Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe osiedle deweloperskie - 10 kW na domek?

adamjur1 08 May 2020 21:12 1503 40
Suntrack
 • #1
  adamjur1
  Level 41  
  Witam
  W ramach lekko rozszerzonego #zostanwdomu podjąłem sie w rodzinie przeróbek w nowo nabytym obiekcie budowlanym - dwupiętrowym mieszkaniu z osobnym wejściem. Dwa pokoje , salon, kuchnia, łazienka.na I ptr i poddasze na II. NA szczęście na placu budowy jestem sam i nie ma zagrożenia wirusowego.

  Rozdzielnia z zabezpieczeniami B16A, w rozdzielni licznikowej ogranicznik mocy ( taki s bez członu zwarciowego selektywny -nie mogę znaleźć danych o jego selektywności). NA cały obiekt moc 10kW.
  Czyli użytkownik posiadający:
  płytę indukcyjną 7,5 kW ( koniecznie trzeba podłączyć trzyfazowo ( na dwufazowe już nie starczy prądu)
  czajnik 1,5 - 2 kW
  Piekarnik 2-3 kW
  Mikrofalę ok 1,5 ( nie daj Boże z grilem..)
  Trochę drobniejszego sprzętu kucennego po 500W
  Pralkę ( ok 2 kW)
  suszarkę do prania ( 2kW)
  Suszarkę do włosów 1 kW
  TV -200-300W
  i właśnie dodawaną klimę ok 2.kW
  Musi zrobić harmonogram używania sprzętu żeby nie zbiegły się indukcja z piekarnikiem i pralką, suszarka z mikrofalą , czajnikiem i klimą......
  Czy jest w tym głębsza myśl i tylko ja jej nie widzę?
  Pozdr. J.
  P.S.
  Dokopałem się do tej charakterystyki - E - "twardszy" od D
  ma to sens dla zabezpieczenia interesów dewelopera..
 • Suntrack
 • #3
  adamjur1
  Level 41  
  Był wniosek o 25A przedlicznikowe ale przyznali 16A / 10kW i jest to regułą na tym osiedlu. Pewnie za chude są linie zasilające osiedle i trafo..
  Pozdr. J.
 • #4
  kj1
  Electrician specialist
  Zapomniałeś jeszcze o c.w.u. A nie daj Boże przyjdzie Ci ochota na podgrzewacz przepływowy
  Złóż ponownie wniosek na zwiększenie mocy.
 • #5
  adamjur1
  Level 41  
  Nikt na całym osiedlu nie dostał więcej...
  Pozdr. J.
 • Suntrack
 • #6
  Mierzejewski46
  Level 37  
  Jeżeli instalacja trzyfazowa to z 10 kW przydziału mocy da się żyć. Zawsze z pełną mocą wszystkiego sprzętu nie użytkujesz. Brat w 50 metrowym mieszkaniu z dwójką dzieci funkcjonuje, a sprzęt taki jak wymieniłeś wyżej i przydział też. Indukcja nigdy więcej niż 3 kW nie pobiera przy normalnym gotowaniu.
  A na poważnie to jest to kpina z ludzi. W dobie wszechobecnego sprzętu zasilanego energią elektryczną, brak gazu, taki przydział to dla emeryta i to samotnego. Wszystko czynią oszczędności. Chęć maksymalizacji zysku wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem. Ciekawe czy tak mały przydział podyktowany jest "odchudzoną" trafostacją, czy instalacją w lokalu.
 • #7
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Mam to samo w Mikołowie, z tym że każdy lokator pseudo-domku otrzymał 7 kW przy ograniczniku mocy 16 A.
  Na szczęście jest gaz, więc z ogrzewaniem i podgrzewaniem wody nie ma problemu. Ale kuchnie/płyty będą elektryczne.
  Ten standard to nic innego tylko koszty dewelopera, który wykupił jak najmniejszy przydział, a przyszły właściciel ma sobie "dokupić', czyli, jeżeli chce, zwiększyć ten przydział.
  Tu zagrała ekonomia, możliwości sieci przesyłowej (i transformatora) nie znam.
 • #10
  mawerix123
  Level 39  
  Rezystor240 wrote:
  To niech zmienią trafo


  To nie moje trafo więc nie pomogę a posta pisze opierając się na sytuacji z jaka miałem do czynienia, może nie o sam trafo chodzi w tej sytuacji a również o część infrastruktury ale to trzeba się dowiedzieć u dostawcy a nie na forum.
 • #11
  kj1
  Electrician specialist
  adamjur1 wrote:
  Nikt na całym osiedlu nie dostał więcej...

