Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat, rozdział PEN, dwie szyny GSW

07 Maj 2020 07:33 1185 50
  • Poziom 32  
    Istniejąca / planowana modyfikacja instalacji elektrycznej.
    Domek bliźniak. TN-C-S. Linia napowietrzna, bezpieczniki topikowe (32A) zaplombowane, WLZ aluminium >10mm² <10m. Będą osobne rozdzielnice piętra, parteru, piwnicy i garażu.

Skrzynka licznika na parterze.
    W rozdzielnicy licznika są trzy szyny: mała PE na górze, mała N na górze, duża GSW.

Licznik dwukierunkowy, 10mm² do C25, 3xprzepięciówka Moeller SPB12/280 podłączona 40 cm 10mm² do GSW, kabel 5x10 schodzi piętro niżej do rozdzielnicy głównej.

Do szyny PE będzie wtedy podłączone:
    przewód żółto zielony idący do rozdzielnicy piętro niżej,
    40 cm 10mm² do GSW pod licznikiem,

Do szyny N podłączone:
    PEN z elektrowni z bezpiecznika C25
    niebieski 10mm² idący piętro niżej,
    40 cm 10mm² do GSW pod licznikiem.

Do GSW podłączone:
    przewód 10mm² do szyny PE
    przewód 10mm² do szyny N
    gruby przewód miedziany (na oko 20-30mm) o długości 6m do uziomu w postaci bednarki wokół domu i kilku szpilek 3m.

W tej sytuacji GSW jest punktem rozdziału N i PE.
    Nie powinno być tak że szyny N i PE są między sobą podłączone i tylko szyna PE jest podłączona do GSW? Wydaje mi się to bardziej prawidłowe.

Główna rozdzielnica domu w piwnicy 3m poniżej licznika.
    Schodzi do niej kabel drut 5x10 do ZUGów. Stamtąd linka 10mm² przez przekładniki Wattroutera do licznika SDM630, a następnie do czteropolowego przełącznika sieć-agregat pełniącego też funkcję rozłącznika (ma opóźnienie za- i rozłączenia N). Rozłączam lub przełączam nim trzy fazy i N. Żółto zielony podłączam do SW obok rozdzielnicy piwnicy.

Podczas pracy agregatu:
    PE agregatu jest połączone galwanicznie z PEN elektrowni, N domu i PE domu.
    L2 agregatu połączone z PEN elektrowni i N domu.
    L1 agregatu podłączone z L1, L2 i L3 domu.

Obok tej rozdzielnicy jest SW podłączona z ziemią jedynie przez przewód PE 10mm² idący piętro wyżej do GSW. Kilka cm od tej SW idzie przewód 20-30mm² uziemiający GSW na piętrze i mogę go do tej SW w piwnicy podłączyć bez przerywania jego ciągłości.

W tej sytuacji N z elektrowni jest zawsze, na stałe połączone z PE instalacji domowej, a ja bym tego nie chciał.
    -----------------------------------------------
    Druga wersja.
    W rozdzielnicy licznika są trzy szyny: mała PE na górze, mała N na górze, duża GSW.

Licznik dwukierunkowy, 10mm² do C25, 4xprzepięciówka Moeller SPB12/280 podłączona 40 cm 10mm² do GSU/GSW, kabel 5x10 schodzi piętro niżej do rozdzielnicy głównej. Przewody tego kabla to: L1, L2 L3 podłączone do C25, PEN podłączone do PEN licznika, PE podłączone do GSW przy liczniku.

Do szyny PE nic nie będzie wtedy podłączone.

Do szyny N nic nie podłączone.

Do szyny GSW jest podłączona tylko przepięciówka, uziemienie i przewód żółto zielony 10mm² idący piętro niżej

Główna rozdzielnica domu w piwnicy 3m poniżej licznika.
    Schodzi do niej kabel drut 5x10 do ZUG-ów. Stamtąd linka 10mm² przez przekładniki Wattroutera do licznika SDM630, a następnie do czteropolowego przełącznika sieć-agregat pełniącego też funkcję rozłącznika (ma opóźnienie za- i rozłączenia N). Rozłączam lub przełączam nim trzy fazy i PEN. Żółto zielony podłączam do SW obok rozdzielnicy piwnicy i jest on jedynym połączeniem SW rozdzielnicy w piwnicy z uziemieniem poprzez GSW przy liczniku. Kilka cm od tej SW idzie przewód 20-30mm2 uziemiający GSU na piętrze i mogę go do tej GSW w piwnicy podłączyć bez przerywania jego ciągłości. Podłączyć? Wtedy GSW przy liczniku i SW piwnicy będą połączone przewodem 20-30mm² a nie 10mm². SW w piwnicy stanie się wtedy GSW, a GSW przy liczniku SW?

