Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja odzysku czynników chłodniczych

miroslaw wielki 06 Maj 2020 18:32 3075 35
  • Stacja odzysku czynników chłodniczych

Witam. Głównym założeniem konstrukcji jest chęć zbudowania czegoś samemu. Jeszcze ma kilka niedoróbek, ale urządzenie działa wyśmienicie. Napędzane jest agregatem NEK6210GK. Skraplacz GTB COILS 570 został podzielony na dwie sekcje: ssącą i tłoczącą. Zastosowano dwa zawory włoskie na wejściu i wyjściu z urządzenia: zawór pomiędzy agregatem a separatorem ssącym z demontażu, to samo zawór do oczyszczania separatora HP z oleju. Wentylator włoski nieznanej marki używany. Separator ssący owinięty 100-watowym kablem grzejnym 230 V przymocowany do obudowy koszulką termokurczliwą fi 80 mm. Manometr glicerynowy do 16 bar. Rama polutowana z kształtowników aluminiowych. Uchwyt wygięty na gorąco palnikiem z rurki fi 12 nierdzewnej. Wizualnie może nie jest za piękny, ale chodzi raczej o pracę i funkcjonalność. W wolnej chwili będzie wakuometr na ssaniu, tylko zastanawiam się od -1 do 3? 5? 9 bar? Proszę moderację o ewentualne poprawki błędów w tym poście. Ewentualnie odpowiem na pytania.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Specjalizuje się w: złota rączka, szpitalny włóczykij.
    miroslaw wielki napisał 3395 postów o ocenie 121, pomógł 137 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2019 roku.
  • Texa PolandTexa Poland
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    No i fajnie. Tylko pamiętaj u używaniu tej stacji wyłącznie na trzeźwo ! Poniżej panelu sterowania czai się większa groźba od koronowirusa, w postaci tego niczym nie osłoniętego przekaźnika rozruchu kompresora. No i młotkiem z tworzywa wyprostuj te luty ramy.
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Te luty tak zostaną. Bedzie docelowo obudowa z blachy aluminiowej. A ten dekielek na agregat założę

Dodano po 8 [minuty]:

Separatory sam pospawałem. Kilka rad dostałem od ArturaAVS. Za co dziękuje. Czekam na krytykę i pochwały.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    miroslaw wielki napisał:
    W wolnej chwili bedzie wakuometr na ssaniu tylko zastanawiam sie od -1 do 3? 5? 9bar?

Zależy jakie przeznaczenie, można zdobyć z odzysku manowakuometry od chłodni samochodowych Thermoking -1 do 12 Bar. Przy upale, możesz się zdziwić jakie ciśnienia zobaczysz.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    No i młotkiem z tworzywa wyprostuj te luty ramy.

To ZnAl4, tylko szlifu z wierzchu potrzebuje. Topnik zawarty w lucie (otulina) jest korozyjny.
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Zobaczymy w upały, ale żadnym problemem będzie wymienić manometr. Ten skraplacz świetnie się spisuje. A te luty tp aluwelding china. Ale blacha alum na mojej giętarce dachowej będzie powyginana i zamontowana to zasłoni to.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    miroslaw wielki napisał:
    Zobaczymy w upały ale żaden problem będzie wymienic manometr

W małych układach nie ma problemu, ale tam gdzie jest 5-15 kg czynnika, i na słońcu stoi to możesz się zdziwić. Miałem przypadki że było grubo ponad 15 Bar na ssaniu, i trzeba było dławić bo stacja nie dawała rady.
  • Texa PolandTexa Poland
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    MAŁSZYK napisał:
    Zzieleniałem na poważnie zdolne bestie że tak się zapytam jako laik w tym temacie a po cholerę to ustrojstwo.
    Żeby na Elektrodzie Głupcy i Trolle się dziwowali. :D Tysiące postów na Forum o obsłudze urządzeń klimatyzacyjnych, a ten się dziwi i pyta.

Moderowany przez dondu:

Post raportowany.

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    MAŁSZYK napisał:
    Zzieleniałem na poważnie zdolne bestie że tak się zapytam jako laik w tym temacie a po cholerę to ustrojstwo.

To jest stacja odzysku gazów chłodniczych z instalacji. Np z auta gaz czy z kombajnu możesz ściągnąć z klimatyzacji a nie wypuszczać go w powietrze. Czysta strata takie działanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    MAŁSZYK napisał:
    Żeby na Elektrodzie Głupcy i Trolle się dziwowali. :D Tysiące postów na Forum o obsłudze urządzeń klimatyzacyjnych, a ten się dziwi i pyta.

Krzysiek nie dziw się. Nie każdy jest alpha i omega. W dziedzinie urządzeń operacyjnych mógłbym Cię zaskoczyć. Nie zamieniajmy tego tematu w toalete.
    paladyn
    Poziom 15  
    Bardzo ciekawa konstrukcja, posiadasz może jakiś schemat blokowy jak to wszystko jest połączone?
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Chętnie narysuje i zrobię zdjęcie. Tylko zaznaczam, jest to urządzenie dla kogoś co i kiedy i w jakiej kolejności ma robić. To nie jest texa czy bosch co robi wszytko automatycznie. Tu trzeba pilnować procesu. Zawór między stroną LP agregatu a strona ssąca tzn część skraplacza i separator jest po to, że jak go zamykam po procesie ssania gdy już jest podciśnienie po stronie LP, to mogę np. zrobić co chce po stronie ssącej. Mogę zostawić np. nadciśnienie 0.5 bara w celu zrzucenia oleju z separatora wstępnego LP. Myślę że wykorzystałem różne kombinacje. Zrobiłem szczelny korek do spuszczania oleju z agregatu np. w celu zamiany z Pag na Poe lub każdy inny.
    paladyn
    Poziom 15  
    W sumie możesz rozrysować oba jeśli to nie problem. Osobiście chętnie bym zobaczył jak to zrobiłeś.
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Drugi jest taki sam tylko rurka oleju odzysku wychodzi nie z boku tylko od spodu. A to zeby grawitacyjnie zeszło. Ten od ssania ma wymiary 60x140 mm

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

miroslaw wielki napisał:
    Ło taki ło.

