Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia UKF przez plafon LED

06 Maj 2020 11:24 378 9
  • Poziom 8  
    Witam.
    Zainstalowałem w kuchni plafony LED na napięcie 230 V, które jednak powodują zakłócenia w odbiorze radia w zakresie UKF.
    Proszę o informację czy można temu jakoś zaradzić.
    Pozdrawiam.
    Stefan
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 8  
    Jakaś podpowiedź? Jakie kupić?
  • Poziom 8  
    Kontaktowałem się z kilkoma sprzedawcami na Allegro. Zgodnie stwierdzili, że się nie da...
    Ale ja wierzę, że na Elektrodzie znajdzie się ktoś, kto mi pomoże.
    Czy ktoś zdoła ogarnąć ten temat ? :)
  • Poziom 25  
    Zwróć sprzedawcy i wymień na inne. Powiadom o fakcie sprzedaży tego wyrobu UKE.
    Kto jest producentem tego plafonu?
  • Poziom 34  
    swoyski napisał:
    powodują zakłócenia w odbiorze radia w zakresie UKF

Czy występuje to na jednym czy na kilku różnych odbiornikach? Na określonych stacjach czy wszystkich w zakresie?
  • Poziom 8  
    Zakłócenia występują na wszystkich odbiornikach w całym domu, wszystkie stacje powyżej 100 MHz. Zakłócenia UKF przez plafon LED Zakłócenia UKF przez plafon LED Zakłócenia UKF przez plafon LED Zakłócenia UKF przez plafon LED
  • Specjalista elektryk
    Dlaczego ja nie jestem zaskoczony? :D Oprócz faktu, że ten plafon nie spełnia wymogów w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej (Dyrektywa EMC), prawdopodobnie nie spełnia również wymogów bezpieczeństwa (Dyrektywa LVD). Jeśli korpus tego plafonu jest metalowy to zasilacz powinien (a tak nie jest) zapewniać napięcie bezpieczne po stronie wtórnej (SELV). Wynika to z faktu, iż moduł (taśma) LED osadzony jest bezpośrednio na metalowym korpusie (obrzeżu) plafonu i niemożliwe jest zapewnienie wytrzymałości izolacji na poziomie 3kVAC. No ale.... jest tanio!

Zalecenie: Co najmniej wymiana tego zasilacza CC na SELV, zgodnego z LVD oraz EMC. Na Twoim miejscu jednak zwróciłbym towar sprzedawcy i rozejrzałbym się za czymś porządnym.