Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wnętrze sterownika radiowego Satel RE-2K

TechEkspert 05 Maj 2020 19:56 1596 4
  • Wnętrze sterownika radiowego Satel RE-2K
    W obecnej sytuacji "wirusowej" miałem nieco więcej czasu i przyszła pora na modernizację sterownika bramy garażowej. Od lat do uruchamiania bramy wykorzystywane były piloty radiowe pracujące w paśmie ISM i oparte o układ kodera MC145026. Częstotliwość pracy nadajnika ustalana była trymerem, antena była zrealizowana jako wzór ścieżek na płytce i była elementem obwodu rezonansowego. W odbiorniku znajdował się bliźniaczy dekoder MC145027 pozwalający na dekodowanie sygnałów pilota. W pilocie można było ustalić stałą sekwencję pilota trójstanowymi wejściami. Ogromną wadą tego rozwiązania był stały kod wysyłany przez pilota, a co za tym idzie możliwość ataku z powtórzeniem zarejestrowanego sygnału pilota. Ta cecha sterowania radiowego była bardziej luką w bezpieczeństwie niż zabezpieczeniem. Ponieważ sterowanie działało ostatnio słabiej (być może odstrajanie się nadajnika lub odbiornika) dało to dodatkową motywację do modernizacji. Cześć mechaniczną i część sterowania silnikiem chciałem pozostawić w obecnym stanie. Potrzebny był sterownik radiowy, który będzie potrafił przesłać dwa sygnały zamknij-otwórz. Tak wyglądały stare piloty:

Wnętrze sterownika radiowego Satel RE-2KWnętrze sterownika radiowego Satel RE-2K

Wybrałem moduł sterownika Satel RE-2K koszt to ~100zł a w zestawie mamy odbiornik i 2 piloty. Bardzo istotna cecha to praca ze zmiennymi kodami w systemie keelooq. Mimo, że można znaleźć dyskusje co do bezpieczeństwa keelooq to będzie to rozwiązanie znacznie lepsze niż dotychczasowy archaiczny system radiowego sterowania. Piloty pracują na częstotliwości 433MHz:

Na płytce widoczny jest układ stabilizacji częstotliwości pracy nadajnika (prawdopodobnie filtr SAW).

Odbiornik zasilany jest napięciem 12V i w obudowie znajduje się sporo wolnego miejsca. Można przełożyć płytkę do obudowy swojej konstrukcji, jednak wykorzystałem oryginalną obudowę, łącząc przewodami odbiornik z istniejącym układem.

Zasięg sterowania jest większy niż poprzedniego, producent deklaruje do 200m, nie udało mi się tego sprawdzić, jednak 100m jest łatwe do uzyskania przy widoczności optycznej. Na płytce odbiornika znajdują się dwa przekaźniki, jeden reaguje na przycisk zielony pilota drugi na czerwony. Przekaźniki mogą zmieniać swój stan przy każdym naciśnięciu skojarzonego przycisku (bistabilny), lub załączać się na czas przyciśnięcia przycisku (impulsowy), ew. mogą załączyć się na zaprogramowany czas po aktywacji przycisku (monostabilny). Wybrałem tryb impulsowy aby przekazywać sygnały zamknij/otwórz. Wyjście SS (typu OC) sterowane tranzystorem może służyć do wysterowania sygnalizatora dźwiękowego informującego o odebraniu sygnału z pilota.

W odbiorniku widoczne są elementy regulacyjne / strojeniowe w obwodzie w.cz. Na wejściach i wyjściach układu ścieżki zostały uformowane w iskrowniki.

Dostałem to co potrzebowałem, jednocześnie zwiększając trudność przełamania zabezpieczeń sterowania poprzez kod dynamiczny. Układ odbiornika przy braku aktywnych przekaźników pobierał około 20mA co nie wpływało na istniejące zasilanie urządzenia.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    TechEkspert
    Redaktor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 3017 postów o ocenie 2155, pomógł 8 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • OptexOptex
    krzbor
    Poziom 19  
    Sterowniki Satela są bardzo dobre. Odradzam jednak moduły serii RX..., a polecam RXH. Ta superheterodyna w wersji RXH naprawdę dużo daje - zasięg jest zauważalnie większy. Modyfikowałem też ten układ. Warto zwrócić uwagę na klasyczne sterowanie przekaźników w kolektorze tranzystora (tam gdzie widać diody zabezpieczające). Przekaźniki są na 12V. Do mojego układu dodawałem sterowanie przez ESP8266 - wystarczył tranzystor wpięty równolegle do istniejącego tranzystora i można sterować przekaźnikiem nie tylko z pilota, ale także z ESP (to zaleta układu sterowania typu OC). Oczywiście trzeba uwspólnić masy układów. Można też zastosować układ z optoizolacją i wtedy będą niezależne układy. Inna możliwa przeróbka - przekaźniki mają dwie pary styków. Wystarczy odpowiednio je przeciąć i połączyć i możemy sterować dwoma układami niezależnie, z pełną separacją galwaniczną. Przykład zastosowania - przycisk pilota uruchamia bramę garażową i równocześnie dezaktywuje alarm w garażu.
  • OptexOptex
    TechEkspert
    Redaktor
    Nie zwróciłem uwagi na podwójne zestyki, to może się przydać, dzięki!

