Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przepływowy podgrzewacz elektryczny - dlaczego nie działa?

05 May 2020 09:56 1254 9
  • Level 3  
    Witam,
    Mam problem z przepływowym ogrzewaczem wody. Jako że nie znam się na elektryce zupełnie, wszedłem na allegro i kupiłem taki który mi się podobał Ariston Aures Slim Multi 7 kW (wiem, wiem teraz skrajna głupota). Później okazało się że instalacja którą posiadam w domku letniskowym nie jest w stanie uciągnąć ogrzewacza tej mocy. Następnie elektryk położył mi kabel 3x4mm^2 i powiedział żebym kupił nowy podgrzewacz ok 5kW. Nie szukałem daleko i kupiłem taki jak poprzednio o mniejszej mocy Ariston Aures Slim Multi 5 kW. Poniżej zdjęcie z charakterystyką obu urządzeń:
    Przepływowy podgrzewacz elektryczny - dlaczego nie działa?Screen Sho....16 AM.png Download (566.37 kB)

I tutaj zaczyna się problem, podłączyłem podgrzewacz o mocy 5kW:
    - kabel idący od skrzynki bezpośrednio do podgrzewcza to 3x4mm^2
    - bezpiecznik w skrzynce 20A
    Podgrzewacz ma regulacje mocy przy której są diody informujące że w danym momencie urządzenie działa. Kiedy odkręcam wodę i przepływa przez urządzenie diody się włączają i wygląda niby jak by działał ale nie grzeje wody. Nie mam pojęcia co może być nie tak. Na dole wrzucam też zdjęcie termostatu, może z nim coś jest nie tak?
    Przepływowy podgrzewacz elektryczny - dlaczego nie działa?Image uplo...OS (1).jpg Download (3.85 MB)

Czy ktoś miał podobne problemy?
    Czy mogę zakładać że podgrzewacz jest zepsuty?
    Co mogę zrobić żeby to uruchomić?
    Ewentualnie jak to działać nie będzie to co zrobić? Wymienić kable czy kupić nowy inny podgrzewacz i najlepiej jaki?

Podgrzewacz kupiłem do łazienki w domku letniskowym, chciałbym go używać do prysznica i umywalki. Może bardziej powinienem szukać coś nie przepływowego tylko z bojlerem?

Dzięki z góry za każdą podpowiedź.

p.s. Elektryk który poinstruował mnie co kupić i zamontował okablowanie przestał się odzywać.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 39  
    wokePoGodzinach wrote:
    Jako że nie znam się na elektryce zupełnie,

Dlatego radziłbym wziąć, kogoś, co się na tym trochę zna, żeby to sprawdził. Może coś być nie tak w samym podgrzewaczu, albo nie są spełnione parametry przepływającej wody, konieczne do załączenia grzałki - za niskie ciśnienie lub przepływ wody.
  • Level 3  
    gimak wrote:
    wokePoGodzinach wrote:
    Jako że nie znam się na elektryce zupełnie,

Dlatego radziłbym wziąć, kogoś, co się na tym trochę zna, żeby to sprawdził. Może coś być nie tak w samym podgrzewaczu, albo nie są spełnione parametry przepływającej wody, konieczne do załączenia grzałki - za niskie ciśnienie lub przepływ wody.

Tylko przed zakupem pierwszego podgrzewacza zrobiłem to sam, drugi 5kW juz doradził mi sam elektryk który położył mi pod to kable i bezpiecznik.

Ciśnienie wody jest bardzo duże, myślę że to nie powinno stanowić problemu.
  • Level 3  
    koczis_ws wrote:
    To na zdjęciu to wg mnie jest bezpiecznik termiczny grzałki. Na środu jest taki "cycek". Spróbuj go wcisnąć.

Wciskałem go, użyłem sporej siły ale się nie "wciska"

Dodano po 4 [minuty]:

olador wrote:
    Czy spełniony jest ten warunek?

Nie, nie mam nic takiego. Czy to może być powód problemu?
    Próbowałem odkręcać kran z różnym strumieniem i tym mocnym i całkiem słabym (w pewnym momencie podgrzewacz sie wyłącza jak ciśnienie jest za niskie)
  • Level 27  
    wokePoGodzinach wrote:
    Kiedy odkręcam wodę i przepływa przez urządzenie diody się włączają i wygląda niby jak by działał ale nie grzeje wody.

Jeśli diody sie zapalają to znaczy, że wykrywa przepływ, a problem może leżeć w grzałce, termostacie lub połączeniach.
    Ale skoro napisałeś, że się na prądzie nie znasz to odradzam samodzielne dłubanie. Poszukaj kogoś kto ma pojęcie o prądzie i ma jakiś przyrząd pomiarowy.
  • Level 12  
    Przy 5 kW mocy aby osiągnąć temperaturę około 40 stopni maksymalny przepływ to nie więcej jak cztery litry na minutę.
    Aby szybko sprawdzić czy działa to wyłącz wszystko w domu, podłącz czajnik elektryczny i sprawdź jak szybko obraca się tarcza w liczniku a potem wyłącz czajnik a odkręć wodę w kranie, jeżeli tarcza w liczniku obraca się około 2 x szybciej to ogrzewacz działa tylko przepływ jest zbyt duży.
  • Level 3  
    Waski85 wrote:
    Przy 5 kW mocy aby osiągnąć temperaturę około 40 stopni maksymalny przepływ to nie więcej jak cztery litry na minutę.
    Aby szybko sprawdzić czy działa to wyłącz wszystko w domu, podłącz czajnik elektryczny i sprawdź jak szybko obraca się tarcza w liczniku a potem wyłącz czajnik a odkręć wodę w kranie, jeżeli tarcza w liczniku obraca się około 2 x szybciej to ogrzewacz działa tylko przepływ jest zbyt duży.

Dzięki.
    Spróbuję tak zrobić, mam licznik elektryczny więc prawdopodobnie będę mógł odczytać dokładne wskazania.
    Kolega Olador podpowiedział mi też żebym zamontował perlator i sprawdził.
  • Level 3  
    Kolega @olador miał rację. Brakowało perlatora, jak tylko przyblokowałem ciśnienie na wyjściu z ogrzewacza, woda odczuwalnie zaczęła robić się ciepła. Co ciekawe wcześniej próbowałem po prostu puścić wodę z kranu pod niskim ciśnieniem używając kurka i woda ciągle była zimna (mimo iż podgrzewacz się odpalał - diody świeciły).
    Po podpowiedzi @olador pojechałem do sklepu szukać perlatora ale jako że nigdzie nie znalazłem to ciśnienie obniżyłem kurkiem na wyjściu z podgrzewacza.

Jeszcze raz wielkie dzięki dla b]@olador[/b] za rozwiązanie problemu bo już planowałem kupować nowy ogrzewacz i wydawać niepotrzebnie kolejne pieniądze.