Nastąpiła pomyłka na rysunku wlot to wylpt a wylot to wlot
    Aleksander_01
    Poziom 41  
    Podoba mi pomysł, wykonanie, samozaparcie w realizacji tego projektu, no ogólnie jestem ZA, ale jedno małe pytanie - czy to się opłaca patrząc tylko z punktu ekonomii. Przecież gotowe takie stacje kupisz za 2500 zł, a nawet za 1800.
    maniak0790
    Poziom 21  
    Brakuje presostatu po stronie HP, co będzie jeśli nam się czegoś "zapomni" np odkręcić butle, czy zawór na wyjściu z urządzenia albo stanie wentylator skraplacza.
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Aleksander_01 napisał:
    Podoba mi pomysł, wykonanie, samozaparcie w realizacji tego projektu, no ogólnie jestem ZA, ale jedno małe pytanie - czy to się opłaca patrząc tylko z punktu ekonomii. Przecież gotowe takie stacje kupisz za 2500 zł, a nawet za 1800.

Te za 1.8k to śmieszne zabawki. Robiłem to z przyjemności , nie z chęci jakiś oszczędności.

Dodano po 14 [minuty]:

maniak0790 napisał:
    Brakuje presostatu po stronie HP, co będzie jeśli nam się czegoś "zapomni" np odkręcić butle, czy zawór na wyjściu z urządzenia albo stanie wentylator skraplacza.

Ważna uwaga. Docelowo mial być. Ale na razie nie ma. Zastanawiałem sie nad jakimś volksvwagenowskim. Ale trzeba dawać jeszcze zasilacz 12V i przekaźnik. Moze ktoś by polecił po taniosci presostat na 230V?
    maniak0790
    Poziom 21  
    Po taniości to będzie jakiś presostat kapsułkowy z demontażu.
    Jarzabek666
    Poziom 31  
    A ja zadam takie podstawowe pytanie, bo się tym zajmujecie. Czy jesteście wstanie stwierdzić jaki gaz był w instalacji? Czy tylko po prostu na zasadzie "o coś jest to od razu do butli"...

Bo dość powszechne staje się odzysk czynnika z samochodów z przeznaczeniem na części. I się tak zastanawiam skąd wiadomo że tam nie jest jakiś butan czy inne dziadostwo, które później używają do napełnień...
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Ja podpinam do złącza zawór. Puszczam delikatnie gaz i odpalam palnik przy tym . Jak się jara to lpg jak wali smród że az dusi to możliwe że r134.

Dodano po 5 [minuty]:

ArturAVS napisał:
    Do takich rzeczy to tylko analizator.

Za drogi bajer dla amatora. A lpg nie jest mi obce.
    Carrrot
    Poziom 12  
    Klecę podobną zabawkę. Wykorzystałem cały agregacik od zwykłej chłodni. Największym problemem jest w sumie zrobienie separatora z podgrzewaniem do czynnika. Jak Ci się sprawuje elektryczne podgrzewanie? Bo tak sobie zaplanowałem, żeby do butli po gaśnicy 2kg włożyć wężownicę, puścić przez nią tłoczenie, żeby grzała czynnik, a pozostałe 2 króćce na czynnik i jeden na olej jak u Ciebie.
    Myślicie, że elektryczne podgrzewanie to lepszy pomysł? Wzorowałem się odolejaczem z tego dokumentu. https://www.werther.pl/download/stacjedoklimatyzacji.pdf
    miroslaw wielki
    Warunkowo odblokowany
    Gaśnica ma aluminiową obudowę. Troszkę będzie problem z przejsciem z alu na miedź. Strasznie mi ośnieżało separator. Teraz tylko denko zimnawe przy pracy. A ten kabel sam w sobie się reguluje. Nie przekracza 85 st celcjusza jak patrzyłem pirometrem. Tylko trzeba trochę dlawic na wejsciu. Mogłem zastosować grzanie separatora jak piszesz. Ale za dużo miejsc nieszczelności mi wychodziło. Zobaczymy w praniu jak będzie. Na razie machinu wyssalo gaz z około 15 aut. I killa razy bawilem się destylujac kilka kilo z butli do butli. Jak sie ma palnik i pudełko złączek za 500zl to można rzeźbić na różne sposoby. Rurki fi 6 miedziane to zakupiłem za 20zl cała instalacje lpg z vw na szrocie. Separatory sa z nierdzewki. Dennice i rury kupowane w lokalnej firmie handlujacej stala i aluminium. Zawory wlaczniki kabel itp itd to olx allegro i pozostałości po demontazach. Ten agregat ma niezłego kopa. Sprawdzałem to nawet mając 30 bar na wejsciu lub 40 na wyjściu potrafi wystartować.

Dodano po 3 [minuty]:

A jeszcze na temat podgrzewania wężownicą. Przy małej ilości gazu to myślę ze nie zdąży się nagrzać tak żeby odparować plynny gaz. Mowa o ilości do kg.