Jaki zasięg osiąga wersja superheterodynowa w wersji RXH? Czy takie urządzenie występuje też w wersji prostego radiopowiadaniania między budynkami?
    krzbor
    Poziom 19  
    Satel podaje 200m dla wersji zwykłej i 300m dla RXH. Te wyniki wydają się nierealne. Gdy odbiornik jest w domu, a pilot zapięty do kluczyka w stacyjce samochodu to działa na kilkadziesiąt metrów. W większości przypadków to wystarczające. Biorąc jednak dane Satela widać, że wersja RXH ma o 50% lepszy zasięg niż RX.
    Jeszcze jedno rozwiązanie, które stosuję - kolektor tranzystora (a więc też jedna z nóżek cewki przekaźnika) nadaje się nie tylko do równoległego starowania, o którym pisałem w poprzednim poście, ale też do odczytu. Możemy zatem z użyciem ESP zrobić logowanie aktywności odbiornika. Możemy też sterować innym urządzeniem np. zapalić na kilka minut oświetlenie gdy otwieramy bramę wjazdową czy garaż. To rozwiązanie ma tę zaletę nad przecinaniem ścieżek, że nie uszkadzamy płytki, co może być istotne w przypadku gwarancji (przed reklamacją wystarczy odlutować nasz przewód). Aby się podłączyć wystarczy tranzystor (emiter do masy, a kolektor układu do bazy naszego tranzystora przez rezystor np. 22k) Można też podłączyć od od razu dzielnik napięcia na rezystorach aby zmienić poziomy napięć i dostosować np. do ESP (tu też opór powinien być w miarę wysoki, aby nie zakłócać pracy układu). Bardzo ciekawa jest wizja odczytu stanu z pełną separacją galwaniczną - wystarczy transoptor z rezystorem podpięty równolegle do cewki przekaźnika. Jak widać możliwości jest wiele.
    weryfany
    Poziom 25  
    To i ja wtrącę kilka groszy... stosuję go od kilku lat, proponuję wykorzystać piloty typ MPT300 (MPT350 jeśli zastosujemy najnowsze odbiorniki obsługujące te piloty) wszystkie mają 5 przycisków (6 kanałów do wykorzystania), często klienci mają system alarmowy i dodanie odbiornika do bramy wjazdowej i garażowej rozwiązuje problem wielu pilotów ... ale jak masz system alarmowy SATEL-a np. versa z modułem VERSA-MCU to masz wówczas monitoring słabej baterii w pilocie sygnalizowanej w systemie alarmowym (normalnie nie wiemy kiedy baterię należy wymienić a tym sposobem centrala alarmowa nas poinformuje o tym fakcie że czas na jej wymianę).
    Żeby jeszcze była wisienka na torcie proponowałbym jeszcze zakup GKX-1 i ... no właśnie czego chcieć więcej !
    Podpowiem że można mieć każdy rodzaj systemu alarmowego i dodać tylko odbiornik pilotów SATEL-a (załącz-wyłącz) i tu mamy już bardzo ładny i trwały pilot z pokaźną ilością funkcji.

Proszę skomentować mój post
    Pozdrawiam

ps. Satel właśnie uśmierca swoje starsze odbiorniki i piloty aby nie były kompatybilne z nowymi czyli mając stary odbiornik - nowych pilotów już nie w programujemy... mają być nowe odbiorniki można dodać poprzednie i nowe. Czyli taka zmiana by poprawić bezpieczeństwo kosztem klienta który już posiada od lat urządzenia Satel-a. Tak to ja widzę.

Tak czy inaczej jeśli chcesz mieć 1 pilot radzę się wstrzymać na pojawienie się nowych odbiorników SATEL-a