Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[VBA] Excel, makro dla pliku

06 Maj 2020 15:11 495 23
 • Poziom 3  
  Witajcie,
  mam ogromną prośbę o pomoc w stworzeniu makra dla pliku. Męczę się z tym już kilkanaście godzin i niestety brakuje mi zwyczajnie wiedzy programowania VBA. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc stworzyć marko? Wkrokach opiszę co chciałbym, aby makro robiło.
  1.Po naciśnięciu przycisku ( wiem jak przypisac marko do przycisku) odblokuj aktualny skoroszyt.
  2. Jeżeli pojawiła się nowa pozycja w zakresie A5:170 to wpisz w kolumnie J(w tym samym wierszu) bieżącą datę. - [Nie zmieniaj daty poprzednich pozycji, które zostały wpisane wcześniej]
  3. Jeżeli uzupełniono w tym samym wierszu kolumnę A,B,D,E,F to chciałbym polecenie w makro, aby wymusiło wypełnienie kolumny M w tym samym wierszu, jeśli tego nie zrobiono to wyświetli się komunikat " Wpisz swój podpis", jeśli kolumna M jest nie uzupełniona to niech marko nic nie robi. Jeżeli została uzupełniona to...
  4. Jeżeli w kolumnie L w arkuszu "Spis" znajduje się pozycja "ZŁOM" to skopiuj WARTOŚĆ z tego wiersza z kolumny od A,B i wklej do skoroszytu "Zezłomowane" w kolumnę B,C w najbliższy pusty wiersz. Po operacji usuń wartości z arkusza"Spis"
  5. Skopiuj WARTOŚĆ z arkusza "Spis" kolumna D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N i wklej do arkusza "Zezłomowane" w kolumnę E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O.Po operacji usuń wartości z arkusza"Spis"
  6. Wpisz w pozycji L w arkuszu "Zezłomowane" "Za mała ilość" dla tych wartości
  7. Skopiuj z arkusza "Zezłomowane" wcześniej wklejone NOWE WARTOŚCI zakres B,C,E,F,G,H,I,J,K,L i wklej do arkusza "Raport złomowania" w pierwsze wolne wiersze od 13 do 35 wiersza w kolumanch A,B,D,G,I,J,K *. oraz jeśli zostały zapełnione to w pierwsze wolne wiersze od 49 do 71.

  *Arkusza ma ukryte kolumny dlatego przy kopiowaniu ręcznym wkleja się wsystko poprawnie

  Po wykonaniu wszystkich operacji chciałbym, aby makro przeniosło mnie do arkusza Spis i pokazało wszystkie pozycje znajdujące się w tym arkuszu.
  Na koniec zablokowało wiersz 1,2,3,4 oraz kolumny G,H,I,K,L.

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Oczywiście sam nadal z tym walczę.
  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Można zobaczyć, co Ci się udało napisać?
  Potrzebujesz pomocy, czy gotowego rozwiązania?
 • Poziom 3  
  Hej, oczywiście. Jutro wyśle kod, który napisałem wspólnie z kolegą. Niestety nie działa on tak jakbym chciał, a im bardziej w nim grzebie, tym dziwniejsze rzeczy się dzieją z danymi. 😉
 • Poziom 3  
  Hej, poniżej kod, który mam do tej pory. Niestety nie działa tak jakbym chciał, nie bardzo wiem jak go nawet skorygować i odpowiednio wkleić komendy. To jest zrobione poprzez nagrywanie, także amatorka...
  Kod: VBA
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Chciałbym, żeby makro kopiowało wszystko co zostało przefiltrowane w "Spis końcówek lotów" jako ZŁOM
  Wklejało w wolne wiersze w arkuszu "Zezłomowane" - najpierw A,B("spis końcówek lotów"), potem D-N("spis końcówek lotów")
  Wpisywało w pojawiające się pozycje "Za mała ilość" w arkuszu "Zezłomowane" w kolumnie L
  Kopiowało nowe pozycje z arkusza "Zezłomowane" (kolumny B-L) do arkusza Raport złomowania (Przy kopiowaniu 1:1 jest OK, bo w raporcie są zrobione specjalnie ukryte kolumny żeby tak się wklejało)w pierwszy wolny wiersz od 13 do 35, a jeśli ten jest zapełniony to od 49 do 71.
  Następnie, uwuwa pozycje ZŁOM z arkusza "spis końcówek lotów" i pokazuje wszystkie inne pozycje, które w nim się znajdują.
  Zablokowywuje w akruszu "Spis końcówek lotów" wiersz 1-4 (z możliwością sortowania, filtrowania,formatowania) oraz kolumnę G-I, K-L.

