Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem

marian1981.02 06 May 2020 20:35 1347 9
Tespol
 • #1
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Witam
  Ostatnio nabyłem generator-wobulator jak w temacie i mam taki problem, że nie wyświetla on mi na oscyloskopie przebiegu p.cz tzn "krzywej dzwonowej". Zamiast niej mam jakieś kreski, przerywane kropki i inne cuda, regulacja podstawy czasu nie przynosi efektu.
  Oscyloskop to Rigol 1102E ustawiony w trybie X-Y, sonda detekcyjna zrobiona według schematu wobulatora K937 tylko z zamienioną diodą germanową na AAP152. Badany sygnał podaję przez W/W sondę na wejście oscyloskopu Y, wejście X podaję na wyj horizontal w wobulatorze jest to sinus 50Hz o regulowanej amplitudzie. W czym może być problem? W załączniku przesyłam serwisówkę niestety w j. niemieckim.
 • Tespol
 • #2
  tarasw
  Level 16  
  Witam,

  Jest mi troszkę trudno pomagać , bo ani wiedza, ani doświadczenie na predestynuje mnie do tego.
  Nie mniej postaram się pomóc. Mam podobny generator z wobulatorem, trochę bardziej rozbudowany. Mam radziecki kombajn i własna konstrukcję - tylko do toru p.cz. FM.

  Gorąco polecam użycie klasycznego oscyloskopu CRT w trybie XY (nie każdy mam taką możliwość), cyfrowe pomimo wielu zalet są trochę ułomne. Jak używam NRD-owskiego EO 174A. Kupiłem za 30 zł - sprawuje się świetnie.

  W tym Grundigu nie mamy też możliwości dodania markera, co utrudnia działanie.

  Tutaj nie ma odrębnego wyjścia na X oscyloskopu i (zakładam) na wejście trzeba podać napięcie sieciowe przez transformator.

  Co do sondy to bardzo dużo zależy od miejsca i sposobu podłączenia. Czasami sonda nie jest potrzebna.
  Proszę o schemat radia i wskazanie miejsca detekcji.

  Pozdrawiam

  Wojciech
 • Tespol
 • #3
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  tarasw wrote:
  Tutaj nie ma odrębnego wyjścia na X oscyloskopu i (zakładam) na wejście trzeba podać napięcie sieciowe przez transformator.
  Możesz rozwinąć tę myśl? Sugerujesz, że zasilanie wobulatora musi być odseparowane od zasilania badanego urządzenia lub oscyloskopu?
  Badane radio to Radmor 5102 podawany sygnał na wejście p.cz od strony głowicy a wyjście to kołek pomiarowy K7.
  Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem
  Wiem, że analogowy oscyloskop byłby lepszy ale na tym chyba też musiałoby to działać.
 • #4
  tarasw
  Level 16  
  To jest wobulator gdzie jako napięcie przestrajające wykorzystane jest sinusoidalne napięcie sieciowe 50Hz pozyskiwane w transformatora sieciowego generatora.
  Aby krzywa na ekranie oscyloskopu była synchroniczna z przestrajaniem (wobulowaniem) generatora to odchylanie w osi X (poziomej) musi byś sterowane takim samym napięciem.
  Nie ma tego wyjścia w generatorze ale łatwo je pozyskać z użyciem dowolnego transformatora sieciowego, najlepiej z napięciem wtórnym rzędu kilku/kilkunastu woltów (tak by uzyskać całe odchylenie w osi X). Zasilanie generatora i rzeczony transformator winny być połączane do tej samej fazy.

  Pozdrawiam,

  Wojciech
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  tarasw wrote:
  Aby krzywa na ekranie oscyloskopu była synchroniczna z przestrajaniem (wobulowaniem) generatora to odchylanie w osi X (poziomej) musi byś sterowane takim samym napięciem
  Wejście X oscyloskopu miałem podłączoną do wyjścia horizontal/modulacja zew. w generatorze (gniazdo bnc pod skalą ).
  tarasw wrote:
  Nie ma tego wyjścia w generatorze
  Właśnie to jest to gniazdo co opisałem wyżej. Służy do modulacji zewnętrznej oraz jako wyjście X dla oscyloskopu. Sprawdzone.
 • Helpful post
  #6
  tarasw
  Level 16  
  Ok. myślałem że to jest tylko wejście. Nie znam niemieckiego, schemat pomógł.

  Czy można prosić o screenshot z ekranu oscyloskopu? Oczywiście zakładam, że pracuje w trybie XY.

  Pozdrawiam,

  Wojciech
 • #7
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Dziś jeszcze raz się tym pobawię i dodam zdjęcia. Poszukam filtru 10,7Mhz i potestuję na nim bo nie uśmiecha mi się za każdym razem radia rozbierać.
  Tak oscyloskop był w trybie X-Y.

  Edit:
  Działa :)
  Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem Wobulator Grundig AS4B - konfiguracja z oscyloskopem
  Przepuszczony sygnał przez sam filtr. Nie wiem dlaczego na Radmorze nie działało, chyba coś źle zrobiłem. Dziękuję koledze za zaangażowanie i nie bądź taki skromny bo czytałem Twojego bloga i wiem, że siedzisz w temacie :) Pozdrawiam
 • #8
  tarasw
  Level 16  
  Całą sztuka polega na takim podaniu sygnału, a zwłaszcza na jego zebraniu (detekcji) by w jak najmniejszym stopniu zakłócić całość toru p.cz. W sprawie Radmorów nie będę się wypowiadał, są lepsi specjaliści, jeszcze nie zebrałem doświadczeń. Na razie jestem w technice lampowej.

  Gratuluję i serdecznie pozdrawiam,

  Wojciech
 • #9
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Ma może ktoś pomysł czy można i w jaki sposób dorobić do tego zestawu generator znaczników?
 • #10
  addrzejda
  Level 2  
  Witam.
  Mam podobny problem jednak ja próbuję wykorzystać do wobulowania generator DDS FY3224 i zastanwiam się czy można go sprząc z PC oscyloskopem Hantek 6104BD. Może ktoś miał podobny problem i wie jak to zrobić. Dodam jeszcze że Hantek 6104BD ma wbudowany całkiem fajny generator i tu też nie bardzo wiem jak sobie poradzić z synchronizacją.
  Z góry dziękuję za pomocne podpowiedzi