Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat, rozdział PEN, dwie szyny GSW

Jan_Werbinski 09 Maj 2020 13:47 1338 52
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Jak dotąd nikt nie zaproponował lepszego rozwiązania.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak dotąd nikt nie zaproponował lepszego rozwiązania.
    Jak sobie kolega wyobraża zaproponowanie rozwiązania ?
    Żeby coś zaproponować należy zrobić projekt.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Jak tylko znajdę projektanta i dowiem się jak zweryfikować jego umiejętności, to natychmiast go zatrudnię.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Druga - niezapowiedziana, w wyniku prac na linii napowietrznej i urwania oraz zwarcia przewodów na sąsiedniej ulicy. Spaliło się sporo drogich urządzeń u sąsiadów. Naprawiali telewizory i kotły CO. U mnie zepsuła się tylko jedna żarówka energooszczędna.
    Na to żaden uziom nie pomoże.
    Trzeba założyć zabezpieczenie przed wzrostem napięcia w sieci elektrycznej.
    Jan_Werbinski napisał:
    Obydwie sytuacje wystąpiły u mnie w ostatnich latach. Pierwsza - kontrolowana, podczas moich prac.
    Tzw.wypadek przy pracy.
    Dlatego prace na instalacji 3-fazoweej wymagają dużego doświadczenia.
    Także instalacja powinna być wykonana z myślą o prewencji takich sytuacji.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Kontrolowana i zamierzona. Celowo.
    Zabezpieczenie przed wzrostem napięcia na PEN? Takie żeby w razie podania dużego prądu zrobiło przerwę, czy grube aby grzało się tylko umiarkowanie kiedy uziemię pół dzielnicy?

Dodano po 8 [godziny] 26 [minuty]:

Spróbujmy od nowa.
    Tak wygląda to teraz. 3x B+C.
    Punkt rozdziału PEN (blok) jest podłączony 50 cm 6mm² do GSW. Szyna PEN też podłączona 50 cm 6mm2 do GSW.

Dodano po 1 [minuty]:

Czy tu jest już poprawnie w kwestii PEN, PE i N?
    jann111
    Poziom 32  
    A jednak po długiej nocy kolega przemyślał parę kwestii... :wink:
    I dobrze.
    Jeśli GSW jest w pobliżu szyny PE to nie ma sensu ich wydzielać lecz zastosować jedną szynę o odpowiednim przekroju.
    Ochronnik 3 polowy, czy wymaga dobezpieczenia szukaj w pdf-ie.
    Podejrzewam, że nie wymaga.
    C25 dalej zbędny.
    Rozłącznik izolacyjny jako wyłącznik główny przed ochronnikiem.
    Przewody z ochronnika mają zbyt mały przekrój, to samo mostek na szynę N.
    Uparty jesteś więc rysuj dalej, bo powoli coś do Ciebie dociera.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Czyli rozdzielenie N, PEN i PE jest poprawne jeśli pominiemy 6mm²?
    Zdarzyło się że zadziałał tylko C 25, ale nie wiem dlaczego.
    jann111
    Poziom 32  
    Tak.
    A dokładniej rozdział PEN, szyna PEN staje się szyną PE.
    C25 powtórzę - bez sensu.
    Ogranicza niepotrzebnie moc a zadziałać może równolegle np. z B10.
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Zabezpieczenie przed wzrostem napięcia na PEN? Takie żeby w razie podania dużego prądu zrobiło przerwę, czy grube aby grzało się tylko umiarkowanie kiedy uziemię pół dzielnicy?
    Jak kolega uważa że wie lepiej to wyjaśnianie nie ma sensu.
    Napięcie w sieci nie ma żadnego związku z prądem.
    Proszę poczytać o przekaźnikach napięciowych.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Czy wszystkie te schematy są poprawne? Czym się różnią przy założeniach że:
    PEN to WLZ powyżej 10mm² Alu <10m zabezpieczone gG 32A,
    prostokąty to szyny lub bloki rozdzielcze,
    połączenia między szynami to linka Cu 10mm² o długości w jednej wersji 0,5m a w drugiej 1,5m
    GSW uziemiona przez 6m 25mm Cu do uziomu w postaci bednarki zakopanej wokół jednej połowy bliźniaka połączonej z trzema szpilkami 3m w glinie
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Czy wszystkie te schematy są poprawne?
    To schematy montażowe.
    Nie można odpowiedzieć na to pytanie bo schematy nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu.
    Jan_Werbinski napisał:
    GSW uziemiona przez 6m 25mm Cu do uziomu w postaci bednarki zakopanej wokół jednej połowy bliźniaka połączonej z trzema szpilkami 3m w glinie
    To nie są ozdoby do babskiej sukienki.
    Ważne są parametry uziomu - nie to jak jest zrobiony.
    Jan_Werbinski napisał:
    połączenia między szynami to linka Cu 10mm² o długości w jednej wersji 0,5m a w drugiej 1,5m

