Dziękuję za podpowiedź, ale zostanę przy tej niedoskonałej wersji. Mimo tego, będzie to mój dotychczas najbardziej złożony układ. Jeśli będzie działał mniej więcej tak jak przewiduję, to już będzie sukces.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over there_jta_ wrote:Dodam, że zamiast R1 mam potencjometr 100K i kondensator C1 jest 100uF. Dzięki temu reguluję czas działania układu NE555. Jest ustawiony na ok 7s.Chwilowe połączenie do masy pinu 2 NE555, albo kolektora T1 (to już może nie być chwilowe) powinno dać na pinie 3 stan wysoki przez około 1 sekundę.
_jta_ wrote:Podłączenie na chwilę pinu 2 od NE555 do masy powoduje zadziałanie układu na ustawione ok 7s.Chwilowe połączenie do masy pinu 2 NE555, albo kolektora T1 (to już może nie być chwilowe) powinno dać na pinie 3 stan wysoki przez około 1 sekundę.
wprost123 wrote:Przed rezystorem R4 jest 4,1V (ta sama szyna co z transoptora). Mierząc na nóżkach T1 to między kolektorem a emiterem nie ma napięcia.Czy na kolektorze T1 jest napięcie stałe +5V (względem emitera)? Jeśli tak, to C2 nie styka, albo jest wadliwy. Jeśli nie, to sprawdź napięcie na bazie T1. Jeśli 0, to sprawdź R4.
_jta_ wrote:W stanie oczekiwania na zadziałanie czujki na wyjściu transoptora ma być 0V. A podłączenie tam nóżki 8 NE555 nie zgadza się ze schematem w #122.
krisRaba wrote:D z jednego rejestru jest podłączone przez przekaźnik do masy i na nim jest 0,1-0,2V ale pewnie nie jest to problem.A jakie masz napięcie na D w obu stanach czujki?
_jta_ wrote:Wyjąłem transoptor i dalej tak samo. Czyli chyba gdzieś indziej nie przez transoptor D rejestru dostaje + i dlatego uruchamia rozświetlanie.Może te 10k ściągający do masy nie kontaktuje? Ale R6-R5 też powinny ściągać do masy.
krisRaba wrote:A sprawdź jeszcze wyjście czujki, czy tam faktycznie jest na stałe 12V oraz masa gdy załączona lub przerwa gdy wyłączona.. Bo jeszcze się zaraz okaże, że to jakiś patent z badaniem ciągłości w obwodach czujek i daje pełne zasilanie lub zasilanie przez rezystor
krisRaba wrote:Eeeee. Raczej nie. To jest najtańsza czujka jaka była w sklepie. Na aliexpress te czujki też są najtańsze. Więc pewnie nie ma takich bajerów.To może być to o czym pisałem, że bez aktywacji ona posiada jakiś stan do detekcji, że jest podpięta, ale nieaktywna. Dzięki temu jak ją ktoś w trakcie włamu wyrwie ze ściany, albo przetnie kabel, to centralka się o tym dowie.
krisRaba wrote:Czujka ma chyba fototranzystor (załączam zdjęcie) który przy oświetleniu ściąga jej zasilanie do masy (tak mi się wydaje jako osobie zielonej w elektronice). Nie jest tak, że trzeba zupełnej ciemności żeby czujka zadziałała. Pewnie gdybym wyciął ten (chyba) fototranzystor to czujka reagowałaby nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, ale teraz czułość czujki jest w miarę OK.Nie wiem, czy znaczy to, że ma coś w rodzaju funkcji zmierzchowej,
_jta_ wrote:Rzeczywiście, błąd. Fototranzystor wg Google-a najczęściej wygląda trochę jak dioda.Ja tutaj widzę fotoopornik (ten z czerwonym wężykiem).
_jta_ wrote:A może zamieniłeś wejście z wyjściem? To może powodować niewłaściwe działanie.
_jta_ wrote:Nie. Wygląda na to, że druga czujka uruchamia się gdy układ z NE555 przestaje podawać napięcie na 3 nóżkę. Do tej nóżki oprócz bazy T1 (podłączony przez opornik 10K) podłączyłem też równolegle diodę przez rezystor 1K, żeby pokazywała mi kiedy układ NE555 generuje impuls. Gdy ta dioda gaśnie, to załącza się druga czujka i przekaźnik od niej.A czy to zadziałanie drugiej czujki nie jest skorelowane z wyłączeniem przekaźnika od pierwszej?
krisRaba wrote:Na scalaku przy OUT-cie nic nie jest napisane, albo tekst jest tak mały że nie widzę.Ten scalak w SO8 nie jest zatem na wejściu, tylko na wyjściu. Możesz odczytać oznaczenia z niego?
_jta_ wrote:Wyjście i wejście są poprawnie podłączone. W czujce też nie da się obrócić płytki bo ma z jednej strony potencjometr który nie zmieściłby się z drugiej strony.A może zamieniłeś wejście z wyjściem?