Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Whirlpool ARC8120/1/IX - Chłodziarka nie działa/oblodzenie w zamrażarce

YAHU73 12 Maj 2020 21:18 885 41
    YAHU73
    Poziom 3  
    Na tym kondensatorze pomierzyłem 1,9µF (ale na wlutowanym w płytkę, można?, jest on dodatkowo przyklejony do płytki)
    Oznaczenie na diodzie IN5338B-1szt, IN5349B-2szt
  • HelukabelHelukabel
    jack63
    Poziom 42  
    Kondensator zostaw.
    Wymień elektrolit
    Poszukaj data sheet do diod w necie aby wiedzieć czym są.
    Skompletuj płytę.
    Potem ostrożnie podaj zasilanie i zmierz naoięcie na elektrolitach.
    Dla bezpieczeństwa płyty, nie Ciebie niestety możesz włączyć w szereg z zasilaniem zwykłą żarówkę małej mocy.

Dodano po 9 [godziny] 29 [minuty]:

YAHU73 napisał:
    Oznaczenie na diodzie IN5338B-1szt, IN5349B-2szt

To są zenerki 1N5338 (5.1V) i 1N5349 (12V). Te ostatnie mogą być połączone szeregowo lub może być gdzieś zenerka 24V, bo przynajmniej jeden przekaźnik ma cewkę 24VDC.
    Kondensator szeregowy trzeba będzie wylutować i zmierzyć pojemność. A najlepiej wymienić jak będą jakiekolwiek podejrzenia. Ma olbrzymi wpływ na poprawność zasilania wszystkich elementów płyty.
    Na razie zostaw, i tak nie masz zastępcy, a porządny trudno kupić.
  • HelukabelHelukabel
    YAHU73
    Poziom 3  
    Pomiar napięcia na kondensatorach elektrolitycznych:
    -24,4V (ten który był "spuchnięty" o pojemności 680µF)
    -4,7V (ten drugi o pojemności 1000µF, w załączeniu zdjęcia) Whirlpool ARC8120/1/IX - Chłodziarka nie działa/oblodzenie w zamrażarce Whirlpool ARC8120/1/IX - Chłodziarka nie działa/oblodzenie w zamrażarce
    To jak, mogę to pudło składać :shii: ?
    jack63
    Poziom 42  
    Ciut małe to napięcie do zasilania procesora 4.7V. Może to być wpływ utraty pojemności prze kondensator 2.2µF. Złóż, ale nie zamykaj i to tak aby się dało jeszcze coś pomierzyć. Czy lodówka ma wyświetlacz? Jeżeli tak, to czy pokazuje on mierzoną temp w komorach? Jeżeli tak to porównaj odczyty czujników z zewnętrznym termometrem gdy jest wszystko ciepłe, a potem próba bojem. :D
    Termometr, ale taki z sondą na kabelku, np. zaokienny elektroniczny by się bardzo przydał.
    Ja używam po prostu DS18B20 z prostym układem do portu szeregowego i zapisuję na komputerze i pięknie widać jak układ pracuje. Taką malutką sondę można nawet umieścić na parowniku. Wtedy wyraźnie widać cykl odszraniania.
    YAHU73
    Poziom 3  
    Dzięki za info.
    Mój delikatny błąd przy ustawieniu zakresu pomiarowego dla pomiaru kondensatora 1000µF, na zakresie do 200V jest jak na zdjęciu 4,7V, jak zmieniłem zakres na do 20V pomiar ciut podskoczył do 4,95V - to trochę lepiej :wink: Lodówka jest bez wyświetlacz (no w końcu 15 lat 8-O ) Dodatkowo po przeanalizowaniu schematu który "odkryłem" na skraplaczu, stwierdzam że jest to tzw. schemat uniwersalny (w mojej lodówce nie ma drugiego wentylatora i czujki temperaturowej w lodówce, napływem powietrza zimnego do lodówki steruje układ kapilary z klapką i ręcznym regulatorem/"potencjometrem"). Na razie zrobiłem tak: lodówka odpalona :D , nie założyłem w zamrażarce osłony parownika z wentylatorem, chcę "optycznie" zaobserwować odmrażanie parownika (czy grzałka działa :P ).
    Także: "rozpoznanie bojem".
    Dam znać jak coś zaobserwuję.