Z przełącznika "sieć - agregat" PEN jest podłączone 10mm² do szyny N, szyna N 10mm² do szyny PE. Tutaj dopiero mamy punkt rozdziału PEN.

W pozycji neutralnej oraz "agregat" PEN z elektrowni jest odłączone od instalacji domowej oraz zabezpieczone czwartą przepięciówką Moeller SPB12/280. Zabezpieczenie służy ochronie Wattroutera oraz licznika SDM630. Warto zastosować przepięciówkę na N?

Agregat 3kVA jednofazowy zaprojektowany jako IT będzie w tej sytuacji podłączony tak:
    L1 agregatu do zwartych L1, L2 i L3 zacisków przełącznika sieć - agregat domu,
    L2 do szyny N przy przełączniku sieć-agregat,
    PE do PE.
    Jaka będzie topologia sieci przy takim podłączeniu agregatu? IN-S? ;-)

Podczas pracy agregatu:
    PE agregatu NIE jest połączone galwanicznie z PEN elektrowni, ale jest połączone z N domu i PE domu.
    L2 agregatu NIE jest połączone z PEN elektrowni ale jest połączone z N domu.
    L1 agregatu podłączone z L1, L2 i L3 domu.

Oddzielenie PEN z elektrowni od PE i N domu.
    Zalety: przepięcie z pioruna uderzającego w linię energetyczną jest izolowane od sieci domowej, agregat nie jest zupełnie połączony z siecią energetyczną.
    Wady: uziemienie domowe może się zepsuć i tracę zapasowe w postaci PEN z elektrowni.

Co wybrać? Co zmienić? Co jest źle?
    Po lewej stronie przy pisaniu odpowiedzi są symbole inżynierskie - proszę z nich korzystać ( klikając odpowiedni symbol ) [T.M.]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Punkt rozdziału przez przełącznikiem. Nie możesz rozłączać PE ani PEN, ale musisz rozłączać N. Przynajmniej ja dostałem takie wytyczne przy instalacji agregatu.
  • Poziom 32  
    Oto schemat po modyfikacjach. Na górze parter, pod kreską piwnica. Usunąłem GSW ze skrzynki licznika.
    Gdzie podłączyć przepięciówkę? GSW, N czy PE?
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 32  
    Nie wiem czy w ogóle można to tak podłączyć. Robisz sobie sieć z N izolowanym od ziemi. Co z warunkami SWZ?
  • Poziom 32  
    Nowa wersja.
    Ta instalacja ma 50 lat. Agregat będzie miał B16 i być może różnicowoprądowe. Obwody domu swoje bezpieczniki nadprądowe i różnicowoprądowe. PV będzie miał nadprądowe i być może swoje różnicowoprądowe.
    Nie wiem czy powinienem dać osobne różnicówki dla fotowoltaiki i agregatu?

Dodano po 16 [minuty]:

Teraz N domu nie będzie odłączone od uziemienia ale odłączane od sieci energetycznej.
    Zabezpieczenie po liczniku dać od razu przy liczniku, czy dopiero w rozdzielni głównej w piwnicy?
    Przepięciówka ma zabezpieczać tylko trzy fazy, czy N też? Podłączyć ją do GSW czy PE?
  • Poziom 32  
    Nie możesz rozłączać PEN a to właśnie robisz na rysunku powyżej. Jedyna sensowna opcja to użycie agregatu pracującego w układzie TN-S.
  • Poziom 32  
    Mogę zewrzeć L2 agregatu do N i PE robiąc drugi punkt połączenia PE i N przy agregacie i tworząc w ten sposób TN-S?

Praca agregatu to wyjątek. Przez ostatnie 10 lat przepracował 25 godzin. Może jakiś kompromis?

Budynek ma własny uziom więc może zakaz rozłączania PEN na zdrowy rozsądek (choć nie wiem czy zgodnie z przepisami) powinien mieć niższy priorytet?
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Agregat 3kVA jednofazowy zaprojektowany jako IT będzie w tej sytuacji podłączony tak:
    Jan_Werbinski napisał:
    Co wybrać? Co zmienić? Co jest źle?

