Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator temperatury Junkers FR 120 z kotłem Junkers ceraclass ZW 14-2 DVKE

ostus 04 May 2020 19:05 987 2
    ostus
    Level 9  
    Witam wszystkich Forumowiczów !

Obecnie jestem posiadaczem wysłużonego aczkolwiek dalej sprawnego kotła Junkers ZWE 24-2 KP, w komplecie z regulatorem FR 120 Junkersa.
    Jakieś dwa lata temu dostałem od kogoś z rodziny fabrycznie nowy choć kilkuletni już kocioł jak w temacie, który od tego czasu leży w garażu...( Szkoda było wymieniać sprawny na sprawny).
    Jako że mój obecnie zainstalowany kocioł ma już ponad 20 lat i zaczęły trapić go różne usterki (termopara, a ostatnio coś w nim "psyka"- jak działa palnik, pewnie nieszczelność), to postanowiłem zrobić użytek z otrzymanego prezentu i zmienić kocioł na "nowy".
    Uff długi ten wstęp...do rzeczy !
    Chciałbym do wymienionego kotła podłączyć obecnie używany termostat tj. FR 120 który teraz jest podłączony analogowo tj zaciski 1,2,4, jest też możliwość podłączyć go po magistrali BUS oznaczonej na schemacie BB- ale nie w starym kotle.
    Producent Careclassa zaleca inne regulatory, a o tym nawet nie wspomina... A jako że kosztował kilka stówek i jest całkowicie sprawny szkoda by było go wymieniać.
    Na listwie w nowym kotle są oznaczenia: RT,Ls,Ns i na TT Jest mostek.
    Jeżeli ktoś posiada wiedzę czy można wykorzystać ten regulator z nowym kotłem to będę bardzo wdzięczny za jej udostępnienie.
    krzyzak11
    Level 19  
    Niestety ten regulator nie pasuje do tego kotła. Brak magistrali BB w kotle
    Do niego podłączysz tylko TR12 lub TRZ12-2.

A tam naprawdę poszukaj dowolnego regulatora on/off (auraton, tech, Salus)
    ostus
    Level 9  
    Dziękuję z bardzo szybką i konkretną odpowiedź, szkoda że nie uda się wykorzystać tego regulatora...i znowu wydatek...
    Swoją drogą ciekawe w jaki sposób zewnętrzne regulatory sterują tym kotłem ? Czy to jest sprawa jakiegoś styku który załącza palnik?, Czy jest też możliwość modulowania płomienia ?
    Fr 120 jest zasilany z kotła 24V DC, a inne regulatory ?, Czy w grę wchodzi też jakiś sygnał zwrotny ?