  Już wcześniej o tym pisałeś. Trzeba po prostu "bombardować" dostawcę energii I muszą rozbudować sieć. Mam też nadzieję, że Twoja część przyłącza jest do większej mocy przystosowana.
 • #12
  adamjur1
  Level 41  
  A paradoksem jest to , że krewny ( bez sprawdzenia warunków przyłączenia prądu) wycofał z kuchni gaz :cry: :cry: :cry: .
  Zapłacił za to , miedź dawno monter sprzedał w skupie( albo innemu klientowi na fuchę - nie ganię tego- przynajmniej mniej odpadów :D )
  I pewnie to gaz w kuchni był podstawą kalkulacji energii na 10 kW...
  Pozdr. J.
 • #13
  Mierzejewski46
  Level 37  
  W mieszkaniówce z takim przydziałem mocy da się normalnie żyć, bez większych ograniczeń. W domku może być mało, bo garaż, narzędzia, ale nie w bloku. Jeśli dobrze rozłożone obciążenie na trzy fazy to nie widzę problemu. Co innego jak kuchnia "wisi" na jednej, a pokoje na drugiej, łazienka na trzeciej. W kuchni może "mocy zabraknąć". Podstawa to symetryczne obciążenie poszczególnych faz.
 • #14
  adamjur1
  Level 41  
  Symetryczne obciążenie faz - to oczywista oczywistość. Tylko co z nowoczesnymi standardami życia urządzeniami typu klimatyzacja, suszarka do bielizny, młynek do odpadków, oczyszczacz powietrza, odkurzacz, a i przy skuteczności działania instalacji cwu często w kuchni jest przepływowy dogrzewacz wody na starcie...
  Rozumiem że trzeba ograniczać zużycie energii ( zmiany klimatyczne) ale nie można wracać do jaskini :D :D .
  Pozdr.J.
 • #15
  jack63
  Level 43  
  Mierzejewski46 wrote:
  Jeżeli instalacja trzyfazowa to z 10 kW przydziału mocy da się żyć. Zawsze z pełną mocą wszystkiego sprzętu nie użytkujesz.

  Dokładnie. Nasz dom ma przydział 11 kW. Sam o taki wnioskowałem dlatego nie wiem czy mógł być większy?
  Zabezpieczenie przedlicznikowe 3xC20. Wtedy Tauron nie wymagał jeszcze ograniczników mocy.
  Gaz mam, ale instalacja kończy się na kotle. Kuchnia cała "w prądzie". Płyta indukcyjna nominał 7.5 kW a max 8.5. Piekarnik na trzeciej fazie.
  Nie namy klimatyzatora. :D i żadnych problemów z "niedostateczną ilością prądu".
  Także bez przesady z tą mocą przyłączeniową.
  Zwracam uwagę, że przy urządzenich chłdniczych podaje się moc cieplną a nie elektryczną! Elektrycy i to nawet projektanci biorą do obliczeń moc cieplną a potem kabla do urządzenie nie można wprowadzić. To w kwestii klimatyzatorów, a nie klimatyzacji, którą klimatyzatory nie są.
 • #16
  tesla97
  Level 14  
  Jak na mieszkanie to i tak mało. Sam w domu mam 21kW, przedtem było coś koło 18 i przy starcie silnika 7,5kW (rozruch na raz) potrafiło zadziałać zabezpieczenie przedlicznikowe C25 teraz zabezpieczenie 32A już jest stabilnie.
 • #17
  jack63
  Level 43  
  tesla97 wrote:
  Jak na mieszkanie to i tak mało. Sam w domu mam 21kW, przedtem było coś koło 18 i przy starcie silnika 7,5kW (rozruch na raz) potrafiło wybijać zabezpieczenie przedlicznikowe C25 teraz zabezpieczenie 32A już jest stabilnie.