Wszystko.
    Począwszy od agregatu, w którym producent zastosował specyficzną ochronę (IT) i nie masz prawa jej zmieniać.
    Żadne doziemianie biegunów.
    IT to IT.
    Agregat taki, nie nadaje się do współpracy z siecią elektro-energetyczną!
    Możesz jedynie przyłączać pojedyncze odbiorniki do fabrycznych gniazd agregatu.

Dodano po 5 [minuty]:

szwagros napisał:
    Punkt rozdziału przez przełącznikiem. Nie możesz rozłączać PE ani PEN, ale musisz rozłączać N.

Skąd kolega wytrzaśnie N w tym agregacie?
    Jakie napięcie występuje na biegunach względem obudowy?
  • Poziom 32  
    Czyli do zasilania odbiorników 300W muszę mieć agregat minimum 10kW?

Dodano po 57 [sekundy]:

jann111 napisał:

szwagros napisał:
    Punkt rozdziału przez przełącznikiem. Nie możesz rozłączać PE ani PEN, ale musisz rozłączać N.

Jakie napięcie występuje na biegunach względem obudowy?

Tam jest L1 i L2. Napięcia L1 i L2 zmierzone w stosunku do PE to 115V.
  • Poziom 32  
    Nie moc jest tu najważniejsza ale sposób ochrony.
  • Poziom 32  
    jann111 napisał:
    szwagros napisał:

N sieci zasilającej.
  • Poziom 32  
    szwagros napisał:
    N sieci zasilającej.

Zrozumiałem, że dotyczy obu źródeł zasilania.
  • Poziom 32  
    W układzie IT "Punkt neutralny nie ma żadnego połączenia z ziemią albo jest uziemiony przez ogranicznik przepięć bądź bardzo dużą impedancję. Połączenie układu z ziemią może być wykonane albo w punkcie neutralnym lub w punkcie środkowym układu albo w sztucznym punkcie neutralnym. W przypadku, gdy w układzie nie ma punktu neutralnego lub punktu środkowego – wówczas może być połączony z ziemią przez odpowiednio dużą impedancję – przewód liniowy;"
    https://bezel.com.pl/2018/08/01/uklady-sieci/
    Jaki rodzaj ogranicznika przepięć autor miał na myśli? Chyba nie iskrownik? Warystor?
    Co to jest ten przewód liniowy z dużą impedancją?

Jeśli przez dwie godziny rocznie będę używał agregatu IT podłączonego L1 do zwartych L1, L2, L3 domu, L2 do N, PE do uziemionego lokalnie PE to jakie zagrożenie może wystąpić? Jakie jest ryzyko?
  • Poziom 39  
    Nie można dokonać prawidłowego wyboru z rozwiązań post #1 bez wizji lokalnej.
    Fachowiec musi zrobić inwentaryzację dotychczasowej "twórczości " kolegi i zrobić poprawny projekt.
  • Poziom 32  
    Wersja prawie ostateczna.
    Agregat lub inne zasilanie awaryjne będą pracować średnio trzy godziny rocznie. Agregat nie będzie podłączony na stałe. Do zacisków zasilania awaryjnego zamiast agregatu może zostać podłączony UPS lub falownik z akumulatorem.
    PV podczas pracy agregatu będzie najpierw rozłączone na bezpiecznikach C20, ale nie wykluczam pracy jednoczesnej przy odpowiednio dużym stałym obciążeniu.
    Przy przełączeniu na agregat będą zwarte trzy fazy w domu - to nie problem, urządzenia trójfazowe są stale odłączone.
    Brak separacji zabezpieczeń nadprądowych to nie problem. Zwiększy się moc przyłączeniowa, to będą w sam raz.
    SPD typu B+C ma zabezpieczać głównie od strony linii napowietrznej.
    GSW podpięta kablem 25mm2 Cu do bednarki zakopanej wokół budynku połączonej z kilkoma szpilkami 3m.
    Do tej samej bednarki jest pod ziemią w odległości 4 i 15 m podpięty piorunochron.
    Do GSW jest podpięte tylko N, PE, SPD i uziom. Nie podpinam rury gazowej, bo nie ma odcinka izolacyjnego, a gazownicy zrobili "uziom" poprzez wkręcenie wkręta w murowaną ścianę i połączeniu go drutem z rurą gazową. Zostawić?
    Szyny główne (pierwsze) N i PE są połączone 10mm2 w odległości 0,5m od GSW. Szyna PE obwodów domowych jest połączona do szyny PE głównej 10mm2 w odległości 1,5m.
    Rozłącznik tuż za licznikiem rozłącza tylko fazy. PEN nie jest do niego podłączony. Przewód żółto zielony w 5x10mm2 z rozdzielnicy licznika do głównej nie jest nigdzie podłączony.
    Jakie błędy? Jakie zagrożenia?

