System globalnej nawigacji satelitarnej (GPS) to system posiadający światowy zasięg radionawigacyjny utworzony z konstelacji 24 satelitów i szeregu związanych z nimi stacji naziemnych. Globalny system pozycjonowania jest finansowany i kontrolowany głównie przez Departament Obrony USA (DOD). System ten został początkowo zaprojektowany do wspierania działania wojska amerykańskiego, ale dziś jest także wielu cywilnych użytkowników GPS na całym świecie. Mogą oni korzystać ze standardowej usługi pozycjonowania bez żadnych opłat i ograniczeń.
Wykorzystywanie globalnego systemu pozycjonowania to metoda ustalenia dokładnie, gdzie coś jest. Na przykład system śledzenia z pomocą nawigacji GPS może być umieszczony w pojeździe, telefonie komórkowym czy w specjalnych urządzeniach GPS, które mogą być elementami stałymi lub przenośnymi. GPS podaje w sposób ciągły informacji o dokładnej lokalizacji odbiornika. Może w ten sposób także śledzić ruch pojazdu lub osoby. System śledzenia GPS może być, na przykład, wykorzystywany przez firmę do monitorowania trasy dojazdu ciężarówki dostawczej, a przez rodziców do sprawdzania lokalizacji dziecka. Stosuje się go nawet do monitorowania lokalizacji cennych przedmiotów w transporcie.
System GPS wykorzystuje sieć globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Sieć obejmuje szereg satelitów, które wykorzystują sygnały mikrofalowe przesyłane do urządzeń GPS w celu dostarczania informacji o lokalizacji, prędkości pojazdu, czasie i kierunku. Tak więc system nawigacji GPS może potencjalnie podawać zarówno dane nawigacyjne w czasie rzeczywistym, jak i dane historyczne dotyczące odbytej podróży.
GPS zapewnia specjalne sygnały satelitarne, które są przetwarzane przez odbiornik. Odbiorniki GPS nie tylko śledzą dokładną lokalizację, ale mogą również obliczać prędkość i czas. Pozycje można obliczyć w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą danych z czterech satelitów GPS. Kosmiczny element globalnego systemu pozycjonowania GPS składa się z 27 satelitów GPS krążących wokół Ziemi po 12-godzinnych orbitach. Cały czas są 24 działające i 3 dodatkowe (w przypadku awarii jednego) satelity. Wysyłają one sygnały radiowe, które odbierane przez odbiornik GPS.
Sterowanie systemem pozycjonowania wykorzystuje dodatkowo stacje śledzenia, które znajdują się na całym świecie. Stacje monitorujące pomagają w śledzeniu sygnałów z satelitów GPS, które stale krążą wokół Ziemi. Pojazdy kosmiczne transmitują sygnały w zakresie mikrofal. Użytkownicy globalnych systemów pozycjonowania wykorzystują odbiorniki GPS, które przetwarzają te sygnały, aby można było na ich podstawie oszacować rzeczywistą pozycję, prędkość i czas.
Działanie systemu opiera się na prostej matematycznej zasadzie zwanej triangulacją. Dzieli się ona na dwie kategorie: Triangulacja 2D i Triangulacja 3D. Aby wykonać proste obliczenia matematyczne, odbiornik GPS musi znać dwie informacje. Najpierw musi zapewnić, że lokalizacja danego miejsca jest śledzona przez co najmniej trzy satelity. Po drugie, musi znać odległość między miejscem, w którym się znajduje a każdym z tych pojazdów na orbicie okołoziemskiej. Jednostki, które mają wiele odbiorników, odbierają sygnały z kilku satelitów GPS jednocześnie. Przesyłane przez nie fale radiowe przemieszczają się z prędkością światła.
System śledzenia GPS może działać na różne sposoby. Z komercyjnego punktu widzenia urządzenia GPS są zwykle używane do rejestrowania pozycji pojazdów podczas ich podróży. Niektóre systemy przechowują dane w samym systemie śledzenia GPS (znane jako śledzenie pasywne), a niektóre wysyłają informacje regularnie do scentralizowanej bazy danych lub systemu za pośrednictwem np. modemu (znane jako aktywne śledzenie).
Pasywny system śledzenia GPS monitoruje lokalizację i przechowuje dane na temat podróży w pamięci w oparciu o określony rodzaj zdarzeń. Na przykład, tego rodzaju system GPS, może rejestrować dane, takie jak miejsce, w którym urządzenie się przemieszczało w ciągu ostatnich 12 godzin. Dane przechowywane w tego rodzaju systemie śledzenia GPS są zwykle przechowywane w pamięci wewnętrznej lub na karcie pamięci, którą można następnie pobrać i podłączyć do komputera w celu późniejszej analizy. W niektórych przypadkach dane mogą być wysyłane automatycznie do komputera z wykorzystaniem interfejsu bezprzewodowego zainstalowanego we wcześniej określonych, konkretnych punktach na trasie pojazdu.
Aktywny system śledzenia GPS, znany również jako system czasu rzeczywistego, automatycznie wysyła informacje o położeniu do centralnego portalu czy systemu śledzenia w czasie rzeczywistym. Ten rodzaj systemu jest zwykle lepszą opcją dla celów komercyjnych, takich jak śledzenie floty czy monitorowanie osób, takich jak dzieci lub osoby starsze, ponieważ pozwala opiekunowi dokładnie wiedzieć, gdzie się oni znajdują w czasie rzeczywistym - czy są na czas i czy są tam, gdzie mają być podczas podróży w danym momencie. Jest to również przydatny sposób monitorowania zachowania pracowników podczas wykonywania pracy oraz usprawnienia wewnętrznych procesów i procedur dotyczących flot dostawczych.
Śledzenie w czasie rzeczywistym jest także szczególnie przydatne z perspektywy bezpieczeństwa, jako że pozwala właścicielom pojazdów na dokładne monitorowanie pozycji pojazdu w dowolnym momencie. W ten sposób system nawigacji GPS zainstalowany w samochodzie, pozwala na jego namierzenie policji w przypadku, gdyby ten został, na przykład, skradziony.
Śledzenie telefonu komórkowego
Rozwój technologii komunikacyjnej już dawno przekroczył poziom zapewniania wyłącznie komunikacji z innymi ludźmi w ruchu. Obecnie urządzenia do komunikacji mobilnej stają się znacznie bardziej zaawansowane i oferują więcej niż tylko możliwość prowadzenia rozmowy. Śledzenie pozycji z pomocą sygnału GPS w telefonach komórkowych jest jedną z tych funkcji.
Wszystkie telefony komórkowe stale nadają sygnał radiowy, nawet gdy nie jest prowadzona rozmowa. Firmy telefonii komórkowej od wielu lat potrafią dosyć precyzyjnie estymować lokalizację telefonu komórkowego, wykorzystując informacje triangulacyjne z wież stacji bazowych odbierających sygnał. Jednak wprowadzenie technologii GPS do telefonów komórkowych spowodowało, że śledzenie telefonu komórkowego z pomocą GPS sprawia, że informacje te są o wiele bardziej dokładne.
Dzięki technologii nawigacji satelitarnej, która jest teraz bardzo powszechna w wielu nowych smartfonach, lokalizację każdego, kto ma smartfon z obsługą GPS, można dokładnie śledzić w dowolnym momencie. Śledzenie z pomocą systemu GPS w telefonie komórkowym może zatem być przydatną funkcją dla właścicieli firm, rodziców, przyjaciół i współpracowników, którzy chcą się ze sobą połączyć.
Technologia lokalizacji opiera się na pomiarze poziomów mocy i wzorców sygnałów z anten, i wykorzystuje koncepcję, że telefon komórkowy zawsze komunikuje się bezprzewodowo z jedną z najbliższych stacji bazowych, więc jeśli masz informację, z którą stacją bazową komunikuje się telefon, to wiesz, że telefon jest blisko odpowiedniej stacji bazowej.
