Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Midland 77-102 - KIA7205 czy izolować, czy nie izolować

05 Maj 2020 13:55 219 5
 • Poziom 34  
  Witam koledzy.
  Mam taką zagwozdkę z tym salakiem czyli KIA7205.
  Pracuje ten układ w kilku radiach min.w Midlandzie 77-102 jako wzmacniacz m.cz. oraz jako modulator AM. Akurat takie radio mam na stole z tym scalaczkiem.
  Radio nie dawało mocy z bardzo "modnego powodu" czyli ktoś wymienił końcówkę w.cz. na "malowankę" i szukał rozpaczliwie mocy. Okręcił scalak KIA7205 od radiatora i taki już dostałem- przylutowany oryginalnie nawet jeszcze chyba ale odkręcony od radiatora. Śrubki też nie ma. Radiator umazany jest pastą termoizolacyjną.I już przykręcałem w/w układ do radiatora ale w tej paście znalazłem resztki przekładki mikowej. No i zgłupiałem.Zrobiłem pomiary rezystancji, nie ma zwarcia do masy bez przekładki. Ale nie wiem czy przekładka była czy nie( może ktoś z pastą to nałożył)?
  Czy ją dawać czy nie muszę. Niby po mojemu nie wynika znikąd aby była tu przekładka.Poza tym jak była przekładka to i śrubka musi być izolowana tulejką.Pomożecie jakoś?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 41  
  Witaj.

  Novile napisał:
  Zrobiłem pomiary rezystancji,
  Ja bym pomierzył pomiędzy tą blachą a poszczególnymi pinami.
  Sprawdzałem na TA7205 (odpowiednik KIA), brak połączenia tej blaszki (radiator) z jakimkolwiek pinem.

  Pozdrawiam
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 34  
  No ja nie mierzyłem bo bym musiał wylutować ten układ. Mam drugie takie radio Mark Jaws 2 i ono ma przekładkę. Ale ja lubię kombinować.Pomierzyłem wszystko i dałem bez tej przekładki. Na razie radio pracuje, ale jeszcze nie wiem jak będzie, bo pracuję nad torem mikrofonowym.Nie ma to jak stare radio. Jak tylko go uruchomiłem, to od razu potencjometr główny do reanimacji, bo tak trzeszczał i przerywał. Potem wskaźnik sygnału, też nie do opanowania, co moc podkręciłem to wskaźnik mi pokazuje odwrotnie, przy 3W pokazuje 5 diod świecących a przy 5W świecą się 3 diody.Ledwo to opanowałem. Teraz kolejne zadanie, wymiana gniazda mikrofonowego- to jest 5 pin i połamane.Potem trzeba dorobić zasilanie aby można mikrofon podpiąć elektrytowy, bo z dynamikami same problemy są. Bardzo dziwny model tego radia, bo ma jeden tylko stabilizator napięciowy w całym radiu, nie mam za bardzo skąd pobrać zasilnia na mikrofon. Trzeba będzie swój stabilizator wstawić. Ale ma to wszystko swój urok.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Novile napisał:
  No ja nie mierzyłem bo bym musiał wylutować ten układ.
  Adam Nie musisz wylotuwywać, Wystarczy że go odkręcisz od obudowy CB i sprawdzisz omomierzem rezystancję pomiędzy "blaszką" a innymi pinami tego układu.
  "Blaszka" -> pin.9 (GND).
  Np; KIA7217AP należy izolować, ponieważ rezystancja pomiędzy tymi wyprowadzeniami wynosi 20Ω (to tak na marginesie).
 • Poziom 34  
  Aha, dobra , rozumiem, jeszcze raz to sprawdzę. Na razie szczęka mi opadła wczoraj jeszcze o 3 w nocy dłubałem w tym radyjku. I za nic nie szło uzyskać mocy ponad 3W. Ile ja się nakombinowałem! I okazało się że z zasilacza wychodzi 13,5V( aakurat w nocy tyle wychodziło napięcia) ale do radia dochodzi już tylko 13,28V, do tego straty po drodze i na zasilaniu stopnia końcowego miałem 13,03V. Okazało się że chiński kabelek tymczasowy jakim zasiliłem to radio miał 2Ω na 1m długości. Dałem inny kabel zasilania( taki jaki powinien być) i myślałem że mi wskazówka "zabije" o koniec wskaźnika. I to tylko przy 13,5V a w aucie jest 14,4V. I pomyśleć że głupi pozornie przewodzik zasilający potrafi o 50% upier.... moc w nadajniku. Teraz gniazda szukam w złomie takiego 4 pinowego, bo ja nie wiem jak można połamać gniazdo 5 pin w radiu i to takie mocne z tych dawnych. Co ciekawe odnośnie tego wskaźnika nadawania co pisałem wcześniej. Gdy moc regulujemy jednym z tych dwu dużych dławików zalewanych zwyczajowo woskiem to moc rośnie ale napięcie idące na scalak maleje i "Waty" ma wskaźniku maleją a na mierniku rosną! Całkiem odwrotna sytuacja jest gdy regulujemy mniejszymi dławikami i filtrami w stopniu końcowym, wtedy i Waty rosną ale i napięcie nam rośnie proporcjonalnie .Postaram się potem wrzucić zdjęcie, może komuś o sie przyda kiedyś. Bo regulacja tego wskaźnika jest dość trudna w tym radyjku- jest 5 dławików regulowanych i do tego jeszcze ze dwa o zwojach rozsuwanych i do tego jeszcze potencjometr serwisowy do nastawy. Zależy czym ruszyć a będzie inny skutek na wskazaniu mocy nadawczej.
  Usuwam zdjęcie bo jest z błędem.
 • Poziom 34  
  Jednak sprawdziłem zgodnie z sugestią kolegi gumisie i faktycznie jest 8Ω rezystancji pomiędzy nóżką 9-tą tego scalaka a jego obudową. To znaczy, że nie jest to bezpośrednio połączone i ta drobna rezystancja może powodować potem problemy np. z modulacją sygnału( jakieś charczenia, sprzężenia, piszczenia, może też powodować przy odsłuchu podobne efekty). Dlatego "olanie" tego co przewiduje producent( czyli resztki podkładki mikowej w paście pod radiatorem) Będzie potencjalną przyczyną problemów z radiem.

  Zatem odpowiedź na postawione pytanie czy izolować ten układ od radiatora przekładką brzmi -TAK należy go jednak izolować, przynajmniej w tym radiu.