Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne dźwięki laptopa i kopanie prądem

04 Maj 2020 19:56 210 7
  • Poziom 3  
    Cześć wszystkim!

Mam problem z aluminiową obudową laptopa i dźwiękami z jego środka. Wiem że jest już sporo tematów tego typu, czytałem je, ale odpowiedzi na moje drugie pytanie nie znalazłem, a zdaje mi się że są powiązane.
    Problem polega nie tyle na samym kopaniu obudowy prądem i mrówkach kiedy przejeżdza się po niej palcem, ale też dziwnych dźwiękach z wnętrza komputera.
    Kiedy jest odłączony działa perfekcyjnie, na nic nie narzekam. Kiedy go podłącze (nawet do gniazda z uziemieniem, w sensie tym bolcem) zasilacz przebija mi się jakoś na obudowę, prąd kopie mnie w nadgarstek, a do zmagam się z dziwnymi dźwiękami ze środka laptopa. Sprzęt pracuje na SSD, wentylatory to to nie są, karta graficzna wyłączona, a jednak coś w nim bzyczy.
    Czy ktoś wie, dlaczego? Co to jest? Czy powinienem zwracać laptopa na gwarancję, czy uznają to za 'minor issue' i odeślą z kwitkiem? Przyznaję, dźwięki są ciche i sam na początku ich nie zauważałem, ale pracuję dużo w nocy w całkowitej ciszy i przyznam że mocno mnie to irytuje. Narastają gdy scrolluję albo odpalę filmik (bez dźwięku, ten by je zagłuszył). W sklepie pewnie nawet nie będzie tego słychać, i już mniejsza że mnie to denerwuje, ale zastanawiam się czy coś mi się tam w środku w związku z tym przebijaniem nie zużywa. Muszę też wiedzieć o czym pisać w przypadku oddania na gwarancję.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści

• Poziom 43  
    Co to ma wspólnego z instalacjami elektrycznymi?
    Marka i model laptopa to tajemnica?
    Jeśli gwarancja jest - odsyłaj.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 3  
    Acer Aspire 7 A717-72G
    Instalacja raczej nie gra roli, w innym mieszkaniu jak mi się zdaje zachowywał się podobnie. Na wszelki wypadek sprawdzę i to. Chodzi mi raczej o to, czy gwarancja zostanie uznana, czy napiszą że się czepiam dziwnego cichego bzyczenia, bo przecież działa a Wojtek z serwisu nic nie słyszał jak jednocześnie jadł kanapkę (z góry przepraszam wszysykich Wojtków i uczciwych serwisantów, musiałem jakoś zobrazować moje obawy). Po prostu miałbym kłopot z odsyłaniem sprzętu w tej chwili bo jestem w trakcie projektu.

Odnośnie instalacji, po prostu widziałem podobne tematy zamieszczone tutaj a nie do końca wiem w jakim dziale umieścić temat związany z gniazdkami i zasilaczami... Jeśli nie trafiłem przepraszam

• Poziom 43  
    spockpv napisał:
    Instalacja raczej nie gra roli, w innym mieszkaniu jak mi się zdaje zachowywał się podobnie.

Temat założyłeś na początku w dziale elektrycznym a nie komputerowym.
    Zasilacz do podmiany na początek - jeśli problem ustąpi - reklamować oryginalny(skoro na baterii problem nie występuje).
  • Poziom 3  
    Dzięki za przeniesienie
    Nie mam dostępu (i raczej nie będę miał) do innego zasilacza, więc nie sprawdzę tego w żaden sposób.
    Mniejsza o to, pytanie dotyczy tego, czy bzyczenie (jakkolwiek śmiesznie by nie brzmiało) nie jest symptomem czegoś poważnego, co sprawi że nagle padnie mi komputer i stracę dane czy coś, oraz czy jest podstawą do oddania go na gwarancję? Czy po prostu zostanę wyśmiany przychodząc z czymś takim?
    Martwi mnie to, że tam nie ma co brzęczeć, bo w środku nie ma części ruchomych. A to przypomina nieco przytłumione drukowanie paragonu czy warczenie głośników przy połączeniu telefonicznym, za to ma większą częstotliwość gdy dużo treści przewija się przez wyświetlacz a cichnie gdy nie dotykam komputera.
  • Poziom 3  
    Postaram się opisać bzyczenie: otóż jest ono porównywalne do bzyczenia komara - ciche, ale upierdliwe i o podobnej głośności. W zatłoczonym pomieszczeniu nie słychać, ale gdy stara się skupić jest przeraźliwie głośne. Przypomina drukowanie faksu/paragonu, tzn interwałami różnej długości o równie nieregularnych przerwach. Teraz kiedy dokładnie starałem się określić jego źródło (kierując się też zdjęciami otwartego laptopa) dochodzą one z okolic kości ramu/procesora/gpu (są obok siebie). Trochę ciężko ustalić dokładnie przez plastik.

Na baterii tego problemu nie ma, zachowuje się całkiem normalnie.
  • Poziom 3  
    Wiem już co to jest, dziwne syczenie laptopa to tzw coil whine, piszczenie cewek. Nie związane bezpośrednio z kopaniem obudowy