Zaawansowane systemy określają sektor, w którym znajduje się telefon komórkowy i z grubsza szacują również odległość od stacji bazowej. Dalsze zbliżenie estymacji pozycji można osiągnąć interpolując sygnały między sąsiednimi wieżami antenowymi. Usługi kwalifikowane mogą osiągnąć w ten sposób dokładność do 50 metrów na obszarach miejskich, gdzie ruch mobilny i gęstość anten stacji bazowych jest wystarczająco wysoka. Obszary wiejskie itp. posiadają o wiele mniej anten, dlatego też oferują znacznie mniej precyzyjne określanie lokalizacji.
Lokalizacja GSM to wykorzystanie triangulacji do określenia lokalizacji telefonów komórkowych, zwykle z zamiarem zlokalizowania użytkownika. Systemy oparte na lokalizacji można ogólnie podzielić na:
* Oparty na sieci;
* Na bazie odbiornika (np. telefonu komórkowego);
* Hybrydowy.
W oparciu o sieć
Techniki sieciowe wykorzystują infrastrukturę sieciową usługodawcy do estymacji lokalizacji smartfona. Zaletą technik sieciowych (z punktu widzenia operatora sieci komórkowej) jest to, że można je wdrażać nieinwazyjnie, bez wpływu na telefony.
Dokładność technik sieciowych jest różna, przy czym identyfikacja komórki jest najmniej dokładna, a triangulacja - najdokładniejsza. Dokładność technik sieciowych zależy ściśle od ilości komórek stacji bazowych w danym miejscu – zazwyczaj środowiska miejskie osiągają najwyższą możliwą dokładność.
Na podstawie odbiornika
Technologia oparta na smartfonie wymaga instalacji oprogramowania klienckiego na urządzeniu w celu ustalenia jego lokalizacji do celów E-911 (namierzanie osób dzwoniących pod 911 – numer alarmowy w USA, tak jak 112 w Polsce – przyp. red.). Technika ta określa lokalizację telefonu na podstawie identyfikacji komórki sieci bazowej, mocy odbieranego sygnału z BTSa komórki bazowej i sąsiednich. Ponadto, jeśli telefon jest również wyposażony w GPS, wówczas możliwe jest uzyskanie znacznie dokładniejszej informacji o lokalizacji. Wszystkie te informacje są następnie wysyłane do operatora sieci bezprzewodowej.
Ta technologia wymaga jednakże instalacji oprogramowania klienckiego na telefonie komórkowym, co stanowi jego największą wadę, ponieważ trudno jest zainstalować oprogramowanie na telefonie komórkowym bez zgody użytkownika. Co ważniejsze, oprogramowanie musi być kompatybilne z różnymi systemami operacyjnymi. Wymaga to aktywnej współpracy operatora sieci z twórcami oprogramowania, które musi być w stanie obsługiwać różne systemy operacyjne telefonów. Wymaga to też współpracy z użytkownikami, którzy muszą wyrazić zgodę na instalację, a często także manualnie zainstalować odpowiednią aplikację.
Hybrydowy
Hybrydowe systemy pozycjonowania wykorzystują połączenie technologii wykorzystujących sieć i smartfona do określania lokalizacji. Jednym z przykładów może być tzw. wspomagany GPS, który wykorzystuje informacje GPS i informacje z sieci komórkowej do obliczenia dokładnej lokalizacji. Techniki hybrydowe zapewniają najlepszą dokładność z wszystkich trzech przedstawionych powyżej, ale dziedziczą również ograniczenia i wyzwania obu technologii.
Przykłady technologii LBS (Usługi oparte na lokalizacji) obejmują:
* Identyfikacja komórki sieci - dokładność tej metody może dawać precyzję lokalizacji na poziomie nawet kilkuset metrów w obszarach miejskich. Na obszarach rzadziej zaludnionych spada nawet do 35 km. Dokładność zależy od zasięgu konkretnej stacji bazowej, z jakiej korzysta telefon w danym momencie.
* Ulepszona identyfikacja komórek - dzięki tej metodzie można uzyskać precyzję podobną do tej w przypadku Identyfikacji komórki, ale dla obszarów wiejskich o okrągłych komórkach sieci, dokładność poprawia się, by osiągnąć nawet 550 metrów.
