Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini ściągacz modelarski, recenzja

tomybb 04 Maj 2020 22:55 1788 1
  • Mini ściągacz modelarski, recenzja

Na popularnym, chińskim serwisie aukcyjnym udało mi się zakupić taki oto: mini ściągacz modelarski. Akurat czasem coś takiego jest mi potrzebne. Głównie przy ściąganiu talerzyków z silników mechanizmów DVD (przynajmniej myślałem że się do tego nada :)) oraz metalowych zębatek, tulei itp z różnego rodzaju mechanizmów. Wiadomo, że czasem śrubokręt się nie sprawdzi do tego typu celów.

Budowa bardzo prosta. Czerwony korpus wykonany z aluminium, reszta z materiału, słabo magnetycznego. Zwykła stal to na pewno nie jest, magnes ledwo się do tego przyciąga. Trzy wymienne trzpienie, stosujemy w zależności od średnicy jaką potrzebujemy. Otwór w śrubie wywiercony centrycznie, całość wykonana na prawdę bardzo porządnie.

W tego typu sprzętach kluczowe są wymiary, to one determinują do czego może się nadać takie narzędzie.
    Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja
    Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja

Mam dosyć dużą ilość, silników, zębatek i mechanizmów dlatego czym prędzej przystąpiłem do testów. Niestety, z bardzo dużą ilością narzędzie sobie nie poradziło. Oto wszystkie do którego się nie nadaje:
    Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja Mini ściągacz modelarski, recenzja

Niestety wśród nich także talerzyk z mechanizmu lasera który po prostu nie mieści się w korpusie. Inne problemy to: zbyt duża średnica najmniejszego trzpienia, który był większy od ośki silnika, zbyt duży dolny otwór który nie nadawał się do ściągania małych zębatek. Kilku nie udało się także ściągnąć z uwagi na to, że ściągacz był zbyt gruby, nie mieścił się w szczelinę między obudową a ściąganym elementem.

Na szczęście nie brakowało także elementów z którymi ściągacz radzi sobie bez najmniejszego problemu.

Tutaj poradził sobie nawet z dużymi, mocno umocowanymi tulejami, podczas ściągania słyszalny był charakterystyczny trzask - innym sposobem byłoby to trudne do wykonania. Oczywiście jeżeli chcemy aby obydwa elementy były w całości. :)

Podsumowując - sprzęt solidnie wykonany, precyzyjny jednak zbyt mało uniwersalny. Problem zbyt dużego trzpienia można w dosyć prosty sposób rozwiązać wykonując mniejszy samemu. W zasadzie wystarczy dodatkowa śruba z centrycznie nawierconym otworem i jakimś popychaczem. Innych problemów, wynikających już z konstrukcji samego narzędzia nie rozwiążemy jednak tak łatwo.
    Mini ściągacz modelarski, recenzja

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1416 postów o ocenie 625, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    italak
    Poziom 11  
    Moim zdaniem masz przyrząd bazowy do którego możesz dorobić różne "przejściówki" dzięki którym będzie można poprawić funkcjonalność. Mam tu na myśli np. adapter za pomocą którego będziesz mógł zdjąć elementy o mniejszej średnicy. Jakiś płaskownik z mniejszym otworem. Jak sobie znajdziesz tokarza to Ci na pewno dorobi trzpienie o innych średnicach i długościach.