  Tak to wygląda ;/

  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Bez pliku ciężko pisać kod.

  Cytat:
  w "Spis końcówek lotów" jako ZŁOM


  Domyślam się, że 'spis końcówek...', to nazwa arkusza. Ale co to 'złom', to nie mam pojęcia.
 • Poziom 3  
  Hej, no tak.
  Może będzie prościej i dołącze plik, ale na forum nie mogę wrzucić rozszerzenia xlsm
 • Poziom 3  
  Dziękuję.
  Niestety nie działa jeszcze tak jak potrzebuję ;/
  Pozmieniałem trochę zakresy danych, ale jest kilka rzeczy do zrobienia.
  1. Podczas kopiowania z "Spis końcówek lotów" do "Złomowanie" makro wkleja dane tak jak leci, a powinno wpisywać w pierwszy wolny wiersz od B3 do nieskończoności tak na prawdę tylko ZŁOM. W tej chwili usuwa mi również dane, które były już wcześniej w tym arkuszu "Zezłomowane".
  2. Raport złomowania się nie generuje tzn. dane nie kopiują się do raportu. Wyskakuje błąd jak w załączniku. Do raportu powinny trafić pozycje TYLKO najświeższe czyli te, które w tym makro były kopiowane ze "Spis końcówek lotów"
  [VBA] Excel, makro dla pliku
  3. W arkuszu "Spis końcówek lotów" makro zostawia filtrowanie na "ZŁOM" w kolumnie L, a powinien włączyć filtrowanie na "Zaznacz wszystko", tak aby pokazał wszystkie znajdujące się w nim pozycje.
  4. Z arkusza "Spis końcówek lotów" powinien usunąć wcześniej skopiowane pozycje ZŁOM
  5. Marko powinno ponownie zablokować arkusz "Spis końcówek lotów" o kolumny G,H,I,K,L oraz wiersz 1,2,3,4

  Byłbym wdzięczny za pomoc z tym problemem, pozdrawiam serdecznie :sm9: .
 • Poziom 38  
  Makro wcale nie filtruje kolumny L, żadnej nie filtruje.
  Spróbuj ustawić filtr w kolumnie L na złom. Zobacz co się dzieję z zawartością tej kolumny. Najpierw popraw błędy w arkuszu, a potem można pisać kod.
 • Poziom 3  
  Hm... ;/
  Rozumiem, że znajduje ZŁOM w danym zakresie i jeśli znajdzie to dany wiersz przenosi do arkusza "Zezłomowane".
  Tak też jest OK, ale dlaczego po uruchomieniu makra, w arkuszu "Spis końcówek lotów" widnieja tylko ZŁOM.
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc "błędy w arkuszu".
 • Poziom 38  
  Cytat:
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc "błędy w arkuszu".

  Jak wyżej, wyfiltruj kolumnę L na ZŁOM i zobacz, co sie dzieje z danymi.
 • Poziom 3  
  Gdy wyłącze filtry w tym pliku to po uruchomieniu makra dane kopiują się bez fragmentu zaznaczonego na żółto.
  Jeśli filtr jest włączony to kopiuje w taki sposób, że fragment na żółto się pojawia (czyli kopiuje również puste komórki z formułami). Innych różnic nie znalazłem, błąd wyskakuje w każdej z nich.
 • Poziom 3  
  PRL napisał:
  U mnie, jak na filmie.