* U-TDOA - Różnica czasu przybycia w uplinku - sieć określa różnicę czasu pomiędzy pakietami, a w ten sposób estymuje odległość od każdej stacji bazowej, która nadaje dane do telefonu komórkowego.
* TOA - czas przybycia - ta technologia wykorzystuje bezwzględny czas przybycia pakietów do określonej stacji bazowej, a nie różnicę między dwiema stacjami.
* AOA - Angle of Arrival - mechanizm AOA lokalizuje telefon komórkowy w punkcie przecięcia linii wzdłuż kątów nadawania pakietów z każdej stacji bazowej. Wymaga możliwości rozpoznawania kąta przybycia/nadawania sygnału radiowego przez stację bazową.
* E-OTD – Rozszerzona obserwowana różnica czasu – metoda podobna do U-TDOA, ale lokalizacja jest szacowana na podstawie pomiarów wykonanych telefonem komórkowym, a nie stacją bazową.
* Assisted GPS - technologia oparta głównie na pomiarze GPS, która wykorzystuje obsługiwaną przez operatora stację naziemną do korygowania błędów GPS spowodowanych atmosferą, topografią itp. Technologia ta zwykle opiera się na metodach pozycjonowania opartego na komórkach w pomieszczeniach lub w mieście.
* Hybrydowy - jak wspomniano powyżej, systemy pozycjonowania hybrydowego stosują różne metody w zależności od tego, które sygnały są dostępne lokalnie.
Znaczenie systemów GPS
GPS jest ważny, ponieważ pomaga ustalić, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz, podróżując z jednego miejsca do drugiego. Nawigacja i pozycjonowanie są ważnymi, ale uciążliwymi czynnościami, które GPS znacznie ułatwia. GPS wykorzystuje „sztuczne gwiazdy” jako punkty odniesienia do obliczania pozycji z dokładnością do nawet kilku metrów, niemalże jak w czasach pierwszych odkrywców. Jednak dzięki najnowszym formom GPS możesz dokonywać pomiarów znacznie lepiej – specjalne systemy są w stanie mierzyć pozycję z precyzją nawet pojedynczych centymetrów. W dzisiejszych czasach GPS trafił do samochodów, samolotów, łodzi, sprzętu budowlanego, smartfonów, laptopów i nawet obuwia (patrz www.gpsshoe.com).
Źródło: https://www.eetimes.com/how-does-a-gps-tracking-system-work/#
Wykorzystywanie globalnego systemu pozycjonowania to metoda ustalenia dokładnie, gdzie coś jest. Na przykład system śledzenia z pomocą nawigacji GPS może być umieszczony w pojeździe, telefonie komórkowym czy w specjalnych urządzeniach GPS, które mogą być elementami stałymi lub przenośnymi. GPS podaje w sposób ciągły informacji o dokładnej lokalizacji odbiornika. Może w ten sposób także śledzić ruch pojazdu lub osoby. System śledzenia GPS może być, na przykład, wykorzystywany przez firmę do monitorowania trasy dojazdu ciężarówki dostawczej, a przez rodziców do sprawdzania lokalizacji dziecka. Stosuje się go nawet do monitorowania lokalizacji cennych przedmiotów w transporcie.
System GPS wykorzystuje sieć globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Sieć obejmuje szereg satelitów, które wykorzystują sygnały mikrofalowe przesyłane do urządzeń GPS w celu dostarczania informacji o lokalizacji, prędkości pojazdu, czasie i kierunku. Tak więc system nawigacji GPS może potencjalnie podawać zarówno dane nawigacyjne w czasie rzeczywistym, jak i dane historyczne dotyczące odbytej podróży.
GPS zapewnia specjalne sygnały satelitarne, które są przetwarzane przez odbiornik. Odbiorniki GPS nie tylko śledzą dokładną lokalizację, ale mogą również obliczać prędkość i czas. Pozycje można obliczyć w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą danych z czterech satelitów GPS. Kosmiczny element globalnego systemu pozycjonowania GPS składa się z 27 satelitów GPS krążących wokół Ziemi po 12-godzinnych orbitach. Cały czas są 24 działające i 3 dodatkowe (w przypadku awarii jednego) satelity. Wysyłają one sygnały radiowe, które odbierane przez odbiornik GPS.
