Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwieszone 15 m drutu i nic!

05 Maj 2020 12:03 1476 37
  • Poziom 6  
    Problemem jest ze Aor 8600 MKII nie chce pracowac w pasmie HF z antena Lw
    Podłączyłem do AOR8600 15 m drutu miedzianego, na wysokości pomiędzy 8-4 m. Cóż za zdziwienie mnie wzięło po włączeniu skanera - zupełna cisza w paśmie KF. Delikatnie słyszałem rozmowę na 3,600 MHz na 5%. Odbiera 3 stacje radiowe w okolicach 1000 kHz, znacznie więcej i lepiej odbiera na dipolu 2x57 cm. Proszę mnie oświecić, czemu na tej antenie skaner jest głuchy? Odcina go zupelnie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    1. Jesteś w mieście?
    Może być poziom zakłóceń KF przyduszający wszystko.

2. Masz coś w rodzaju przeciwwagi / masy?
  • Poziom 31  
    Artubitu73 napisał:
    Proszę mnie oświecić czemu na tej antenie jest skaner jest glucchy ??

Nawet gdybyś powiesił 50m też by nie pomogło.

Poczytaj może gdzieś w sieci o dopasowaniu anteny kf do odbieranej częstotliwości.
  • Poziom 6  
    Tak w miescie, bez przeciwwagi, sam drut

Myslalem ze do skanera nie trzeba dopasowywac anteny
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kup/zrób miniwhip, zamontuj jak należy i zaczniesz słyszeć.
    Swoją drogą o 11 rano na 80m nic się nie dzieje. Pasmo jest zamknięte.
    Michał
  • Poziom 6  
    Wiem ze 80 i 40 pracuje noca, a drut testowalem o 23

Mini Whipa mam i tu sie spisuje przyzwoicie
    Czy jest mozliwosc ze na drucie odbiornik sie przytyka i zapada w cisze ? Niemam innej interpretacji, czytajac rosyjske forum o skanerach, tam oni rozwiedzaja dluzsze odcinki kabla i z preselektorem ponoc to pracuje
  • Pomocny post
    23 to trochę za późno.
    Teraz posłuchaj, sporo ruchu jest na 80
  • Poziom 6  
    Sprawdziłem teraz 80m, cisza jak makiem zasiał, niema nawet zakłóceń na 1s

Zastanawiam się nad sprzedażą tego aora i kupnie jakiegoś car HF lub yeasu tylko do nadsluchow.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ten odbiornik to sprawny jest?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    kurczę, dziwne. Ja do takich zabawek tylko MINI WHIPA wykorzystuję. Druty zatykały mi ICOM R20 czy Yaesu VR500. Ale ten kawałek blaszki robi cuda:

Link

A "Smetr" nie wychyla się na maxa? A może masz ATT na max ustawione? Nie miałem AORa ale ogólnie wygląda to tak, że chyba poza ICOM R30 (ostatnio czaiłem się, żeby go kupić bo ponoć KF działa rewelacyjnie) to w urządzeniach typu skaner przenośny KF działa kiepsko. Do tej pory moim faworytem jest Yaesu VR500 ale i fajnie spisywał się stary YUPITERU MVT-7100.

Niestety jak każdy powyższy porównasz z TECSUN PL 600 to wszytkie bladną... Na oryginalnym kawałku anteny taki TECSUN słyszy niewiele gorzej niż np mój Yaesu FT991. Proponuję zainwestować w ten sprawdzony sprzęt. Ewentualnie w DEGEN DE1103 ALE TYLKO W WERSJI 1 - z metalowym frontem. Jest jeszcze fajne radio XHDATA 808 - ale nie nadaje się do przestrajania VFO (podobnie jak DEGEN 1103 v3). Każdy krok VFO wygasza głośnik na kilkaset ms co baaaardzo zniechęca do przeszukiwania pasm w SSB.
  • Poziom 6  
    Niejasno napisałem, mówiąc że jest cisza. Podłączyłem ponownie drut.

Ale jak podłączyłem ukraiński Mini Whip, to mam zakłócenia na pełną skalę, po włączeniu tłumika ATT 10 dB słyszałem Belga na 7,220 MHz.

Full zakłócenia są od 100 kHz do 30 MHz. Czy to znaczy, że tylko preselektor może pomóc?
  • Pomocny post
    Artubitu73 napisał:
    Full zakłócenia sa od 100Khz do 30Mhz, czy to znaczy ze tylko preselektor może pomoc?
    To znaczy, że masz źle zainstalowanego miniwhipa lub (i) takie zakłócenia w okolicy. Ta antena musi być porządnie uziemiona.
    Michał
    Artubitu73 napisał:
    Nie uziemilem whipa to fakt
    No to jakbyś w ogóle nie miał anteny...
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    iii tam... gdzie na powyższym filmie z moim mini whipem widać uziemienie?