Dodano po 3 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Nie można dokonać prawidłowego wyboru z rozwiązań post #1 bez wizji lokalnej.
    Fachowiec musi zrobić inwentaryzację dotychczasowej "twórczości " kolegi i zrobić poprawny projekt.

Fachowiec już był i to niejeden.
    Stwierdzili że RCD nie są potrzebne. U sąsiada po remoncie instalacji elektrycznej dalej jest TN-C. Inny podłączył gniazda na 1,5mm2. Kilku różnych fachowców elektryków w różnych znanych mi budowach użyło zwykłego SFT440 do przyłączenia agregatu.
    Pozostali nie umieli podłączyć PV. O agregacie nawet nie wspominałem. Tematy uziemień funkcjonalnych PV? To dla nich S-F.

Nie ma fachowców i dziękuję za takie propozycje.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    PV podczas pracy agregatu będzie najpierw rozłączone na bezpiecznikach C20, ale nie wykluczam pracy jednoczesnej przy odpowiednio dużym stałym obciążeniu.
    Przy przełączeniu na agregat będą zwarte trzy fazy w domu - to nie problem, urządzenia trójfazowe są stale odłączone.

Uważasz że zwacie faz inwertera to nie problem?
    Nie dziaduj, kup normalny agregat 3F TN-S, instalator Ci go podłączy tak żeby było dobrze.
  • Poziom 32  
    szwagros napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Uważasz że zwacie faz inwertera to nie problem?
    Nie dziaduj, kup normalny agregat 3F TN-S, instalator Ci go podłączy tak żeby było dobrze.

Oczywiście że to żaden problem. Robię to co roku na zimę. Zwieram fazy dwóch lub trzech inwerterów. Nie przyjrzałeś się schematowi zapewne...

Instalator mi go podłączy na gównianym przełączniku bez opóźnienia N. To ja podziękuję za takiego partacza, że mi da 400V na gniazdka.

Jak zrównoważyć pracę takiego agregatu kiedy podłączę 2,5kW na jednej fazie żeby nie spaliło RTV? Już widzę wyraz twarzy "fachowca". :)

Dodano po 15 [minuty]:

Znaleziony błąd na schemacie: zabezpieczenie lampek kontrolnych x3 po stronie faz, zamiast po stronie PEN.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak zrównoważyć pracę takiego agregatu kiedy podłączę 2,5kW na jednej fazie żeby nie spaliło RTV?

To nie fachowiec zrównoważa tylko AVR w agregacie.

Jan_Werbinski napisał:

...ale niestety, jeszcze baaaardzo daleka do zgodności z uznanymi zasadami wiedzy technicznej.
    1. Zastosuj się do porady z postu #16.
    2. Karygodnie wykonany rozdział PEN.
    3. Bezsensownie ponowne ograniczenie mocy limitowanej zabezpieczeniem głównym.
    Dalej nie ma sensu wnikać.:|

• Poziom 31  
    Ilu przewodowe masz zasilania gniazdek i ogólnie instalacji, skoro piszesz, że ma 50 lat?
  • Poziom 32  
    jann111 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak zrównoważyć pracę takiego agregatu kiedy podłączę 2,5kW na jednej fazie żeby nie spaliło RTV?

To nie fachowiec zrównoważa tylko AVR w agregacie.

AVR to za mało. Słyszałem że pali delikatne urządzenia i lepiej używać agregatów inwerterowych. Co o tym myślisz?
    jann111 napisał:

Jan_Werbinski napisał:

...ale niestety, jeszcze baaaardzo daleka do zgodności z uznanymi zasadami wiedzy technicznej.
    1. Zastosuj się do porady z postu #16.
    2. Karygodnie wykonany rozdział PEN.
    3. Bezsensownie ponowne ograniczenie mocy limitowanej zabezpieczeniem głównym.
    Dalej nie ma sensu wnikać.:|

1. Wykonane. Na schemacie brak agregatu. Jest tylko podejście.
    2. Jak powinien być wykonany?
    3. Tak robi Enea i nic na to nie poradzę.

