Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem

06 Maj 2020 20:35 318 7
  • Spec od sprzętu Unitra
    Witam
    Ostatnio nabyłem generator-wobulator jak w temacie i mam taki problem, że nie wyświetla on mi na oscyloskopie przebiegu p.cz tzn "krzywej dzwonowej". Zamiast niej mam jakieś kreski, przerywane kropki i inne cuda, regulacja podstawy czasu nie przynosi efektu.
    Oscyloskop to Rigol 1102E ustawiony w trybie X-Y, sonda detekcyjna zrobiona według schematu wobulatora K937 tylko z zamienioną diodą germanową na AAP152. Badany sygnał podaję przez W/W sondę na wejście oscyloskopu Y, wejście X podaję na wyj horizontal w wobulatorze jest to sinus 50Hz o regulowanej amplitudzie. W czym może być problem? W załączniku przesyłam serwisówkę niestety w j. niemieckim.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Witam,

Jest mi troszkę trudno pomagać , bo ani wiedza, ani doświadczenie na predestynuje mnie do tego.
    Nie mniej postaram się pomóc. Mam podobny generator z wobulatorem, trochę bardziej rozbudowany. Mam radziecki kombajn i własna konstrukcję - tylko do toru p.cz. FM.

Gorąco polecam użycie klasycznego oscyloskopu CRT w trybie XY (nie każdy mam taką możliwość), cyfrowe pomimo wielu zalet są trochę ułomne. Jak używam NRD-owskiego EO 174A. Kupiłem za 30 zł - sprawuje się świetnie.

W tym Grundigu nie mamy też możliwości dodania markera, co utrudnia działanie.

Tutaj nie ma odrębnego wyjścia na X oscyloskopu i (zakładam) na wejście trzeba podać napięcie sieciowe przez transformator.

Co do sondy to bardzo dużo zależy od miejsca i sposobu podłączenia. Czasami sonda nie jest potrzebna.
    Proszę o schemat radia i wskazanie miejsca detekcji.

Pozdrawiam

Wojciech
  • Spec od sprzętu Unitra
    tarasw napisał:
    Tutaj nie ma odrębnego wyjścia na X oscyloskopu i (zakładam) na wejście trzeba podać napięcie sieciowe przez transformator.
    Możesz rozwinąć tę myśl? Sugerujesz, że zasilanie wobulatora musi być odseparowane od zasilania badanego urządzenia lub oscyloskopu?
    Badane radio to Radmor 5102 podawany sygnał na wejście p.cz od strony głowicy a wyjście to kołek pomiarowy K7.
    Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem
    Wiem, że analogowy oscyloskop byłby lepszy ale na tym chyba też musiałoby to działać.
  • Poziom 16  
    To jest wobulator gdzie jako napięcie przestrajające wykorzystane jest sinusoidalne napięcie sieciowe 50Hz pozyskiwane w transformatora sieciowego generatora.
    Aby krzywa na ekranie oscyloskopu była synchroniczna z przestrajaniem (wobulowaniem) generatora to odchylanie w osi X (poziomej) musi byś sterowane takim samym napięciem.
    Nie ma tego wyjścia w generatorze ale łatwo je pozyskać z użyciem dowolnego transformatora sieciowego, najlepiej z napięciem wtórnym rzędu kilku/kilkunastu woltów (tak by uzyskać całe odchylenie w osi X). Zasilanie generatora i rzeczony transformator winny być połączane do tej samej fazy.

Pozdrawiam,

Wojciech
  • Spec od sprzętu Unitra
    tarasw napisał:
    Aby krzywa na ekranie oscyloskopu była synchroniczna z przestrajaniem (wobulowaniem) generatora to odchylanie w osi X (poziomej) musi byś sterowane takim samym napięciem
    Wejście X oscyloskopu miałem podłączoną do wyjścia horizontal/modulacja zew. w generatorze (gniazdo bnc pod skalą ).
    tarasw napisał:
    Nie ma tego wyjścia w generatorze
    Właśnie to jest to gniazdo co opisałem wyżej. Służy do modulacji zewnętrznej oraz jako wyjście X dla oscyloskopu. Sprawdzone.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ok. myślałem że to jest tylko wejście. Nie znam niemieckiego, schemat pomógł.

Czy można prosić o screenshot z ekranu oscyloskopu? Oczywiście zakładam, że pracuje w trybie XY.

Pozdrawiam,

Wojciech
  • Spec od sprzętu Unitra
    Dziś jeszcze raz się tym pobawię i dodam zdjęcia. Poszukam filtru 10,7Mhz i potestuję na nim bo nie uśmiecha mi się za każdym razem radia rozbierać.
    Tak oscyloskop był w trybie X-Y.

Edit:
    Działa :)
    Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem
    Przepuszczony sygnał przez sam filtr. Nie wiem dlaczego na Radmorze nie działało, chyba coś źle zrobiłem. Dziękuję koledze za zaangażowanie i nie bądź taki skromny bo czytałem Twojego bloga i wiem, że siedzisz w temacie :) Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Całą sztuka polega na takim podaniu sygnału, a zwłaszcza na jego zebraniu (detekcji) by w jak najmniejszym stopniu zakłócić całość toru p.cz. W sprawie Radmorów nie będę się wypowiadał, są lepsi specjaliści, jeszcze nie zebrałem doświadczeń. Na razie jestem w technice lampowej.

Gratuluję i serdecznie pozdrawiam,

Wojciech