Artubitu73 zrób eksperyment i wyjdź z tym AORem i miniwhipem na łąkę. Obawiam się, że poziom zakłóceń w twoim domu / mieszkaniu jest tak gigantyczny, że zabawa w odbiór KF traci sens. Ja miałem w poprzedniej lokalizacji zakłócenia już na 145MHz... Obecnie produkowany SYF w postaci przetwornic impulsowych zabija skutecznie nasze hobby (ale nie wiadomo czy i nie nas bo życie w polu elektromagnetycznym raczej do zdrowych nie należy).

Z ciekawostek - do garażu nie szalałem i kupiłem 10szt żarówek LED o ogromnej popularności na alledrogo o dumnej nazwie POLLUX. Po ich załączeniu przestaje mi odbierać radio FM!!! O odbiorze z handy Yaesu FT1D nie ma mowy nawet przemiennika, który z wygaszonymi LEDAMI wyciska mi poziom sygnału do przysłowiowego kołka. Poziom zakłóceń jest tak potężny, że układ ARW stłamsza sygnał prawie do 0.

Oczywiście bardzo polecam spróbować z preselektorem bo te ręczne skanery mają raczej jeden filtr dolnoprzepustowy na całe pasmo KF. Patrz jak u mnie pięknie działał:

Link

Wykonany wg: [url=]http://sp-hm.pl/attachment.php?aid=6802[/url]
  • Poziom 6  
    Jap- No wlasnie, nie ma szans żeby uziemienie skutkowało zanikiem zakłóceń tak znacznym jakie u mnie jest
    3 lata wcześniej podłączonego miałem mini whipa do icoma 706 (whip byl zawieszony na ogrodzie na plocie 2 metry) i ten zestaw odbierał bardzo przyzwoicie, odbiór by bardzo dobry, i co ważne bez uziemienia
    Jutro wezmę akumulator żelowy wraz z antena, skanerem i pójdę w ustronne miejsce sprawdzić poziom zaklocen.
  • Poziom 11  
    Masz słabo uziemione radio.
  • Poziom 6  
    Przetestowałem skaner na ogrodzie w odległości 8m <> od domu

Mini Whipa zawiesiłem na wysokości 2m, oczywiście uziemiłem (prętem w ziemi)

Była godz 13, i na 14.200 słyszałem stacje polska i rosyjska, dosyć przyjemnie, zakłócenia znacznie mniejsze byly, z racji tego ze smeter w Aorach jest prymitywny to ocenie zakłócenia ze 100% przy samym domu to tu na ogrodzie zeszły do 60%

Co ciekawe, gdy odkręciłem uziemienie od anteny to zakłócenia spadły do 10% ale i sygnał stacji z polski również spadł dwu-trzykrotnie

Także w tym przykładzie uziemienie nie zniosło zakłóceń tylko zmniejszyło odbiór sygnału, wiec Stanowczo polecam uziemić mini whipa

Na pasmie 40 i 80 metrów zakłócenia były na maxa, tłumik 10db ATT nic nie pomógł

Aby się upewnić po powrocie do pokoju wystawiłem mini chipa za okno 1m wys 7.5m, sprawdziłem 20,40,80 pasmo, zakłócenia na maxa, stacji polskiej ani rosyjskiej nie było słychać

Wniosek który mi się pojawił jest taki ze mam przecholerne zakłócenia domowe, i muszę odejść z ta antena na koniec ogrodu około 10 metrów od domu i koniecznie zrobić preselektor od 2 do 14Mhz

Całość prob. nagrałem telefonem, jak obrobię to video to zamieszczę na youtube

Martwią mnie wciąż te max zakłócenia na pasmie 40,80 i nie jestem pewny czy preselektor da rade pomoc?
    Bardzo was prosze o dalsze podpowiedzi, i dziekuje za zainteresowanie tym watkiem
  • Poziom 43  
    Artubitu73 napisał:
    Przetestowałem skaner na ogrodzie w odległości 8m <> od domu
    Jedź poza miasto,500-800 m od najbliższych zabudowań i stacji przekaźnikowych.
    Szumofon :) Pooglądałem na YT kilka filmów, inne egzemplarze też tak szumią.
    A jak użyjesz ATT? Może będzie trochę lepiej?
    Michał
  • Poziom 6  
    Jak załączę ATT na 40 i 80 nie widać i nie słychać poprawy, jakas lipa
    Mam wszystkie podzespoły może jutro uda mi się złożyc preselektor i zobaczę.
  • Poziom 11  
    Tu nie chodzi o dobre uziemienie tylko o solidną przeciwwagę anteny long wire, która nie może działać bez przeciwwagi. Tym lepiej, im dłuższa przeciwwaga, im bardziej masywna objętościowo. Najlepsze efekty uzyskuje się przez podłączenie minusa zasilania skanera do kaloryfera, ale możesz również jako przeciwwagę wykorzystać z dobrym skutkiem kabel antenowy dipola na pasmo dwa metry. Bardzo dobrą przeciwwagą anteny long wire może być także kabel anteny DVB-T znajdującej się na dachu.
    Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Artubitu73 napisał:
    znacznie więcej i lepiej odbiera na dipolu 2x57 cm
    I tutaj mój skaner IC-R20 zachowuje się podobnie, tzn. lepiej odbiera w paśmie 80m na antenie na pasmo dwa metry, niż na kawałku "nieuziemionego" drutu.

