Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ER3168BN - zachodzi lodem, chłodziarka pada, zamrażalnik działa

furao 07 May 2020 23:41 372 2
 • #1
  furao
  Level 2  
  Dobry wieczór.

  Lodówka w temacie może mieć i nawet 13 lat, kupiona razem z mieszkaniem w którym remont generalny miał miejsce w okolicach 2007r. W międzyczasie Electrolux przestał produkować chłodziarko-zamrażarki w systemie pełny no frost. A tutaj szybkie mrożenie, komora zero na mięso/ryby, oświetlenie żarówkowe, no bajery;)
  Ale do rzeczy - miesiąc temu alarm temperatury, w chłodziarce 15-20 stopni, więc praktycznie nie chłodzi, zamrażarka minus 15, więc tak sobie, działa słabiej bo norma ok -20. Odłączyłem, zdemontowałem zbiornik na wodę umocowany na sprężarce, wyjąłem rynienkę odprowadzającą wodę, rozmroziłem sprzęt, ponad litr wody zszedł przez dobę. Załączyłem, grzała się dość mocno przez pierwsze 5-6 godzin, ale doszła do odpowiednich temperatur, działa. Sprężarka załączała się co jakiś czas, nie chodziła ciągle, po zamknięciu drzwi wentylator odpalał żeby nadmuchać zimne z komory zamrażalnika. Po ok 2 tygodniach replay, znowu alarm temp, ta sama historia. Ponownie rozmroziłem, działa już 10 dzień, ale coś czuję że lada chwila...
  Jeśli ktokolwiek pamięta te konstrukcje, lub po opisie mógłby wskazać - czy to sterowanie systemem odmrażania, ewentualnie sam system? Przepaliła się jakaś grzałka która ma gromadzący się lód ogrzać żeby spłynął do zbiornika? Czy próba naprawy może być tutaj opłacalna przy tak "wiekowym" sprzęcie, pewnie części to raczej nie znajdziemy, dać sobie spokój (klasa energ B lub C pewnie...), i patrzeć na Samsunga za 1600 (a może jednak lepiej Liebherr za 50% więcej, no frost w zamr. za 2300 aktualnie)? Wielkie dzięki za poradę!;)

  Pozdrowienia z Łodzi,
  Bartek
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr Fluke
 • #2
  machefi
  Home appliances specialist
  furao wrote:
  Przepaliła się jakaś grzałka która ma gromadzący się lód ogrzać żeby spłynął do zbiornika?

  Dokładne to, grzałka wpleciona w parownik lub zadział bezpowrotnie termik będący w szeregu z zasilaniem grzałki. Trzeba rozebrać ścianę tylną komory zamrażalnika, dostać się do parownika i pomierzyć omomierzem obwód grzałki.
 • #3
  furao
  Level 2  
  Dzięki machefi,
  Obejrzałem parownik przez kanał nadmuchujący nad górną szufladą zamrażalnika. Jest zaszroniony/zalodzony (rozmrożony oczywiście czyściutki metal), ale widzę na nim coś na kształt sopli, więc może grzałka w parowniku jednak działa, skoro woda próbuje spływać z niego zanim zamarznie...? Jest jeszcze jakaś inna grzałka, która teoretycznie mogła nawalić?
  A jeśli parownik nie powinien być w ogóle zaszroniony/zalodzony i powyższe dywagacje mogę sobie w buty wsadzić, to opłaca się naprawiać? orientacyjny koszt...?:)