Tu też istotna jest technika wykonania połączeń.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3691621.html
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    CYRUS2 napisał:
    Ważne są parametry uziomu - nie to jak jest zrobiony.
    jednej wersji 0,5m a w drugiej 1,5m
    Tu też istotna jest technika wykonania połączeń.

Niestety, nie mam jak zmierzyć w warunkach domowych, bo nie mam odpowiedniego miernika. Chyba że da się coś skleić z kilku multimetrów, grubych kabli i wbitych prętów?
    Obecnie mam połączenia drut do 6mm² - do zacisku aparatu lub bloku. Gdzieś jeszcze są po dwa identyczne druty w jednym zacisku aparatu - do poprawy. Podobnie do poprawy linka 25mm² na GSW. Uziemienie pod ziemią łączone dedykowanymi zaciskami ocynkowanymi na cztery śruby albo spawane. Spawy malowane. Całość izolowana taśmą do izolacji pod ziemią. Uziom podłączony zaciskami na cztery śruby.
    Nowe połączenia w rozdzielnicach, to tulejki zaciskane na lince i po jednej w zacisku oraz zaciski elastyczne w blokach rozdzielczych do 4mm² na linkę lub drut.
    emigrant
    Poziom 28  
    Nie chcę wierzyć, że w okolicy nie ma elektryka, który by wykonał pomiar rezystancji uziomu. Pewnie jest tylko ty nie chcesz za to zapłacić. Ja też nie mam sprzętu do pomiaru, ale jak chciałem sprawdzić rezystancję uziomu bez żadnych papierów, to dawałem 50 złotych za tzw. przyjazd i zawracanie gitary. W sensie Jurek sam tyle chciał. Z wystawieniem protokołu pomiaru nie pamiętam ile zapłaciłem, bo tutaj były jeszcze inne rzeczy pamiarowe do wpisania w protokół. Warto taki papierek mieć z pomiaru rezystnacji uziomu.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Mam, ale jeszcze będę zakopywał resztę bednarki i wbijał kolejne szpilki a już zapomniałem zrobić rozłączanie piorunochronu. Faktycznie, dam te 5 dych. Papierek chyba niepotrzebny, ale warto wiedzieć co jest wart.
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Niestety, nie mam jak zmierzyć w warunkach domowych bo nie mam odpowiedniego miernika.
    To niech sobie kolega kupi, jaki problem, w sklepach są mierniki.
    Z dowolnego miasta w Polsce koledze przyślą.
    Jan_Werbinski napisał:
    Chyba że da się coś skleić z kilku multimetrów, grubych kabli i wbitych prętów?
    Bez komentarza.
    W tej instalacji nic nie jest pomierzone.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Jan_Werbinski napisał:

Czy te schematy są poprawne?
    jann111
    Poziom 32  
    Teoretycznie ten na samym dole jest poprawny a praktycznie i tak zrobisz jak chcesz, bo nie wierzysz nikomu. :wink:
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Czy mogę zlikwidować GSW i zamiast niej podłączyć gruby kabel 25mm² uziemienia do PEN/PE?
    Nie mam instalacji CO, rura gazowa nie ma kawałka izolującego, wodna jest plastikowa. Nie mam co podłączyć do GSW.
  • Pomocny post
    jann111
    Poziom 32  
    Jednak wskazane są poniższe zalecenia.
    Ten płaskownik można pominąć ponieważ masz przewód LgY 25mm².