Dodano po 15 [minuty]:

Przyczyną kiepskiego wzmocnienia sygnału jest brak przedwzmacniaczy w skanerach szerokopasmowych - np. takich jak znajduje się w IC-706.
    (takie zachowanie się skanerów szerokopasmowych jest całkiem naturalne)

Osobiście stosuję więc dorobiony wzmacniacz LNA +20dB w takiej BNC przelotce.

Kolejna ważna rzecz to daleka od 50Ω impedancja anteny long wire - jako rozwiązanie stosuje się transformatory impedancji, np. takie:

http://witec.pl/krotkofalarstwo/30-transformator-unun-do-anteny-long-wire
  • Moderator
    Hektar Zahle.r napisał:
    ...Najlepsze efekty uzyskuje się przez podłączenie minusa zasilania skanera do kaloryfera

Który z kaloryferów proponujesz?:

Czy taki?:
    Oczywiście doprowadzenie wody jest plastikowe (jak w większości nowych domów).

To był żart. Teraz na poważnie:
    Daj sobie spokój z kaloryferami i rynnami. To były pomysły z ubiegłego wieku.
    Uziemienie ma być prawdziwym uziemieniem. Przynajmniej na elektrodzie nie odwalajmy fuszerki.
  • Poziom 11  
    Prawdziwe to znaczy jakie ? Chętnie sie dowiem.
  • Poziom 6  
    Hektar Zahle.r -kolego jeśli widzisz ten stół w ogrodzie to do niego tez przykręciłem uziemienie od anteny do nogi pod śrubę stalowa, niestety to nic nie pomogło
    Następnie mam z 9 metrów dlugi plot z blachy, tez go połączyłem ze śrubą uziemienia anteny bez efektu
    Aby sprostać stwierdzeniom o przeciwwadze żeby obniżyć moje zakłócenia to należało by sprowadzić na ogrod autobus piętrowy i go zmasowac.

Wina nie jest w masie tylko w badziewnym odbiorniku, niema porządnego toru wejściowego (filtrowania)

Na rosyjskim russkaner wypowiadają się o aorach ze anteny nie mogą przekraczać 1 metra w HF i preselektor to podstawa wraz z tlumikiem.

Ponad przecietnie sie spisuje na pasmie 2m, 70cm i ar band, tu jest niesomowity
  • Poziom 28  
    Artubitu73 napisał:
    Na rosyjskim russkaner wypowiadają się o aorach ze anteny nie mogą przekraczać 1 metra w HF

Nie tylko AORów. ICOM R20 to też dramat na KF. Yaesu VR500 wg mnie działa o wiele lepiej niż ICOM R20. Ja już to przerabiałem - pomimo wspaniałych parametrów na papierze wszystko diabli biorą na KFie. TECSUN PL-600 rozwiązuje tu problem.

Na szybko machnąłem film (Yaesu z anteną long wire powyłączane wszystkie filtry, Tecsun na oryginalnym teleskopie)

Link
  • Poziom 11  
    Mam również VR-500 i musze powiedzieć, że często słychać na nim przesiewy z poza pasma. Jednak na R-20 nigdy czegoś takiego nie słyszałem ! Zatem odwrotnie, niż mówisz Jap - nie wiem dlaczego. Yaesu ma jednak większe wzmocnienie i nie potrzebuje pre ampa tak jak Icom. I co ważne Icom jest na super wąskim filtrze 450K3 przez co odsłuch SSB jest prawie jak z filtru kwarcowego. Jeszcze lepszy efekt (jeszcze węższy odsłuch) w paśmie 80m/LSB na R-20 uzyskuje się emisją CW, ponieważ IF Shift przesuwa zbocze filtru jeszcze bliżej i emisją CW Icom odbiera na 80m/LSB wyśmienicie. I tutaj Yaesu wypada gorzej, bowiem używa do SSB znacznie szerszego trans filtru 455RL-1AS.