  Gdzie ty w mieszkaniu masz silnik 7.5 kW??? Rozumiem dom na wsi z gospodarstwem, działalność gospodarcza to osobna kwestia, ale w mieszkaniu???
 • #19
  adamjur1
  Level 41  
  Koledzy - pewne rozwiązanie przychodzi mi do głowy- przekaźniki priorytetowe-
  tylko co od czego uzależniać.
  W tej mojej instalacji pasuje np by z obwodu zmywarki zasilać klimatyzator, z priorytetem zmywarki, ona bierze dużo prądu tylko jak podgrzewa wodę, na ten czas może wyłączyć klimę. Tylko klima musi mieć przywracanie stanu z przed zaniku napięcia, by nie trzeba było jej startować.
  Piekarnik i mikrofala muszą być niezależne ( po konsultacji z żoną). po za tym ciągłe ustawianie zegara...
  ew pralkę z suszarką można pożenić, z nadrzędnością pralki...
  Tylko te przekaźniki muszą być"przy sprzęcie" nie da się ich zamontować w rozdzielni ( za mało kabli w instalacji)
  Słyszał ktoś może o hermetycznym przekaźniku priorytetowym czy trzeba będzie rozdzielenkę montować w szafie albo taki rozdzielacz wtyczkowo-gniazdkowy z priorytetem jednej "dziury".
  Proszę o sugestie, co by jeszcze można czym pożenić ( tylko bez dowcipów :D :D )
  Pozdr.J.
 • #20
  jack63
  Level 43  
  adamjur1 wrote:
  przekaźniki muszą być"przy sprzęcie" nie da się ich zamontować w rozdzielni ( za mało kabli w instalacji)

  Bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Nie dla ludzi, ale dla sprzętu. Odcinanie zasilania "siekierką" dla urządzeń zawierających sporo elektroniki oraz mogących być w stanie pracy jest złym pomysłem. To typowe myślenie elektryka starej daty gdy odłączał sobie jakąś grzałkę lub nawet silnik wg. swojego widzimisię nie zwracając uwagi na konsekwencje.
  Nie wiem dlaczego pomijać etap "rozpoznania bojem", czyli sprawdzenie jak ten niby(!) mały przydział mocy "się sprawuje" w praktyce domowej.
  Idę o zakład, że jak będzie potrzebny jeden wyłącznik priorytetowy, ale robiony z głową a nie na zasadzie siekierki, to wszystko. Nawet przy zupełnie niefrasobliwym w tym względzie zachowaniu naszych pań.
 • #21
  adamjur1
  Level 41  
  Właśnie dla takich wątpliwości rozwijam temat, by podłączyli się fachowcy z różnych branż.Zmywarka najczęściej pracuje w nocy, , klima w dzień, wyłącznik ma zabezpieczyć incydentalny przypadek zbiegu zapotrzebowania urządzeń..
  Chodzi mi o zestawienie "par urządzeń"które , bez zagrożenia ich żywotności, mogą " dzielić " się mocą na obwodzie.
  A P starej daty - z peselu mogę się do tego zakresu zaliczać, ale na co dzień działam w różnych branżach związanych z elektrycznością i elektroniką, w tym chyba najkrócej ( ok 20 lat :D ) w instalacjach elektrycznych "budynkowych".
  Cel edukacyjny forum jest tu bardzo ważny, pozwoli to uniknąć błędów i wypaczeń :D .
  Pozdr. J.
 • #22
  kj1
  Electrician specialist
  adamjur1 wrote:
  Chodzi mi o zestawienie "par urządzeń"które , bez zagrożenia ich żywotności, mogą " dzielić " się mocą na obwodzie.

  To wszystko co wymyślasz to, moim zdaniem, po prostu rzeźbienie.
  Ograniczenie prądu do 16A przy przyłączu 3f jest dla mnie nie do przyjęcia.
  Zauważ, że nie tylko musisz sumować moce urządzeń, ale również uważać, żeby były one zasilane z tej samej fazy.
  Zwróć też uwagę, że płyta indukcyjna jest z reguły zasilana z dwóch faz. Co znaczy, że przy pełnym obciążeniu pobierze z każdej z tych faz po 16A. I włączenie czegokolwiek na tych fazach spowoduje zadziałanie ogranicznika mocy. I konieczność spaceru do przyłącza w celu jego załączenia(gdy będziesz miał taką możliwość). Możesz oczywiście poszukać płyty zasilanej z 400V (międzyfazowo) - o ile takie są. Ale zapewne wybór będzie mniejszy, a cena zdecydowanie wyższa.

  Reasumując. Uważam, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest staranie się o zwiększenie przydziału mocy. Ewentualnie rezygnacja z płyty indukcyjnej na rzecz kuchenki gazowej (niekoniecznie na gaz sieciowy).
 • #23
  jack63
  Level 43  
  kj1 wrote:
  płyta indukcyjna jest z reguły zasilana z dwóch faz. Co znaczy, że przy pełnym obciążeniu pobierze z każdej z tych faz po 16A. I włączenie czegokolwiek na tych fazach spowoduje zadziałanie ogranicznika mocy.