Dodano po 1 [minuty]:

Brivido napisał:
    Ilu przewodowe masz zasilania gniazdek i ogólnie instalacji, skoro piszesz, że ma 50 lat?

Instalację przerabiono około 10 lat temu na TN-C-S i gniazdka mają zasilanie trójprzewodowe. Odbiorniki trójfazowe mają pięć przewodów.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Słyszałem że pali delikatne urządzenia i lepiej używać agregatów inwerterowych. Co o tym myślisz?

To kwestia jakości agregatu czyli kasy a w to nie wnikam.

Przewód PEN należy przyłączyć do szyny PE a z niej wykonać mostek na szynę N.
    Zaś szynę PE należy połączyć z uziomem, za pośrednictwem GSW.
    Rozdzielonych przewodów N i PE nie należy ponownie łączyć.

Tak robi Enea???
    Piszesz, że masz zaplombowane zab. gł. 32A i to limituje moc przyłączeniową.
    Po co ten C25 i ogranicznie mocy?
    Czy on jest zaplombowany?

Pytań jest o wiele więcej, a tematu ochrony przeciwporażeniowej przy zasilaniu z agregatu nawet nie dotknęliśmy.
  • Poziom 32  
    jann111 napisał:

Przewód PEN należy przyłączyć do szyny PE a z niej wykonać mostek na szynę N.
    Zaś szynę PE należy połączyć z uziomem, za pośrednictwem GSW.
    Rozdzielonych przewodów N i PE nie należy ponownie łączyć.

Tak robi Enea???
    Piszesz, że masz zaplombowane zab. gł. 32A i to limituje moc przyłączeniową.
    Po co ten C25 i ogranicznie mocy?
    Czy on jest zaplombowany?

Pytań jest o wiele więcej, a tematu ochrony przeciwporażeniowej przy zasilaniu z agregatu nawet nie dotknęliśmy.

Jak sprawdzić kwestię jakości przed zakupem? Przecież typowe agregaty trójfazowe to szajs z AVR i niestabilną częstotliwością "stabilizowaną" kołem zamachowym.
    Mój inwerterowy agregat Kipor 3kVA nie spalił żadnego sprzętu i daje ładne napięcie. To podróbka Hondy za 3x większą cenę. Niestety jest w IT.

Czyli szyna PE będzie podłączona do: PEN, N, PE obwodów i GSW?
    Szyna N będzie podłączona tylko do N i PE? To po co ona jest?
    SPD w dalszym ciągu bezpośrednio do GSW?

C25 jest bo był zamiast rozłącznika. Niby nie zapewnia separacji, ale jednak zapewniał i zabezpieczenie przedlicznikowe nie zadziałało. To że ten C25 się rozłączy z B16 danego obwodu nie jest żadnym problemem. W obecnym schemacie jest zapewne zbędny, ale jeśli zwiększę moc przyłączeniową to będzie akurat.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak sprawdzić kwestię jakości przed zakupem?

Dzwonić do firm producentów i dystrybutorów
    tych urządzeń, przedstawić wymogi a dział techniczny doradzi.
    W Castoramie nikt Ci nie pomoże.
    Jan_Werbinski napisał:
    Czyli szyna PE będzie podłączona do: PEN, N, PE obwodów i GSW?

Spokojnie, czytaj powoli i rysuj. Zgodnie z tym co napisałem. ;)
    Jan_Werbinski napisał:
    W obecnym schemacie jest zapewne zbędny, ale jeśli zwiększę moc przyłączeniową to będzie akurat.

