Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GoClever Tab R83.2 - Dotyk nie jest rejestrowany poprawnie

05 Maj 2020 16:20 162 7
  • Poziom 3  
    Witam,
    z nudów na koronaferiach odkopałem z szafy stary tablet GoClever Tab R83.2 oparty na RK3066. Wcześniej miał problem z wywalającym się co dwa tygodnie oryginalnym firmware więc postanowiłem wgrać mu nowy rom i zobaczyć czy coś to pomoże. Z racji tego że ciężko było znaleźć jakikolwiek firmware do tego tabletu po tylu latach (znalazłem na jakiś ruskich forach po kilku godzinach szukania + nie wszystkie linki były aktywne) więc poszperałem za oprogramowaniem dla tabletów z tymi samymi bebechami ale pod innymi nazwami (Teclast P85PH, Indolian Mini Studio czy Mediacom Smartpad 875s2 - to wszystko klony tego tabletu).

Jak zacząłem eksperymentować to w jednym romie nie działało wifi, w innym była obsługa nieobecnego tu modułu 3g, itd. Po którymś flashu coś się stało z ekranem czy też digitalizerem - ok. 2 cm lewej strony ekranu nie reaguje na dotyk a pozostała część rejestruje go w odbiciu po przekątnej, tzn. gdy rysuje palcem "/" to uzyskuje rejestracje dotyku "\".

Co może być przyczyną i jak można to naprawić? Wgranie oryginalnego oprogramowania GoClevera nie naprawiło problemu. Tablet nie upadł mi nigdzie więc uszkodzenie mechaniczne odpada. Wszystko było wgrywane RKBatchTool'em, teraz tablet stoi na oryginalnym fw.

Ps.: Jestem trochę zielony w sprawach serwisowych :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Skoro oryginalny soft nie przywrócil poprawnego działania to wyglada ze poprzedni SW cie zupdatowal konfiguracje kontrolera dotyku...
  • Poziom 3  
    Tak też myślałem na początku. Próbowałem formatować NAND i wgrywać wszystko od zera. Nic to nie dało. Żadnej możliwości kalibracji ekranu typu "dotknij punkt" nie dopatrzyłem się. Aplikacje z Play Store do "naprawy ekranu dotykowego" też nic nie dały.
  • Poziom 28  
    Jeżeli zrobił to system to zostaje albo szukać oryginalnej aplikacji serwisowej producenta często wbudowanej w system i być może nią da się coś ustawić, albo innego ROMu który ponownie przeprogramuje te parametry.
  • Poziom 3  
    Jak jeszcze funkcjonowało centrum pobierania oprogramowania na stronie GoClevera (teraz już nie da się ściągnąć obrazów systemów, serwer nie odpowiada) to producent zalecał użycie RkBatchTool'a do aktualizacji fw czyli tego, czym się bawiłem. Na oryginalnym fw na tablecie nie ma nic oprócz podstawowych programów i jakiś śmieciowych apek. Wracałem też do poprzednich ROMów co to z nimi eksperymentowałem - bez skutku.
  • Poziom 28  
    Jezeli tamte romy nie nie programują to i nie przywróca parametrów, te programy diagnostyczne czesto wywołuje się różnymi specjalnymi kodami lub trzeba ich poszukac w katalogu system, ew. może gdzieś piszą jaką klasę wywołać toolem systemowym np. przez ADB
  • Poziom 3  
    Niczego nie znalazłem. Ogółem brak jest dokumentacji na internecie o tym tablecie i podobnych podróbkach. Myślałem o podjęciu się skompilowania własnego kernela, ale widząc ile z tym roboty jest plus fakt że dla rk3066 dokumentacji jest bardzo mało to chyba sobie odpuszczę.
  • Poziom 28  
    Sam kernel i tak ci nic nie da bo potrzebujesz androidowe initrd dołaczyć do niego. Zresztą jak to są ustawienia w chipie to raczej potrzebny jest program narzędziowy, sam driver raczej nic nie zmieni bo one bez powodu nic nie przeprogramowują bez potrzeby. Można sprawdzić jaki tam jest układ do obsługi dotyku i czasami daje się coś w sieci znaleźć do ich przeprogramowywania, tylko zwykle trzeba miec prawa roota na tablecie.

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie rozebrać i przeprogramowac chip poza tabletem. Zwykle są na I2C rzadziej na SPI więc to nie mecyja.