  Wydaje mi się, że to wina wersji excel. Ja mam MS Office Professional Plus 2019, wersja Excel 1808. ;/
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Pewnie ktoś z wyższą wersją się odezwie, żeby Ci pomóc.:)
 • Poziom 3  
  Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mnie wspomóc swoją wiedzą
 • Poziom 35  
  Jeżeli w kolumnie L zamiast formuły opartej na funkcji IFS() (której nie ma nawet w wersji Excel 2016 :cry: ) wprowadzisz formułę:
  =JEŻELI(ORAZ(D5<7000000;D5>6000000);"WIATA";JEŻELI(ORAZ(D5>100000000;I5>150);"WIATA";"ZŁOM")) :idea: to makro kolegi @PRL zacznie działać :spoko: - wystarczą drobne korekty kolumn do których wklejane są dane ze "Spisu końcówek lotów" :D
 • Poziom 3  
  Zastosowałem tą formułe do kolumny L, ale niestety z marnym skutkiem ;/
 • Poziom 3  
  Prot napisał:
  Kafelkowy1 napisał:
  Zastosowałem tą formułe do kolumny L, ale niestety z marnym skutkiem ;/
  :?:
  Co to niby znaczy ? Formuła zmieniła sposób działania arkusza :D :?: Czy makro w ogóle nie ruszyło, czy tylko nie spełnia Twoich oczekiwań :?:


  Hej, przepraszam nie doprecyzowałem.
  Otóż w tej chwili poniższe makro wkleja wszystko tak jak oczekuję w pozostałe akrusze natomiast nie kopiuje wszystkich pozycji oznaczonych jako złom. Kopiuje i uwuwa jedynie zakres od A8 do b9 ( oraz inne kolumny- poprawnie). Chciałbym, aby makro działało tak samo w lecz w zakresie od wiersza 5 do wiersza 170, ale TYLKO w stosunku do pozycji wyświetlonych jako ZŁOM.

  Co ważne: aktualnie przy kopiowaniu z arkusza "Spis końcówek lotów" do "Zezłomowane" makro nie szuka pierwszego wolnego wiersza w skutek czego usuwa rekordy, które już w "Zezłomowane" się znajdują.
  Kod: vbscript
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 35  
  Kafelkowy1 napisał:
  Hej, przepraszam nie doprecyzowałem.

  Jak wynika z załączonego pliku - nie zamierzasz korzystać ani z kodu kolegi @PRL, ani z moich porad odnośnie zaniechania używania funkcji IFS :?:, która blokuje kod VBA dla wszystkich wersji Excela poniżej tej 2019 :cry:
  Proponuję zatem koledze zamiast nagrywać nowe makra wykorzystać pozyskany uprzednio kod poprzez modyfikację - dostosowanie w szczegółach do Twoich potrzeb :idea:
 • Poziom 3  
  Prot napisał:
  Kafelkowy1 napisał:
  Hej, przepraszam nie doprecyzowałem.

  Jak wynika z załączonego pliku - nie zamierzasz korzystać ani z kodu kolegi @PRL, ani z moich porad odnośnie zaniechania używania funkcji IFS :?:, która blokuje kod VBA dla wszystkich wersji Excela poniżej tej 2019 :cry:
  Proponuję zatem koledze zamiast nagrywać nowe makra wykorzystać pozyskany uprzednio kod poprzez modyfikację - dostosowanie w szczegółach do Twoich potrzeb :idea:


  Ależ przeciwnie. Otóż rzecz w tym, że ani z makrem od kolegi, ani ze zmianą formuły plik nie działa tak jak powinien. Ciągle robi błędy opisane w poprzednim poście.

  Poniżej wywysłam ten sam plik z zastosowaniem tych rad. Niestety, tak jak wspomniałem, na moim excelu działa to identycznie jak wcześniej.