  Jakim cudem płyta pobierze 16A ??? Mam taką w domu. Pisałem wyżej. Max 8,5 kW przez chyba 5 minut, taki dopalacz, a na "ciągło" 7,5 kW gdy wszystkie pola są na full. Chyba jeszcze się to nie zdarzyło i nie zdarzy. Do tego tzw ogranicznik mocy czyli siekierka też szybka nie jest. przekroczenie mocy musi trwać minimum 15 min.
  Także bez paniki panowie.
  Trudno zamawiać większy przydział mocy, o ile w ogóle jest to możliwe, gdy mamy zastaną instalację pod inny projekt.
  Powtarzam po raz któryś. Mam 11 kW i dajemy sobie radę bez  żadnej ekwilibrystyki i nawet myśleniu o tym problemie.
  adamjur1 wrote:
  Zmywarka najczęściej pracuje w nocy, , klima w dzień,

  Akurat różnie to bywa. A na masze panie nie ma bata..., bo je kochamy. :D
 • #24
  adamjur1
  Level 41  
  JAk już pisąłem - płytę, dla spłaszczenia krzywej ( modne ostatnio)trzeba będzie puścić z trzech faz a resztą gospodarować ..
  Klima ( informacja od instalatora) będzie brała ok 2,5 kW ( kVA ? :D :D )
  więc w jej fazie zostanie miejsce tylko na oświetlenie...
  I wyłączanie ogranicznika może być częstsze niż prioryteta, tylko że ogranicznik jest na dworze...
  Pozdr. J.
 • #25
  jack63
  Level 43  
  adamjur1 wrote:
  Klima ( informacja od instalatora) będzie brała ok 2,5 kW ( kVA ? )

  Podaj typ urządzenia, albo zmień instalatora.
  Pisałem już, że często brana jest moc chłodnicza, a nie elektryczna.
  Poza tym przy mocy elektrycznej 2.5 kW mamy już tak duże urządzenie, że powieneś go zgłosić do CRO i stać się operatorem wg ustawy o fgazach.
 • #26
  kj1
  Electrician specialist
  jack63 wrote:
  Jakim cudem płyta pobierze 16A ???

  7,5kW / 230V = 32,6A. Podzielić przez 2 fazy = 16,3A
  Zabezpieczenie (myślę, że ogranicznik mocy również) nie wyłączy do prądu od 1,1 In. Tzn do 17,6A.
  Tak więc z tych fazach to można co najwyżej oświetlenie zasilić.
  jack63 wrote:
  Mam 11 kW

  A jakie zabezpieczenie przedlicznikowe?

  jack63 wrote:

  Poza tym przy mocy elektrycznej 2.5 kW mamy już tak duże urządzenie, że powieneś go zgłosić do CRO i stać się operatorem wg ustawy o fgazach.

  Nie przesadzaj.
 • #27
  jack63
  Level 43  
  kj1 wrote:

  A jakie zabezpieczenie przedlicznikowe?

  Pisałem wyżej. 3xC20.
  kj1 wrote:
  Nie przesadzaj.

  W czyżesz to przesadzam? Może się wysilisz i napiszesz na czym ta przesada polega?
  Znasz ustawę o fgazach?
 • #28
  kj1
  Electrician specialist
  jack63 wrote:

  Pisałem wyżej. 3xC20

  No to masz co najmniej 6A zapasu. A z fazy możesz "pociągnąć" 22A.
  Twoje rzeczywiste ograniczenie mocy to 15kW.
  Autor tematu ma 12kWn
  jack63 wrote:
  Znasz ustawę o fgazach?

  Znam. Kwalifikacja do CRO zależy od ilości I rodzaju gazu roboczego.
  Ale nie będę tego rozwijał, bo nie jest to związane z tym tematem.
 • #29
  jack63
  Level 43  
  kj1 wrote:
  Znam. Kwalifikacja do CRO zależy od ilości I rodzaju gazu roboczego.
  Ale nie będę tego rozwijał, bo nie jest to związane z tym tematem.

  To jest związane z tematem. Pośrednio, bo chodzi o przestrzeganie prawa raz, a dwa, że bilans mocy jest napięty i jest różnica między 2.5 kW mocy chłodniczej. Malutki klimatyzator pobierający jakieś 700-800 W mocy elektrycznej, a 2.5 kW mocy elektrycznej klimatyzatora o mocy chłodniczej ok 8-9kW, który ze względu na konieczną ilość czynnika R4110a ma go więcej niż 2.4kg i podpada pod CRO.
  Także gdzie tu przesada???
 • #30
  adamjur1
  Level 41  
  W omawianym obiekcie jedna jednostka zewnętrzna ma obsługiwać trzy wewnętrzne, stąd te 2,5 kW mocy elektrycznej...
  Gdyby były takie agregaty na 3 fazy byłoby łatwiej ale który deweloper przygotuje obwód 3 -fazowy????
  Pozdr. J.