Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

tomybb 05 Maj 2020 01:08 1545 5
  • Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

Monitor NEC LCD195VXM+, nagle przestał się uruchamiać. Brak jakiejkolwiek reakcji, nie świeci LED sygnalizujący pracę. Oczywiście zaczynamy od rozbiórki sprzętu.

UWAGA! Na niebezpieczne napięcie!

Pamiętajmy o bezpiecznym rozładowaniu kondensatorów zasilacza przed jakąkolwiek ingerencją.

Rozbiórka, podobna jak w przypadku większości monitorów. Najpierw odkręcamy stopę i śrubki z tyłu. Jak widać śruby posiadają w tym modelu klej do gwintów.
    Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się
    Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

Następnie ściągamy obudowę, pierwsze przednią ramkę.
    Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

Następnie tył obudowy. Należy zwrócić uwagę na zatrzaski na których się trzyma.
    Na ramce widoczne ślady korozji, prawdopodobnie powstałe przez dostanie się detergentu podczas czyszczenia ekranu.

Po ściągnięciu obudowy musimy jeszcze zdjąć blachę pod którą kryją się PCB. Odkręcamy 2 śruby po bokach, wkręty przy gniazdach DVI i VGA, zdejmujemy taśmę elektroprzewodzącą, blachę przesuwamy aby zeszła z zaczepów.

Widzimy płytę zasilacza, PCB main oraz dodatkowo w tym modelu niewielki moduł wzmacniacza ponieważ monitor wyposażony także w głośniki.
    Pierwsze warto dokonać dokładnych oględzin. Sprawdzić pod kątem wygrzania elementów, napuchniętych kondensatorów (o których pisał nie tak dawno kolega p.kaczmarek2), zimnych lutów oraz wszystkich innych anomalii.
    Aby wyciągnąć zasilacz musimy pierwsze zdemontować w tym modelu ramki, trzymające wtyczki od świetlówek.
    Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

Znalazłem dwa podejrzane luty na cewce, oczywiście wszystkie tego typu miejsca trzeba poprawić.

Nie rozwiązało to jednak problemu, monitor ciągle nie dawał znaków życia. Sytuację nie poprawiał fakt, iż nie mogłem znaleźć instrukcji serwisowej do tego modelu. Rozpiski napięć na złączu zasilacza takż brak.

Podstawowe napięcia jednak były na złączu zasilacza więc postanowiłem przyjrzeć się bardziej płycie głównej. Tutaj naprawa wygląda nieco gorzej ponieważ mniej rzeczy jesteśmy w stanie sprawdzić, przynajmniej podstawowymi przyrządami bez schematu. Rozpocząłem od podstawowych pomiarów, zwarć elementów itp. Jakieś dłuższe przesiadywanie nad tym sprzętem nieszczególnie mnie interesowało z uwagi na niską już wartość tego monitora. Podstawowe pomiary niczego niewłaściwego nie wykazały. Czasem zdarzało mi się podczas różnych napraw, że to wadliwa pamięć powodowała tego typu problemy. Z uwagi na to, że można je łatwo wylutować postanowiłem że sprawdzę tą metodę. Pamięci na płycie mamy trzy. Jedna 24c16 oraz dwie 24c02 od poszczególnych złącz.

Najpierw usunąłem pamięć 24c16, nic to nie zmieniło. Wylutowanie jednak dwóch pozostałych, czyli 24c02 zaowocowało. Monitor uruchomił się wyświetlając na przemian kolorowe plansze. To akurat normalne zjawisko gdy uruchomimy sprzęt bez scalaka EEPROM.

Pamięć 24c16 jako sprawna wróciła na swoje miejsce.

Pamięci 24c02 od złącz wlutowałem nowe, nie zaprogramowane.

Tak wygląda po naprawie.
    Naprawa monitora NEC LCD195VXM+, nie włącza się

Czy naprawa w 100% zakończona? Niestety nie. Monitor działa, funkcjonuje jednak z uwagi na brak oprogramowania pamięci złącz mamy do wyboru tylko dwie rozdzielczości, oraz komunikat pojawiający się przy starcie, który na szczęście samoczynnie znika po kilku sekundach.

Monitor używam jako dodatkowy, przedłużenie pulpitu więc rozdzielczość niespecjalnie mi przeszkadza. Jeśli tylko uda mi się zdobyć wsad do złącza VGA oraz DVI z takiego lub podobnego sprzętu to pamięci zostaną oprogramowane. Można to zrobić bez konieczności rozbiórki, wykorzystując złącza. Tak więc tylko czekam aż coś się trafi. Pokaże wtedy także sposób wgrywania oprogramowania poprzez złącza.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1416 postów o ocenie 625, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    grzewoj
    Poziom 27  
    poszukaj wsadu 24c02 z innego monitora mającego tą samą rozdzielczość, powinno działać.
    jarrod
    Poziom 20  
    Kolego, nie kalecz obudowy wkrętakiem. Ramkę matrycy zdejmuje się tak:

(https://www.ifixit.com/Guide/Disassembling+NEC+LCD1770NX+Monitor+Enclosure/18998)
    motojuza
    Poziom 17  
    Uwaga niebezpiecznie napięcie 300V DC.
    Kondensator w zasilaczu potrafi posmyrać nawet po dłuższym czasie odłączenia od sieci.
    fox4
    Poziom 14  
    Witam, zainspirował mnie ten fragment: "Można to zrobić bez konieczności rozbiórki, wykorzystując złącza. Tak więc tylko czekam aż coś się trafi. Pokaże wtedy także sposób wgrywania oprogramowania poprzez złącza."
    Widzę, że w temacie się nic nie rusza, pewnie powodem jest nieznalezienie pliku, nie mniej jednak byłbym wdzięczny za opis procedury.
    Pozdrawiam
    tomybb
    Poziom 26  
    fox4 napisał:
    Witam, zainspirował mnie ten fragment: "Można to zrobić bez konieczności rozbiórki, wykorzystując złącza. Tak więc tylko czekam aż coś się trafi. Pokaże wtedy także sposób wgrywania oprogramowania poprzez złącza."
    Widzę, że w temacie się nic nie rusza, pewnie powodem jest nieznalezienie pliku, nie mniej jednak byłbym wdzięczny za opis procedury.
    Pozdrawiam

Pojawi się na forum. Tylko jeszcze nie wiem kiedy uda mi się to zrobić, ale będzie.