:D
    Po co zwiększysz, po to by ją samemu obniżać? 8-O
  • Poziom 32  
    Dział techniczny nawinie makaron na uszy, a potem jak się laptop i TV spalą to będzie spychanie winy.
    Ten mostek to może być pół metra 10mm2 Cu czy coś większego? Jaki sens ma szyna N z dwoma tylko przewodami: do szyny PE i do zacisku N przełącznika źródeł zasilania?
    Usunąć C25? Nie będzie większe ryzyko że przepali 32A topikowe przed licznikiem?
    Pierwotnie nie było rozłącznika i to C25 miały tą funkcję. Jeśli teraz mam dodać rozłącznik...
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Dział techniczny nawinie makaron na uszy, a potem jak się laptop i TV spalą to będzie spychanie winy.
    :|

Jan_Werbinski napisał:
    Ten mostek to może być pół metra 10mm2 Cu czy coś większego?
    OK.
    Jan_Werbinski napisał:
    Jaki sens ma szyna N

A to już proszę pytać w innym dziale. :|
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie będzie większe ryzyko że przepali 32A topikowe przed licznikiem?

Przy dobrym stanie technicznym instalacji i zachowaniu selektywności będzie OK.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak sprawdzić kwestię jakości przed zakupem? Przecież typowe agregaty trójfazowe to szajs z AVR i niestabilną częstotliwością "stabilizowaną" kołem zamachowym.
    Mój inwerterowy agregat Kipor 3kVA nie spalił żadnego sprzętu i daje ładne napięcie. To podróbka Hondy za 3x większą cenę. Niestety jest w IT.

Zauważyłeś że inwertery stosuje się w agregatach przenośnych, do których podłącza się jedno czy dwa urządzenia za pomocą wtyczki? W agregatach stacjonarnych, przeznaczonych do podłączenia do instalacji elektrycznej budynku, inwertery nie są stosowane bo się do tego po prostu nie nadają. A stabilizacja częstotliwości kołem zamachowym - co w tym złego? Do czego jest potrzebna stała częstotliwość w domu jednorodzinnym? Zresztą producenci gwarantują stałość częstotliwości w całym zakresie obciążenia, również przy udarach prądowych, lepsze agregaty utrzymują 50 +- 5Hz.
  • Poziom 32  
    jann111 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Jaki sens ma szyna N

A to już proszę pytać w innym dziale. :|

Jeśli za punktem rozdziału PEN mamy od razu przełącznik, to szyna N po drodze wygląda na zbędną. Dopiero za przełącznikiem będzie właściwy blok rozdzielczy dla N do PV i wszystkich obwodów domu (gdyby nie było liczników).

Dodano po 7 [minuty]:

szwagros napisał:
    Do czego jest potrzebna stała częstotliwość w domu jednorodzinnym? Zresztą producenci gwarantują stałość częstotliwości w całym zakresie obciążenia, również przy udarach prądowych, lepsze agregaty utrzymują 50 +- 5Hz.

Do tego, że jak dotychczas przy pracy awaryjnej i podłączeniu agregatu do domu uruchomione są jedynie obwody komputerów i TV. Czasem także część oświetlenia. Zatem niewiele to się różni od pracy typu agregat + kiosk z gazetami.
    Nie przełączam całego domu na agregat. Grzanie wody, elektryczna podłogówka czy pralka nie ma przecież sensu. Nie wydzielam osobnych obwodów pod agregat, bo to by nadmiernie skomplikowało instalację. Przełączenie na agregat w razie braku prądu z sieci energetycznej to sekwencja: 1 wyłączenie PV, 2 wyłączenie na RCD lub bezpiecznikach nadprądowych wszystkich obwodów, 3 uruchomienie agregatu, 4 przełączenie przełącznika głównego na agregat, 5 włączenie potrzebnych obwodów odbiorników, 6 ewentualne eksperymenty z podłączaniem PV jeśli moc odbiorników > mocy uzyskanej z danego falownika PV.
    Nawiasem mówiąc w przyszłości planuję przejście częściowo na off grid 230V i problem znowu powróci.

Dodano po 35 [minuty]:

jann111 napisał:

Przy dobrym stanie technicznym instalacji i zachowaniu selektywności będzie OK.

C25 przy SPD nie są przypadkiem niezbędne jako ich dobezpieczenie? Topikowe 32A są niecałe 10 metrów wcześniej. Ta część instalacji została wykonana blisko 10 lat temu, ale działała chyba poprawnie bo uprzednio częste przepięcia i uszkodzenia sprzętu z powodu burz przeszły do historii.

Dodano po 8 [godziny] 18 [minuty]:

szwagros napisał:
    Punkt rozdziału przez przełącznikiem. Nie możesz rozłączać PE ani PEN, ale musisz rozłączać N. Przynajmniej ja dostałem takie wytyczne przy instalacji agregatu.

szwagros napisał: