Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica EB2803 EB2.8TtYKDHOSrL - Piekarnik wyrzuca różnicówkę

Gordu123 08 May 2020 01:50 573 7
    Gordu123
    Level 3  
    Witam, tak jak w temacie problem dotyczy wyrzucającej różnicówki przez piekarnik w momencie wybierania funkcji, w skrócie: wybieram tryb, jeszcze nie włączę docelowo piekarnika tzn. nie zaczyna się nagrzewać a już wyrzuca różnicówkę. Po rozkręceniu obudowy nie widać żadnych widocznych uszkodzeń świadczących o uszkodzeniu jakiegoś kabla, jedynie gdzieś wyczytałem że możliwym problemem jest "element grzewczy" który się po prostu wypalił ale to domysł na ten moment, przez chwile działa ok a potem wyrzuca.
    Piekarnik kilka dni stał, włączyłem i pochodził może z 10 sekund i wyrzucił znowu, potem już wyrzucał od razu po wybraniu funkcji.
    Z dziwnych rzeczy (tak mi się wydaje) było to, że gdy piekarnik był podłączony przez listwę zasilającą, ale była ona wyłączona to potrafiła się zapalić lampka informująca o nagrzaniu piekarnika (skąd brała prąd ? ).
    Dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    jozgo
    Level 40  
    Gordu123 wrote:
    gdy piekarnik był podłączony przez listwę zasilającą, ale była ona wyłączona to potrafiła się zapalić lampka informująca o nagrzaniu piekarnika (skąd brała prąd ? ).

W listwie prawdopodobnie byl wyłaczony tylko jeden biegun. Pewnie N (zero). Napięcie bylo z L (fazy) i uszkodzonej izolacji piekarnika do PE.
    Prawdopodobnie uszkodzona izolacja którejś grzałki.
    Jak nie jesteś elektrykiem to nie wolno Ci takiego sprzętu naprawiać.
    Gordu123
    Level 3  
    Jeżeli jest uszkodzona grzałka to bym po prostu ją wymienił na nową, zastanawia mnie tylko czy uszkodzenie na grzałce będzie widoczne gołym okiem, czy jest to bardziej uszkodzenie wewnętrzne. Mogę zadzwonić po kolegę z wszelkimi uprawnieniami, ale wolał bym zrobić jak najwięcej samemu :)
  • Helpful post
    jozgo
    Level 40  
    Z opisu objawów wynika, że trzeba zmierzyć stan izolacji urządzenia.
    I raczej chyba grzałek.
    Jeżeli kolega ma miernik izolacji to niech sprawdzi co jest uszkodzone.
    Bo to że jest uszkodzona izolacja sygnalizuje zadziałanie włącznika RCD.
    Gordu123
    Level 3  
    Pozwoliłem sobie na własną odpowiedzialność zrobić taki test:

1) Wyjąłem grzałkę górną z piekarnika i włączyłem go -> wszystko ok
    2) Podpiąłem górną grzałkę poza piekarnikiem -> przez około minutę było ok, nie testowałem dłużej
    3) Włożyłem z powrotem górną grzałkę do piekarnika -> 3 minuty i różnicówka wywaliła
    4) Rozpiąłem grzałkę włożoną do piekarnika, odpaliłem na 5 min na dolnej grzałce -> wszystko ok

Czy myślicie ze wymiana górnej grzałki rozwiąże problem, czy jeszcze gdzieś indziej może siedzieć chochlik ?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Gordu123 wrote:

Czy myślicie ze wymiana górnej grzałki rozwiąże problem, czy jeszcze gdzieś indziej może siedzieć chochlik ?
    Wystarczy nowa grzałka górna i będzie wszystko w porządku.
    Gordu123
    Level 3  
    Grzałka zamówiona, jak dojdzie dam znać czy problem rozwiązany :)
    Gordu123
    Level 3  
    Po wymianie grzałki piekarnik ma przepracowane kilka godzin i wszystko jest ok, myślę że problem rozwiązany :)

Tylko tragedia z częściami, kupiłem niby "oryginalną" grzałke, a montaż wymagał cięcia obudowy i dorobienia swoich uchwytów.

Dzięki za pomoc !