSR. Na wejściu było katalogowe napięcie, a nie przełączał na wyjściu - nie podawał napięcia na styki przekaźników od blokady i pompy. Nie wchodząc w logikę układu (brak schematów, opisów itp.) zwarłem na stałe styki i pralka hula do dziś. Mam świadomość, że jest to "tatarskie" rozwiązanie i koledzy tego nie popierają, ale wymiana tego przekaźnika przekracza moje zdolności manualne i mogłem uszkodzić moduł, a tak uratowałem pralkę.

Podsumowując, wymieniłeś blokadę i nic nie dało, nie pompuje, a pompa sprawna,
    wymontuj moduł, wytnij otwór od spodu przekaźników i sprawdź ten SSR (to ten najcieńszy). Na zdjęciu co zwarłem, a temat zamykam.