"Główna szyna wyrównawcza (GSW) powinna spełniać wymagania normy DIN VDE 0618-1
    [18], skoro nie ma u nas żadnych krajowych ustaleń. Dobiera się ją stosownie do liczby oraz profilu
    i pola przekroju poprzecznego przyłączanych przewodów (rys. 7) i na przykład powinna ona umożliwiać przyłączenie:
    1 płaskownika 30×4 mm lub pręta Ø10 mm (od uziomu fundamentowego),
    1 przewodu o przekroju 50 mm²
    (od złącza elektroenergetycznego),
    6 przewodów o przekroju od 6 do 25 mm²
    ,
    6 przewodów o przekroju od 2,5 mm²
    do co najmniej 6 mm²
    .
    Pole przekroju poprzecznego szyny w miejscu najbardziej osłabionym powinno wynosić co
    najmniej 25 mm²
    w przypadku miedzi (przekrój równoważny, odwrotnie proporcjonalny do konduktywności, w przypadku szyny z innego materiału). Zaciski powinny umożliwiać przyłączenie
    10
    przewodu o zakończeniu nieobrobionym1
    . Rozłączenie zacisku nie powinno być możliwe bez użycia narzędzia. Zaciski do przewodów o przekroju 10 mm²
    i większym powinny wytrzymywać przepływ prądu piorunowego (100 kA, 10/350 μs).
    "

W praktyce bardzo często szyna PE w rozdzielnicy jest również szyną GSW.
    KonradGatek
    Poziom 20  
    Jan_Werbinski napisał:
    3xprzepięciówka Moeller SPB12/280

A czy czytaliście HD 606364-5-534 punkt 534.4.1 i następne oraz załącznik B? Raczej nie...
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    KonradGatek napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    3xprzepięciówka Moeller SPB12/280

A czy czytaliście HD 606364-5-534 punkt 534.4.1 i następne oraz załącznik B? Raczej nie...

Zacytuj.
    KonradGatek
    Poziom 20  
    Link Link
    To są dwa pierwsze wyniki z amerykańskiej wyszukiwarki. Kiedyś to Polacy wynaleźli tranzystor, a dzisiaj to mi go zacytujcie...
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Nie widzę sprzeczności z tą normą. Po ostatnich, ale nie ostatnich przeróbkach wygląda to tak: Licznik, FR, 3xSPD podłączone do uziemienia, przejście 3m do rozdzielnicy głównej piętro niżej.
    SPD Moeller SPB12/280 B+C umieściłem w najwcześniejszym możliwym miejscu od strony linii napowietrznej, ale za FR. Ma zabezpieczać od przepięć z linii napowietrznej bo to realne zagrożenie, które mi często uszkadzało zasilacze i elektronikę.
    Jeszcze tylko przekroje poprawię - docelowo ma być 0,5m 16mm² a potem już 25mm² do uziemienia przez GSU.
    Jeżeli SPD nie jest zgodny z najnowszą normą to trudno. Taki mam, a tani nie był. Działa bardzo wyraźnie i skutecznie - zero uszkodzeń przez lata od czasu montażu, a wcześniej niemal przy każdej burzy coś się psuło.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Kolejny raz przypominam: po lewej stronie są "Symbole inżynierskie" - klikając odpowiedni ( np:² ) jest automatycznie wstawiany do odpowiedzi.