Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu.

miecho18 18 Maj 2020 12:08 1575 42
    miecho18
    Spec od komputerów
    Na wsadzie 2_62.bin laptop długo się uruchamia, nieaktywne "AMT Options", nie działają usługi Intel AMT oraz Intel AT.

Edit:
    Na wsadzie clean_2_62.bin laptop uruchamia się szybko, reszta jak wyżej, poza tym przed ekranem ładowania systemu otrzymuję komunikat "ME firmware update failed. Please try again". Próba zaktualizowania ME firmware kończy się błędem 8193 - Cannot locate ME device driver.
    miecho18
    Spec od komputerów
    Do tej wersji próbowałem zaktualizować. Czego konkretnie nie rozumiesz?
    miecho18
    Spec od komputerów
    Przecież paczkę z aktualizacją ściągałem ze strony HP. :|
    szkieletor11111 napisał:
    I nigdy nie miałem z tym problemu.

To widocznie mało jeszcze widziałeś. Aktualizacja BIOS z poziomu systemu dość często ucegla komputer. Miałem tego pełną świadomość, ale chciałem szybko... Pomyślałem sobie, że skoro mam programator to co mi zależy. A tu klops. Teraz mam nauczkę.
    Gelip
    Poziom 29  
    Ta wersja zrobiona programem Intel ME/TXE injector z wersją Suitable MEs: 6.2.61.3535_5MB_MB_PRD_EXTR.bin. Nie powinno się czyścić za pomocą wersji EXTR ale na elvikom piszą iż często komputer działa z czyszczonym ME EXTR:
    HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu.
    Gelip
    Poziom 29  
    Oczyściłem bios badcaps.bin według tej instrukcji: opis ME 4 - 6 bo nasz region ME jest w wersji 6
    Po wgraniu programatorem pliku outimage.bin komputer ma działać (chyba niepoprawnie) i trzeba jeszcze pod DOS lub Windows odpalić program Flash Programming Tool (załącznik) w ten sposób (pod DOS):
    Code:
    fpt -greset

i poczekać aż komputer się zrestartuje - w tym kroku ko-procesor ma reinicjalizować zmiany w regionie ME.
    HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu.

Jak wszystko OK to zrób kopię biosu programatorem.

P.S. Jak moje wsady nie działają to pisz w tym dziale na Win-Raid: Intel Management Engine - tam są spece od ME :)

Zamiast używać FPT można chyba wyjąć baterię bios przy uruchamianiu za pierwszym razem z nowym biosem z wyczyszczonym ME. Wtedy sam się skonfiguruje - takie są zalecenia Intela.
    miecho18
    Spec od komputerów
    Zrobiłem jak radziłeś ale przy wpisaniu:
    Code:
    fpt -greset
    otrzymuję:
    Cytat:
    "Error 205: Failure. Unexpected error occurred"

Udało mi się na tym wsadzie (outimage.bin) zaktualizować ME firmware do najnowszej wersji. Usługa Intel AMT działa (i działała przed update) ale brak jest usługi Intel Anti-Theft oraz brak ustawień w BIOS dotyczących Intel AT.
    Spróbowałem jeszcze fpt pod Windows i tam oprócz w/w błędu mam:
    Cytat:
    "Could not set the GlobalReset bit"
    Gelip napisał:
    Zamiast używać FPT można chyba wyjąć baterię bios przy uruchamianiu za pierwszym razem z nowym biosem z wyczyszczonym ME. Wtedy sam się skonfiguruje - takie są zalecenia Intela.

Teraz doczytałem dopiero. W takim razie niepotrzebnie kombinowałem z fpt bo uruchamiałem z odłączoną baterią RTC.
    Mam próbować ze wsadem z postu #36?
  • Pomocny post
    Gelip
    Poziom 29  
    miecho18 napisał:
    Usługa Intel AMT działa (i działała przed update) ale brak jest usługi Intel Anti-Theft oraz brak ustawień w BIOS dotyczących Intel AT.

AT nie działa zapewne dlatego iż wyłączyłem w konfiguracji w programie Flash Image Tool według instrukcji z Win-Raid z kroku 5, w której zalecają wyłączyć AT bo może powodować tylko problemy. Może w tym przypadku nie trzeba było tego wyłączać?
    OK, zrobiłem wersję bez wyłączania AT:
    miecho18
    Spec od komputerów
    Na wsadzie "outimage2.bin" wszystko wydaje się działać prawidłowo. Potestuję kilka dni i jak będzie wszystko OK to zgram wsad z kości i wrzucę jak prosiłeś. Póki co dzięki. Twoja pomoc jest nieoceniona.

HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu. HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu. HP EliteBook 8540p - nieudana aktualizacja BIOS, problem ze znalezieniem wsadu.
    Gelip
    Poziom 29  
    miecho18 napisał:
    Na wsadzie "outimage2.bin" wszystko wydaje się działać prawidłowo. Potestuję kilka dni i jak będzie wszystko OK to zgram wsad z kości i wrzucę jak prosiłeś. Póki co dzięki. Twoja pomoc jest nieoceniona.

No to świetnie - cieszę się, że mogłem pomóc :D

Rozumiem iż po wgraniu wsadu outimage2.bin uruchamiałeś komputer bez baterii CMOS i nie trzeba odpalać w DOS'ie polecenia fpt -greset ???

Czyli aktualizacja AMT też zadziałała poprawnie?
    miecho18
    Spec od komputerów
    Gelip napisał:
    Rozumiem iż po wgraniu wsadu outimage2.bin uruchamiałeś komputer bez baterii CMOS i nie trzeba odpalać w DOS'ie polecenia fpt -greset ???

Tak, dokładnie. Uruchamiałem z odłączoną baterią CMOS. Przy pierwszym włączeniu laptop uruchamia się z logo HP i po chwili biały ekran z komunikatem "CMOS Reset (502) - Enter - reboot system". Wciskam enter i laptop ponownie się uruchamia. To tyle. Nie korzystałem z fpt.
    Gelip napisał:
    Czyli aktualizacja AMT też zadziałała poprawnie?

Tak, aktualizacja poszła bez żadnych problemów.
    W menedżerze urządzeń brak wykrzykników itp. Port COM3 zainstalowany prawidłowo. Wsadziłem też pusty dysk w celu sprawdzenia czy nie będzie również problemów z instalacją systemu i tutaj tak samo wszystko przebiegło bez zarzutu.
    miecho18
    Spec od komputerów
    Witam ponownie. Niestety muszę przeprosić Kolegę Gelip gdyż zapomniałem zgrać wsad z kości po skonfigurowaniu się ME, a nie chcę po raz kolejny targać kości BIOS gdyż laminat może już tego nie wytrzymać. Jeśli ktoś zna jakiś sposób zgrania pełnego wsadu bez użycia programatora proszę o info na PW - chętnie to zrobię i wrzucę zgrany wsad.
    Laptop do dnia dzisiejszego pracuje bez żadnych problemów.
    Dziękuję wszystkim za pomoc. :)