Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres Siemens EQ.5 TE503209RW - nie do końca działa

08 Maj 2020 12:08 210 1
 • Poziom 9  
  Witam
  jestem posiadaczem modeli EQ.5. Dostałem go niesprawnego, nie leciała kawa i nie był od kamieniany. po wymianie wszystkich uszczelek ekspres zaczął parzyć kawę ale przy okazji pojawiły się dodatkowe wątpliwości co do działania ekspresu.
  1. Po wybraniu programu Duża kawa czasami przełącza się w tryb płukania układu mlecznego i wyskakuje komunikat napełnianie systemu wodą. Kawę zmieli ale nie zaparza. Dopiero po wyciągnięciu układu do mleka i wsunięciu go z powrotem ekspres ponownie mieli kawę i zaparza. Czasami muszę tak zrobić ok 3x aby w końcu zrobił kawę. (a poprzednie mielenia idą w kosz). Czy jest to normalne działanie ze trzeba napełnić jakiś system wodą czy jeszcze coś jest uszkodzone?
  2. Przy otwartej pokrywie gdzie jest zaparzacz czasami widać ze gdzieś leci woda przy płukaniu układu. czy to jest normalne ze maszyna płuczę zaparzacz dlatego leci woda? Przy parzeniu dużej kawy ekspres robi normalną pełną szklankę 250ml czyli nigdzie chyba bokiem woda nie leci. Czy przy tym programie powinna być jeszcze większa kawa?
  3. Przy spienianiu mleka widzę przy otwartej pokrywie od strony zaparzacza że gdzieś wydostaje się para. Czy to jest normalne że gdzieś trochę pary się wydostaje?
  4. Na wyświetlaczu widać jakie programy się wybiera ale napisy są bardzo ciemne. Czy w funkcjach można rozjaśnić podświetlanie czy podświetlanie padło? Jeżeli padło to czy można jakoś wymienić to powielanie czy do wymiany cały układ?
  5. Czy warto wybierać testy serwisowe które są w menu serwisowym?

  Jeżeli napisałem jakieś głupoty to przepraszam :) A jeżeli trzeba jeszcze lub przydało by się coś wymienić to bardzo proszę o informację jaką część?
 • Poziom 2  
  Ad.1 coś jest uszkodzone,
  Ad.2 Potwierdza uszkodzenie z pkt 1, a odnośnie wielkości kawy to przy okazji rekomenduję wszystkim nie robić tak dużej kawy za jednym włączeniem. Kawa, która parzy się dłużej niż 26 sekund robi się coraz bardziej kwaśna. Jak robię dużą kawę, to wbijam espresso, albo 2xespresso i gorąca wodę do tego. Tak się robi "Americano". W ekspresach ustawia się często wielkość kawy w mililitrach, ale warto zawsze zmierzyć czas parzenia i jak za duży, to lepiej zrobić 2 małe kawy niż jedną dużą.
  Ad.3 Masz nieszczelność, nie jest to normalne,
  Ad 4. Może ta para z punktu 3 weszła już do wyświetlacza?
  Ad 5. Warto to sprawdzić ile kaw ma już ten ekspres. Może ktoś go dał w prezencie, wiedząc jaki miał "przebieg"?

  Osobiście polecam EQ6, najlepsza jednostka w rozsądnych pieniądzach jeszcze. Dopracowane wszelkie szczegóły i wyeliminowane błędy z poprzednich modeli. Pozornie drobne zmiany samej jednostki zaparzającej, ale warto je wymienić:
  1. inaczej poprowadzona uszczelka tłoka - łagodniej tłok wchodzi w cylinder, dzięki czemu też nie wysypuje się tyle kawy wewnątrz jednostki, co w poprzednich modelach,
  2. przesunięcie do góry rurki z wodą do parzenia kawy - lepiej parzy się cała kawa,
  3. poprawiony mechanizm wyjmowania i instalacji jednostki, dzięki czemu łatwo się wyjmuje i wkłada po umyciu,
  Dodatkowo w EQ6 jest super system czyszczenia układu mlecznego z użyciem własnej gorącej wody, którą ekspres wypycha od środka zarówno w kierunku rurki od poboru mleka, jak i w kierunku filiżanki, dzięki czemu zawsze dobrze się myje to wszystko. Poza tym nie zapomnisz umyć układu mlecznego, bo ekspres przypomni Ci o tym w momencie próby wyłączenia go.
  Wysoka wytrzymałość - katowaliśmy go przez ponad 3 lata w biurze, dopiero po ponad 30 000 kaw pojawiła się pierwsza drobna usterka, naprawili w serwisie za mniej niż 500 zł. Inny egzemplarz w domu działa bez zarzutu, ale ten ma dopiero 5 000 kaw.
  A ten najnowszy wariant Siemensa z wyjmowaną jednostką od frontu to nie podoba mi się, chociażby dlatego, że znowu wrócili do uproszczonej wersji poprowadzenia uszczelki tłoka.