Niestety nie dysponuję takim termometrem :-?
    jack63
    Poziom 42  
    YAHU73 napisał:
    nie założyłem w zamrażarce osłony parownika z wentylatorem, chcę "optycznie" zaobserwować odmrażanie parownika (czy grzałka działa

To zły pomysł. Możesz nawet uszkodzić sprężarkę, bo prawie pozbawisz parownik naoływu ciepła i ciecz dostarczona przez kapilarę nie odparuje tylko wróci do sprężarki, a ona pompą nie jest!
    Pisałem jak sprawdzić cykle odszraniania! Termometrem.
    Zadnego zaglądania. Drzwi mają być zamknięte, bo wtedy staje wentylator parownika.
    YAHU73
    Poziom 3  
    OK. Spróbuję zorganizować jutro termometr z kapilarą. Na razie wyłączam, dzisiaj już jej nie będę składał. Dzięki za uwagę.
    YAHU73
    Poziom 3  
    W przyszłym tygodniu będę miał termometr z sondą i możliwością podpięcia do komputera, także dam znać po sprawdzeniu pomiaru temperatury. Dziękuję za pomoc i odezwę się w przyszłym tygodniu.
    Pozdrawiam.
    jack63
    Poziom 42  
    YAHU73 napisał:
    przyszłym tygodniu będę miał termometr z sondą i możliwością podpięcia do komputera, także dam znać po sprawdzeniu pomiaru temperatury.

Ok. Ale, jeżeli pokrywa z wentylatorami nie jest montowana na sto wkrętów, to możesz zmontować i uruchomić lodówkę już.
    Niech normalnie popracuje i za te kilka dni zobaczysz jak się sprawuje. Tzn. czy bryła lodu znowu nie rośnie.
    Pasuje też sprawdzić organoleptycznie temperatury w kilku newralgicznych miejscach po jakimś kwadransie od włączenia i potem po godzinie.
    Chodzi o skraplacz. Jak jest na wierzchu, to należy go omacać czy ma w miarę jednakową temp na całej powierzchni poza wlotem gorącego gazu ze sprężarki.
    Rura ssąca sprężarki powinna być wyraźnie chłodniejsza niż otoczenie.
    YAHU73
    Poziom 3  
    Co do temperatury skraplacz to jest OK. Zajrzałem też do parownika, też jest OK, ale po 12 godzinach to jeszcze za wcześnie chyba? Otworzenie drzwi nie wyłącza wentylatora, nie kojarzę czy wcześniej tak się działo.
    Poprawiłem TONI_2003 :arrow:
  • Pomocny post
    jack63
    Poziom 42  
    YAHU73 napisał:
    Zajrzałem też do parownika, też jest OK, ale po 12 godzinach to jeszcze zawczśnie chyba?

Nie wiem jak jest w tej lodówce realizowane odszranianie. W sensie określenia momentu włączenia grzałki. Oczywiście powyłączeniu sprężarki wcześniej. Metod może być wiele. Od najprostszej czyli w stałych odcinkach czasu po wyrafinowane z pomiarami temp parownija i czasem dochodzenia do temp zadanej w komorze. Jednak przez 12 godzin powinien zajść przynaajmniej jeden cykl odszraniania.
    Niestety twoje oglądanie parownika zaburzyło te cykle.
    Dlatego pisałem o czujniku na kablu i rejestracji.
    "Recznie" można by było mierzyć temp parownika przez pomiar napięcia na termistorze parownikowym, ale trzebaby znajomości jego charakterystyki lub jej zdjęcia przy oomocy termometru zewnętrznego. Czyli powrót do pierwszej metody. Niestety stetowniki nie są "rozmowne" i choć znają temperatury to nie chcą ich pokazać.
    Cierpliwości.
    YAHU73 napisał:
    Otworzenie drzwi nie wyłącza wentylatora, nie kojarzę czy wcześniej tak się działo.

Różnie z tym bywa. Nie ma reguły. Ważne że działa.
    Przewiduję, że będzie ok.
    YAHU73
    Poziom 3  
    Dzień dobry

Panowie - ogłaszam sukces :d, bardzo dziękuję za pomoc (gdyby nie WASZE zmobilizowanie mnie na początku, to lodówka obecnie byłaby w punkcie selektywnej zbiórki) :please: Pozdrawiam :sm9: .

PS.
    Mam nadzieję, że jeszcze trochę posłuży :) i jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :please: