Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Napęd Nice a moduł MODKD2 BCS

07 Maj 2020 21:21 348 13
  • Poziom 7  
    Witam,
    Posiadam napęd nice robus600 oraz videodomofon PAN-KAM BCS. Pod ten panel mam podpięty pod złącze 485 moduł MODKD2 który pozwala z panelu otwierać bramę z napędem nice robus600 niestety wyjście NO w tym module jest typu open Collector i od razu daje zwarcie co powoduje otwarcie bramy po podpięciu przewodów. W pomocy technicznej powiedzieli że musi to być specjalne wejście w siłowniku bramy nie typu step-by-step do którego podpiołem lub dodatkowy przekaźnik. Pytanie czy robus ma takie wejście bo nie znalazłem w instrukcji a jeżeli nie to możecie polecić jakiś przekaźnik który stłumi to niskie zwarcie a jak się naciśnie przycisk to wtedy przekaźnik przepuści zwarcie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Jeśli to wyjście open collector, to dlaczego wszędzie w opisach (i w nazwie modłuu też) stoi "moduł przekaźnikowy", a w przytoczonym opisie z netu wyjścia com/nc/no opisane są jako bezpotencjałowe? https://astoralarm.pl/bcs-modkd2-modul-przejaznikowy-p-898.html

Ale nic to. Jeśli masz dostępne przy tym module 12V - możesz użyć zwykłego przekaźnika samochodowego lub dowolnego modułu przekaźnikowego z a..o (przykład: https://www.napad.pl/produkty-121-1787-modu-przekanikowy-pu1-awz-510-1118.htm ) bez lutowania.

Cewkę przekaźnika podpinasz z jednej strony do plusa zasilania, z drugiej do wyjścia NO modułu BCS, COM modułu do minusa zasilania.
    Styki przekaźnika do wejścia PP napędu.
    Jeśli jako zasilanie cewki użyjesz centralki napędu - to samo tylko z przekaźnikami z cewką 24V (bo takie napięcie wydaje centralka bramy)

Większość napędów Nice ma wejście sterujące (P.P. Krok po kroku, jak zwał....) ktore wymaga podanie na zacisk sterujący wewnętrznych 24V. Wyjście open collector kluczuje sterowanie do masy i nie da się go bezpośrednio podpiąć do Nice (ale do np Faaca - owszem)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 7  
    Dzięki
    No właśnie wszędzie w opisach piszą ładnie pięknie a wyszło dopiero jak podpiąłem i zadzwoniłem na pomoc techniczną BCS kupie taki ale 24V i zamontuje go w napecie nie chce juz go ładować wraz z domofonem w obudowe bo nie ma juz tam miejsca 😊
  • specjalista -automatyka bramowa
    Jei będziesz zasilał z Robusa - minusy Robusa i modułu musisz połączyć - tzn spiąć razem Com, minus zasilania modułu BCS i minus zasilania akcesoriów Robusa - czyli prawy zacisk złącza STOP Robusa. Lewy zacisk złącza P.P. to plus 24V DC zasilania akcesoriów (czyli m.in. twojego przekaźnika).
  • Poziom 7  
    Mam przekaźnik samochodowy typ551 24V moge go podłączyć ?
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Prąd cewki przekaźnika to 50-150 mA (w zależności od wykonania) czyli od 1,5 do 3,5W. Twój powinien się nadać, ale dla wszystkiego jeszcze raz krętnij do BCS i sprawdź, jaką obciążalność ma wyjście COM - NO. Już raz z przekaźnikowego zrobiło się tranzystorowe, więc kto wie, jaki tam siedzi tranzystor....
    Czyli - zepnij razem minusy j/w, wyjście NO i +24V z napędu do cewki przekaźnika, styki NO przekaźnika do złącza P.P. centrali.
  • Poziom 7  
    Napęd Nice a moduł MODKD2 BCS
    Tak jak na obrazku narysowałem ? Jeszcze pytanie bo moduł bcs mam zamknięty w puszcze z domofonem a nie chce go odkręcać gdyż juz uszczelniłem silikonem stanie sie cos jak na odwrót podepne ON z COM czy po prostu mogę metodą prób i błędów jak nie zadziała to na odwrót ?
    STOP, NIE PODPINAJ. Narysuję ci od nowa.

PS. Musisz jednak dostać się do BCSa albo chociaż do jego zasilania. Minus zasilania BCS trzeba połączyć z minusem (GND) Robusa. Jeśli faktycznie jest tam tranzystor pracujący w podpięciu Open Collector, musi mieć masę odniesienia wspólną dla wszystkich urządzeń. Jeśli jednak jest tam jakoś cudacznie założony przekaźnik i to COM, NO i NC to jednak jego styki, można spróbować na razie bez tego łączenia mas - nic nie zepsujesz a a nuż zadziała.... . Schemat wieczorem. I do tego próbowania obojętna biegunowość COM i NO, jeśli jednak nie zadziała - musisz wiedzieć który zacisk jest który (o masie zasilania nie wspominając).
    Na razie spróbuj tak: - jeśli w BCS jest faktycznie przekaźnik - pójdzie.
    Napęd Nice a moduł MODKD2 BCS

Jesli nie pójdzie - to faktycznie tranzystorowy open collector i musisz połączyć masy (minusy) Robusa i zasilania BCSa

Jesli natomiast dostaniesz znów permanentne zwarcie (tzn przekaźnik włączy się natychmiast po podpięciu do BCSa) - to ten sprzęt jest uwalony lub podpięty nieprawidłowo do domofonu (sprawdź linię RS485 - ona jest dwukablowa i nie jest obojętne który zacisk do którego - ma być A modułu do A domofonu, B modułu do B domofonu.)

PS - czy w momencie naciskania przycisku domofonu (lub - przy nieprawidłowej pracy - tuż po podłączeniu zasilania) w domofonie coś pstryka w module BCS? Jesli tak - w środku jest przekaźnik.
    Zastanawia mnie też zacisk COM, jesli w module byłoby wyście tranzystorowe open collector, nie byłoby tego COMa w ogóle, tylko same NC i NO. Obecność COMa wskazuje jednak na wbudowany przekaźnik.
    Może weź jeszcze raz pogadaj z tymi specami z BCS...
  • Poziom 7  
    Ok spróbuję. Bez otwierania mam dostęp do minusa zasilacza który zasila videodomofon a z niego daje napiecie na moduł moge z niego zabrać masę jak nie wyjdzie to podłączenie wyżej ? 485 podpinałem B do B A do A .
  • Poziom 7  
    Podłączyłem według twojego schematu śmiga jak miło 😄 Dzięki ile wisze ?
  • Poziom 7  
    Podłączyłem z przekaźnikiem typ551 według schematu od kotbury. Wszystko teraz śmiga aż miło, brama śmiga zarówno z panelu videodomofonu BCS jak i aplikacji BCS line na smarphonie.