Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór multimetra na początek do 200-250zł

Recoveryi 04 May 2020 21:20 495 2
Testo
 • #1
  Recoveryi
  Level 2  
  Witam wszystkich,
  Zamierzam troche odswiezyc sprzet i wymienic na troche lepszy pod wzgledem paru kryteriow. Na poczatek postanowilem kupic jakis multimetr w przedziale cenowym 200-250zl. I tu tez moje pytanie, gdyz nie posiadam niestety za duzo pieniędzy i sama kwote na multimetr musialem odkladac jakis czas. Czy warto byloby kupic uzywany sprzet, czy zapomniec o tym?
  Mialem rewelacyjny multimetr Sonela, na ktory bardzo dlugo zbieralem, za ponad 600zl, niestety ukradziono mi go. Obecnie posiadam standard - UNI-T UT33D oraz cęgi firmy NiEAF Instruments (stary miernik, pochodzący z Holandii). Chciałbym spytać Was co sądzicie nt tych cęgów? Czy jest to sprzęt "w miare" jak do zastosowań niekomercyjnych przy pracach w domu, naprawach, itp - wiadomo - cęgi są miernikiem typowo nastawionym do pomiaru prądu. Tak też o to chce Was zapytać. W internecie praktycznie nic na jego temat nie ma. Posiada funkcję "AUTO" - sam zmienia zakres pomiarów (przykladowo omomierzem nie trzeba ustawiać zakresu, np mierzac rezystor, czy potencjometr o wartosci 1M i chcac ustawic go na konkretnej wartosci np 10K miernik sam ustawia zakres pomiaru). Pomiar prądu - bo o to głownie chodziu do 400A - mysle, ze to wystarczająco. Natomiast straszną wadą jest fakt, że używając cęgów do pomiaru prądu pobieranego przez jakiś odbiornik nie da się wykonać p;omiaru bez rozcięcia izolacji przewodu mierzonego i rozdzielenie fazy od pozostalych N I PE, co jest okropnie denerwujące i w ogole nie praktyczne. Tak więc co polecilibyście mi taniego jeśli chodzi o cęgi? I czy istnieją takie, które mają funkcję pomiaru prądu bez obierania kabla z izolacji? (mogac zmierzyc prad na L obejmujac caly kabel z PE oraz N w izolacji naraz)? Czy w warunkach domowych, majsterkowaniu itp cęgi są zbędne i wystarczy sam multimetr? Do ktorego zreszta wrocmy:
  JEsli chodzi o multimetr zależy mi bardzo na kilku funkcjach i parametrach oraz dokładności pomiarów. Szczególnie w przypadku pomiaru rezystancji - moje mierniki "radzą sobie" powiedzmy - z pomiarami 1-10Ohm. Mierzac rezystor o wartosci 1.8Ohm dajmy na to - otrzymuje wynik z kosmosu. Np 3 Ohm... Cęgi natomiast sa jeszcze mniej dokladne, no ale to cęgi. Z funkcji jakich oczekuje od nowego multimetru to szczególnie pomiar indukcyjności oraz pojemności, oraz częstotliwości do kilku MHz chociażby. Co do pomiarów LC - nie piszcie mi proszę, że od tego są mierniki LC - bo tyle wiem, natomiast gdyby było mnie stać na taki zakup, już bardzo dawno temu był sobie go sprawił razem z oscyloskopem, niestety sytuacja jest taka, że mnie nie stać, więc szukam innych rozwiązan, tzn. funkcji pomiarów w jednym multimetrze.
  Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie: co uważacie na temat funkcji pomiaru hFe tranzystorow BJT w niektorych multimetrach? Rzeczywiście wyniki są miarodajne, czy to raczej "funkcja pic na wode"?
  Bardzo dziękuje za wszelkie porady i uwagi. Czekam na Wasze propozycje i Wasze zdanie.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Testo
 • #2
  NDN Warszawa
  Level 12  
  Quote:

  Esli chodzi o multimetr zależy mi bardzo na kilku funkcjach i parametrach oraz dokładności pomiarów. Szczególnie w przypadku pomiaru rezystancji - moje mierniki "radzą sobie" powiedzmy - z pomiarami 1-10Ohm. Mierzac rezystor o wartosci 1.8Ohm dajmy na to - otrzymuje wynik z kosmosu. Np 3 Ohm...

  Jaka jest rezystancja na zwartych przewodach ? Warto użyć pomiarów relatywnych (różnicowcyh )w celu skompensowania rezystancji przewodu. Funkcję Relative mają praktycznie wszystkie multimetry
  Link
  Quote:
  Z funkcji jakich oczekuje od nowego multimetru to szczególnie pomiar indukcyjności oraz pojemności, oraz częstotliwości do kilku MHz chociażby. Co do pomiarów LC - nie piszcie mi proszę, że od tego są mierniki LC - bo tyle wiem, natomiast gdyby było mnie stać na taki zakup, już bardzo dawno temu był sobie go sprawił razem z oscyloskopem, niestety sytuacja jest taka, że mnie nie stać, więc szukam innych rozwiązan, tzn. funkcji pomiarów w jednym multimetrze.

  Nieco droższy ale ma wszystko : Link

  Quote:
  I czy istnieją takie, które mają funkcję pomiaru prądu bez obierania kabla z izolacji? (mogąc zmierzyć prąd na L obejmując cały kabel z PE oraz N w izolacji naraz)?

  Nie -ma takich mierników.


  Quote:
  Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie: co uważacie na temat funkcji pomiaru hFe tranzystorow BJT w niektorych multimetrach? Rzeczywiście wyniki są miarodajne, czy to raczej "funkcja pic na wode"?

  Obecnie nowe kontrukcje nie są wyposażone w złącze do pomiarów transystorów. Powodem są regulacje aby mogły mieć CE
 • #3
  spy
  Level 27  
  Poszedłbym inną drogą: ANENG AN8008 - ok. 70zł na aliexpress (lub trochę drożej AN870 za ok 130zł) + LCR-T4 - ok. 50 zł z obudową na alliexpress. Za połowę budżetu można mieć bardzo dokładny multimetr (naprawdę) plus względnie wiarygodny miernik RLC i hFE. Piszę względnie, bo to jednak nie mostek pomiarowy i oczywiście jest obarczony pewnym błędem. Poza tym to sprzęt amatorski, hobbystyczny. Za profesjonalne urządzenia, trzeba po prostu zapłacić więcej. Jedna zasadnicza uwaga co do polecanego multimetru - nie pchamy się z nim do mierzenia energetyki, bo zabezpieczenia posiada praktycznie żadne. Nawet przy napięciu 230V trzeba zachować ostrożność. Polecana wyżej SANWA, jeśli wygląda tak, jak to pokazują na YT, też nie wzbudza zaufania. Oczywiście każdy miernik będzie świetny nawet przy pomiarach 600V, do czasu, aż nie wybuchnie w rękach. "Bezpieczne" mierniki, z warystorami, termistorami, dobrymi bezpiecznikami kosztują zdecydowanie więcej od proponowanego budżetu. Jeśli coś droższego, to można rozważyć mierniki marki Brymen.

  Przy pomiarach małych rezystancji należy wziąć pod uwagę rezystancję sond. Trzeba zewrzeć sondy, odczytać rezystancję i potem ją odejmować od pomiaru opornika. Mierniki posiadające przycisk REL robią to z automatu. Tak to już jest i tyle. Sondy o pomijalne małej rezystancji mogą kosztować tyle, ile wynosi budżet.