Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toyota Tercel 4wd 1988 - Brak iskry problem w cewką zapłonową?

05 Maj 2020 22:06 204 4
 • Poziom 2  
  Witam Serdecznie Szanownych Forumowiczów.

  Chciałem prosić o pomoc w kwestii mojego auta jakim jest już niemal yountimer - Toyota Tercel 4wd AL25 (Silnik 3AC - 1,5) Rocznik 1988

  Zeszłego roku postanowiłem umyć silnik i po tym zabiegu nie mogę dość z Nią do ładu...(nie odpala)

  Wymieniłem niemalże wszystkie elementy układu zapłonowego: nowe świece, nowe kable wysokiego napięcia, nowy rozdzielacz i palec, nowy przerywacz. Ostatnią podejrzaną była cewka zapłonowa. Ponieważ miałem zapasowe stare cewki - używki z poprzednich tercelek, podmieniłem ją - auto odpaliło dwa razy ale chodziło nierówno (objaw jak przy przestawionym zapłonie, bądź nie odpalały wszystkie cylindry). Niestety później samochód już nie odpalił.

  Co nieco mnie niepokoiło gdy podłączam wtyczkę z "+" do cewki na biegunie "-" gdzie powinna być podpięta masa pojazwia się również 12 V na włączonym zapłonie. Czy tak powinno być? Byłęm przekonany iż mam uszkodzone cewki zapłonowe ale dziś odebrałem od kuriera nową cewkę (NGK U1068) - po podłączeniu do wtyczki objaw jest ten sam jest 12V na biegunie "-"

  Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem gdzie szukać...

  Serdecznie Pozdrawiam
  JACK
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Tak to jest cewka na biegunie /-/ też będzie plus do czasu uruchomienia silnika.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  No a kondensator też powinien być nowy. No i odpowiednia przerwa na przerywaczu powinna być. Tak jak podaje instrukcja. Początek rozwarcia styków przerywacza według instrukcji.
 • Poziom 2  
  Witam Serdecznie

  Szanowni Forumowicze dziękuje za informację. Podejrzewam jeszcze jedną przyczynę -problem w instalacji. Nie jestem pewien czy wiązka nie jest gdzieś uszkodzona od bieguna "-" na cewce zapłonowej do wtyczki na wejściu do aparatu zapłonowego i dalej przerywacza. Znalazłem wczoraj nieco niewyraźny schemat instalacji zapłonu do tego pojazdu. Czy mógłbym poprosić szanowne grono o konsultację czy mógłbym w celach diagnostycznych podciągnąć przewód z "-" przy cewce zapłonowej do wtyczki na aparacie zapłonowym. Czy taki zabieg nie spowoduje jakiejś awarii? W załączniku nieco niewyraźny schemat.

  Drugie pytanie jak mogę sprawdzić czy kondensator jest sprawny? Zakup jakichkolwiek części do tego modelu jest problematyczny... Toyota Tercel 4wd 1988 - Brak iskry problem w cewką zapłonową?
  Toyota Tercel 4wd 1988 - Brak iskry problem w cewką zapłonową?
 • Poziom 2  
  Problemem okazał się być uszkodzony kondensator. Bardzo dziękuje za sugestię i pomoc !!!

  Pozdrawiam
  Jacek