Sterowanie systemem pozycjonowania wykorzystuje dodatkowo stacje śledzenia, które znajdują się na całym świecie. Stacje monitorujące pomagają w śledzeniu sygnałów z satelitów GPS, które stale krążą wokół Ziemi. Pojazdy kosmiczne transmitują sygnały w zakresie mikrofal. Użytkownicy globalnych systemów pozycjonowania wykorzystują odbiorniki GPS, które przetwarzają te sygnały, aby można było na ich podstawie oszacować rzeczywistą pozycję, prędkość i czas.
Działanie systemu opiera się na prostej matematycznej zasadzie zwanej triangulacją. Dzieli się ona na dwie kategorie: Triangulacja 2D i Triangulacja 3D. Aby wykonać proste obliczenia matematyczne, odbiornik GPS musi znać dwie informacje. Najpierw musi zapewnić, że lokalizacja danego miejsca jest śledzona przez co najmniej trzy satelity. Po drugie, musi znać odległość między miejscem, w którym się znajduje a każdym z tych pojazdów na orbicie okołoziemskiej. Jednostki, które mają wiele odbiorników, odbierają sygnały z kilku satelitów GPS jednocześnie. Przesyłane przez nie fale radiowe przemieszczają się z prędkością światła.
System śledzenia GPS może działać na różne sposoby. Z komercyjnego punktu widzenia urządzenia GPS są zwykle używane do rejestrowania pozycji pojazdów podczas ich podróży. Niektóre systemy przechowują dane w samym systemie śledzenia GPS (znane jako śledzenie pasywne), a niektóre wysyłają informacje regularnie do scentralizowanej bazy danych lub systemu za pośrednictwem np. modemu (znane jako aktywne śledzenie).
Pasywny system śledzenia GPS monitoruje lokalizację i przechowuje dane na temat podróży w pamięci w oparciu o określony rodzaj zdarzeń. Na przykład, tego rodzaju system GPS, może rejestrować dane, takie jak miejsce, w którym urządzenie się przemieszczało w ciągu ostatnich 12 godzin. Dane przechowywane w tego rodzaju systemie śledzenia GPS są zwykle przechowywane w pamięci wewnętrznej lub na karcie pamięci, którą można następnie pobrać i podłączyć do komputera w celu późniejszej analizy. W niektórych przypadkach dane mogą być wysyłane automatycznie do komputera z wykorzystaniem interfejsu bezprzewodowego zainstalowanego we wcześniej określonych, konkretnych punktach na trasie pojazdu.
Aktywny system śledzenia GPS, znany również jako system czasu rzeczywistego, automatycznie wysyła informacje o położeniu do centralnego portalu czy systemu śledzenia w czasie rzeczywistym. Ten rodzaj systemu jest zwykle lepszą opcją dla celów komercyjnych, takich jak śledzenie floty czy monitorowanie osób, takich jak dzieci lub osoby starsze, ponieważ pozwala opiekunowi dokładnie wiedzieć, gdzie się oni znajdują w czasie rzeczywistym - czy są na czas i czy są tam, gdzie mają być podczas podróży w danym momencie. Jest to również przydatny sposób monitorowania zachowania pracowników podczas wykonywania pracy oraz usprawnienia wewnętrznych procesów i procedur dotyczących flot dostawczych.
Śledzenie w czasie rzeczywistym jest także szczególnie przydatne z perspektywy bezpieczeństwa, jako że pozwala właścicielom pojazdów na dokładne monitorowanie pozycji pojazdu w dowolnym momencie. W ten sposób system nawigacji GPS zainstalowany w samochodzie, pozwala na jego namierzenie policji w przypadku, gdyby ten został, na przykład, skradziony.
Śledzenie telefonu komórkowego
Rozwój technologii komunikacyjnej już dawno przekroczył poziom zapewniania wyłącznie komunikacji z innymi ludźmi w ruchu. Obecnie urządzenia do komunikacji mobilnej stają się znacznie bardziej zaawansowane i oferują więcej niż tylko możliwość prowadzenia rozmowy. Śledzenie pozycji z pomocą sygnału GPS w telefonach komórkowych jest jedną z tych funkcji.
Wszystkie telefony komórkowe stale nadają sygnał radiowy, nawet gdy nie jest prowadzona rozmowa. Firmy telefonii komórkowej od wielu lat potrafią dosyć precyzyjnie estymować lokalizację telefonu komórkowego, wykorzystując informacje triangulacyjne z wież stacji bazowych odbierających sygnał. Jednak wprowadzenie technologii GPS do telefonów komórkowych spowodowało, że śledzenie telefonu komórkowego z pomocą GPS sprawia, że informacje te są o wiele bardziej dokładne.
Dzięki technologii nawigacji satelitarnej, która jest teraz bardzo powszechna w wielu nowych smartfonach, lokalizację każdego, kto ma smartfon z obsługą GPS, można dokładnie śledzić w dowolnym momencie. Śledzenie z pomocą systemu GPS w telefonie komórkowym może zatem być przydatną funkcją dla właścicieli firm, rodziców, przyjaciół i współpracowników, którzy chcą się ze sobą połączyć.
Technologia lokalizacji opiera się na pomiarze poziomów mocy i wzorców sygnałów z anten, i wykorzystuje koncepcję, że telefon komórkowy zawsze komunikuje się bezprzewodowo z jedną z najbliższych stacji bazowych, więc jeśli masz informację, z którą stacją bazową komunikuje się telefon, to wiesz, że telefon jest blisko odpowiedniej stacji bazowej.
Zaawansowane systemy określają sektor, w którym znajduje się telefon komórkowy i z grubsza szacują również odległość od stacji bazowej. Dalsze zbliżenie estymacji pozycji można osiągnąć interpolując sygnały między sąsiednimi wieżami antenowymi. Usługi kwalifikowane mogą osiągnąć w ten sposób dokładność do 50 metrów na obszarach miejskich, gdzie ruch mobilny i gęstość anten stacji bazowych jest wystarczająco wysoka. Obszary wiejskie itp. posiadają o wiele mniej anten, dlatego też oferują znacznie mniej precyzyjne określanie lokalizacji.
Lokalizacja GSM to wykorzystanie triangulacji do określenia lokalizacji telefonów komórkowych, zwykle z zamiarem zlokalizowania użytkownika. Systemy oparte na lokalizacji można ogólnie podzielić na:
* Oparty na sieci;
* Na bazie odbiornika (np. telefonu komórkowego);
* Hybrydowy.
W oparciu o sieć
Techniki sieciowe wykorzystują infrastrukturę sieciową usługodawcy do estymacji lokalizacji smartfona. Zaletą technik sieciowych (z punktu widzenia operatora sieci komórkowej) jest to, że można je wdrażać nieinwazyjnie, bez wpływu na telefony.
Dokładność technik sieciowych jest różna, przy czym identyfikacja komórki jest najmniej dokładna, a triangulacja - najdokładniejsza. Dokładność technik sieciowych zależy ściśle od ilości komórek stacji bazowych w danym miejscu – zazwyczaj środowiska miejskie osiągają najwyższą możliwą dokładność.
Na podstawie odbiornika
Technologia oparta na smartfonie wymaga instalacji oprogramowania klienckiego na urządzeniu w celu ustalenia jego lokalizacji do celów E-911 (namierzanie osób dzwoniących pod 911 – numer alarmowy w USA, tak jak 112 w Polsce – przyp. red.). Technika ta określa lokalizację telefonu na podstawie identyfikacji komórki sieci bazowej, mocy odbieranego sygnału z BTSa komórki bazowej i sąsiednich. Ponadto, jeśli telefon jest również wyposażony w GPS, wówczas możliwe jest uzyskanie znacznie dokładniejszej informacji o lokalizacji. Wszystkie te informacje są następnie wysyłane do operatora sieci bezprzewodowej.
Ta technologia wymaga jednakże instalacji oprogramowania klienckiego na telefonie komórkowym, co stanowi jego największą wadę, ponieważ trudno jest zainstalować oprogramowanie na telefonie komórkowym bez zgody użytkownika. Co ważniejsze, oprogramowanie musi być kompatybilne z różnymi systemami operacyjnymi. Wymaga to aktywnej współpracy operatora sieci z twórcami oprogramowania, które musi być w stanie obsługiwać różne systemy operacyjne telefonów. Wymaga to też współpracy z użytkownikami, którzy muszą wyrazić zgodę na instalację, a często także manualnie zainstalować odpowiednią aplikację.
Hybrydowy
Hybrydowe systemy pozycjonowania wykorzystują połączenie technologii wykorzystujących sieć i smartfona do określania lokalizacji. Jednym z przykładów może być tzw. wspomagany GPS, który wykorzystuje informacje GPS i informacje z sieci komórkowej do obliczenia dokładnej lokalizacji. Techniki hybrydowe zapewniają najlepszą dokładność z wszystkich trzech przedstawionych powyżej, ale dziedziczą również ograniczenia i wyzwania obu technologii.
Przykłady technologii LBS (Usługi oparte na lokalizacji) obejmują:
* Identyfikacja komórki sieci - dokładność tej metody może dawać precyzję lokalizacji na poziomie nawet kilkuset metrów w obszarach miejskich. Na obszarach rzadziej zaludnionych spada nawet do 35 km. Dokładność zależy od zasięgu konkretnej stacji bazowej, z jakiej korzysta telefon w danym momencie.
* Ulepszona identyfikacja komórek - dzięki tej metodzie można uzyskać precyzję podobną do tej w przypadku Identyfikacji komórki, ale dla obszarów wiejskich o okrągłych komórkach sieci, dokładność poprawia się, by osiągnąć nawet 550 metrów.
* U-TDOA - Różnica czasu przybycia w uplinku - sieć określa różnicę czasu pomiędzy pakietami, a w ten sposób estymuje odległość od każdej stacji bazowej, która nadaje dane do telefonu komórkowego.
* TOA - czas przybycia - ta technologia wykorzystuje bezwzględny czas przybycia pakietów do określonej stacji bazowej, a nie różnicę między dwiema stacjami.
* AOA - Angle of Arrival - mechanizm AOA lokalizuje telefon komórkowy w punkcie przecięcia linii wzdłuż kątów nadawania pakietów z każdej stacji bazowej. Wymaga możliwości rozpoznawania kąta przybycia/nadawania sygnału radiowego przez stację bazową.
* E-OTD – Rozszerzona obserwowana różnica czasu – metoda podobna do U-TDOA, ale lokalizacja jest szacowana na podstawie pomiarów wykonanych telefonem komórkowym, a nie stacją bazową.
* Assisted GPS - technologia oparta głównie na pomiarze GPS, która wykorzystuje obsługiwaną przez operatora stację naziemną do korygowania błędów GPS spowodowanych atmosferą, topografią itp. Technologia ta zwykle opiera się na metodach pozycjonowania opartego na komórkach w pomieszczeniach lub w mieście.
* Hybrydowy - jak wspomniano powyżej, systemy pozycjonowania hybrydowego stosują różne metody w zależności od tego, które sygnały są dostępne lokalnie.
Znaczenie systemów GPS
GPS jest ważny, ponieważ pomaga ustalić, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz, podróżując z jednego miejsca do drugiego. Nawigacja i pozycjonowanie są ważnymi, ale uciążliwymi czynnościami, które GPS znacznie ułatwia. GPS wykorzystuje „sztuczne gwiazdy” jako punkty odniesienia do obliczania pozycji z dokładnością do nawet kilku metrów, niemalże jak w czasach pierwszych odkrywców. Jednak dzięki najnowszym formom GPS możesz dokonywać pomiarów znacznie lepiej – specjalne systemy są w stanie mierzyć pozycję z precyzją nawet pojedynczych centymetrów. W dzisiejszych czasach GPS trafił do samochodów, samolotów, łodzi, sprzętu budowlanego, smartfonów, laptopów i nawet obuwia (patrz www.gpsshoe.com).
Źródło: https://www.eetimes.com/how-does-a-gps-tracking-system-work/#
Cool? Ranking DIY